Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Jonathan Strange i pan Norrell

Susanna Clarke

Ocena ( 6 osób )
5.2
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2013-02-20
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-277-2
Liczba stron: 780
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: gocha

Powoli rozwijająca się akcja, pełna smakowitych detali, szczypta zjadliwego humoru, kilka wyraziście zarysowanych postaci, a wszystko to na tle realiów XIX-wiecznej Anglii. Czy może być bardziej obiecujący początek dla literackiej uczty? Uczty, która pokazuje, że Jonathan Strange i pan Norrell to książka zdecydowanie warta uwagi.

 

Autorka wprowadza czytelników w świat, gdzie od wielu, wielu lat szacowni dżentelmeni, mianujący się magami, zgłębiają meandry magii i ta teoretyczna jej znajomość wystarcza im całkowicie do szczęścia. Pewnego dnia, ku ich zdumieniu, okazuje się, że istnieje człowiek nie tylko znający wszystkie szacowne traktaty magiczne, ale także z powodzeniem wprowadzający je w życie: dosyć malownicza figura, pan Norrell. Introwertyczny i nieco ekstrawagancki dżentelmen przybywa do Londynu z misją: chce, by jego magia pomogła Anglikom w starciach z niepokonanym dotąd wrogiem, Francuzami.

 

Traktowany nieco pobłażliwie zarówno przez polityków, jaki i socjetę pan Norrell szybko udowadnia swoją skuteczność m.in. wskrzeszając narzeczoną jednego z szanownych obywateli. O tym, że wszystkie jego działania mają swoją straszną cenę, początkowo się nie wspomina, jednak lektura szybko pokazuje, że korzystanie z pomocy elfów nigdy nie kończy się dobrze.

 

Jako równorzędnego bohatera, wprowadza autorka Jonathana Strange’a, młodego i czarującego mężczyznę, który - znudzony dotychczasowym życiem - postanawia zająć się praktykowaniem magii i wychodzi mu to nadzwyczaj dobrze. Dwóch magów musi się spotkać - i tak młodszy dżentelmen zostaje uczniem Norrella. Zderzenie tak odmiennych charakterów jest przyczyną wielu ciekawych sytuacji i pretekstem do licznych potyczek słownych.

 

Postaci dwóch protagonistów zbudowane są na zasadzie kontrastu: mimo szlachetnych intencji, pan Norrell jest zdziwaczałym i nieco odstręczającym człowiekiem, który całe życie spędził nad zakurzonymi tomami i zdecydowanie lepiej wychodzi mu obcowanie z książkami, niż z ludźmi. Arogancki i pragnący poklasku, skrywa tajniki rzemiosła nawet przed człowiekiem, którego obiecał uczyć. Pewności siebie nie brakuje także młodszemu z magów, który nadrabia braki w wykształceniu naturalnymi zdolnościami i wyobraźnią, a traktuje magię przede wszystkim jako przygodę.

 

Autorka prowadzi czytelników nieśpiesznie przez kolejne lata. Obserwujemy stopniowe przywracanie magii i tego następstwa, przy okazji sycąc oczy smakowitymi detalami i dopracowanymi szczegółami, które pozwalają cieszyć się lekturą. Trudno wyliczyć wszystkie nawiązania literackie, którymi Susanna Clarke naszpikowała swoją powieść. Całość ma w sobie coś z Mistrza i Małgorzaty: spokojny Londyn, który zmienia się nie do poznania pod wpływem niezwykłych gości i ich magicznych wyczynów. Mamy tu ożywienie świata elfów rodem ze starych baśni i podań: to  piękne i okrutne istoty, traktujące ludzi jak zabawki. Ich podstępne knowania nigdy nie kończą się dobrze dla rodzaju ludzkiego. Fragmenty z ich udziałem przywołują grozę ponurych wrzosowisk z prozy Emily Bronte. Elegancka proza i dopracowana charakterystyka postaci nie przyniosłaby wstydu nawet Elisabeth Gaskell, a nad całością unosi się opiekuńczy duch Jane Austen.

 

Stylizowana na XIX-wieczną prozę, z wszechwiedzącym narratorem, komentującym wydarzenia i zwracającym się bezpośrednio do czytelnika, historia magii powracającej na salony urzeka elegancją i kunsztem wykonania. Tłem opowieści są wydarzenia historyczne, mające uwiarygodnić opowiadaną historię. Rys autentyzmu nadaje także mnogość przypisów, w których autorka powołuje się na liczne „autentyczne” rozprawy o magii, cytując samego Jonathana Strange’a…

 

Miłośnicy dobrze opowiedzianych historii, w których świetna forma nie przysłania ciekawej treści zdecydowanie powinni zobaczyć, jak skończy się chwalebna misja przywracania magii w wykonaniu dwóch czarujących dżentelmenów.

 

http://ksigarz-sprzedawca.blogspot.com/

 

 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
blackithilien plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Czytane na Kindle,
Ach - książka czytana z zapartym tchem. Momentami zadziwiająca narracją i ułożeniem historii - chociażby tom pierwszy na którego początku podążamy szlakiem zupełnie innych postaci, a jedna z tytułowych objawia się na samym końcu. Historia opowiedziana z rozmachem i rozciągnięta przez ponad dekadę. Zaskakuje koniec drugiego tomu i koniec ostatniego - chociaż tutaj zaskoczenie jest negatywne, jak dla mnie to zakończenie całej powieści jest mocno rozczarowujące. Odczuwam niedosyt związany z zakończeniem, z Królem Kruków i z dżentelmenem o włosach jak puch ostu... ale mimo to - książka bardzo dobra i warta przeczytania!
truskaweczka8989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - fantastyka,
Książkę czyta się łatwo i przyjemnie, nie ma w niej ani chwili nudy.
,,Jonathan Strange i pan Norrell" to powieść niebanalna, ciekawa, stylowa i wciągająca.
Książkę warto przeczytać, polecam szczególnie wielbicielom XIX-wiecznej Anglii. Susanna Clarke po mistrzowsku konstruuje swoich bohaterów, a sama powieść pobudza wyobraźnie.
Serdecznie polecam, ponieważ książka jest naprawdę warta przeczytania.
A i jeszcze jedno. A mianowicie nie zniechęcajcie się wstępem - może się dłużyć i wydawać nudny, ale potem naprawdę wciąga i spędza sen z powiek!
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2015-02-23, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
sabja Linia koment
Przeczytane:2014-11-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,
miriel3 Linia koment
Przeczytane:2014-10-29, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Calamity_Jean Linia koment
Przeczytane:2014-10-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,X:Uczta wyobraźni,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ruczek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gocha Linia koment
Przeczytane:2013-04-13, Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki 2013,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów