Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Co nas nie zabije

David Lagercrantz

Ocena ( 30 osób )
4.7
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2015-08-27
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788380150492
Liczba stron: 625
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

10 lat temu opublikowana została pierwsza powieść wchodząca w skład cyklu Millennium. Jej autor, Stieg Larsson, już wówczas nie żył. Zdążył napisać trzy książki, pozostawił po sobie również zarys fabuły kolejnych. Powieść Co nas nie zabije, która właśnie trafiła na rynek wydawniczy, z notatkami Larssona nie ma nic wspólnego. Ale czy ma coś wspólnego z oryginalnym cyklem? Czy Davidowi Lagencrantzowi udało się odtworzyć ducha Millennium? I - wreszcie - czy to rzeczywiście finał bestsellerowej serii? 

 

By pisać o tej książce, przede wszystkim trzeba pozbyć się uprzedzeń. Trudno jednoznacznie ocenić, czy David Lagencrantz miał prawo napisać kontynuację cyklu Larssona. W momencie, gdy autor cyklu zmarł, pozostawał w długoletnim związku z partnerką, Evą Gabrielsson. Związek ten nie był jednak sformalizowany, a w "postępowej" Szwecji, podobnie jak w "zacofanej" Polsce, konkubenci zgodnie z prawem nie mogą wnosić żadnych roszczeń do spadku. Chyba, że dysponują testamentem zmarłego, a Larsson nie posiadał praktycznie niczego, żadnego więc testamentu nie sporządził (jeśli nie liczyć sporządzonej wiele lat wcześniej ostatniej woli, zgodnie z którą pragnął pozostawić wszystko Partii Socjalistycznej, z którą był wówczas związany, a która zrzekła się prawa do spadku). Prawa do wydania powieści trafiły więc ostatecznie do ojca i brata pisarza. I nie byłoby problemu, gdyby książki Larssona nie stały się bestsellerami. W obliczu ich wielkiego sukcesu po latach sporów sądowych Larssonowie zaproponowali Gabrielsson ugodę. Ta jednak uznała ją za absurdalną (żądała statusu jedynej spadkobierczyni) i odmówiła przekazania materiałów do kolejnych książek. Stwierdziła też, że nikt bez dostępu do tych materiałów nie powinien brać się za tworzenie kontynuacji cyklu Stiega Larssona. Jednak rodzina pisarza miała inne zdanie. Do napisania kontynuacji zatrudniono autora bestsellerowej biografii Ja, Ibra. Ten często podkreśla, że nie podjął się tego zadania dla pieniędzy, wcześniejsza książka zapewniła mu bowiem godziwy byt niemal do końca życia, lecz zdecydował się napisać powieść jako swoisty hołd dla zmarłego kolegi po fachu. Przestudiował obyczaje Stiega Larssona (usłyszał, że autor Millennium pracował nocami, więc sam również zaczął pisać do późna), bardzo dokładnie zbadał wcześniejsze trzy części cyklu i rozpoczął pracę.   

 

Mikael Blomkvist jeszcze nigdy nie stał w obliczu tak trudnej sytuacji. Dziennikarz uosabia epokę, która w mediach dawno minęła. Nie ma już reporterów, miesiącami drążących jeden temat. Nikogo nie interesuje dziennikarstwo społecznie zaangażowane. W dobie mediów społecznościowych ludzi dużo bardziej interesuje to, co kolejna gwiazdka jednego sezonu napisała na Twitterze, albo z kim przespała się ubiegłoroczna zdobywczyni Oskara. Sążnistych, liczących kilka-kilkanaście stron artykułów nikt już nie czyta. 


To jasne więc, że Millennium znów wpadło w tarapaty finansowe. Część udziałów trafiła w ręce przedstawicieli wielkiego koncernu medialnego, który początkowo traktował redakcję jako jedyny prestiżowy tytuł, który nie ma przynosić zbyt wielkich dochodów. Gdy jednak Blomkvist otwarcie bojkotuje delikatne na razie próby korekty kursu gazety, maszyna zmian rusza pełną parą. Dziennikarz ma zostać zmarginalizowany. Gazeta musi się zmienić. Szybko. Jej twórcy mogą albo poddać się naciskom, albo wykupić udziały i spróbować postawić ją na nogi. Aby to było możliwe, potrzebują jednak tematu. Tematu równie mocnego, jak te opisane w najgłośniejszych materiałach Blomkvista. 


A naszemu dziennikarzowi kolejny temat spada jak z nieba. O pomoc prosi go bowiem były pracownik jednej z korporacji technologicznych. Nim Blomkvist zdąży dotrzeć na spotkanie z nim, Frans Balder (tak bowiem nazywa się mężczyzna) zostaje zamordowany. Dalej zaś wydarzenia toczą się już błyskawicznie.  

 

Kiedy toczy się akcja? Najzupełniej współcześnie, czyli dobrych kilka lat po opisanych we wcześniejszych częściach cyklu wydarzeniach. Blomkvist jednak - podobnie jak pozostali bohaterowie tego cyklu - zupełnie się nie starzeje. Lagercrantz mówi, że zastosował tu zabieg taki, jaki znamy z amerykańskich cykli powieści o „superbohaterach” (w końcu James Bond też zmienia się, ale raczej się nie starzeje). I echa swoistej „amerykanizacji” cyklu mocno czuć w książce. Fabuła bardzo mocno się "globalizuje", w wydarzenia angażuje się między innymi CIA. Akcja toczy się wartko (kto wie, czy nie bardziej wartko niż w „oryginalnym” Millennium?), napięcie rośnie, zwroty akcji kilka razy mogą czytelników zaskoczyć. Pod względem warsztatowym naprawdę nie sposób tej powieści zbyt wiele zarzucić. Owszem, jest złożona z „klocków”, które nie są nowe (ale co w literaturze dziś jest oryginalne?). Lagencrantz jest sprawnym rzemieślnikiem i wykorzystuje cały arsenał środków, jakie autor thrillerów współcześnie może wykorzystać. Jego powieść jest zgrabna i uładzona jak najlepszy thriller amerykańskiego autora. I tu, być może, tkwi największa jej słabość. Taką powieść mógłby napisać Jeffery Deaver (zresztą tak naprawdę już napisał książkę o podobnej wymowie - było to Rozbite okno), ale niekoniecznie Stieg Larsson. W pierwszych częściach Millennium więcej było brutalności, swoistej niepoprawności politycznej, pewnej chropowatości narracji, która nadawała jej charakteru. W prozie Larssona były dłużyzny - wielu krytyków wskazywało na nie w swoich tekstach - a jednak czytelnicy wybaczali pisarzowi te słabostki. Tymczasem, choć wszystko w nowej powieści wydaje się być na swoim miejscu, większość czytelników mówi o lekturze Co nas nie zabije jako o rozczarowaniu, nie potrafiąc równocześnie uzasadnić swoich zarzutów. 

 

Z pewnością problem tkwi również w tym, że siłą pierwszych tomów cyklu była ich oryginalność. Po prostu: nie było dotąd na rynku takiego cyklu, nie było powieści tak boleśnie brutalnych, nie było też tak niezwykłego tandemu bohaterów, jak w przypadku powieści Larssona. Poza tym Larsson obalił pewien stereotyp: pokazał, że w jasnych wnętrzach skandynawskich mieszkań rodem z katalogu Ikei, w kraju tak postępowym, zamożnym, rozgrywać się mogą niewypowiedziane dramaty. Oczywiście, obraz Szwecji, jaki wcześniej znaliśmy, był w dużym stopniu ułudą, z czego wiele osób musiało zdawać sobie sprawę. Ale dopiero, kiedy pokazał to „miejscowy”, człowiek „stamtąd”, tak boleśnie sobie to uświadomiliśmy.


Tego efektu zaskoczenia, swoistej świeżości w przypadku Co nas nie zabije już nie ma. Tu mniej-więcej wiemy, czego możemy się spodziewać. Powracają doskonale nam znani bohaterowie, którzy praktycznie się nie zmienili. Znów główną rolę odgrywa Blomkvist, Salander za to najchętniej skrywa się za ekranem komputera, choć gdy już do akcji wkracza, czyni to z właściwym sobie impetem. Ktoś, kto uważnie czytał wcześniejsze tomy cyklu, z dużym prawdopodobieństwem będzie potrafił określić, z kim przyjdzie im się zmierzyć. Styl, który w przypadku tłumaczenia nieco się rozmywa, również mocno nie odbiega od tego, do czego czytelników przyzwyczaił Larsson. Jest tylko mniej - zdecydowanie mniej - brutalnie niż w poprzednich częściach. Zupełnie inny jest tylko świat, w którym przyszło żyć bohaterom.     

 

Na przedmieściach trwają zamieszki. W parlamencie zasiadają członkowie ugrupowania otwarcie wyrażającego wrogość wobec imigrantów. Ludzie są coraz mniej tolerancyjni. Faszyzm zatacza coraz szersze kręgi. Na każdym kroku można spotkać żebraków i bezdomnych. Pod wieloma względami Szwecja stała się państwem wstydu. 

 

Pierwsze trzy tomy Millennium były mocno podszyte lewicową publicystyką. Tematyka imigrantów, opresyjność i wynaturzenia systemu czy walka o prawa kobiet naturalnie wpisane były w opowieść Larssona. Lagencrantz pragnie podtrzymać ten rys książki. Ale czy jest to możliwe?  

 

Autor skupia się na, nienowym skądinąd, oburzeniu tym, że w dzisiejszych czasach każdy może być inwigilowany przez służby specjalne, które mają praktycznie nieograniczone uprawnienia i w równym stopniu biorą na celownik uczciwych ludzi, jak i terrorystów (bo przecież dziś każdy może być terrorystą). Globalna sieć, domena Lisbeth Salander, wysuwa się w powieści na plan pierwszy. Mocno uwypuklone jest też oburzenie rosnącą w kraju nietolerancją. Tyle, że równocześnie do pewnego stopnia zrozumiałe są przyczyny tej nietolerancji, które bardzo dobrze ukazuje dialog między komisarzem Bublanskim a jego podwładną:    

 

- Dlaczego wszyscy szaleńcy i mordercy zrobili się tacy religijni? 

- Podczas gdy wszyscy rozsądni starzy komisarze wątpią w Boga? 

 

We współczesnym świecie fundamentalizm i terroryzm stają się coraz bardziej powszechne. Jaka może być odpowiedź społeczeństwa, jeśli nie hasła konserwatywne czy nacjonalistyczne? Oczywiście, nie wolno ich usprawiedliwiać. Ale przyczyny takiego stanu rzeczy rozumieją nawet bohaterowie powieści Lagencrantza. Alternatywą - na razie - jest tylko coraz większa sprawność służb bezpieczeństwa, służb specjalnych. Te bez szczególnych prerogatyw nie mogą przecież sprawnie funkcjonować. Być może Larsson potrafiłby z właściwą sobie bezkompromisowością stanąć po wybranej stronie konfliktu i stworzyć manifest, w czambuł krytykujący faszystów, konserwatystów i pozostające na ich usługach służby specjalne. Lagencrantz staje po tej samej stronie, ale w jego powieści takiego ognia już nie widać. Bo przecież słyszymy racje drugiej strony. 

 

A być może problem z tą powieścią jest jeszcze inny. Powróćmy znów do powieści Lagencrantza, do fragmentu, w którym opisuje on, co było siłą reportażu Mikaela Blomkvista, powstałego już po zakończeniu opisanej w Co nas nie zabije afery:


Gabriella najbardziej przejęła się nie opisem brudnej gry politycznej, lecz dramatem jednostek i przerażającą myślą, że żyje w chorym świecie, w którym wszystko, bez względu na to, czy jest ważne, czy nie, podlega ciągłemu nadzorowi, a wszystko, co tylko może przynieść dochód, jest nieustannie wykorzystywane. 

 

Przyznać trzeba, że słowa te w dużym stopniu odnieść można również do powieści Stiega Larssona. I być może w książce Davida Lagencrantza trochę zabrakło prawdziwego dramatu jednostek właśnie? Do historii Lisbeth, która w poprzednich częściach cyklu poruszała chyba najbardziej (jeśli nie liczyć dramatu kobiet z pierwszego tomu), nie da się już dopisać bardziej dramatycznego rozdziału. W obliczu jej wcześniejszych przeżyć blednie nawet dramat genialnego dziecka, które jest jednym z kluczowych bohaterów Co nas nie zabije (choć z drugiej strony to właśnie sceny wspólne Lisbeth i ośmioletniego Augusta Baldera są najmocniejszymi chyba w całej powieści). 

 

Przyznam otwarcie: nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy Co nas nie zabije to godna kontynuacja bestsellerowego cyklu Stiega Larssona. Warsztatowo powieści nie można niczego zarzucić. Również do poprzednich części cyklu Lagencrantz nawiązuje bardzo sprawnie, rozpoczęte wcześniej wątki prowadzi zgrabnie, w jakimś sensie też odtwarza ducha Millennium, „ożywiając” doskonale znanych czytelnikom bohaterów. Ale też trzeba powiedzieć, że jest to powieść bardziej „przezroczysta”, mniej wyrazista, brutalna czy bezkompromisowa niż książki Larssona. Można by było powiedzieć: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet to legenda, Co nas nie zabije to echo tej legendy. To szansa na kolejne spotkanie z ulubionymi bohaterami (i raczej nie ostatnie - wskazuje na to zakończenie powieści), to także sprawnie napisany thriller. Nic więcej. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Luxfan plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2016 roku,
Byłam ogromnie ciekawa jak autor podoła temu trudnemu zadaniu. Duet Salander&Blomkvist absolutnie nigdy mi się nie znudzi. Książka jest za dobra w porównaniu do tego co myślałam że przeczytam. Ciekawa historia morderstwa znanego profesora i wątek jego autystycznego syna znalazły spójność z życiem bezkompromisowej hakerki i zawzietego dziennikarza. Bardzo interesującym posunięciem było wrzucenie w bieg wydarzeń przeszłości Lisbeth, uzupełnienie informacji o jej bliźniaczce, Camilli. Wątek Andreia był szybki, mało skomplikowany. Czasem zastanawiam się czy potrzebny. Bez niego jednak chyba ciężko byłoby scharakteryzować Camille. Przykro, że musiał tak skończyć, a mimo bólu do samego końca był wierny swoim zasadom. Momentami czułam, że mimo tych samych bohaterów ta książka jest jak z innej planety, a innym razem nie czuło się, że to inny autor. Ostatnia strona pozostawiła ogromny niedosyt, ale z drugiej strony przynajmniej są pogodzeni. Zastanawiam się czy Wasp mogła by "współpracować" z Augustem i pomóc mu spożytkować dar jaki ma. I co stało się ostatecznie z Camillą? Czy wróci jak demin przeszłości do swojej znienawidzonej siostry, by ostatecznie dokończyć dzieło ojca i ją zniszczyć? Mądre przysłowie mówi żeby nie oceniać książki po okładce, z czym w stu procentach muszę się zgodzić. Jestem pozytywnie zaskoczona. Jeśli kiedykolwiek będzie jeszcze jakaś kontynuacja to polecę po nią bez namysłu. Fenomen tej "tetralogii" leży w parze głównych bohaterów. Larsson stworzył genialny wzór ich zachowań i opierając się na tym co już wiemy mogą powstawać kolejne rozdziały na temat ich życia. Salander&Blomkvist to przepis na sukces. Z chęcią kiedyś wrócę do całości. :)
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
TO, CO NAS ZABIJA

W świecie kina czy komiksów kontynuowanie serii, kiedy ich twórcy albo porzucili swoje dzieci, albo też odeszli z tego świata nie tylko nie jest niczym dziwnym, ale wydaje się wręcz czymś oczywistym - nie zarzyna się w końcu kury znoszącej złote jajka. W literaturze jednak tego typu sytuacje są rzadkością, wyjątkiem, potwierdzającym regułę. Ale przecież się zdarzają i tak było w przypadku niezwykle popularnej trylogii ,,Millenium". David Lagercrantz stanął przed nie lada zadaniem kontynuowania losów bohaterów, które pokochały miliony - jak wybrnął z tego zadania?

Frans Balder, specjalista od badań nad sztuczną inteligencją, porzuca pracę i w znacznym stopniu odmienia swoje życie, odbierając byłej żonie i jej obecnemu partnerowi swojego chorego na autyzm syna. Wydawałoby się, że wszystko jest w porządku, wkrótce jednak odkrywa, że ze względu na posiadaną widzę o działaniu amerykańskich służb specjalnych, znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie. O pomoc prosi Mikaela Blomkvista, który popadł w depresję i zawodowy kryzys i rozważa możliwość porzucenia dziennikarskiego zajęcia. Informacje od Baldera mogą jednak ożywić jego karierę, a zainteresowanie Mikaela podsyca jeszcze fakt, że Fransowi pomagał nie kto inny, jak genialna hakerka i dobra znajoma, Lisbeth Salander. Wkrótce Balder zostaje zabity. Mikael zaczyna pracę nad artykułem, ale będzie potrzebował pomocy Lisbeth, która tymczasem angażuje się w hakerski atak, który może ją kosztować wolność...

Czwarty tom ,,Millenium" wywołał wiele kontrowersji i to jeszcze na długo przed tym, nim w ogóle pojawił się na rynku. Autor trzech poprzednich powieści, Stieg Larsson, zmarł przedwcześnie na atak serca w 2004 roku. Po sukcesie serii jego spadkobiercy, ojciec i brat, którzy jedynie przez błąd prawny stali się odpowiedzialni za spuściznę pisarza, zdecydowali się zatrudnić autora, który miałby dopisać ciąg dalszy. Dla jednych było to świętokradztwo, dla innych spełnienie marzeń, a tymczasem sama partnerka Larssona dolała jeszcze oliwy do ognia mówiąc, że posiada niedokończony manuskrypt czwartego tomu Millenium napisany przez Stiega; manuskrypt, który nie został zawarty w ,,Co nas nie zabije", choć nowy pisarz opierał się na notatkach poprzednika. Po takich rewelacjach i oczekiwaniach powieść napisana przez Davida Lagercrantza znalazła się w dość niewygodnym położeniu. A jednak okazała się naprawdę udaną książką, chociaż w pewnym stopniu odcinała się od tego, co oferował pierwowzór.

Jakie są te zmiany? Lagerkrantz pisze w sposób odmienny od Larssona. Inaczej podszedł także do postaci, odmieniając Mikaela, a także upraszczając najważniejszą bohaterkę ,,Millenium", Lisbeth. Trzeba jednak oddać mu, ze starał się zachować charakterystyczne dla poprzednika ujęcie wielu kwestii, podział książki czy literackie niuanse. ,,Co nas nie zabije" czyta się więc szybko i lekko, nawet kiedy nic się nie dzieje, a poruszane tematy do lekkich nie należą. Poza tym są też przecież te postacie, do których się tęskniło - i nie chodzi tylko o głównych bohaterów, ale też wszystkich tych pobocznych, czy drugoplanowych, do których przyzwyczaiły nas poprzednie tomy. I chociaż można było z kontynuacji losów duetu Blomkvist/Salander więcej wycisnąć, Lagercrantz wykonał kawał dobrej roboty i pobudził apetyt na więcej. Mam więc nadzieję, że na tym ,,Millenium" się nie skończy i w przyszłości na księgarskie półki trafi kolejny tom, bo to wciąż jedna z najlepszych szwedzkich serii kryminalnych, jakie powstały.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/06/29/co-nas-nie-zabije-david-lagercrantz/
Ewfor plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2016,
Co nas nie zabije to kryminał, który jest kontynuacją trylogii Millennium napisanej przez nieżyjącego już Stiega Larssona.

Mikael Blomkvist jest dziennikarzem, który przeżywając kryzys zawodowy bardzo poważnie zaczyna myśleć o porzuceniu zawodu dziennikarza śledczego. Jego znajoma Lisbeth Salander, z którą kiedyś związany był nie tylko prowadzonym wspólnie śledztwem, podejmuje się natomiast ogromnego ryzyka i angażuje się w zorganizowany atak hakerów. Kiedy ginie profesor - ekspert w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, który wcześniej próbował przekazać dziennikarzowi coś pilnego, losy Blomkvista i Salander znów zaczynają się splatać. Dziewczyna ratując życie syna zamordowanego profesora naraża się na wielkie niebezpieczeństwa. Nie ufają policji zdaje się całkowicie na dziennikarza, który wspólnie z nią próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa znanego profesora.

Przyznam szczerze, że zanim zabrałam się za czytanie tej powieści kilkakrotnie zastanawiałam się nad tym, czy nieznany mi dotąd szwedzki pisarz podoła wyzwaniu jakie zdecydował się podjąć. Trylogię Stiega Larssona przeczytałam jednym tchem w ciągu tak krótkiego czasu, że sama się sobie dziwiłam. To było chyba moje pierwsze spotkanie z literaturą szwedzką, na szczęście nie zawiodłam się, chociaż do autorów sobie nieznanych podchodzę z dużą rezerwą.

Tym razem również nie potrafiłam oderwać się od książki, a to oznacza, że autor świetnie się spisał w roli kontynuatora tak znanej powieści jak Millenium.

Ciekawie wplecione w fabułę dialogi często uzupełniały grozę opisanych sytuacji, które w zaskakujący sposób potrafiły wciągnąć mnie w czytelniczy trans. Sensacyjne wątki pojawiające się w tej powieści dosłownie paraliżowały mnie, powodując że nie mogłam się oderwać od książki.

Nie przepadam za literaturą skandynawską, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że jest jedną z pierwszych na świecie, ale od trylogii Millennium coraz częściej sięgam po książki szwedzkich czy norweskich pisarzy.

Dla kogoś, kto lubi zaczytywać się w kryminałach z pewnością ta książka jest prawdziwym rarytasem. Fabuła prowadzona jest płynnie i nieprzewidzianie. Dla kogoś, kto nie czytał wcześniej Millenium, z pewnością ta powieść nie będzie powodowała dyskomfortu czytelniczego wplatanymi wątkami poprzednich części, ponieważ nie jest typową kontynuacją, każda z tych części ma swoją odrębną fabułę, którą łączą główni bohaterowie.

Sporo drastycznych momentów podnosi czytelnikowi poziom adrenaliny, ale to chyba tylko świadczy o tym jak bardzo można się zagłębić w fabułę przeżywając losy bohaterów.

Nie powinnam być zaskoczona tym jak autor świetnie wczuł się w rolę i bardzo obrazowo przedstawił nie tylko dziecięcy autyzm, ale korupcyjne zachowania policji i świata przestępczości zorganizowanej, a jednak niektóre wątki mnie zaszokowały. Chylę czoło przed tym autorem, ponieważ opisanie pewnych zachowań (tu mam na myśli wspomniany wcześniej autyzm), czy wiedzy z dziedziny matematycznej czy informatycznej wymagały solidnego przygotowania.

Myślę, że nie muszę specjalnie namawiać do tego aby sięgnąć po tę pozycję. Jak dla mnie to jest oczywiste, że autor tej części bardzo dobrze wczuł się w styl Stiega Larssona i w cudowny sposób napisał kontynuację tamtego bestsellera. Ciekawa jestem czy podejmie się napisania kolejnych części.
Maryjusz70 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,12 książek,
Byłem bardzo ciekawy jak David Langeratnz poradzi sobie z kontynuacją trylogii ,,Millenium" Stiega Larssona, która moim zdaniem stała się już dzisiaj ,,kultowa". Poradził sobie dobrze. Bardzo dobrze. Za dobrze.

Oryginalnego pomysłu na fabułę nie ma w książce praktycznie żadnego i powielony jest schemat wymyślony przez Larssona. Najpierw tajemnicze zabójstwo znanego naukowca Fransa Baldera, który jak się później okazuje odkrył tajniki działania amerykańskiej organizacji wywiadowczej. Na miejscu zbrodni pojawia się Blomkvist, który podejmuje się zadania rozwikłania zagadki kto jest mordercą, a tuż za nim szczwana hakerka Lisbeth. Dzięki zdolnościom informatyczno-bojowych Salander i pomocy innych znanych z poprzednich części ,,Millenium" postaci, tajemnica zabójstwa oraz mechanizmy działalności zlecającej zbrodnię przestępczej organizacji - zostają ujawnione opinii publicznej. Cała intryga zostaje oczywiście opisana przez Mikaela, co pozwala na uniknięcie kolejnej katastrofy finansowej jaka po znowu grozi wydawnictwu ,,Millenium".

W książce Lagecrantza występują ,,starzy znajomi" między innymi: Mikael Blomkvist, Erika Berger, Lisbeth Salander, Sonja Modig oraz prowadzący śledztwo szwedzki policjant Jan Bublanski - żyd szukający życiowych porad u rabina Goldmana.
W książce występują nowe postacie. Frans Balder - naukowiec który większość życia poświęca pracy porzucając żonę Hannę - byłą aktorkę i syna Augusta - sawanta posiadającego ponadprzeciętne zdolności rysunkowo-matematyczne w szponach okrutnika Lasse Westmana. Edwin Needham (Ed the Ned) - wyciągnięty z gangsterskiego getta informatyk ,,człowiek może wyjść z getta, ale getto nigdy nie wyjdzie z człowieka" odpowiedzialny za komputerowe bezpieczeństwo potężnej amerykańskiej rządowej organizacji szpiegowskiej do której włamuje się (a jakże !) Lisbeth Salander. Jan Holtser - zabójca Baldera i ,,cyngiel" przestępczej organizacji na czele której stoi siostra Lisbeth Camilla. Ta cud urody kobieta (chociaż brak bliższych szczegółów na temat jej wyglądu) zniewala mężczyzn jednym porażającym spojrzeniem wielkich oczu w taki sposób, że wykonują wszystkie jej polecenia. Andrei Zander - poczatkujący dziennikarz ,,Millenium" złapany w sidła przepięknej, ale złej do szpiku kości Camilli i w brutalny sposób zamordowany. W powieści pojawia się też kilka innych kobiet pracujących dla szwedzkich i amerykańskich służb bezpieczeństwa, których role w powieści były dla mnie nie do końca zrozumiałe.

Książkę czyta się bardzo dobrze i z dużą ciekawością jak zakończy się wykreowana przez autora fabuła. To jednak nie zasługa pisarza, lecz wypracowanego i jedynego w swoim rodzaju literackiego schematu opracowanego przez Larssona, a powielonego w ,,Co nas nie zabije". Być może założeniem powieści było powielenie trylogii? Jeżeli tak odniesiono zamierzony cel. W książce zabrakło charakterystycznego dla Larssona sposobu widzenia ludzi i życia w Szwecji, który przedstawiony był z perspektywy głównego bohatera Mikaela Blomkvista.
Samego Blomkvista w tej książce jest moim zdaniem zdecydowanie za mało, a za dużo matematyczno-informatycznego slangu i nie końca jasnych powiązań polityczno-przestępczych.
Powieść doczytałem do końca, ale nie było to już niestety czytanie ,,na jednym wdechu", kiedy to w kilkanaście dni pochłonąłem wszystkie części trylogii ,,Millenium".

Jedynie ,,trójka" w ocenie.
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2016,lubię obdarowywać,
"Żyjemy w świecie, w którym paranoja jest oznaką zdrowia" Cytat znaleziony w książce i owszem zgadzam się

hmmm trudno oceniać tego typu książkę, bo to jest ta sama seria, a jednak nie. W każdym razie czytałam ją w ciągłości, tę część trochę męczyłam do połowy, od połowy poszło szybko i skonstruowana jest coraz lepiej

Niemniej przez większą jej część miałam wrażenie "Ale to już było" Badania nad sztuczną inteligencją, morderstwo, próba przechwytu technologii, autystyczne dziecko itd itp. Akcja nie uwolniona od absurdów np sama noc morderstwa, jak dla mnie zbyt dużo zbiegów okoliczności, do pewnego momentu było to wiarygodne ale.....

Jednak w mojej ocenie udało się autorowi nie zgubić całkowicie klimatu, i opowieści o Wasp, i jej charakterologiczne źródła są super.

Na duży plus jest też to, że opowieść zamiast roku, czy kilku miesięcy dzieje się w jeden.

Brakuje mi tu Dragona, bo to był mistrz drugiego, albo nawet trzeciego planu jak dla mnie.

Bohaterowie z grubsza Ci sami, trochę szkoda mi atletycznej policjantki, nie ma jej tu.

Nowy stary konflikt przedstawiony nawet ciekawie, nie kończy się co daje nadzieję, na rozkrętkę, ale raczej nie kupie następnej części, choć chętnie przeczytam jeśli wpadnie mi w ręce, chcę przez to powiedzieć, że jej nie skreślam. Polecam przeczytać i ocenić samemu
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Do pozycji Davida Lagercrantza "Co nas nie zabije" podeszłam jak do odrębnej książki tyle, że ze znanymi mi już wcześniej bohaterami. Trylogię Stiega Larssona czytałam kilka lat temu, więc teraz miałam czysty umysł i wyzbyłam się zbędnych porównań, a książka pozytywnie mnie zaskoczyła.
Mikael Blomkvist i spółka znów muszą walczyć o przetrwanie gazety "Millenium" i odzyskanie dziennikarskiej niezależności, ale brakuje im przełomowego tematu.
W tym czasie Lisbeth Salander popisuje się swoimi umiejętnościami hakerskimi i włamuje się do pilnie strzeżonych organizacji.
Jednocześnie do Szwecji powraca profesor Frans Balder, zajmujący się badaniami nad sztuczną inteligencją, przejmuje opiekę nad autystycznym synem Augustem, odkrywa, że dziecko jest sawantem i ma fotograficzną pamięć oraz zdolności przeniesienia obrazu na papier. Profesor chce przekazać Mikaelowi ważne informacje, będące jego polisą na życie, ale kiedy dziennikarz dociera na miejsce jest świadkiem zabójstwa Baldera. Morderca jednak oszczędza życie chłopcu, co dodatkowo komplikuje całą sytuację.
Mikael i Lisbeth nawiązują kontakt i wspólnie usiłują rozwikłać sprawę zabójstwa profesora Baldera. Salander odkrywa, że chłopiec ma być następnym celem, ratuje mu życie i wywozi go do bezpiecznej kryjówki, gdzie dowiaduje się, że August jest również geniuszem matematycznym.
Powraca wątek mrocznej przeszłości Salander i jej socjopatyczna siostra Camilla, która przejęła interesy po ojcu i teraz pragnie śmierci siostry-bliźniaczki.
Po 4 miesiącach oczekiwania na egzemplarz z biblioteki wreszcie się doczekałam i kolejny czytelniczy rok mogłam zacząć z "Co nas nie zabije". Książka utrzymana jest w skandynawskich klimatach, które tak mnie urzekły kilka lat temu. Interesujący wątek badań nad sztuczną inteligencją, choć niektóre fragmenty żargonu informatyczno-matematycznego trochę mnie przymulały i musiałam czytać akapit od początku, kiedy na koniec orientowałam się, że nic nie zrozumiałam. Szpiegostwo przemysłowe, wykradanie ważnych projektów, hakowanie i morderstwa na zlecenie to nie tylko fikcja, ale również rzeczywistość, która nas otacza.
Lisbeth jak zawsze charyzmatyczna, z misją unieszkodliwiania mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet. Dla mnie jest takim swoistym aniołem zemsty, który naprawia zło wyrządzone przez innych, ujawnia brudne interesy, pozostając w strefie cienia. Widać olbrzymi kontrast między nią a Camillą, która mimo zniewalającej urody jest podła i przesiąknięta złem do szpiku kości. Urzekło i rozbawiło mnie zakończenie książki, kiedy Lisbeth przychodzi do Mikaela i jest wściekła, a na pytanie dlaczego, odpowiada: "Bo przychodzę w odwiedziny, a nikogo nie ma w domu".
Co do naszego dziennikarza to zrobił się nieco niemrawy, czyżby wreszcie się starzał? Chodzi obrażony i niezadowolony, praktycznie czekając, aż temat spadnie mu z nieba. Ostatecznie "Millenium" udaje się odratować, ale redakcja ponosi ogromną stratę, gdy młodziutki dziennikarz Andrei zostaje zamordowany przez Camillę.
Socjopatyczna siostra Salander umyka przed sprawiedliwością, ale czuję, że czujne oko Lisbeth i sprawne palce znajdą ją, choćby na końcu świata. Niedomknięte wątki dają nadzieję na kolejny tom, choć obecnie panuje głupia maniera, żeby z z zapowiadanych trylogii robić tasiemce.
Poza nudnymi fragmentami z żargonem naukowym, nie mam do książki większych zastrzeżeń. Podobało mi się tempo akcji, tematyka, pościgi i strzelaniny i piętno przeszłości ciążące na bohaterach. Ostatnie 150 stron pochłonęłam na jednym wdechu. Polecam książkę!
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
Trylogię ,,Millennium Stiega Larssona przeczytałam jeszcze zanim powstał ten blog. Poszczególne tomy przeczytałam bardzo szybko. W mej pamięci pozostał dziennikarz śledczy Mikael Blomkvist i hakerka niedostosowana społecznie, wykolczykowana punkówka z tatuażami Lisabeth Salander. Autor trylogii przedwcześnie zmarł, ale inny szwedzki pisarz David Lagercrantz podjął się kontynuacji serii ,,Millennium". Jego powieść ma znamienny tytuł ,,Co nas nie zabije", a przeczytałam ją dzięki mej... kolporterce książek.
Od ostatnich wydarzeń w Sztokholmie minęło kilka lat. Blask sławy dziennikarskiej znacząco przyblakł - zmęczony i znudzony Mikael Blomkvist jest atakowany przez innych, a jego gazeta ,,Millenium" podupada. Od poprzednich głośnych wydarzeń nie wydarzyło się nic spektakularnego, a dziennikarstwo śledcze nie przynosi zysków. Ten cholernie dobry dziennikarz i staroświecki, dociekliwy reporter w najlepszym gatunku, wytrawny pies tropiący poważnie myśli o porzuceniu swojego zawodu. Na szczęście los pisze mu inny scenariusz.
Po pewnej rozmowie telefonicznej spotyka się z Linus Brandell, który mówi mu o szwedzkim profesorze informatyki, badaczu sztucznej inteligencji, który niedawno wrócił z USA do Szwecji, Fransie Badlerze. Profesor pracował nad nowoczesnym, samouczącym się algorytmem sztucznej inteligencji, chciał odtworzyć ewolucje biologiczną na poziomie cyfrowym.
Zajmował się czymś, co, jak przypuszczał, mogło przyczynić się do naszej zagłady. (s. 203)
Posiada on niewiarygodne i niebezpieczne informacje na temat działalności amerykańskich służb specjalnych, ma w zanadrzu bombę. Dziennikarz przybywa na spotkanie do domu naukowca niemalże w środku nocy i staje się świadkiem jego zabójstwa.
Z kolei Lisabeth Salander bierze udział w zorganizowanym ataku hakerów na amerykańskie służby. Ktoś wcześniej wykradł dane uczonego i sprzedał jego technologię AI innej firmie. Badler padł ofiarą szpiegostwa przemysłowego i dlatego poprosił hakerkę Wasp o pomoc, która wcześniej bywała na jego wykładach i zadawała mu ciekawe pytania.
Teraz drogi Mikaela i Lisy ponownie się krzyżują w słusznej sprawie. Z jednej strony Mikael ma szansę wrócić do zawodu w chwale, a z drugiej pomóc ludziom i światu z pomocą niezawodnej i nieprzewidywalnej Lisabeth. Tęskniłam za tą małą, silną, zadziorną kobietką, która nie zapomina o krzywdach i zniewagach, odpłaca pięknym za nadobne i naprawia wyrządzone szkody. Myśli racjonalnie w stosunku do zasad, które sama ustanawiała. Ma swój własny kodeks honorowy, choć niski poziom empatii i skłonność do przemocy wydają się być sprzeczne.
...moja rodzina ma jakiś straszny feler. Wydaje się, że jesteśmy zdolni do wszystkiego. Do najbardziej niewyobrażalnych okrucieństw. Może to jakieś wady genetyczne. Ja mam tak z ludźmi, którzy krzywdzą kobiety i dzieci. Staję się przy nich śmiertelnie niebezpieczna. (s. 450)
Śledztwo prowadzi znany z poprzednich tomów policjant Jan Bublanski. Nie ma on łatwego zadania, bo Lisa nienawidzi policji i unika kontaktów z nią, zaś policjanci Sapo unikają Mikaela jak zarazy. Rozwiązanie skomplikowanej sprawy może zaskoczyć, bowiem:
Prawda często jest nieprawdopodobna. (s. 318)
Akcja zatacza coraz szersze kręgi. Rozgrywa się w ciągu miesiąca przede wszystkim w Szwecji i USA, dotyczy wielu osób. Na świecie toczy się brutalna gra polityczna, wszystko podlega ciągłemu nadzorowi różnych służb. Początkowo od natłoku ich imion i funkcji bohaterów można się nieco pogubić, bo równocześnie prowadzonych jest wiele wątków, które dopiero potem w toku akcji zaczynają się zazębiać i łączyć. Ale i afera ma zasięg międzynarodowy, więc ilość firm, instytucji, ludzi jest proporcjonalna. Jednak sama akcja dla mnie trochę nierówna.
Pierwsze 50 stron nudziłam się. Żółwie tempo, dużo rozwlekłych opisów o tym, co było, co się wydarzyło, wiele rozpoczętych wątków, które były oderwane od siebie. Dopiero koło 100 strony przepadłam. Akcja znacząco przyspieszyła i nabrała rumieńców, napięcie rosło, a ja zostałam porwana i wmanewrowana w wielotorowe śledztwo! Od szpiegostwa przemysłowego, przez mafię i nielegalne interesy amerykańskiej NSA (Agencja Bezpieczeństwa Narodowego) po przemoc domową i dziecko autystyczne.
Mnie osobiście najbardziej zainteresował wątek syna profesora, niezwykłego chłopca. August po rozwodzie rodziców został przy matce, która jest ofiarą przemocy domowej ze strony nowego partnera, dziecko również. Chłopiec przez wszystkich uznawany jest za umysłowo chorego i niemowę. Lecz tak naprawdę jest to dziecko chore na autyzm o niezwykłych zdolnościach. August jest sawantem, który liczy na wysokim poziomie i rysuje precyzyjnie, wręcz z matematyczną precyzją. Aż chciałoby się poczytać o tym małym bohaterze więcej, złożoności jego psychiki czy niebywałych zdolnościach.
Poszczególne wątki mogą wydać się nierówne. Zależy, co kogo interesuje. Mnie najbardziej Lisabeth i August, także Mikael i Camilla, wyrachowana bliźniaczka Lisy. Zdecydowanie za mało było Eriki, ale za to pojawiła się Gabriella Grane z Sapo (nie pamiętam, czy była w poprzednich tomach). Zabrakło mi spotkania dwóch głównych bohaterów trylogii. Sam kontakt przez net czy SMS-y to jednak za mało, jakby bali się spotkać twarzą w twarz. Szczegółowe i rozbudowane opisy miejscami mogą nużyć i niewiele wnosić do głównej akcji. Zawiłe matematyczne wyjaśnienia mogą okazać się bardzo trudne w odbiorze, choć podane zostały przystępnym językiem jak na naukowe definicje. Dobrze się czyta powieść poza tym spowolnionym początkiem.
Samo wydanie powieści fizycznie (okładka, grubość) i od strony redakcyjnej (budowa rozdziałów, czcionka) przypomina trylogię ,,Millennium", ale nieodparcie miałam wrażenie (moja kolporterka książek również), że ta powieść została napisana niejako z musu na fali popularności oryginału. Nie powiem, dobrze się czytało, jednak to nie do końca było to samo wrażenie jak przed laty, gdy czytałam 3 powieści Stiega Larssona jednym tchem. Niemniej jednak David Lagercrantz nieźle poradził sobie z czwartym tomem ,,Millennium". Nawet pozostawił otwartą furtkę na kontynuację tej serii. Zobaczymy, co będzie.

radeksc-wp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2015,
Powtórka wątków z Milenium, kolejne rozliczenie z przeszłością Salander. Trochę na sile. Lepiej napisać nowa książkę niż męczyć stare watki.
lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Do książki podchodziłam z rezerwą po nagonce, że jak to można pisać po Larssonie "Millenium". Książka przywitała mnie Blomkvistem w opałach, a Salander jak zwykle mroczna. Akcja spisku rozwija się powoli, wielomiejscowo i wielowątkowo, wciągając powoli w akcję. Kryminał napisany dobrze, sprawnie, choć oczywiście trochę zabrakło do ideału. Nie mniej jednak czekam na dalszy ciąg, który obiecuje końcówka książki.
mag-maggie plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,Mam,
Nie jest tak dobra, jak pierwsze trzy, które wyszły spod ręki Larssona. Czuć inny styl. Historia ciekawa,prawdopodobna,a le na początku mnie nie wciągnęła tak bym nie mogła sie oderwać i czytać po nocy, jak poprzednie.
czarniutka21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,kryminały,Mam,Wyzwanie - 26 książek 2015,
4 tom serii ,,Millennium" napisany przez innego autora niż Stieg Larsson. Mimo wszystko postanowiłam sprawdzić tę powieść i nie żałuję. Czytając miałam mieszane uczucia, gdyż wciąż dopatrywałam się tego szczególnego stylu, w jakim napisane zostały 3 poprzednie książki. Fabuła jest bardzo ciekawa, wątek kryminalny jest poprowadzony bardzo dobrze. Nie ma właściwie do czego się przyczepić, gdyż książka posiada naprawdę wiele szczegółów. Gdyby nie była to kontynuacja ,,Millennium" a osobna powieść kryminalna na pewno oceniłabym ją bardzo wysoko. Jednak w tym wypadku nie mogę tego zrobić ze względu na moją osobistą miłość do głównych bohaterów tej serii. Lisbeth i Mikael oczywiście występują w powieści, aczkolwiek nie są już tymi wyrazistymi postaciami co u Larssona, zabrakło mi tego czegoś. Język i styl autora bez zarzutu. Książka bardzo dobra, ale oczekiwałam czegoś więcej. Mimo wszystko polecam miłośnikom kryminałów oraz twórczości Stiega Larssona.
majeczka79 Linia koment
Przeczytane:2016-10-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2016 r.,
danonk Linia koment
Przeczytane:2016-09-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,e-booki,Z własnej biblioteczki,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2016-07-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
hania_sr Linia koment
Przeczytane:2016-08-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ManicPixieDreamG Linia koment
Przeczytane:2016-07-24, Na półkach: Przeczytałem,
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-03-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Thriller/sensacja/kryminał,
moniaaa87 Linia koment
Przeczytane:2016-05-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Berry,
agata269 Linia koment
Przeczytane:2016-03-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Iszka Linia koment
Przeczytane:2016-03-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Dominika_21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,FAVORI,
xp2001 Linia koment
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
AlaniemaKota Linia koment
Przeczytane:2016-01-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,
angel92 Linia koment
Przeczytane:2016-01-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2015-09-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
Iqko Linia koment
Przeczytane:2015-09-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
adzik7777 Linia koment
Przeczytane:2015-10-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
JoannaR Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ewia101 Linia koment
Przeczytane:2015-09-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
AlicjaC Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ainka Linia koment
Przeczytane:2015-09-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
GosiaK Linia koment
Przeczytane:2015-09-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Newar Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
slk Linia koment
Przeczytane:2015-09-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Moje ebooki,z woblinku,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów