Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Jeden Bóg

Katarzyna Mlek

Ocena ( 4 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Rozpisani.pl
Data wydania: 2014-12-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-940454-0-1
Liczba stron: 296
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Przyjdzie GMO i Cię zje!

 

GMO to skrót wywołujący liczne kontrowersje w każdym zakątku świata. Organizmy modyfikowane genetycznie budzą grozę, ale i nadzieję, w zależności od tego, w jakim kontekście używa się tego terminu. Dla wielu poddawanie środowiska naturalnego działaniom zewnętrznym w celu zwiększenia efektywności upraw, wzmocnienia ich odporności czy uzyskania produktów wzbogaconych o dodatkowe elementy, jest nadzieją na poprawę jakości życia. W rejonach świata, gdzie trudne warunki atmosferyczne oraz ubóstwo niosą z sobą głód, GMO wydaje się idealnym rozwiązaniem. I choć pojawiają się głosy negatywne, twierdzące, że GMO nie jest rozwiązaniem problemu głodu, ponieważ jego przyczyną jest niewłaściwa dystrybucja żywności, a nie jej brak, to wciąż  prowadzone są nowe testy. Jednak nie tylko rośliny poddawane są manipulacji – takie same prawa rządzą światem zwierząt, których hodowla może stawać się bardziej opłacalna, a osobniki większe, ich mięso zaś bogatsze w białko i węglowodany.

 

Naturalną konsekwencją rozwoju biotechnologii jest nie tylko praca nad wykorzystaniem GMO do celów żywieniowych. Genetycy poszli dalej w stronę… klonowania. Po raz pierwszy pomysł zastąpienia jądra komórki jajowej jądrem innej komórki i wyhodowania zarodka pojawił się w latach 40. XX w. Od tego czasu nauka rozwinęła się na tyle, że ów „fantastyczny eksperyment” stał się możliwy – kilkanaście lat temu udało się sklonować owcę Dolly, zaś w 2001 roku - kota. Obserwując tempo rozwoju nowych technologii, pozostaje zadać pytanie, kiedy doczekamy się pierwszych ludzkich klonów…

 

Eksperymenty związane ze zmianą genotypu, czyli manipulacje z fragmentami chromosomu, budzą stanowczy sprzeciw nie tylko wiernych Kościoła katolickiego, ale i szeregu osób, obawiających się konsekwencji tego typu ingerencji w naturę. Boskiej ingerencji - chciałoby się powiedzieć, bowiem tego typu działania przypominają poniekąd zabawę w Boga. Co więcej: mogą prowadzić do sztucznego hodowania klonów sprowadzonych do roli dawców organów bądź też do eliminacji osobników niepełnowartościowych, czyli powrotu idei Hitlera. O tym, do czego może doprowadzić zabawa w Boga, o klonowaniu człowieka i manipulacji genami porywająco (i przerażająco) pisze Katarzyna Mlek. Powieść Jeden Bóg chciałoby się określić mianem fantasy, mam jednak wrażenie, że ta pozycja jest raczej swego rodzaju przepowiednią, która już niedługo może się ziścić. Lektura wciągnie nie tylko fanów Robina Cooka i thrillerów medycznych, ale również wszystkich tych, którzy zastanawiają się nad tym, w jaki sposób rozwój cywilizacji wpłynie na naszą planetę i na nas samych oraz do czego jeszcze jest gotowy posunąć się człowiek dla zysku, władzy czy zaspokojenia swoich ambicji.

 

Mlek tworzy przerażającą wizję świata niedalekiej przyszłości pod bezwzględnymi rządami jednej korporacji. I pomyśleć tylko, że wszystko zaczęło się od wizji Mirka Zielińskiego i Sylwii, którzy po wyjeździe z Polski utknęli w austriackiej spółce badawczej bez możliwości awansu. Ambicje tej dwójki sięgają daleko poza firmę – Mirek pragnie działać pod własnym szyldem, zajmując się między innymi badaniami i propagowaniem żywności genetycznie modyfikowanej. Bezwzględne dążenie do tego celu musi skończyć się sukcesem – powstaje firma Genesis, która wkrótce, dzięki ekspansywnej polityce, agresywnej reklamie i niezbyt czystym zagrywkom, staje się rynkowym potentatem. Jej rozwojowi sprzyjają iście egipskie plagi (zmodyfikowanych szkodników, zwanych storańczą, a także suszy), które szybko rozwiewają wątpliwości rządów w stosunku do GMO. W obliczu widma głodu, Genesis jawi się jako wybawiciel, a jego produkty wiodące: bulwy basatów, czyli krzyżówka selera, batatu i kilku grzybów, a także grosznica, będąca połączeniem grochu z pszenicą, nie tyko zapobiegają głodowej śmierci milionów ludzi, ale też czynią z Polski prawdziwą potęgę produkcyjną.

 

Wprowadzenie GMO niejako tylnymi drzwiami, to dopiero początek – na manipulacje czeka przecież jeszcze genom zwierzęcy, a także… ludzki. Jak daleko korporacja jest w stanie się posunąć? Czy ta zabawa w Boga ma swoje granice? Czy decyzja o życiu lub o śmierci rzeczywiście jest w rękach genetyków i biotechnologii? Na te pytania odpowiedzi możemy szukać w powieści Katarzyny Mlek. Powieści tak nieprawdopodobnej, że aż prawdziwej, tak przerażającej, że budzi w nas podświadomy lęk przed wszystkim, co zostało wytworzone, przetworzone i zmanipulowane. Lęk przed tym, do czego zdolny jest człowiek w imię nauki i wyższych celów…

 

Mlek perfekcyjnie wyważyła kombinację lęku i napięcia, dawkując nam wydarzenia i umiejętnie wprowadzając nowe wątki. Stworzyła mieszankę wybuchową, kontrowersyjną, skłaniającą do dyskusji. Doskonale nakreśleni bohaterowie i sporo informacji dotyczących kwestii genetyki i GMO, ale podanych w sposób zrozumiały dla laika sprawiają, że książka uzależnia. Ta mrożąca krew w żyłach lektura jest również dowodem na to, że mamy w Polsce osobę, która może równać się z najlepszymi w tym gatunku literackim.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 r.,
Głód zabija szybciej i boleśniej niż GMO. (s. 88)
Pamiętacie z reklamy uroczą babcię z kurką, której nie karmiła GMO? Ha! Jeśli macie ochotę poznać modyfikowaną żywność i inne "produkty" badań naukowych i wdrażania technologii genetycznej, to zapraszam Was do poznania książki Katarzyny Mlek ,,Jeden Bóg".
Niedaleka przyszłość. Mirek Zieliński, polski uzdolniony genetyk o nieprzeciętnej inteligencji i determinacji porzuca pracę w Austrii. Wraca do Polski ze swoją współpracownicą i kochanką Sylwią. W Łodzi Mirek dzięki pomocy swojego kochanka Belga Andreasa Maesa otwiera instytut badawczy ,,Genesis". To tu dwoje Polaków Sylwia vel Sati i Mirek vel Miran wraz z zatrudnionymi naukowcami zajmują się badaniami i wdrażaniem technologii genetycznej. Realizują plan, który pozwoli stopniowo przedłużać ludzkie życie bez końca... i nie tylko:
- Nie wolno tego robić? Przecież owcę Dolly jakoś zmontowali! - zaśmiał się Andreas.
- Tak, jedną. I podniósł się krzyk o zabawę w Boga... obecnie obowiązuje zakaz klonowania organizmów bez specjalnego zezwolenia - wyjaśnił Miran. (s. 7)
Naukowcy zaczynają od GMO - organizmów modyfikowanych genetycznie, które do pewnego stopnia fascynują i dają nadzieję na coś lepszego, ale przychodzi moment, gdy zaczynają budzić grozę i przerażenie. Koncern ma swoich przeciwników firmę EatSmart i jej prezesa Willa Smarta, ludzi pracujących w PGR-ach (Proekologiczne Gospodarstwo Rolne), którzy nie chcą uprawiać mutantów. Z czasem natura konsekwentnie jest spychana na margines. Liczą się badania i ich efekty, sztuczne, udające prawdziwe, jednym słowem - substytuty. Innym przeciwnikiem jest firma farmaceutyczna Farmacja, a jeszcze innym Kościół. To on traci finanse na rzecz zarobku koncernu, oraz swoich wiernych czy to przez ich odejście od wiary czy to przez dłuższe życie wiernych.
I niech pani przestanie się modlić, naprawdę. Nie do Boga pani trzeba, a do Genesisu. (s. 149)
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat działania korporacji zaczynają się dziać rzeczy, które ludzki umysł nie może pojąć. Do tego dominacja Genesisu prawie na całym świecie i jego rządy wręcz totalitarne, a przy tym nawiązanie do faktycznych odkryć naukowych znanych już czytelnikom unaoczniają mu wizję przyszłości i to bardzo, bardzo prawdopodobną, a którym...
Bóg już dawno nikogo nie słucha. (s. 149)
W tym świecie stworzonym przez Genesis, boskie wyroki ulegną zawieszeniu. (s. 166)
W tej powieści dystopijnej dużo jest nawiązań do religii. Najpierw tytuł, potem podział na księgi zamiast na rozdziały. Nazwa korporacji odnosząca się do pierwszej księgi biblijnego Pięcioksięgu, przyszłościowy substytut Boga. Kościół katolicki z papieżem Sergiuszem na czele oraz inne kościoły chrześcijańskie jako bohaterowie. A do tego tytuł... bardzo wymowny, a zarazem wieloznaczny. Nie od dziś wiadomo, że dla pieniędzy ludzie zrobią wiele. Bogiem nazywano też pieniądze, bowiem od wieków to one rządzą światem i ludźmi.
- Przesadzasz. Przecież jest jeden Bóg, czyż nie? - zauważył Morot.
- Fakt, wszyscy lubimy pieniądze - prychnął papież. (s. 179)
W swej powieści autorka przedstawiła przerażającą wiję przyszłości, w której kolejne zwroty akcji, bardzo zaskakujące, potrafią wbić czytelnika w fotel. Można się bać, naprawdę. Chciwość, zachłanność, ambicje i chore aspiracje, bezwzględność i nieprzeciętna inteligencja oraz zdobycze techniki powodują, że marzenia Mirana stają się rzeczywistością. Realność fabuły skłania do refleksji i każe się poważnie zastanowić, czy człowiek ma prawo manipulować genami, czy ma prawo być Bogiem. A przy tym jest ostrzeżeniem przed żywnością GMO i wszelkimi modyfikacjami genetycznymi, których konsekwencje są po prostu straszne.
A żeby jeszcze bardziej fabuła powieści stała się realna, autorka nawiązuje do Chodakowskiej, paradokumentu ,,Trudne sprawy" czy Facebooka, który zmienił się na swoją niekorzyść i swoich użytkowników.
Ukazane jest również społeczeństwo, które zmienia się wraz z rozwojem wydarzeń i które jest pod wielkim wpływem mediów i wszelkich kampanii reklamowych. Niewiele trzeba, aby ludzie zmienili front i myślenie o danej rzeczy. W tym względzie pomysłowość korporacji i jej zagorzałych przeciwników (Willa i Kościoła) jest godna podziwu. Autorka nawet na Kościele i jej hierarchach nie zostawia suchej nitki, pokazuje ich prawdziwe oblicze - żądza władzy, kult pieniądza, pedofilia, pomaganie przestępcom. Jak kościół szybko zmienia zdanie na temat pojmowania boskości i propagowania wiary, jest wręcz niewiarygodne. Bardzo krytyczne ujęcie Kościoła i raczej bardzo prawdziwe.
A to wszystko na tle rozwijających się technologii i cywilizacji. O ile jestem przeciwna manipulowaniu genami w takich celach, co Genesis, o tyle generalnie jestem za taką wizją przyszłości. Machnięciem dłoni prasowałabym ubrania, wszystko włączała i wyłączała za pomocą głosu, do tego samooczyszczające się tkaniny, fotochromatyczne zasłony, elektryczne kartki, hologramy, pociągi jądrowe, iPlay i iHole.
Akcja ma dziwne tempo. Każda księga to jakby inny wycinek czasu, są duże przeskoki między latami, choć ich się wręcz nie odczuwa. Tylko dzięki informacjom w tekście czytelnik wie, że jest rok 2028, 2044 czy 2088. Liczne opisy naukowe nie sprawiają problemów ze zrozumieniem, ale odejmują dynamizm akcji. Lecz z drugiej strony badania naukowe są długofalowe, więc nie liczy się w nich dynamizm, a bardziej efekt i jego późniejsze konsekwencje. Czyta się jak dobry thriller, choć to fantastyka...
,,Jeden Bóg" to dystopia o otaczającej nas rzeczywistości, oparta na faktach (genetyczne modyfikacje, odejście wiernych od kościoła, a przede wszystkim niszczenie środowiska naturalnego i głód na świecie) w przerażającej wizji przyszłości, czym może grozić zabawa w Boga. A to wszystko zostało opisane z takim realizmem, że dech zapiera i lepiej sobie tej wizji po prostu nie wyobrażać. Książka - przestroga czy przepowiednia? Oceńcie sami.

awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
"Czy wolno bawić się w stwórcę? Czy wolno manipulować genami ręcznie? W końcu ewolucja zajęła naturze miliony lat".


Zastanawiacie się czasami, czy produkty żywnościowe, które codziennie kupujecie nie są produktami genetycznie modyfikowanymi? Po lekturze najnowszej książki Katarzyny Mlek nie będę musiała Wam zadawać tego pytania, bowiem wizja niedalekiej przyszłości, jaką zaserwowała autorka swoim czytelnikom, jest porażająca i na pewno skłoni Was do uważniejszego obserwowania trendu GMO. Poznajcie "Genesis", przyszłościowy substytut Boga.

Katarzyna "Kata" Mlek to znana, polska pisarka o dość rozległych zainteresowaniach artystycznych: malarstwo, fotografia, tworzenie kolaży, pisanie, muzyka, poezja czy szycie, jak również uprawiany kiedyś zawodowo tenis. Autorka takich książek, jak "Za firewallem", "Zapomnij patrząc na słońce" i "Na wietrze diabeł przyjechał". Prowadzi również internetową galerię sztuki. Z wykształcenia jest ekonomistką, obecnie mieszka w Bielsku-Białej z mężem, synem oraz miniaturowym pinczerem.

Miran Zieliński to uzdolniony genetyk, który porzuca pracę w Austrii i wraca do Polski, by przy pomocy swojego kochanka, otworzyć w Łodzi instytut badawczy, mający na celu przeprowadzanie manipulacji genetycznych. "Genesis" zaczyna swoją działalność od genetycznie modyfikowanej żywności, by iść o wiele dalej - hodować organy i nawet klonować. W niedługim czasie, na świecie zaczynają dziać się rzeczy, które dotąd nie śniły się nawet filozofom.

Po lekturze ostatniej książki Katarzyny Mlek, zastanawiałam się czym w kolejnym dziele zaskoczy mnie autorka. I zaskoczyła, bardzo zaskoczyła. Po wydaniu zbioru śmiesznych opowiadań o pracy informatyków, psychodelicznej powieści o potrzebie miłości i zbioru opowiadań o ludowych wierzeniach mieszkańców Beskid, tym razem pisarka sięgnęła po futurologiczny gatunek, tworząc utwór fabularny z pogranicza literatury fantastyczno naukowej, czyli dystopię. I to dystopię, której akcja dzieje się praktycznie na moim podwórku, czyli w Łodzi. Przez ten właśnie element, powieść ta była dla mnie wielkim przeżyciem, bowiem wizja niedalekiej przyszłości tego miejsca, jaką zaserwowała mi Katarzyna Mlek - poraża i nie pozwala spokojnie zasnąć.

Jesteście pewnie ciekawi, cóż takiego odebrało mi sen? Wyobraźcie więc sobie firmę, która, zaczynając od sprzedaży żywności genetycznie modyfikowanej, drobnymi kroczkami zdobywa świat, obiecując w konsekwencji ludziom wieczne życie. Wyobraźcie sobie, że niczym w markecie, możecie kupić od ręki nowe serce, płuca - w zasadzie wszystko. Idąc dalej, możecie nawet otrzymać sklonowane dziecko. Nic prostszego, Genesis spełni Wasze każde życzenie. Uwierzcie mi, że obserwowanie rozwijającej się firmy, zarządzanej przez szaleńca owładniętego obsesją bycia bogiem, która w konsekwencji wpływa na każdy aspekt życia zwykłego człowieka, było mocno przerażającą wizją. A najgorsze jest to, że wizja ta została ukazana z takim realizmem, że każdy z Was zacznie się zastanawiać, czy właśnie taki los nie czeka na ludzkość w niedalekiej przyszłości.

Katarzyna Mlek, jak na dystopię przystało, stworzyła swoją czarną wizję świata w oparciu o krytyczną obserwację otaczającej jej rzeczywistości. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że obecnie występująca degradacja środowiska naturalnego, spadek wyznawców Kościoła czy w końcu próby genetycznych modyfikacji - są naszą codzienną rzeczywistością. Chyba każdy bowiem słyszał o protestach przeciwko wprowadzaniu GMO. Autorka bazując na tych faktach, pokazuje w bezpośredni, stanowczy i mocny sposób, czym grozi zabawa w Boga. A konsekwencje takich eksperymentów mogą okazać się bardzo groźne, od wszechobecnej bezpłodności do tworzenia zmutowanych ludzi. Ta wizja skłania do myślenia, skłania niewątpliwie do głębokiej refleksji nad rozwojem tej gałęzi nauki. Aż strach pomyśleć, że gdzieś tam być może już pracuje taki szalony i utalentowany naukowiec, który chce bawić się w stwórcę. Ta myśl mnie przeraża.

Warto również nawiązać do samego tytułu książki. "Jeden Bóg" to bowiem dość przewrotny tytuł, ukazujący bardzo prawdopodobne zagrożenie dla ludzkości. Wątek połączenia się różnych kościołów, poprzez ujednolicenie ich dogmatów, wydaje się w tym kontekście bardzo trafiony. Krytyczne ujęcie władz kościoła katolickiego, zahaczające o pedofilię i pragnienie władzy, to obraz, który zszokuje najbardziej zagorzałego przeciwnika Watykanu. Muszę przyznać, że autorka zaimponowała mi ujęciem w taki właśnie sposób, tego kontrowersyjnego tematu.

"Jeden Bóg" to książka przestroga dla każdego z nas. Obraz przyszłości, jaką zbudowała Katarzyna Mlek przerazi Was i skłoni do wielu przemyśleń. Autorka w historii firmy Genesis pokazała cały kunszt swojej wyobraźni, a wraz z przesłaniem z książką genetycznie modyfikowanego ziarna, które nawet mnie, totalnej ignorantce w kwestii hodowli roślin, powoli wyrasta - zmusiła do intensywnego myślenia. Oby jej wizja się nie sprawdziła. Musicie koniecznie przeczytać tę książkę.
kasiulek17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Wystarczy mi nazwisko Katarzyna Mlek i sięgam po książkę w ciemno. Mam już dwie książki tejże autorki za sobą, zarówno Zapomnij patrząc na słońce jak i Na wietrze diabeł przyjechał zrobiły na mnie niesamowite wrażenie, dlatego też po jej najmłodsze dziecko - Jeden Bóg sięgnęłam bez zastanowienia.

Jedynie mam brak w jednej lekturze autorki, a mianowicie jej pierwszym tytule Za firewallem, ale mam nadzieję, że się to szybko zmieni. Tak jak wiedziałam, do jakiego gatunku przyporządkować Zapomnij patrząc na słońce i Na wietrze diabeł przyjechał, tak w wypadku Jednego Boga, mam wielki można by rzec dylemat. Sensacja - na pewno, ale czy kryminał, fantastyka? Nie, nie będę się dłużej zastanawiać, a przejdę do fabuły.

Miran Zieliński, to niesamowicie zdolny genetyk, który postanawia pozostawić Austrię i wrócić do Polski, aby przy pomocy swojego kochanka, raczej jego pieniędzy zrealizować swój plan. Plan, który ma za zadanie przedłużenie życia ludzkiego, kosztem słabej jednostki. Bo słabe osobniki nie powinny egzystować na tym świecie.

O co mu tak naprawdę chodzi? Pragnie zmodyfikować fragment chromosomu, doprowadzić do tego, aby można było przeszczepiać narządy odzwierzęce, zmodyfikowane na tyle, aby w dosłownie parę minut można je było przeszczepić człowiekowi. Niestety na przeszkodzie w rozwinięciu jego planu staje m.in. Kościół, oraz ci, którzy obawiają się wszelkich modyfikacji w chromosomie.
Czy jego plan spali na panewce, czy uda mu się go wdrożyć w życie i czym tak naprawdę jest Genesis?

Katarzyna Mlek stworzyła niesamowitą powieść pełną zwrotów akcji. Fabułę osadziła w niedalekiej przyszłości, bo zaledwie w roku 2035-2040. Przy tworzeniu historii posiłkowała się faktycznymi odkryciami naukowymi, które czytając mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nie raz przecież czytaliśmy o żywności modyfikowanej genetycznie - GMO, o przeszczepach i nawet nie raz o hodowli organów do przeszczepu. Nie zdziwię się, jeśli za kilkanaście jak nie kilkadziesiąt lat niektóre fragmenty uwzględnione w książce znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Katarzyna Mlek zwraca również szczególną uwagę na to, kto tak naprawdę rządzi światem, kto i co? Wiadomo - pieniądze, ten, kto ma pieniądze, ten ma władzę, odpowiednią kwotą można przekupić każdego.

Czytając książkę Jeden Bóg, byłam pełna zachwytu nad kunsztem autorki, jak również nie raz opisy przejmowały mnie przerażeniem. Jestem mile zaskoczona, jak autorka potrafiła odnaleźć się w tym zagadnieniu. Książka jest według mnie dopracowana w każdym calu, mocno wstrząsając czytelnikiem. Zarówno fabuła, jak i bohaterzy są mocno wykreowani i osadzeni w wymyślonej przyszłości. Jednak na ile ona jest wymyślona, a na ile żyjąca w domysłach? O tym pewnie przekonamy się za jakiś czas.

Polecam gorąco!
glapus22 plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Powinna Być ciekawa książka
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-12-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Jeden Bóg Czy warto było?
Jolanta Szymanek
Okładka - Jeden Bóg Metoda systemowego, zdrowego i mądrego odchudzania
Henryk Bieniok
Okładka - Jeden Bóg Będzie dobrze
Michał Leśniak
Okładka - Jeden Bóg Tajemnica Bransoletki 2
Margo Seila
Okładka - Jeden Bóg Tajemnicza kraina
Ewa Bauerfeind-Burkot
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów