Okładka książki - Egmont familijny.  Co czytali sobie kiedy byli mali

Egmont familijny. Co czytali sobie kiedy byli mali

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2014-04-07
Kategoria: Inne
Dodał/a recenzje: Karolina Mucha

Czy bez książek i kontaktu ze słowem pisanym bylibyśmy tym, kim jesteśmy? W jaki sposób ukształtowały, ukierunkowały nas pierwsze lektury? Czy czytane książki tworzą jeden ze stopni do spełnionego, pełnego sukcesów życia?

Poniekąd o to właśnie pytają swoich rozmówców Ewa Świerżewska (wydawca i redaktor portali internetowych) oraz Jarosław Mikołajewski (pisarz i tłumacz), autorzy zbioru wywiadów Co czytali sobie, kiedy byli mali? Oczywiście na ogół ich pytania są znacznie bardziej konkretne, dotyczą wymiernych, stosunkowo łatwych do opisania kwestii: kto Panu czytał? Kiedy nauczył się Pan czytać? Kto był Pana ukochanym bohaterem? Czy pamięta Pan pierwszą poznaną książkę?

Jednak, jak to zwykle bywa przy okazji rozmów odnoszących się do osobistych wspomnień, nawet tak proste pytania wystarczają, by zachęcić do sentymentalnych opowieści. A dowiadując się, po jakie książki ktoś sięgał, dlaczego, kto go nauczył czytać, skąd brał książki, a także „słuchając”, w jaki sposób opisuje swój czytelniczy debiut i przygody, można wejrzeć w dziecięcy świat, zajrzeć do niego – choćby tylko przez uchylone na moment drzwi. To trochę tak, jakby odwrócić pytanie: kim będziesz, kiedy dorośniesz? Dzięki temu zabiegowi choć trochę poznajemy małą Krysię nim została znaną aktorką, Grzesia nim zaczął śpiewać i komponować piosenki, Kazika zanim stał się rozpoznawalnym muzykiem, Bohdana zanim zilustrował swą pierwszą książkę, Roberta, gdy jeszcze nie wiedział, że będzie sportowcem, Marka – jeszcze za małego, by wyruszyć na biegun…

Zapis każdego z wywiadów poprzedza portret bohatera oraz pewnego rodzaju karta informacyjna, mówiąca nie tylko o wyuczonym czy wykonywanym zawodzie, ale też o przezwisku z dzieciństwa, ulubionej książce, marzeniach. Może warto byłoby uwzględnić również lata urodzenia rozmówców, by czytelnicy orientowali się, jakiego okresu dotyczą przywoływane wspomnienia. Układ chronologiczny stanowiłby również interesujący sposób uporządkowania wywiadów, z drugiej jednak strony zastosowany klucz – porządek niczym w szkolnym dzienniku, alfabetyczny – nadaje prezentowanym tytułom charakter w pewnym sensie uniwersalny, ponadczasowy, a na pewno – ponadpokoleniowy.

Co więcej: także ponaddyscyplinarny. Pojawia się tu bowiem wiele postaci parających się najrozmaitszymi dziedzinami – od językoznawstwa, przez m.in. sport, kosmetologię, dziennikarstwo po muzykę. Wystarczy spojrzeć na zamieszczoną na okładce listę nazwisk, by odkryć, co je łączy: rozpoznawalność, a więc prawdopodobnie i odniesiony w życiu sukces. Takie wyjaśnienie nie zagłusza jednak dość oczywistego pytania: dlaczego wybrano właśnie tych ludzi? Czy z uwagi na szczególną sympatię, jaką darzą ich autorzy? Czy łatwiej było dotrzeć do nich niż do innych? A może jako dzieci czytali więcej niż pozostali? Z tymi pytaniami czytelnik pozostaje. A szkoda, bo choć wiadomo, że przy większości tego typu publikacji kryteria doboru rozmówców cechuje subiektywizm, to jednak wyjaśnienie, uzasadnienie dokonanych wyborów mogłoby okazać się naprawdę interesujące.

Nie podważa to jednak wartości publikacji. Z pewnością do jej zalet należą liczne zdjęcia – zarówno unikatowe fotografie, przedstawiające poszczególnych bohaterów w dzieciństwie, jak i te prezentujące okładki wspominanych książek.

Przede wszystkim jednak na uwagę zasługuje sama idea książki – pomysł, by sprowokować, wysłuchać, spisać i wydać opowieści o dziecięcych lekturach. Pomysł nie tylko znakomity, oryginalny, ale i owocny. Bowiem, jak zauważa Ewa Świerżewska, dzięki przeprowadzonym rozmowom wyłonił się zarys pewnego kanonu literatury dziecięcej. Co ciekawe, kanonu w dużej mierze aktualnego – co potwierdzam osobiście – także dla czytelników urodzonych pod koniec lat ’80-tych.

Kup książkę

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2014-04-17, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek -2014,
To jedna z tych książek, z których co prawda nic się nie wynosi, ale za to bardzo przyjemnie się je czyta. Chwila relaksu, podszyte sentymentem poruszenie na widok okładek i ilustracji z dawnych lat, przywołujących na myśl czasy, gdy człowiek poruszał się gdzieś pomiędzy magią książkowych opowieści a stygnącą owsianką. Sympatyczna literacka podróż za kilka uśmiechów.
Avatar użytkownika - morgit
morgit
Przeczytane:2014-04-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Psychologiczne konteksty internetu
Praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Psychologiczne konteksty internetu

Przedstawiając czytelnikom różne konteksty badań i analiz psychologicznych internetu chcemy pokazać, że jest to zjawisko niejednorodne, a w związku z tym...

Niepodległość. Czasopismo poświęcone najnowszym dziejom Polski
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Niepodległość. Czasopismo poświęcone najnowszym dziejom Polski

Podwójny tom "Niepodległości" - drugi wydany pod szyldem Towarzystwa Przyjaciół Instytutów Józefa Piłsudskiego Zagranicą....