Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Fatima. Objawienia i cuda

Marek Maciągowski, Eugeniusz Wojdecki

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2016-03-10
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7660-205-9
Liczba stron: 216
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Objawienia Matki Bożej i często towarzyszące im cuda są tematem żarliwych dyskusji i zainteresowania zarówno ze strony ludzi wierzących i mediów chrześcijańskich, jak również osób nastawionych do tego tematu sceptycznie. Nie inaczej było w przypadku objawień w Fatimie, gdy trójka małych dzieci, prostych, nie potrafiących czytać pastuszków, opowiedziała o spotkaniach z Matką Bożą i o tym, że Maryja powierzyła im trzy tajemnice. W związku ze zbliżającą się setną rocznicą objawień, Wydawnictwo Jedność opublikowało bogatą w treść, materiały źródłowe i zdjęcia książkę Fatima. Objawienia i cuda.

Rok 1917 i kolejne trzynaste dni miesiąca, poczynając od maja do października owego roku, okazały się przełomowe dla Łucji dos Santos i jej kuzynów, Franciszka i Hiacynty Marto. Te małe, bo kolejno dziesięcio-, dziewięcio- i siedmioletnie dzieci na własne oczy ujrzały najpierw Anioła Pokoju, a później także piękną, jasną panią, którą określiły jako Matkę Bożą. Kolejne spotkania z Maryją wzmagały w dzieciach potrzebę modlitwy różańcowej, pokuty i cierpienia za grzeszników – o to Matka Boża prosiła pastuszków najbardziej. Kolejne objawienia w 1917 roku zaczęły gromadzić także coraz więcej zainteresowanych tymi wydarzeniami osób. Podczas ostatniego, październikowego objawienia cud wirującego słońca, będący dziełem Maryi, obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób. 

Proces potwierdzania prawdziwości objawień, beatyfikacji bardzo wcześnie zmarłych Franciszka i Hiacynty, poświęcenie Rosji przez papieża – zgodnie z prośbą Matki Bożej – oraz ujawnienie ostatniej, trzeciej tajemnicy fatimskiej trwało bardzo długo. Pamiętać należy, że objawienia i powierzone pastuszkom tajemnice zbiegły się w czasie z największymi światowymi wojnami oraz powstaniem bezwzględnych, totalitarnych systemów. Tym bardziej utrudniało to otwarte i jawne szerzenie orędzia i kultu Matki Boskiej Fatimskiej.

Wielkim orędownikiem Matki Bożej z Fatimy był święty Jan Paweł II. Odczytując znaki powierzone Łucji w trzeciej tajemnicy, wielokrotnie pielgrzymował do Fatimy i dziękował Maryi za cudowne ocalenie życia podczas zamachu na jego życie na Placu świętego Piotra w Watykanie 13 maja 1981 roku. Sporo miejsca w publikacji poświęcono słowom i homiliom, jakie wygłaszał Ojciec Święty, przywołując obraz Matki Bożej Fatimskiej, głosząc jej orędzie i modląc się za grzeszników.

Kult Matki Bożej Fatimskiej na przestrzeni lat obiegł i rozprzestrzenił się nawet w najdalszych zakątkach świata. Figura przedstawiająca Maryję odwiedziła wiele państw świata, zbierając na wspólną modlitwę w czasie swoich wizyt tysiące wiernych. Również i w Polsce zbudowano sanktuarium oraz kościoły w szczególny sposób oddane opiece Matki Bożej Fatimskiej.

Fatima. Objawienia i cuda to skrupulatnie, w ciekawy i przejrzysty sposób zebrane i zaprezentowane wszystkie niemal dostępne informacje, dotyczące zarówno miejsc objawień Matki Bożej, jak również życia małych pastuszków – Łucji, Hiacynty i Franciszka. Na kartach publikacji nie zabrakło także komentarzy dotyczących kolejnych lat życia i śmierci małych wizjonerów, powołania i posługi zakonnej Łucji oraz działalności Kościoła i kolejnych papieży w sprawie objawień i tajemnic fatimskich. Książkę czyta się i przegląda z ciekawością i niesłabnącym zainteresowaniem. Spory materiał zdjęciowy, przedstawiający współczesną Fatimę jako miejsce pielgrzymkowe, domy małych wizjonerów, liczne kościoły i kaplice, ale także przedruki fotografii liczących niemal sto lat, a przedstawiających Łucję, Hiacyntę i Franciszka oraz wiernych, będących światkami objawień Maryi, są materiałem bezcennym.

Fatima. Objawienia i cuda to książka, która zainteresuje zarówno osoby wierzące i orientujące się w temacie kultu Matki Bożej Fatimskiej, jak i czytelników, którzy rzadko sięgają po publikacje religijne. Treść książki, przystępny język i potwierdzenie, że objawienia Maryi były prawdziwe, a powierzone pastuszkom tajemnice znalazły swoje odbicie w wydarzenia współczesnego świata z pewnością skłonią do refleksji nawet największych sceptyków.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
madak Linia koment
Przeczytane:2016-04-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Albumy,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Fatima. Objawienia i cuda Pieski. Naklejki Iskierki
Dorota Skwark
Okładka - Fatima. Objawienia i cuda Bóg, królewna i księżniczki
ks. Marek Dziewiecki
Okładka - Fatima. Objawienia i cuda Moja Biblia kropka do kropki. Boże Narodzenie
Christina Goodings
Okładka - Fatima. Objawienia i cuda Jezus nam się narodził
Sophie Piper, Anne Yvonne Gilbert
Okładka - Fatima. Objawienia i cuda Jezus malusieńki. Opowieść o Bożym Narodzeniu
Julia Stone, Dubravka Kolanovic
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów