Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Co wolno, a czego nie? Czyli bycie grzecznym nie jest łatwe

Nele Moost

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2014-03-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7915-010-6
Liczba stron: 32
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Byciem grzecznym nie jest łatwe. Proszę-dziękuję.

Mały kruk bardzo źle zachowuje się na przyjęciu u borsuka. To właśnie tam słyszy, że musi nauczyć się być grzecznym. Problem w tym, że kruk nie wie, co to znaczy, a niewiedza ta może mieć przykre dla niego, wymierne konsekwencje - może nie dostać tak bardzo oczekiwanych urodzinowych prezentów.

Przyjaciele małego kruka dzielą się z nim swoimi spostrzeżeniami. Zając twierdzi, że bycie grzecznym jest bardzo trudne i trzeba je długo ćwiczyć. Krukowi nie podoba się taka wizja. Misio uważa z kolei, że bycie grzecznym jest bardzo proste - trzeba tylko ładnie zjadać miodek i raz w roku się myć. Owieczka jest grzeczna, bo robi to, o co prosi ją mama. Nie może więc pomóc krukowi, bo jest chora i mama kazała jej leżeć w łóżku. W końcu mały kruk zwraca się do zająca-mądrali. Ten chce mu pomóc najlepiej, jak potrafi. Zaczynają od czegoś niby niezwykle prostego - od nauki używania słów "proszę" i "dziękuję". Czy aby na pewno są to najprostsze w użyciu słowa? Czy mały kruk szybko nauczy się być grzecznym? Czy wystarczy wkuć na pamięć listę nakazów i zakazów, by wszyscy uważali Cię za miłego i dobrze wychowanego? Czy kruk zdąży przed swoim przyjęciem urodzinowym?

Jak skutecznie uczyć dziecko grzeczności? Jak wpoić mu zasady dobrego wychowania, takiego bycia wśród innych, by wszystkim było miło i by nikomu nie sprawiać przykrości? Co wolno, a czego nie? czyli bycie grzecznym nie jest łatwe to opowieść o małym kruku, która może w tym pomóc, choć raczej nie zastąpi codziennej nauki grzeczności. Jest napisana dość prostym językiem, zabawna, trochę przewrotna, ładnie ilustrowana. Tekst i kolorowe ilustracje wzajemnie się uzupełniają. Rysunki są pełne szczegółów, dowcipne, wykonane przyjemną dla oka kreską. Zwierzątka pojawiające się na nich powinny azbudzić sympatię dziecka. Dzięki nim książeczka może służyć nie tylko do czytania przez kogoś starszego, lecz również jako inspiracja do opowiadania o tym, co się na nich dzieje. Opowiadać może zresztą nie tylko ktoś starszy, ale można poprosić dziecko o opisanie tego, co widzi, własnymi słowami.

Historyjka ma nieco przewrotne zakończenie. Z pewnością nie jest sztampowa. Zmierza do celu, ale nie całkiem oczywistą, prostą drogą. Często jednak właśnie takie podejście, bardziej wyrafinowane, przynosi lepsze efekty. Książeczka Co wolno, a czego nie? czyli bycie grzecznym nie jest łatwe jest częścią większej serii historyjek o przygodach małego kruka autorstwa Nelle Most z ilustracjami Annet Rudolph. Ich forma, zawarty w nich ciepły humor sprawiają, że mogą się spodobać naszym milusińskim. Na pewno warto wypróbować książeczki na przedszkolakach, zwłaszcza tych młodszych. Proszę-dziękuję.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Tala_1986 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Do recenzji,Dziecięce,Książeczki Nadusieczki,
Proszę - dziękuję!

Pamiętacie małego kruczka Skarpetkę, którego miałam okazję przedstawić Wam w zeszły weekend, przy okazji recenzji Wszystko dobrze! Czyli o tym, jak kruk dostał swoje imię? Tym razem przychodzę z zupełnie inną przygodą naszego pierzastego przyjaciela, noszącą tytuł: Co wolno, a czego nie? Czyli bycie grzecznym nie jest łatwe. Dowiadujemy się z niej o tym jak kruczek musiał szybko nauczyć się być grzecznym, ponieważ... ale zacznę chyba jedna od początku :P

Wszystko zaczęło się od pewnego obiadu w czasie, którego obżarstwo dzika wyzwoliło w kruczku małego samoluba. Oliwy do ognia dolewał również przemądrzały zając, co chwilę wygłaszający uwagi na temat odpowiednie zachowania. Niestety, spowodowało to jedynie, że Skarpetka najpierw napluł do sosu od spaghetti, którym nie chciał się z nikim podzielić, a potem sam w niego wskoczył, bo skoro on go nie dostanie, to nikt nie będzie go jadł. Pani Borsukowa była zła na kruczka i zapowiedziała mu, że dopóki nie zmieni swojego zachowania, nie dostanie prezentów urodzinowych, a i o przyjęciu może tylko pomarzyć. Z początku ptaszka nie bardzo obeszły te groźby, dopiero po koszmarze o uciekających prezentach, doszedł do wniosku, iż jednak warto zapoznać się z dobrymi manierami. Zaczął, więc szukać odpowiedniego nauczyciela... Miś okazuje się niestety takim samym łobuziakiem, co kruczek, owieczka jest chora... pozostaje, więc jedynie... zając. Skarpetka, choć nie ma na to ochoty, bardzo chce dostać prezenty. Choć ciężko mu przekonać długouchego kolegę, w końcu dostaje odpowiednią listę tego, co wolno i czego nie, z nakazem nauczenia się jej na pamięć. Być może właśnie dzięki temu, kruczkowi udaje się sprawić, że Pani Borsukowa zmienia zdanie na jego temat i pozwala na urządzenie przyjęcia takiego, jakie marzy się Skarpetce. Na pewno jednak nie spodziewała się tego, co przyszło jej znieść :P

Bycie grzecznym, to nie wcale taka łatwa sprawa i wie o tym chyba każdy maluch. Psocenie często sprawia dużo większą frajdę niż odpowiednie zachowanie. Jednak Nele Moost w prosty i ciekawy sposób pokazuje, że nawet dobre maniery mogą być fajne i wcale nie trzeba się zbytnio męczyć, aby ich przestrzegać. Na przykładzie kruczka Skarpetki, pragnie pokazać dzieciom, że wszystko, co robimy i jak się zachowujemy pociąga za sobą pewne konsekwencje. Tyczy się to zarówno odpowiedniego oraz nagannego zachowania.

Dzięki ślicznym i szczegółowym ilustracją, które krok po kroku przeprowadzają małych czytelników bądź słuchaczy przez kolejne etapy poznawania przez kruczka, dobrego zachowania, dzieci mogą dużo łatwiej i szybciej przyswoić sobie naukę, jaka płynie z historii Co wolno, a czego nie? Czyli bycie grzecznym nie jest łatwe. Annet Rudolph po raz kolejny doskonale się spisała i pewnie jeszcze nie raz będę miała okazję to pisać. Was natomiast ponownie zachęcam do sięgnięcia po serię Mały kruczek i zapoznanie z nią maluchów z rodziny. Polecam!

http://ogrodpelenksiazek.blogspot.com/2014/10/co-wolno-czego-nie-czyli-bycie.html
Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
"Mały Kruk" to seria książeczek autorstwa Nele Moost o przygodach sympatycznego kruka Skarpetki. Cieszy się ona niesłabnącą popularnością wśród Czytelników na całym świecie. Książeczki przetłumaczono na 31 języków i jak dotąd sprzedano 6 mln egzemplarzy. Iście bestsellerowa seria! Przygody w nich zawarte poruszają tematy bliskie każdemu dziecku. "Co wolno, a czego nie?" opowiada o tym, co właściwie oznacza "być grzecznym" oraz że wcale nie tak łatwo jest zachowywać się w prawidłowy sposób.

Tym razem Skarpetka wybrał się do borsuka, który zaprosił wszystkich swoich przyjaciół na pyszne spaghetti z sosem pomidorowym. Niestety podczas wspólnego posiłku mieszkańcy lasu nie popisali się dobrymi manierami. Dzik mlaskał i mówił z pełnymi ustami. Co niektórzy okazali się egoistami niepotrafiącymi dzielić się z innymi. Jednak najgorzej z nich wszystkich zachowywał się kruk. Zrobił coś, co oburzyło jego przyjaciół. Napluł do miski z sosem, a potem do niej wskoczył. Pani borsukowej bardzo nie spodobały się wybryki Skarpetki. Zapowiedziała mu, że jeśli się nie poprawi i nie zacznie być grzeczny, to nie ma co liczyć na prezenty urodzinowe. Biedny kruk postanowił się zmienić. Tylko jak to zrobić? I co właściwie oznacza bycie grzecznym? Czy znajdzie się ktoś, kto mu pomoże?

"Co wolno, a czego nie?" to fantastyczna książeczka z przepięknymi, szczegółowymi i niezwykle kolorowymi ilustracjami autorstwa Annet Rudolph, które mocno oddziaływać będą na wyobraźnię każdego dziecka. Dzięki temu, że historia jest niedługa i napisana w bardzo prosty, przystępny sposób, w sam raz nadawać się będzie dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Poruszona tematyka pozwoli młodemu Czytelnikowi utożsamić się z sympatycznym krukiem Skarpetką. Przecież każde dziecko ma problemy z zachowaniem grzeczności i przestrzeganiem zasad dobrego wychowania. Książeczka udowodni dziecku, że nie są w tym odosobnione i być może sprawi, że i one zapragną zgłębić tę tajemną wiedzę - jak być grzecznym.

Moja ocena: 5/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/co-wolno-a-czego-nie-czyli-bycie-grzecznym-nie-jest-latwe-nele-moost-recenzja-444/
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Nefdrae Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów