Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Królowie przeklęci. Tom 3: Trucizna królewska

Maurice Druon

Ocena ( 12 osób )
4.9
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2010
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7515-120-6
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: szczepanik

Dobroć pod ludzką postacią

 

Francja ma się coraz gorzej. Ludwik Kłótliwy, choć stara się przeogromnie, w najmniejszym stopniu nie przypomina swojego ojca, Filipa IV Pięknego. Nie został przez naturę obdarzony ani urodą na miarę wspaniałego rodziciela, ani – co znacznie ważniejsze, kiedy jest się królem – odpowiednim charakterem. W ten sposób traci zaufanie poddanych, wzbudza konflikty w państwie i bardzo skutecznie niszczy porządek wprowadzony silną ręką poprzednika. Niejednemu marzy się, aby tron objął brat Ludwika – aby to jednak nastąpiło albo zdarzyć się musi zbieg okoliczności, albo szczęściu trzeba będzie pomóc...

 

"Trucizna królewska", czyli trzecia część cyklu autorstwa Maurice'a Druona, wnosi w serię powiew świeżości. Autor w pierwszych tomach starał się skupiać uwagę na różnych zagadnieniach - i tak też czyni w kolejnej książce z serii. W świat możnowładców, bezlitosnych i pozbawionych – poza targającymi nimi żądzami i namiętnościami – głębszych uczuć, wchodzi Klemencja, którą Kłótnik pojmuje za żonę. Jego pierwsze małżeństwo rozpadło się z powodu cudzołóstwa Małgorzaty Burgundzkiej. Winna została potajemnie uduszona w więzieniu, bo w końcu w jakiś sposób trzeba było poradzić sobie z szerzącymi się w całym kraju plotkami na temat tej głośnej zdrady.

 

Młoda królowa jest jak objawienie. Pobożna, wrażliwa i miłująca poddanych, staje się szybko ich ulubienicą. Nie sposób nie kochać tej damy, życzącej wszystkim dobrze i wzruszającej się każdą, najmniejszą nawet, krzywdą. Dzięki wprowadzeniu postaci Klemencji, Druon pozwala dworowi odzyskać "ludzką" twarz. W ten sposób o bohaterach cyklu można powiedzieć już z całym przekonaniem, że są postaciami "z krwi i kości", a nie tylko papierowymi charakterami o konkretnych, określonych cechach. Paleta postaci rozszerza się – obok bohaterów skupionych na jednym celu, zaślepionych żądzą władzy, stają ci, dla których ważniejsze są uczciwość oraz sprawiedliwość.

 

"Trucizna królewska" różni się od części pierwszej i drugiej cyklu. Za sprawą przyjmowania nieco innych perspektyw narracyjnych, historia nie jest monotonna. Wręcz przeciwnie – staje się coraz ciekawsza, coraz bardziej barwna. Czytelnik staje się uczestnikiem intryg, śledząc ich rozwój od samych narodzin, aż do bardziej lub mniej udanego rozwiązania. Trudno mówić w przypadku powieści o epickim rozmachu, śmiało natomiast stwierdzić można, że jest to książka o dobrze skonstruowanej fabule, precyzyjnej, jasnej i świetnie poprowadzonej. Będzie więc trzeci tom "Królów przeklętych" nie lada gratką przede wszystkim dla osób zainteresowanych zagadnieniami dotyczącymi sprawowania władzy. Nie należy też zapominać, że klasyka broni się sama – a tą jest przecież dzieło Druona.

 

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
zaczytana_owca plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,z biblioteki,
Styl pisania zdecydowanie lepszy niż w poprzedniej części. Jako plus oceniam opisanie rządów Ludwika Kłótiwego i jego mierzenia się z legendą ojca, choć po lekturze tej książki bardziej nazwałabym go Rozkapryszonym niż Kłótliwym. Niesamowicie drażnił mnie Guccio - chciał być bohaterem, a w rzeczywstości był postrzelonym tchórzem, dziecinnym w swoich zachowaniach. Poza tym nie podobały mi się wstawki autora w stylu: "Ciekawe co by powiedzieli, gdyby wiedzieli..."
blackolszi plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle 2015,
Cóż można powiedzieć? Jak zawsze potężna, wybitna dawka historii, przedstawiona w mistrzowskim stylu (w zasadzie dopiero teraz do mnie dotarło, jak bardzo imponują mi autorzy, którzy mają tak dużą wiedzę historyczną albo którzy poświęcają godziny, dni, miesiące na zbieranie materiału i zagłębianie się w wydarzenia sprzed kilku czy kilkunastu wieków). Chociaż przyznam szczerze, treść nie była aż tak pociągająca jak w poprzednim tomie, co nie zmienia faktu, że trzyma poziom!
Minęło trochę czasu między przeczytaniem Zamordowanej Królowej, a sięgnięciem po kolejny tom - trochę utrudniło to czytanie, bo wypadłam trochę z klimatu i stylu, w którym pisał Druon, no i częściowo zapomniałam, w jakim momencie historycznym skończyłam czytać. Jednak szybciutko wgryzłam się w tę powieść i starałam się czerpać garściami i przyjemność i wiedzę, które emanują z tej książki. Magia!

Tym razem czytelnik poznaje przyszłą królową - Klemencję Węgierską, która ma zostać żoną Ludwika X. Od samego początku było mi żal tej młodej kobiety - nie dość, że musiała zostawić ojczyznę i udać się do mężczyzny, który można powiedzieć był wybrakowanym towarem, miała zająć miejsce kobiety, która w spektakularny sposób ośmieszyła przyszłego króla (za co w tajemnicy została stracona), to jeszcze jej wyobrażenia na temat Ludwika minęły się z rzeczywistością i wypadł koszmarnie niekorzystnie w porównaniu ze swoim bratem. No ale nie można mieć wszystkiego - albo zostaje się królową Francji i ma się średnio atrakcyjnego męża albo wybiera się mniej prestiżowe życie, ale u boku mądrzejszego, przystojniejszego i lepszego mężczyzny.
Niby Ludwik ją rozpieszczał, niby zasypywał prezentami, ale... no ale po prostu w dalszym ciągu był Ludwikiem, któremu przyprawiono rogi. I bezcenne zdanie tak ponadczasowe, że aż warte zacytowania - "Kłótliwy bowiem należał do tych mężów bez polotu, co nie dość cenią kobiety i sądzą, że prezencikiem wszystko da się załatwić."

Z żalem czytałam, że hrabia de Poitiers pogodził się ze swoją żoną Joanną - nie zapałałam do niej sympatią (tak jak i do jej matki) i niekoniecznie uszczęśliwiła mnie informacja, że król przyzwolił na jej uwolnienie. No ale lepsza ona niż Blanka czy skandalistka Małgorzata...
Od początku nie polubiłam hrabiny Mahaut i takie odczucia budziła u mnie również tutaj (a jej intryga i podłe działanie na sam koniec książki było poniżej wszelkiej krytyki - mam nadzieję, że planowane śledztwo doprowadzi do jej ścięcia i nie będzie mnie już niepokoić w przyszłych tomach Królów Przeklętych). Dlatego też mogę powiedzieć, że jak najbardziej jestem po stronie Roberta, który stanowi bardzo ciekawą mieszankę bohatera, który fascynuje, ciekawi, można powiedzieć pociąga i stanowi prawdziwego mężczyznę z krwi i kości (czego akurat brakuje naszemu Ludwikowi). Sympatii nie ujmuje mu nawet to, że przedkłada po części swoje dobro nad dobro kraju, co jednak można uznać za niezbyt patriotyczne zachowanie. No i myślę, że osoby, które obrały nauki ekonomiczne jako swoje powołanie, mogłyby poczuć się zbulwersowane słowami Roberta - "Jesteście bankierem, a zatem złodziejem, paserka dla was nie nowina.". Z jednej strony patrząc na wszystkie stopy procentowe i opłaty, z jednej strony ma rację, ale jednak takie zdanie jest dość krzywdzące. Chociaż może kiedyś bankier miał trochę inną mentalność i zakres obowiązków i usług i takie określenie mogło być jak najbardziej na miejscu.

No i kolejny raz nie sposób nie uśmiechnąć się pod nosem i nie zacytować Roberta d'Artois, który jak zawsze nie przebiera w słowach i jednocześnie w jednym zdaniu zawiera ponadczasową prawdę - "Kiedy przybędzie wam kilka lat przekonacie się, że to (mowa o damach wysokiego rodu) są takie same kurwy jak wszystkie inne, a rozkosze, jakimi kupczą, ma się za dziesięć soldów w burdelu."

Nie mogę nie wspomnieć o genialnych opisach i świetnych dialogach, przy których nie mogę przestać się uśmiechać. Z jednej strony Druon pisze o poważnych rzeczach, o historii, losach Francji, którą nieudolnie rządził Ludwik Kłótliwy, o intrygach i rodzinnych sporach rodziny królewskiej, o dynastii Kapetyngów, a z drugiej strony sposób konstrukcji zdań i dobór słownictwa chwilami jest tak komiczny, jakby czytało się jakąś satyrkę albo komedię (co jednocześnie pomaga przebrnąć przez dość ciężki język powieści).
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2015,
Francją "rządzi" Ludwik X Kłótliwy, władca słaby, głupi, niedojrzały, nieodpowiedzialny, właściwie pionek w rozgrywkach o władzę,którego zajmuje własna wygoda i nowo poślubiona żona Klemencja. III tom "Królów przeklętych" opisuje powolny rozpad jedności państwa (bunty regionów), narastająca samowolę możnowładców, problemy z wyborem papieża oraz osobiste problemy królewskiej pary i kupca Guccia orz jego ukochanej. A w tle przekleństwo templariuszy, które nie wymaga sił nadprzyrodzonych, wystarczy jedna niezadowolona osoba. Wspaniale opisana historia Francji, zajmujące losy bohaterów, wzajemnie przeplatające się i trzymające w napięciu intrygi
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-02-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Wspaniała książka pozwalająca wczuć się w epokę historyczną!
Vanillivi plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-07-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Fascynująca powieść historyczna
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ewia101 Linia koment
Przeczytane:2016-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Ronja Linia koment
Przeczytane:2015-07-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015,Mam,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2015-07-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
asagao Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie: 52 książki - 2014,
Mirania Linia koment
Przeczytane:2014-08-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
koral Linia koment
Przeczytane:2012-11-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
BlueRose Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 3: Trucizna królewska Perfekcyjne
Sara Shepard
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 3: Trucizna królewska Imagines
Anna Todd
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 3: Trucizna królewska November 9
Hoover Colleen
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 3: Trucizna królewska Powiedzmt sobie wszystko
Jonathan Tropper
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 3: Trucizna królewska Vernon Subutex Tom 2
Virginie Despentes
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów