Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kiedy byłeś mój

Rebecca Serl

Ocena ( 5 osób )
4.2
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-03-13
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: bd
Liczba stron: 0
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: yllla

Byli przyjaciółmi. Przynajmniej do czasu - bo czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest w ogóle możliwa? 

Robert i Rosaline przyjaźnili się od dziecka. Spędzali ze sobą każdą wolną chwilę. Łączyło ich tak dużo, że Rosaline obawiała się wręcz, jak ich relacja z czasem się rozwinie. Pozwoliła się w końcu porwać uczuciom i poddała sugestiom przyjaciółek. Między nią a Robem zaczęło iskrzyć. Pierwsza randka, pierwsze pocałunki... I wtedy pojawia się ona.


Juliet jest kuzynką Rosaline. Ich ojcowie są braćmi, którzy pokłócili się do tego stopnia, że zupełnie zerwali ze sobą kontakty. Juliet jest dziewczyną piękną i zdecydowaną, by zdobyć to, czego pragnie. A chce właśnie Roba.

Nawiązanie do Szekspira, podobieństwo nazwisk, podział książki na akty i sceny - to świetny chwyt reklamowy, który z pewnością przyciągnie do książki wielu czytelników. Jednak czy powieść Kiedy byłeś mój ma coś więcej z Szekspira? Równie dobrze mogłaby to być historia Asi, Darka i Krysi. Czytałoby się ją równie dobrze - a może nawet lepiej, bo za sprawą porównania do historii sławnych kochanków od samego początku czytelnik spodziewać się będzie tragedii.

Powieść napisana jest prostym, potocznym językiem, czyta się ją bardzo szybko. Historia wciąga. Budzi wspomnienia własnych przeżyć. Sprawia, że identyfikujemy się z główną bohaterką i wraz z nią przeżywamy radość, upokorzenie i smutek.

...takie jest życie. Nie możemy go zaplanować, po prostu się wydarza. Możemy jedynie wybrać, jak zareagujemy... Można wybrać, że się będzie szczęśliwym. Możesz wybrać, żeby się nie obwiniać.

Bardzo łatwo polubić Rosaline. Tto taka zwyczajna dziewczyna "z sąsiedztwa". Bardzo łatwo odnaleźć w niej siebie samą. Rob wzbudza mniej sympatii, ale jego charakter i postępowanie jest wynikiem roli, jaką odegrać ma w tej historii. Ocena Juliet ewoluuje w miarę, jak mamy okazję poznać ją bliżej. 

Kiedy byłeś mój to interesująca propozycja na wakacyjne wieczory. Warto po nią sięgnąć - to po prostu dobra literatura. Tyle tylko, że tak naprawdę z Szekspirem nie ma ona zbyt wiele wspólnego.

yllla-cowgowiepiszczy.blogspot.com

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Chyba każdy z nas zna historię Romea i Julii z dramatu Szekspira. "Kiedy byłeś mój" to inna wersja tej historii. Gdy przeczytałam pierwszą recenzję tej książki to od razu wiedziałam, że prędzej, czy później ją przeczytam. Byłam strasznie ciekawa tej nowoczesnej historii "Romea i Julii".

Główną bohaterką książki jest Rosaline Caplet. Akcja książki toczy się w czasach współczesnych. Rose trochę obawia się pierwszego dnia w szkole, bo ponownie spotka się z Robem - jej przyjacielem, w którym podkochuje się od dłuższego czasu. Między nimi zaczyna iskrzyć, a przyjaźń przeradza się w coś więcej. Niestety, sytuacja zmienia się, gdy pojawia się Juliet - kuzynka i była przyjaciółka Rose.

Główną bohaterką jest Rosaline, co uważam za bardzo dobry pomysł, bo w wersji oryginalnej dziewczyna ta jest zepchnięta na boczny tor i Szekspir nie poświęcaj jej zbyt dużo uwagi. Tymczasem pani Rebecca właśnie skupia się na tej postaci, pozwala nam ją lepiej poznać, ukazuje jej uczucia.

Książka jest bardzo dobra. Mnóstwo w niej scen napisanych na podstawie dzieła Szekspira. Powieść zdecydowanie dla nastolatek, bo główni bohaterowie są właśnie w takim wieku, a ich problemy są zapewne znane wielu młodym osobom. Książka jest niezwykle wciągająca. Ja chciałam ją przeczytać, by sobie porównać z oryginałem i nieśmiało stwierdzam, że podobała mi się tak samo, a miejscami nawet bardziej. "Kiedy byłeś mój" to książka napisana łatwym i przyjemnym językiem oraz z humorem. Powieść zmusza do refleksji. Teraz czekam na ekranizację!

Opinie opublikowana także na moim blogu: kingaczyta.blogspot.com
aggi plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Przyjemna książka pozwalająca z innej strony spojrzeć na historię słynnych Szekspirowskich kochanków. Akacja dzieje się współcześnie i mogłaby stanowić odzielną opowieść gdyby nie widoczne podobieństwa np. Rosaline i Juliet Caplet czy Robert Monteg. Ale od początku Rose i Rob są przyjaciółmi od dzieciństwa i właśnie zauważają ,że ich relacja weszła na zupełnie inny tor. Kiedy można powiedzieć, że do zostania parą i długiego oraz szczęśliwego życia niewiele im brakuję na scenę wchodzi Juliet która za wszelką cenę chce się odegrać na rodzinie kuzynki i zniszczyć jej związek...
Teraz nachodzi nas pytanie kto tym razem dostanie szansę od losu i czy historia może się skończyć happy endem? Na nie można odpowiedzieć dopiero po przeczytaniu książki, więc zapraszam do lektury.
Według mnie ta książka jest o niebo lepsza od orginału który był pisany trudnym do przetrawienia językiem.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014",
NataliaLena Linia koment
Przeczytane:2013-10-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
izus90 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów