Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Głębia

Tricia Rayburn

Ocena ( 4 osoby )
4.2
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2012-02-01
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788324590292
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sylwia Szymkiewicz - Borowska

Co kryje toń?

 

Kilka miesięcy temu trafiłam na Syrenę Tricii Rayburn i przepadłam. Pochłonęły mnie mroczne tonie portu w Winter Harbor, gdzie Vanessa Sands przeżywała największą tragedię swojego życia – śmierć ukochanej siostry. Zaraz po tym tragicznym wydarzeniu los jakby przestał uśmiechać się do dziewczyny. Każdy kolejny dzień okazywał się gorszy i sprawiał, że Vanessa przestawała wierzyć, że kiedyś może być lepiej. Na szczęście, jak to w większości powieści bywa, ostatecznie dobro wygrało. Port, wraz z przyległymi do niego zatokami, dzięki głównej bohaterce został zamrożony, a w jego toniach zatopione zostało zło, czające się w miasteczku.  Wówczas wydawało się, że to zamknięta historia, że nic więcej nie może już pozostać do opowiedzenia. Główna bohaterka zakochała się, uratowała bliskich, obroniła miasteczko, przeżyła.... Dalej mogło być już tylko szczęście, szczęście i jeszcze raz szczęście. Tak przynajmniej wówczas mogło się wydawać. Jak się jednak okazało, były to tylko pozory.

 

Vanessa Sands właśnie rozpoczęła naukę w ostatniej klasie liceum Hawthorne’a. Przed nią decyzja, która zaważyć ma na jej przyszłości – wybór studiów. I jeszcze ważniejsza sprawa – czy powinna w ogóle dalej się kształcić? Na dodatek nasza bohaterka musi zebrać się na odwagę i wyznać najbliższym osobom, w tym miłości swojego życia – Simonowi, że ubiegłego lata niefortunnie uległa przemianie i stała się syreną. To dość trudne zadanie. Sam fakt stania się niezwykłą istotą może wydawać się innym ludziom niemal niemożliwy do zaakceptowania, a co dopiero konsekwencje, jakie za sobą pociąga. Bo syrena kusi, syrena pociąga, syrena może kogoś zamroczyć… i zabić. Im więcej ofiar – tym lepiej. Mężczyźni, którzy znajdą się więc w pobliżu syren, szybko padają ich ofiarą, i to z uśmiechem na ustach. Za każdym więc razem, kiedy Vanessa ma wyznać swoją wielką tajemnicę, coś staje jej na przeszkodzie i uniemożliwia przekazanie tej dramatycznej informacji. W końcu jej samej trudno się pogodzić z tym faktem. Tak właśnie syrena samą siebie zagania w ślepy zaułek, by w końcu... No właśnie - jak zakończy się ta historia? Czy w końcu uda jej się przełamać strach przed odrzuceniem? Czy odnajdzie swoje miejsce na Ziemi? Czy Simon zrozumie, co dzieje się w życiu jego dziewczyny i czy ta, po przekazaniu dramatycznej informacji, pozostanie jego ukochaną? Czy spod uroku syreny da się uwolnić? Czy jakikolwiek mężczyzna jest w stanie powiedzieć takiej istocie: „nie”? A jeśli tak, to jakim kosztem? Co się stanie, gdy zamarznięte kilka miesięcy wcześniej wody zaczną topnieć? Czy z takim trudem pokonane zło powróci? Jeśli tak, na kim postanowi się zemścić? Odpowiedzi na te pytania przynosi Głębia.

 

Głębia, podobnie, jak i wcześniejsza część serii Tricii Rayburn, jest niesamowitym wręcz thrillerem paranormalnym z bardzo dobrze rozbudowanym wątkiem obyczajowym. Nic tu nie dzieje się bez przyczyny i żaden problem nie rozwiąże się sam. Bohaterowie zmuszeni są do radzenia sobie w sytuacjach, w których trudno o logiczne myślenie i o chęć podejmowania dalszej, karkołomnej czasem, walki. Powieść trzyma w napięciu, nie pozwalając oderwać się od lektury nawet na moment, a kolejnych zwrotów akcji nie sposób przewidzieć.

 

Głębia napisana została w jasny, przystępny sposób. W akcję wkomponowana została cała gama uczuć, od miłości, przez zwątpienie, strach, aż po przerażenie. Wszystkie te emocje towarzyszą nie tylko bohaterom, ale i czytelnikom - podczas lektury. Dlatego tak łatwo czyta się książkę Tricii Rayburn. Czas poświęcony tej powieści pędzi jak szalony i czytelnik nawet nie zauważy, gdy książka się skończy.  Głębia to więc porywająca powieść, którą naprawdę warto przeczytać.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Simi_48 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-04, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - fantastyka 2016",52 książki 2016,

Syreny- mistyczne istoty bardzo często występujące w mitologii. Są piękne, przyjmują postać kobiet i potrafią oddychać pod wodą. Często ukazane są również jako mroczne postacie, które wabią mężczyzn swoim głosem i prowadzą ich w głąb oceanu, gdzie ich ofiary giną. Właśnie w kontynuacji ,,Syreny" przyjmują  postać. ,,Głębia" wprowadza nas jeszcze bardziej w świat morderczych, pełnych tajemnic istot i daje wiele odpowiedzi na pytania, które pojawiały się w naszych myślach po przeczytaniu pierwszej części trylogii. Książka stawia przed nami nowe wyzwania i odkrywa stare tajemnice. Zastanawiacie się jak wygląda życie Vanessy po zamrożeniu jeziora w Winter Harbor? Co z Paige ? Jakie są relacje między główną bohaterką a Simonem? Jak Vanessa poradzi sobie z mrocznym sekretem? Dowiecie się tego, czytając ,,Głębię".nbgfOdkąd Vanessa Sands odkryła, kto zamordował jej siostrę, a wszystko, co wiedziała o swojej rodzinie, okazało się kłamstwem, jej świat runął. Jedyną osobą, na której może polegać, jest jej chłopak Simon. Osobiste problemy bohaterki przestają jednak mieć znaczenie w obliczu powrotu żądnych zemsty istot z Winter Harbor. Teraz Vanessa musi zmierzyć się z przeszłością i zaakceptować fakt, że jest dokładnie taka sama jak one — równie kusząca i równie niebezpieczna...,,Jeżeli kogoś kochasz, nie tylko znosisz czyjeś problemy. Nie tolerujesz ich z nadzieją, że może pewnego dnia same znikną. Wspólnie starasz się znaleźć rozwiązanie i to nie dlatego, że masz dość niedogodności, tylko dlatego, że życie twoje i ukochanej osoby są ze sobą splecione, związane. Kiedy ty jesteś szczęśliwa i ja jestem szczęśliwy, a kiedy cierpisz... nic innego się nie liczy..."Po zamrożeniu jeziora Vanessa wraca do Bostonu, gdzie próbuje się zmierzyć z prawdą o rodzinie i zdolnościach, które wykazuje. Przeszła przemianę i stała się syreną, a teraz musi poradzić sobie w nowej rzeczywistości. Musi pić litry słonej wody i brać długie kąpiele. Stara się dowiedzieć czegoś o swojej przeszłości. Odkrywa pewną tajemnicę. Okazuje się, że jest potomkinią potężnego rodu Nenufarów oraz by przeżyć musi zrobić coś strasznego. Dziewczyna nie jest pewna do uczuć Simona. Kocha go, ale boi się, że to jej syreni urok sprawia, że on coś do niej czuje. Targają nią wątpliwości, czy wyjawić prawdę, czy może zakończyć ich relację. W szkole Vanessa poznaje przystojnego Parkera, który z czasem staje się jej bliski. To nie jedyne problemy bohaterki. Jeziora odmarza, a syreny szykują zemstę. Kiedy w Bostonie pojawiają się zwłoki uśmiechających się mężczyzn, Vanessa wie, że ma coraz mniej czasu, by wygrać.,,Kiedy nadchodzi fala, masz dwa wyjścia: albo stać w miejscu i pozwolić, obmyła cię woda, a twoje stopy głębiej zapadały się w mokry piasek ... albo możesz usunąć się jej z drogi. Odejść w głąb plaży albo całkiem ją opuścić, jeśli zechcesz. Najważniejsze to nie utknąć."
mjhff,,
Głębia" jest mroczną książką, pełną tajemnic oraz grozy. Znów mamy okazję spotkać mistyczne istoty, które powróciły i pragną zemsty oraz młodą bohaterkę, której życie wywraca się do góry nogami. Wszystko, co wiedziała o swojej rodzinie, okazało się kłamstwem, a ona musi zmierzyć się jeszcze ze skutkami przemiany. Żałuję, że w tej części tak mało osobiście spotykamy Simona, którego bardzo polubiłam. Vanessa powoli dorasta, ale nie znaczy to, że nie mierzy się ze swoimi rozbuchanymi emocjami. ,,Głębia" wyjawia wiele sekretów córek mórz, ale daje również wiele nowych pytań. Autorka ma lekki styl pisania. Akcja jest zrównoważona. Mamy okazję zapoznać się w pełni z historią syren. Okładka nie zachwyca, ale przecież książki nie ocenia się po okładce.Tricia Rayburn zaczęła pisać jeszcze jako nastolatka. Dziś jest uznaną autorką książkę dla młodzieży. Jej cykl o syrenach to niezwykłe romantyczne powieści z mrocznym sensacyjnym wątkiem. Prawa do serii zostały sprzedane do kilkunastu krajów m.in. Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Australii. Tricia uwielbia wodę, pomimo lęku przez stworzenia z głębin, dlatego zamieszkała w nadmorskiej miejscowości na wschodnim wybrzeżu Long Island.,,Miała rację: nie znosiłam chodzić do piwnicy. Ale teraz to się zmieniło. Głównie dlatego, że wiedziałam, iż najstraszniejsze potwory wcale nie czają się w mroku, czekając, aż do nich przyjdziesz. Jeśli zechcą, same po ciebie przyjdą."Podsumowując ,,Głębia" to pełna napięcia oraz sekretów powieść. Dzięki niej przeżyjecie fantastyczną, mroczną przygodę, która sprawi, że będziecie głodni zakończenia historii. To idealna pozycja na długie noce, kiedy nasz umysł staje się kreatywny. Będzie miło odskocznią od rzeczywistości oraz kolejną wspaniałą przygodą w świat syren. Polecam!

joanna1908 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Po przeczytaniu pierwszej części "Syrena" naprawdę się cieszyłam, że mam w domu też część drugą, bo zwyczajnie chciałam wiedzieć co dalej :) Lekka, fajna i pozytywna, mimo intryg i niewielkiej dawki thillera :)
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-10-04, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-05-30, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
Elia Linia koment
Przeczytane:2015-05-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki-2015,
mol-sylwka Linia koment
Przeczytane:2014-12-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mój księgozbiór,Rok 2014,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sejna Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
al-ks Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów