Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Egmont familijny. Co czytali sobie kiedy byli mali

praca zbiorowa

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2014-04-07
Kategoria: Inne
ISBN: 9788323760832
Liczba stron: 248
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Karolina Mucha

Czy bez książek i kontaktu ze słowem pisanym bylibyśmy tym, kim jesteśmy? W jaki sposób ukształtowały, ukierunkowały nas pierwsze lektury? Czy czytane książki tworzą jeden ze stopni do spełnionego, pełnego sukcesów życia?

 

Poniekąd o to właśnie pytają swoich rozmówców Ewa Świerżewska (wydawca i redaktor portali internetowych) oraz Jarosław Mikołajewski (pisarz i tłumacz), autorzy zbioru wywiadów Co czytali sobie, kiedy byli mali? Oczywiście na ogół ich pytania są znacznie bardziej konkretne, dotyczą wymiernych, stosunkowo łatwych do opisania kwestii: kto Panu czytał? Kiedy nauczył się Pan czytać? Kto był Pana ukochanym bohaterem? Czy pamięta Pan pierwszą poznaną książkę?

 

Jednak, jak to zwykle bywa przy okazji rozmów odnoszących się do osobistych wspomnień, nawet tak proste pytania wystarczają, by zachęcić do sentymentalnych opowieści. A dowiadując się, po jakie książki ktoś sięgał, dlaczego, kto go nauczył czytać, skąd brał książki, a także „słuchając”, w jaki sposób opisuje swój czytelniczy debiut i przygody, można wejrzeć w dziecięcy świat, zajrzeć do niego – choćby tylko przez uchylone na moment drzwi. To trochę tak, jakby odwrócić pytanie: kim będziesz, kiedy dorośniesz? Dzięki temu zabiegowi choć trochę poznajemy małą Krysię nim została znaną aktorką, Grzesia nim zaczął śpiewać i komponować piosenki, Kazika zanim stał się rozpoznawalnym muzykiem, Bohdana zanim zilustrował swą pierwszą książkę, Roberta, gdy jeszcze nie wiedział, że będzie sportowcem, Marka – jeszcze za małego, by wyruszyć na biegun…

 

Zapis każdego z wywiadów poprzedza portret bohatera oraz pewnego rodzaju karta informacyjna, mówiąca nie tylko o wyuczonym czy wykonywanym zawodzie, ale też o przezwisku z dzieciństwa, ulubionej książce, marzeniach. Może warto byłoby uwzględnić również lata urodzenia rozmówców, by czytelnicy orientowali się, jakiego okresu dotyczą przywoływane wspomnienia. Układ chronologiczny stanowiłby również interesujący sposób uporządkowania wywiadów, z drugiej jednak strony zastosowany klucz – porządek niczym w szkolnym dzienniku, alfabetyczny – nadaje prezentowanym tytułom charakter w pewnym sensie uniwersalny, ponadczasowy, a na pewno – ponadpokoleniowy.

 

Co więcej: także ponaddyscyplinarny. Pojawia się tu bowiem wiele postaci parających się najrozmaitszymi dziedzinami – od językoznawstwa, przez m.in. sport, kosmetologię, dziennikarstwo po muzykę. Wystarczy spojrzeć na zamieszczoną na okładce listę nazwisk, by odkryć, co je łączy: rozpoznawalność, a więc prawdopodobnie i odniesiony w życiu sukces. Takie wyjaśnienie nie zagłusza jednak dość oczywistego pytania: dlaczego wybrano właśnie tych ludzi? Czy z uwagi na szczególną sympatię, jaką darzą ich autorzy? Czy łatwiej było dotrzeć do nich niż do innych? A może jako dzieci czytali więcej niż pozostali? Z tymi pytaniami czytelnik pozostaje. A szkoda, bo choć wiadomo, że przy większości tego typu publikacji kryteria doboru rozmówców cechuje subiektywizm, to jednak wyjaśnienie, uzasadnienie dokonanych wyborów mogłoby okazać się naprawdę interesujące.

 

Nie podważa to jednak wartości publikacji. Z pewnością do jej zalet należą liczne zdjęcia – zarówno unikatowe fotografie, przedstawiające poszczególnych bohaterów w dzieciństwie, jak i te prezentujące okładki wspominanych książek.

 

Przede wszystkim jednak na uwagę zasługuje sama idea książki – pomysł, by sprowokować, wysłuchać, spisać i wydać opowieści o dziecięcych lekturach. Pomysł nie tylko znakomity, oryginalny, ale i owocny. Bowiem, jak zauważa Ewa Świerżewska, dzięki przeprowadzonym rozmowom wyłonił się zarys pewnego kanonu literatury dziecięcej. Co ciekawe, kanonu w dużej mierze aktualnego – co potwierdzam osobiście – także dla czytelników urodzonych pod koniec lat ’80-tych.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek -2014,
To jedna z tych książek, z których co prawda nic się nie wynosi, ale za to bardzo przyjemnie się je czyta. Chwila relaksu, podszyte sentymentem poruszenie na widok okładek i ilustracji z dawnych lat, przywołujących na myśl czasy, gdy człowiek poruszał się gdzieś pomiędzy magią książkowych opowieści a stygnącą owsianką. Sympatyczna literacka podróż za kilka uśmiechów.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Nidaba Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
morgit Linia koment
Przeczytane:2014-04-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów