Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dziedzictwo

Katherine Webb

Ocena ( 9 osób )
4.0
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2012-09-19
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-61428-78-7
Liczba stron: 308
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Tajemnice przeszłości


Powroty do przeszłości bywają niekiedy bolesne. W starych szafach, na strychach, w przepastnych garderobach, ale także w pamięci możemy odnaleźć niekiedy coś, co na zawsze powinno pozostać osnute mrokiem, co nigdy nie powinno ujrzeć światła dziennego. Niekiedy jednak takie spotkanie z przeszłością działa oczyszczająco, terapeutycznie, pozwalając nam zmierzyć się z lękami i stawić czoła bolesnej prawdzie.


Erica Calcott i jej starsza siostra Beth nigdy nie wróciłyby do Storton Manor, starego wiktoriańskiego gmachu, gdyby nie śmierć ich babki. Teraz będą musiały podjąć decyzję, czy zamieszkają w podupadającym domu pełnym tajemnic, czy też pozwolą przekazać dochód z jego sprzedaży na cele charytatywne. Historia opowiedziana przez Katherine Webb, choć wydaje się schematyczna, zaskakuje czytelnika mnogością przenikających się wątków oraz równolegle toczących się historii.


Dziedzictwo, opublikowane nakładem wydawnictwa Insignis, jest równie monumentalne, jak Storton Manor, ale pomimo swej objętości (ponad pięćset stron) nie sposób się za sprawą tej książki ani przez chwilę nudzić. Autorka odsłania przed czytelnikami nie tylko wydarzenia rozgrywające się współcześnie, ale również sekrety dzieciństwa Ericy i Betth, cofamy się również do roku 1904, gdzie historia rozczarowań, utraty złudzeń i cierpienia, ma swój początek. Mimo, iż powieść utrzymuje lekką formę, to życie kobiet z rodziny Calcott wcale lekkie nie było, odciskając na ich duszach piętno i wykrzywiając twarz okrutnym grymasem.


Pobyt w Storton Manor, oprócz czysto praktycznych powodów, ma jeszcze inny cel. Erica upatruje w przeszłości źródeł depresji, która toczy umysł Beth niczym rak, doprowadzając ją do nieudanej próby samobójczej. W dzieciństwie zdarzyło się bowiem coś, co na zawsze okryło cieniem ich rodzinę – podczas wakacyjnego pobytu u babki zginął w tajemniczych okolicznościach kuzyn sióstr, Henry. Nigdy nie znaleziono jego ciała, nic nie dało poszukiwanie stawu i okolicznych lasów, zaś porwanie, ze względu na gwałtowny charakter chłopca i jego masę ciała, raczej nie wchodziło w grę. Erica jest przekonana, że ze zniknięciem tym jest w pewien sposób powiązana jej siostra, a także ich przyjaciel z lat dzieciństwa, Nathan Dinsdale, zwany Dinnym, Beth jednak nie pozwala nawet wspominać dnia, w którym Henry zniknął, pogrążając rodziców w bólu, zaś spotkany po latach Dinny odmawia jakichkolwiek wyjaśnień.


Erica będzie musiała zmierzyć się z jeszcze jedną zagadką starego domu. W starym kufrze, ukrytym na przepastnym strychu, kobieta znajduje zdjęcie swojej prababki Caroline, plik listów oraz gryzak. Szczególnie intrygująca jest fotografia, na której widnieje portret damy trzymającej na kolanach dziecko. Dziecko, którego wedle drzewa genealogicznego rodziny nigdy nie urodziła. Dziecka, o którym prawda mogłaby się okazać skandalem.


Skoro Caroline w chwili robienia zdjęcia była panną („starą panną”, jak wpisano w późniejszym akcie zawarcia związku małżeńskiego), to kim jest ojciec dziecka? A może prawda jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje? Erica może jedynie snuć przypuszczenia, składając fragmenty przeszłości swojej prababki z informacji zawartych w listach oraz z rozmów ze starymi mieszkańcami wioski. My jednak poznamy prawdę. Jaką? O tym warto przekonać się podczas lektury.


Dziedzictwo Katherine Webb to książka, której każda strona kryje nową zagadkę i nowe wydarzenia, składające się na jej rozwiązanie. To nie tylko prawdziwe wyzwanie dla naszego umysłu i zdolności dedukcji, ale także wspaniała historia o miłości, zdradzie, uprzedzeniach i rozczarowaniu. To opowieść przesycona niepokojem Eriki o siostrę, z trudem skrywanym uczuciem do Dinna, ciekawością oraz kontrowersyjnymi wydarzeniami z przeszłości, do których kluczem może być poduszka w kosadźce. Czy Erice uda się rozwiązać zagadki? Czy prawda wyzwoli zgnębioną Beth i pozwoli jej wreszcie zacząć normalnie żyć? Na to pytanie szukać trzeba odpowiedzi w powieści Katherine Webb.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,wypożyczone z biblioteki,Wyzwanie 52 książki 2015,
Kiedy wypożyczałam "Dziedzictwo" z biblioteki oczekiwałam porywającej lektury pełnej rodzinnych tajemnic i napiętej akcji, jednak książka nie spełniła moich oczekiwań do końca. Prolog interesujący i wstrząsający, z ogromnym zainteresowaniem śledziłam także narracje Caroline, jednak narracja z perspektywy Eriki nie była już tak wciągająca. Dużo nieistotnych i męczących opisów, bohaterka co chwilę rozwodzi się nad tym co przygotowywała na śniadanie lub szczegółowo opisuje jakie wykonuje czynności w chwili obecnej. Przyznam, że momentami miałam ochotę pominąć kilka nużących fragmentów wzrokiem, żeby akcja przyspieszyła. Przeczytałam wiele książek,gdzie akcja jest w pierwszej osobie i tam bohater wzbudzał moje zainteresowanie opowiadając swoją historie, niestety w tym przypadku Erica mnie tylko irytowała,dopiero pod koniec rozdział z czasów obecnych nabiera szybkości i coś zaczyna się dziać. Może gdyby nie rozwlekła akcja oceniłabym książkę na bardzo dobrą, nawet rewelacyjną, ale uznałam, że książka jest dobra i tylko dobra. Pomysł na książkę autorka miała trafiony, ale niestety wykonanie już nie zrobiło na mnie takiego wrażenia. Na plus można zaliczyć piękną i tajemniczą okładkę,ale to jednak zdecydowanie za mało.
Co jest w tej powieści na plus? Autorka pokazała w powieści skomplikowane relacje międzyludzkie, przykład jak bogaty pogardza biedniejszymi od siebie oraz jaki negatywny wpływ potrafią mieć tragiczne przejścia na dalsze życie. To także książka o prawdziwej miłości,która zakończyła się tragedią,smutnym dzieciństwie oraz o poczuciu winy za popełniony błąd. Książkę można przeczytać,jednak należy się przygotować na rozwlekłe fragmenty. Opis na okładce mówi, że echa pamięci odzywają się długo po zakończeniu. Cóż w moim przypadku ta książka nie utkwi mi w pamięci przez irytujący sposób w jaki została opisana. To debiut powieściowy, nie chce skreślać pani Katherine Webb po niezbyt udanym początku, ale muszę dać sobie czas zanim przeczytam jej kolejną książkę.
nikolsosna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-14, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
hmmm moja skala jest 5-cio stopniowa, tak sie zastanawiałam nad czwórką dla tej ksiązki ale 3 to jest tak w sam raz. historia ciekawa, własciwie dwie historie, badziej podobała mi się ta sprzed lat, była też zagadka i delkatny wątek uczuciowy. ogólnie przyjemna obyczajwa powieśc do poczytania, ale ja chyba za bardzo się w tych kryminałach lubuję :)
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,x 52 ksiażki 2014,x Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Początek świetny - trzymający w napięciu, wzbudzający ciekawość, później niestety nie jest już tak dobrze. Nie jest to zła książka. Sam pomysł bardzo dobry - tajemnica z przeszłości (a właściwie dwie tajemnice), dwie siostry, które przyjeżdżają do odziedziczonej starej i pełnej tajemnic posiadłości, aby rozwikłać rodzinne zagadki. Całość czasem nudnawa i przewidywalna. Mogło być dużo lepiej.
danutka Linia koment
Na półkach: Czytam,
salemeczka Linia koment
Przeczytane:2016-04-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Przeczytane:2016-01-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Z biblioteki,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kornimon Linia koment
Przeczytane:2015-01-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Nie mam-a chcę przeczytać,
bijtje Linia koment
Przeczytane:2014-03-02, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Justa75 Linia koment
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Moja własna,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Magnolis Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
izus90 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów