Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Góry Świętokrzyskie. Przewodnik górski

praca zbiorowa

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2008
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 978-83-7513-316-5
Liczba stron: 112
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: szczepanik

Seria przewodników górskich, które ukazują się nakładem wydawnictwa Pascal, składa się obecnie z dwunastu tomów. W książkach zaprezentowane zostały miejsca cieszące się największym zainteresowaniem piechurów, takie, do których dostęp jest szczególnie ułatwiony dzięki rozbudowanej infrastrukturze turystycznej. Tereny swoją popularność zawdzięczają jednak przede wszystkim pięknu i niezwykłości, którymi obdarzyła je Matka Natura. Jednym z dwunastu tomów jest przewodnik po Górach Świętokrzyskich – niewielkiego rozmiaru kompendium wiedzy na temat najstarszych gór Polski.

 

Znaleźć w nim można wszystko, co najważniejsze: opisy tras, charakterystykę regionu – i więcej, czyli informacje praktyczne, dotyczące nie tylko noclegów oraz punktów gastronomicznych, którymi warto zainteresować się na miejscu, ale również niezbędnego ekwipunku, jaki należy zabrać ze sobą w góry. Ten „elementarz piechura”, jak został nazwany zbiór porad związanych z doborem odpowiedniego sprzętu i umiejętnością zachowania się w razie nieprzewidzianych wypadków, definiuje jednocześnie głównego odbiorcę książki. Przede wszystkim będą nimi ci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z turystyką pieszą i nie do końca jeszcze wiedzą, jak się wyposażyć, a także na co się przygotować.

 

Największym plusem przewodnika jest jego ogromna precyzyjność i przejrzystość. Nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu na to, żeby zorientować się, gdzie szukać jakich informacji. Spis treści, kolorowe oznaczenia oraz wyróżnienia w tekście pozwalają na szybkie i sprawne poruszanie się po kolejnych zagadnieniach omawianych w książce. Posiadacz przewodnika nie potrzebuje dodatkowej mapy, taka bowiem znajduje się na ostatnich stronach tomu. Co więcej, przy omawianych trasach przedstawione zostały dokładnie oznaczenia szlaków, zgubić się więc będzie z Pascalem niezwykle trudno.

 

Nie ma w książce miejsca na rozbudowane wypowiedzi – jest ona napisana konkretnie i ujmuje każdą kwestię w kilku, nie więcej, zdaniach. W ten sposób przekazywana jest za jej pomocą wiedza podstawowa, którą bez problemu można przyswoić. Turysta nie zginie w natłoku informacji i nie będzie musiał ich przesiewać po to, aby dotrzeć do tego, czego w danym momencie potrzebuje. Z takiego rozwiązania nie do końca mogą być zadowoleni zwolennicy opisów bardziej szczegółowych. Pamiętać jednak należy, że głównym celem przewodnika po Górach Świętokrzyskich miała być jego funkcjonalność. Tej zaś książce odmówić nie można.

 

Przewodnik jest przeznaczony głównie dla osób, które chodzenie po górach traktują jako rekreację, nie zaś jako sport wyczynowy. Dla tych drugich może być on zbyt lakoniczny czy mało specjalistyczny. Każdy jednak znajdzie w tomie najważniejsze informacje z zakresu turystyki górskiej, skupiającej się w tym przypadku na terenie województwa świętokrzyskiego. Konkret, rzetelność i praktyczność opisów czynią z książki pozycję rzeczywiście ciekawą i dla wielu niezbędną podczas jedno- lub kilkudniowej wycieczki.

 

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów