Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

GórFanka na himalajskiej ścieżce

Anna Czerwińska

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Annapurna
Data wydania: 2012-12-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-61968-15-3
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: koshi

Książka Anny Czerwińskiej GórFanka na himalajskiej ścieżce jest już ostatnią częścią tej serii. A szkoda, bo wielu czytelników do tej pory zdążyło się już zapewne zżyć się z bohaterką i chętnie towarzyszyło jej w górskich przygodach. Autorka jest pierwszą damą polskiego himalaizmu, jak również zdobywczynią Korony Ziemi i wielu alpejskich szczytów. Jej wspomnienia są pełne pasji, przemyśleń i cennych uwag, skierowanych do osób lubiących aktywnie poznawać świat. Wiernie przedstawia Czerwińska przebieg oraz zasady rządzące organizacją wypraw na najwyższe wierzchołki górskie, opisuje relacje w zespole i nieuniknione spięcia. Chętnie opowiada o swoich partnerkach "od liny" i o towarzyszkach minionych zmagań - m.in. o Wandzie Rutkiewicz czy Krystynie Palmowskiej. W jej słowach czuć pokorę wobec gór, wobec ich potęgi i nieprzewidywalności. Wie Czerwińska, że czasem warto zrezygnować z osiągnięcia szczytu, na przykład przy nadchodzącym załamaniu pogody, by nie popełnić błędu i nie wrócić już do bazy. Nie jest to okazanie słabości, ale jedyne rozsądne rozwiązanie. Zbyt wiele mamy do stracenia, aby porywać się na coś, co wydaje się nieodpowiedzialne. Porażki bolą i nigdy nie wiadomo, czy będzie się miało kolejną szansę na zdobycie tej góry, ale życie mamy tylko jedno.

 

Z tej części serii o perypetiach Anny Czerwińskiej dowiadujemy się również o napiętych relacjach polsko-niemieckich podczas jednej z wypraw, o tym, że pieniądze rządzą nawet na dużych wysokościach i co dzieje się w przypadku, gdy podupadniemy tam na zdrowiu. Autorka wiele spraw opisuje z poczuciem humoru, sypie anegdotami jak z rękawa, więc z przyjemnością czyta się jej relacje. Czerwińska niczego nie ukrywa, nawet najbardziej intymnych spraw. Opisuje też wydarzenia polityczne z 2001 roku w Nepalu i komplikacje z nimi związane oraz konsekwencje dla przybyszy z innych stron świata. Przedstawia, jak wyglądają realia funkcjonowania w komercyjnych, zagranicznych wyprawach, gdzie człowiek ma zapewnione maksimum bezpieczeństwa, oczywiście za duże pieniądze. Nakreśla trudne warunki życia mieszkańców napotkanych wiosek. Jest pełna podziwu dla ich poświęcenia i pracowitości od najmłodszych lat. Uświadamia, jak niewiele w górach trzeba, aby otrzeć się o śmierć. Niektórzy zapadają na choroby wysokościowe i czasem dochodzi do sytuacji, że nie ma możliwości, aby im pomóc - zwłaszcza, gdy za długo zwleka się z zejściem na niższe tereny. Z książki dowiadujemy się też dokładnie, w jaki sposób zginął Piotr Morawski, jest nawet załączone zdjęcie szczeliny. Widzimy, że w górach o losach człowieka często decyduje przypadek albo chwilowa nieuwaga.

 

GórFankę na himalajskiej ścieżce, jak i wcześniejsze części tej serii, serdecznie polecam nie tylko miłośnikom himalaizmu. Dzięki autorce możemy przenieść się w tak odległe tereny i na takie wysokości, których pewnie nigdy sami byśmy nie osiągnęli. Mamy tu humor, wzruszenie, strach - cały zestaw emocji, które sprawiają, że te książki czyta się z wypiekami na twarzy. Ponadto publikacja pełna jest kolorowych zdjęć, które pozwalają jeszcze lepiej wyobrazić sobie konkretne wydarzenia i miejsca. Zdecydowanie - warto ją przeczytać.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
poszukujaca plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Biografie,Mam,
Ciekawa, barwna, szczera, ale równocześnie nieco męcząca. Bardzo dużo odniesień do innych części "sagi", pobieżne relacje i niepełne opisy sprawiają, że książka staje się chaotyczna.
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów