Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kod źródłowy

Anna Sokalska

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-01-28
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374328760
Liczba stron: 104
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Stachoń

Czy w zniewoleniu, jakim jest życie, człowiek może być tak naprawdę wolny? Czy umysł jest w stanie przetrwać bez duszy? Czy nasze życie ma jakiś głębszy sens? Czy sens sam w sobie ma jakąś wartość? Czy da się żyć bez żalu? Czy szczęście naprawdę istnieje, czy jest tylko naszym wyobrażeniem? Czy emocje to iluzja zasłaniająca rzeczywistość? Gdzie jest dusza? Co tak naprawdę kieruje człowiekiem: Bóg czy geny?


Te i wiele innych pytań w książce Kod źródłowy poruszyła Anna Sokalska. Rzadko spotyka się pisarzy tak bardzo świadomych swojego pióra. Dojrzałość jest jej wielkim atutem. W swych książkach porusza ona trudny temat ludzkiej egzystencji. Tego, kto lub co steruje życiem człowieka. Czy człowiek posiada wolną wolę i gdzie zaczyna oraz kończy się jego człowieczeństwo? Kod źródłowy zamyka cykl czterech książek poruszających trudny temat sensu życia.


Fabuła książki zamyka się w rozmowie dwóch zaprzyjaźnionych osób: Arte i Adama. Arte ma naturę filozofa, który nie praktykuje filozofii, jest niczym człowiek wierzący, ale nie praktykujący. Jest bardzo zagubiona w otaczającym ją świecie. Natomiast Adam jest typowym naukowcem. Akcja rozgrywa się w przyszłości, trudno określić, jak odległej. Wiele rzeczy nie różni się od świata, w którym żyje czytelnik. Natomiast pies-robot i różnego rodzaju programy imitujące sposób myślenia osoby żywej mogłyby wskazywać na przyszłość dość odległą.

 
W związku z tym, że poza dialogami czytelnik nie posiada żadnych innych dodatkowych informacji, sam musi stać się również autorem i psychologiem Kodu źródłowego. Sam musi zinterpretować osobowość każdej z postaci. Musi sam rozwiązać wiele niedomówionych problemów i ustalić, czemu bohaterowie działają w taki, a nie inny sposób.

Sens i treść książki możemy sprowadzić do jednego pytania: co jest kodem źródłowym człowieka? Być może jest nim dusza rozumiana w aspekcie religijnym  i filozoficznym? A może tytułowym kodem są geny, które kierują naszym życiem?

Autorka posługuje się językiem bardzo okrojonym. Brak tu kwiecistych rozbudowań fabuły czy historii i osobowości bohaterów. W tym przypadku okrojony styl, ograniczony tylko do niezbędnych słów, jest wyrazem wielkiej wprawy pisarskiej i wyczucia tego, co najważniejsze. 


Charakter ksiązki nawiązuje w głównej mierze do konwencji teatralnej. Całość podzielona jest na trzy części. Każda z nich składa się głównie z dialogów. Czystym obrazem gatunku jest rozdział pierwszy. Drugi akt momentami zdaje się zamieniać w prozę o pierwszoosobowej narracji. Mimo tego przeskoku całość nadal pozostaje wewnętrznym monologiem głównego bohatera. Trzeci akt jest pustą stroną pod nagłówkiem. Na różne sposoby można interpretować tą pustkę. Dla jednych pozostawia ona pole dla wyobraźni, inny będzie w tym braku dopatrywał pierwszego aktu kolejnej historii. Na dramat wskazuje również tragiczna wina Adama. Patrzy on błędnie na otaczającą go rzeczywistość. Pojawiają się tu również elementy hamartii i hybris oraz anagnorisis, charakterystyczne dla tragedii.

Tekst książki jest przesiąknięty symboliką. Nawet bohaterowie nie bez znaczenia noszą swoje imiona. Adam symbolizuje człowieka pierworodnego dla czasów, w których żyje. Arte nosi imię greckiej bogini łowów, przyrody, księżycowego światła,płodności i śmierci – Artemidy. W książce pojawia się również Maya, o której wiemy niewiele. Autorka zaczęrpnęła jej imię z filozofii indyjskiej, oznacza ono potężną siłę kosmiczną, iluzję. Nawet cyberpies Golem ma swoją symbolikę. Jego imię zostało zaczerpnięte z tradycji żydowskiej i oznacza utworzonego z gliny na obraz i podobieństwo człowieka. Nie do końca jest to wierny obraz,gdyż pozbawiony zostaje duszy i wolnej woli. Symbolika imion odbija się w charakterze i poglądach bohaterów.

Książkę polecić warto tym, którzy po lekturze lubią jeszcze długo oddawać się refleksji, dopowiadając dalszą część lub też na swój indywidualny sposób analizując poruszane problemy. Takim czytelnikom odradzam czytanie komentarza odautorskiego, który nieco zabija indywidualne podejście do książki. Bez wątpienia ocena tej pozycji będzie bardzo subiektywna, podobnie jak jej interpretacja, docenić natomiast trzeba sprawność warsztatową autorki. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Silviana plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
,,Kod źródłowy" to krótka historia nawiązująca swoją strukturą do dramatu (zawiera III akty oraz podzielona jest na sceny). Autorka opisuje dążenia człowieka do poznania prawdy o sobie, o ludzkiej naturze, o jego woli i człowieczeństwie. Próba odpowiedzi na te egzystencjalne pytania nie jest oczywiście łatwa i z całą pewnością każdy z nas się nad tym wiele razy zastanawiał. W moim odczuciu sama autorka również na nie nie odpowiada, jednak wskazuje czytelnikowi kilka dróg poszukiwania na nie odpowiedzi. Wykorzystuje do tego podejście psychologiczne, techniczne, jak i filozoficzne, które są wyraźnie zarysowane w opisanej historii.

Głównymi bohaterami ,,Kody źródłowego", historii z przyszłości, są Adam i Arte, którzy w trakcie spotkania towarzyskiego podejmują rozmowę na temat programu mającego zastępować ludzkie rozumowanie. Adam, bezpośredni twórca tajnego programu, stara się poznać opinię Arte na temat jego pracy. Wspólna wymiana zadań ujawnia wiele technicznych informacji związanych z funkcjonowaniem programu i jego założeniami, ale i również zasiewa w głowie młodego chłopaka filozoficzne wątpliwości dotyczące etyki, moralności, a także istoty człowieczeństwa. Akcja krótkiego opowiadania (dramatu) kończy się w momencie, gdy Adam pada ofiarą napadu, w efekcie którego sam staje się pół człowiekiem-pół maszyną. Wtedy też głośne hasła głoszone przez Arte stają mu się bliższe niżby z początku myślał.

Pomimo, iż twórczość Anny Sokalskiej nie należy do moich ulubionych, to z całą pewnością mogę stwierdzić, iż jest doskonałą pisarką i chylę czoła przed stylem, formą oraz językiem jej utworu. ,,Kod źródłowy" został zaprezentowany bowiem w niezwykle syntetycznej formie bez poetyckich ubarwień. Czytając każdą stronę miałam poczucie, iż autorka z rozwagą dobiera każde słowo, które ma jasne znaczenie. Niewątpliwym na to dowodem jest nadawanie nazw poszczególnym bohaterom - każde bowiem imię miało swoje głębsze znaczenie i odzwierciedlało doskonale danego bohatera. Ze względu na swoją formę oraz na akcentowanie każdego słowa utwór należy czytać z ogromną uwagą, dzięki temu czytelnik jest w stanie odczytać swój indywidualny sens przesłania utworu. Mój sprowadza się do następującego stwierdzenia: ,,Uczenie się jest naturalnym sposobem na przeżycie człowieka"1, bowiem tylko ono świadczy o tym, iż człowiek jest tym, kim jest.

S.P-M.

1. A. Sokalska, Kod źródłowy, Oficyna Wydawnicza ATUT, Wrocław 2012, s. 30.
OkiemMK plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Co jest kodem źródłowym człowieka? Co nas określa jako gatunek? Naszym życiem kieruje chemia czy Bóg? Spiritus (dusza, duch) jest czymś metafizycznym, siłą życiową czy tworem namacalnym, możliwym do odtworzenia? Takie pytanie zadaje sobie wielu z Nas. O tym także jest powieść Anny Sokalskiej Kod źródłowy. To swego rodzaju refleksja na temat ludzkiej wartości, sensu życia, ale także krótka i skondensowana opowieść o naszych słabościach i chęci bycia niezależnym od losu.

Fabuła. Kod źródłowy to powieść, której akcja osadzona jest w przyszłości, w której trwają badania nad stworzeniem programu imitującego ludzkie rozumowanie. Adam uczestnik tego programu spotyka się ze znajomą Arte, by poznać jej opinię. Ich rozmowa pełna wiedzy technicznej, ale i filozoficznej wywołuje u głównego bohatera wątpliwości i masę pytań o własną indywidualność, człowieczeństwo i powodzenie prowadzonych badań.

Bohaterowie. Autorka oszczędza Nam długich opisów postaci, jednak poprzez dialogi poznajemy ich charaktery, podejście do istnienia, człowieczeństwa czy filozofię życia. Ponadto każdy z bohaterów: Adam, Arte, pies Golem czy Maya ma znaczenie symboliczne, które jest widoczne w każdym z ich zachowań czy wypowiedzi. Adam niczym pierwszy ze swojego gatunku, zwolennik postępu i nauki, Arte - postać bardzo niestabilna emocjonalnie, wahającą się w każdym aspekcie, reprezentującą materialne i odczuwalne aspekty życia. Symbol sztuki, rozrywki, ale i greckiej bogini łowów i jej typowo pierwotnego podejścia do życia. Podobnie jest z cyberpsem Golemem, którego imię symbolizuje istotę utworzoną na podobieństwo człowieka, lecz pozbawioną duszy i wolnej woli znaną w tradycji żydowskiej. Maya odnosi się za to do filozofii indyjskiej. Każda z tych postaci ukazuje jakąś stronę konfliktu Bóg-rozum czy technologia kontra religia. Każdy z nich ukazuje nasze niedoskonałości, chęci naśladowania Boga czy tego jak ważne w życiu ludzkich są takie elementy jak przystosowanie, konkurencja, instynkt czy ewolucja. Postacie zdecydowanie dające do myślenia, jednak niekoniecznie dające się polubić. To raczej idee czy filozoficzno-religijne nurty skryte pod maską danej postaci.

,,Całe nasze życie to chemia, ta beznadziejna chemia, która steruje całym światem. Gospodarka wapniowa, potas i impulsy elektryczne. Mechanizm. I emocje też - to bagaż życia w ścisłej społeczności kiedy życie każdego zależy od współpracy z pobratymcami, od tego mechanizmu."s.42

Styl. Kod źródłowy nawiązuje do dramatu. 63 strony powieści podzielone są na 3 akty, w większości składające się z dialogów. Anna Sokalska pisze w sposób konkretny, oszczędzając nam opisów. Czytając powieść miałam wrażenie skondensowania wiedzy i myśli. Poza tym czułam się jak kolejny uczestnik dialogów, który ma prawo głosu, może się wtrącić, przekazać swoją opinię. Język jest zdecydowanie przyjemny. Styl zgrabny, nie pozbawiony sensu, zwięzły. Opisując go jednym słowem - esencjonalny. Dodatkowym bonusem jest komentarz odautorski dotyczący wszystkich powieści Anny Sokalskiej oraz ilustracje, które własnoręcznie wykonała autorka (możecie je także podziwiać na stronie internetowej). Ja przeczytałam tylko część komentarza dotyczącą Kodu, gdyż spodziewałam się, iż mogę otrzymać spoilery i te oczywiście tam się znalazły. Plusem jest także to, iż czytając komentarz autorki miałam możliwość porównania własnych wniosków, z jej zamysłem i wiele elementów się pokrywało, co świadczy o tym, iż autorka w umiejętny sposób przekazała swoje myśli.

Wrażenia. Kod źródłowy to powieść krótka, lecz konkretna i pobudzająca do myślenia, do zadawania pytań. Powieść, którą czyta się dobrze, ale trzeba czytać ją uważnie, gdyż kondensacja myśli, stwierdzeń, tego co chce przekazać autorka jest ogromna. Książka, która spodoba się osobom lubiącym krótkie lektury z wyraźnym przekazem. Dla mnie była ona nowością, jednak lekturą spójną, skłaniającą do refleksji, choć mocno syntetyczną. Nie każdemu taka esencjonalna forma może odpowiadać, szczególnie fanom mniej zwięzłych powieści. Czy znalazłam odpowiedzi na zadane pytania? Nie. Za to powstały kolejne. Zagadnienia jakie poruszyła autorka, to temat rzeka, jednak jej wnioski są ciekawe i pozwalają Nam obrać własną drogę w tej podróży. Polecam zainteresowanym.
http://okiemmk.com/co-jest-kodem-zrodlowym-czlowieka-kod-zrodlowy-anna-sokalska/
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów