Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Jak się nie zakochać?

Majewska-Brown Nina

Ocena ( 5 osób )
4.8
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2016-06-14
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788378188810
Liczba stron: 462
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Jak się NIE zakochać, to faktycznie poważny problem, bo przecież wszystkie książki dla kobiet mówią właśnie o tym, jak się zakochać, jak zdobyć przy tym wzajemną miłość i szczęście aż po grób. Tymczasem bohaterka powieści Niny Majewskiej-Brown miłości ma po uszy. Jest samotną matką, która niedawno owdowiała. Na głowie cały dom, restauracja, trójka dzieci, a do tego jeszcze toksyczna teściowa i teść po zawale. Znikąd pomocy. Jej rodzice nie żyją, a młodsza siostra myśli raczej o imprezach i korzystaniu z życia niż o odpowiedzialności.

 

Wszystko zdaje się sypać. Niedospana mama w pidżamie odwozi spóźnioną córkę do szkoły i, oczywiście, właśnie w tym momencie musi mieć stłuczkę. A czeka ją jeszcze przesłuchanie na tę okoliczność przez policjantów. Teściowa Niny, pani Aleksandra, jest wcieleniem demonicznej babci, która za wszystko zło obarcza synową. Jej sposób komunikowania z nią powinien stanowić przestrogę dla wszystkich przyszłych mężatek – gorzej być nie może... Z dnia na dzień w restauracji zwalnia się też kucharz i Nina musi sama podwinąć rękawy, by zacząć gotować dla klientów. Nabzdyczone kelnerki wcale nie pomagają. Dobrze, że jest Ania - niezmiernie oddana i pomocna opiekunka do dzieci, bez niej nasza bohaterka niczego nie byłaby w stanie zrobić. Gdy już udaje się jako tako ogarnąć codzienny chaos, pojawia się kleszcz na brzuszku córki i trzeba jechać na pogotowie...

 

A to nie wszystkie problemy. W ciągu zaledwie kilkunastu tygodni Nina musi zmierzyć się z przygotowaniami do pierwszej komunii świętej najstarszej córki (trochę szkoda, że sama uroczystość została w książce pominięta, bo sądząc po przygotowaniach, musiało to być wydarzenie wręcz katastrofalne), przełknąć ślub ciężarnej siostry z ponad siedemdziesięcioletnim milionerem, zająć się teściem, któremu przytrafił się zawał, pocieszać stale sfrustrowaną teściową i wreszcie... nie zakochać się w koledze ze szkoły.

 

Nina unikać będzie psychopatycznego adoratora, uda się do spa wraz z przyjaciółką, gdzie zmęczy się niemiłosiernie, odda najmłodsze dzieci do przedszkola prowadzonego przez zakonnice, weźmie udział w oryginalnym przyjęciu weselnym zakończonym porodem i spróbuje swoich sił na kursie kulinarnym. Zdarzy się jeszcze coś, ale ze względu na towarzyszące temu silne emocje, zdradzić nie mogę, co. Czy to mało? Cóż, to nadal nie wszystkie powieściowe wątki. W powieści Niny Majewskiej-Brown dzieje się bardzo wiele. Akcja toczy się w szalonym tempie, a całość okraszona jest poczuciem humoru i opisana z przymrużeniem oka. Jedno jest pewne: pracujące samotne matki nie mają lekkiego życia.

 

Podczas lektury wiel osób z pewnością szczerze się uśmieje, ale są też sceny, które ściskają gardło wzruszeniem. Jak się nie zakochać to dobra lektura - pozbawiona ckliwości i tandetnego efekciarstwa. Miłość krąży wokół bohaterki, ale dopiero w momencie próby ukazuje swoją prawdziwą siłę. I tak naprawdę, inaczej niż w większości powieści obyczajowych, to miłość macierzyńska okazuje się najbardziej odporna na przeciwności losu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-12-31, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie 2016-52 książki,Wyzwanie-ksiazki na jesien2016,
Mnie osobiście lektura tejże książki nieco przybiła, może ze względu na sytuację w domu... za dużo tu życiowych problemów, od których miałam nadzieje uciec w świat wyobraźni. Sadziłam że będzie bardziej w stylu komedii romantycznych, a tu co kawałek jakieś nieszczęście. I jeśli nawet bohaterka wychodziła ze wszystkim na prostą to przypominałam dobie że coś podobnego właśnie dzieje się w moim życiu. I od razu robiło mi się smutno...
Shi4 plusminus Linia koment
Przyjemna i lekka lektura. Zaczynając czytać owiedziałąm się, że jest do tego tom pierwszy, lecz nieznajmość jego nie przeszkodziła mi w czytaniu, bo większości rzeczy, które działy się wcześniej dowiedziałam się z drugiego tomu. Może tylko wątek porwania dziewczynki trącił lekko telenowelą, ale to taka typowa lektura przy której nie trzeba za dużo myśleć, tylko delektować się nią i rozluźnić.
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2017-02-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2017-01-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2017,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bizzle Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kozung Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Atol Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
CicheBaBum Linia koment
Przeczytane:2016-12-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów