Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Księgarenka w Big Stone Gap

Wendy Welch

Ocena ( 3 osoby )
4.3
Wydawnictwo: Black Publishing
Data wydania: 2014-07-30
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788375368208
Liczba stron: 296
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Dom starych książek

Jest takie miejsce, w którym mieszkają opowieści, w którym słowa są tak samo ważne jak czyny, a książki – jak ludzie. Jest takie miejsce przytulone do gór, w którym pasja nabiera innego znaczenia, w którym życzliwe słowo (a niekiedy i książka) jest darmowe. Miejsce, w którym nie brak jest kawy, a także czasu, który można poświęcić klientom. Tym miejscem jest Opowieść Samotnej Sosny, mieszcząca się w malowniczym Big Stone Gap w południowozachodniej Wirginii, w „mieście z zadrzewionymi ulicami, gdzie dużo się chodzi”.

O tej wyjątkowej księgarni, prowadzonej przez sympatyczne małżeństwo bibliofilów i ryzykantów, jest właśnie książka „Księgarenka w Big Stone Gap”, opublikowana nakładem Black Publishing. Autorka, Wendy Welch, doktor etnografii i nauczycielka akademicka porwała się wraz z mężem na ten szalony pomysł utworzenia w małym miasteczku księgarni z używanymi książkami, a teraz dzieli się swoimi doświadczeniami z szerokim gronem czytelników.

Miłość do książek, ale i do ludzi, powinny przyciągnąć do lektury nie tylko lubiących dobrze napisane historie oparte na faktach czy pożeraczy książek, ale także księgarzy i wszystkich tych, którzy ze słowem pisanym mają do czynienia. Oprócz wielu porad dotyczących reklamy i pozyskiwania klientów, autorka daje nam również przepis na odnoszącą sukces księgarnię, pisząc: „(…) najmilszą rzeczą, jaką księgarze robią dla świata, nie jest sprzedawanie ludziom książek, ale słuchanie ich historii”

A historie uchwycone przez Welch są niezwykłe, podobnie jak niezwykły jest jej związek z Jackiem. Para, która przed osiedleniem się w Gap mieszkała w ośmiu krajach, odwiedziła ponad czterdzieści kolejnych, erudyci o szerokich zainteresowaniach, postanowili osiąść w miasteczku, by zrealizować swoje marzenia o księgarni z używanymi książkami. Inspiracją była edwardiańska posiadłość, którą zakupili za ostatnie swoje oszczędności (i wbrew logice zważywszy na jej stan), a która aż się prosiła, by wykorzystać jej potencjał i otworzyć na ludzi. I tak, w centralnych Appalachach, na tak zwanych Polach Węglowych, w miejscowości zapomnianej przez Boga i ludzi, powstało wyjątkowe miejsce, będące nie tylko antykwariatem, ale i kawiarenką, a także gabinetem terapeutycznym i schroniskiem – dla zwierząt, ludzi, a także opowieści.

Nie obyło się oczywiście bez problemów, już samo pojawienie się ekscentrycznych obcych w zamkniętej społeczności wzbudziło podejrzenia, ale z każdym rokiem małżeństwo Jacka i Wendy, a także ich gromada zwierzaków, coraz mocniej wrastała w ziemię Gap i wpasowywała się w sielski klimat otoczenia. I choć mając na uwadze racjonalne planowanie, taka działalność w pięciotysięcznym miasteczku była z góry skazana na porażkę, to Welchowie udowodnili, że ciężką pracą i pasją można wiele osiągnąć. Kierując się prostą zasadą reklamy: „Po prostu bądź dobry w tym, co robisz, a inny zechcą się wspierać” zaryzykowali i … odnieśli sukces. Ich sukces mierzony jest nie tylko liczbą sprzedanych książek, ale także liczbą osób, którzy z czasem stali się im bliscy, osób gotowych nieść pomoc.

Z czasem, skromny księgozbiór, z którego większość stanowiły woluminy będące własnością Jacka i Wendy, rozrósł się do tysięcy egzemplarzy zgromadzonych na parterze domu, a pod dachem pojawiły się poruszające wyobraźnie zakątki, jak łazienka pełna humoru (półki rzeczywiście znajdują się w łazience), Szopa Miłości (przybudówka, w której króluje Danielle Steel), Kącik Nastolatków czy Weranda Darmowych Książek. Opowieści Samotnej Sosny to nie tylko dom książek, ale również centrum życia kulturalnego miasteczka – to tu odbywają się wieczorki z haftem, kursy rękodzieła czy warsztaty z gawędą. To miejsce prowadzone „na zasadach wyobraźni i miłości do życia” przyciąga niczym magnes, podobnie zresztą jak książka Wendy Welch. Książka, z której przebija pasja i miłość do świata, która zdradza niezwykłą osobowość Wendy i jej małżonka, a także zmysł obserwacji autorki. Portrety klientów księgarni są naszkicowane w taki sposób, że ze słów wyłania się człowiek z krwi i kości, targany namiętnościami bądź przytłoczony problemami. To uświadamia nam, że – jak pisze Welch – „Najbardziej przerażające, najtrudniejsze, najsmutniejsze i najważniejsze historie, jakie można znaleźć w księgarni, nie kryją się w książkach, ale w klientach”. Kryją się w ludziach, którzy dzięki „Księgarence w Big Stone Gap” są nam równie bliscy, co jej gospodarze.

 

 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Nowo przybyli Jack i Wendy w hermetycznym miasteczku otwierają księgarnię z używanymi książkami. Plan, marzenia na pewnego dnia, który właśnie teraz nadszedł- i tak o to, zaczyna się ta historia.
O czym jest ,,Księgarenka"? O zaangażowaniu w czytelniczy biznes, książkach, klientach, budowaniu więzi ze społecznością, o wierze we własne siły w połączeniu z pracą; o roli szeptanej reklamy, pomocy innym i od innych, o ich codzienności. Jack i Wendy stworzyli bezpieczny azyl, gdzie ludzie przynoszący książki ,,mogli po prostu mówić, gdzie nikt ich nie osądzał, ani nie udzielał rad." Nawet jeśli nie zawsze wiedzieli, co mogą powiedzieć, to potrafią wysłuchać.
Taka własna księgarenka jawi mi się jako klimatyczny, ale też trudny biznes, trzeba lubić ludzi (nie tylko książki) i być stanowczym, jeśli trzeba. Dla siebie w tej pozycji znalazłam kilka ciekawych anegdot, historii o klientach, ale raczej niestety nie delektowałam się lekturą tej książki. Jak dla mnie tylko ,,może być", ale fani perypetii związanych z własnym biznesem, mogą tu znaleźć coś dla siebie.
Noelka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-17, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,Przeczytane,

"Księgarenka w Big Stone Gap" - ryzykowne marzenie


 


"Księgarenka w Big Stone Gap" Wendy Welch to opowieść o przyjaźni, wspólnocie oraz nadzwyczajnej przyjemności z dobrej książki.


Marzeniem wielu moli książkowych jest otworzenie przytulnej księgarenki. Miejsca, w którym panowałaby wyjątkowa atmosfera. W takiej księgarence oprócz dobrej książki można by było dostać kawę, którąś delektowałoby się przy lekturze, a także podyskutować o książkach z innymi czytelnikami. Podobne marzenie mieli Wendy i Jack Welch, bohaterowie książki "Księgarenka w Big Stone Gap".

Wendy Welch i Jack Beck to kochające się małżeństwo, które postanowiło spełnić swoje największe marzenie - założyć księgarnię z używanymi książkami. Przeprowadzili się do obcego miasteczka Big Stone Gap i kupili tam edwardiański dom z pięcioma sypialniami i trzema łazienkami, z których tylko jedna działała, skrzypiącymi drewnianymi podłogami i przeciekającym dachem. To właśnie w nim miała powstać księgarenka ich marzeń o nazwie Opowieści Samotnej Sosny.

Ich początki były dość trudne, z braku gotówki sprzedawali swoje książki. Oczywiście nie było to dla nich łatwe. Hołdowali jednak zasadzie, że jeśli nie przeczytali ich przez 3 lata od zakupu, to znaczy, że nie są one tak cenne, jak im się wydało. Jednak nie było ich za wiele: półki wciąż jednak straszyły pustą przestrzenią. Z braku pieniędzy na zakup dalszych dzieł kładliśmy woluminy na płask na całej długości półek. Owszem, wypełniało to przestrzeń, ale stwarzało wrażenie kostnicy dla książek.

W dodatku musieli odnaleźć się w nowej społeczności, która była już ze sobą zżyta. Nie dziwi więc, że zewsząd słyszeli: Księgarnia?! Zwariowaliście. Jednak się tym nie przejmowali. Podobnie tym, że nie mają pojęcia o prowadzeniu księgarni ani za dużo pieniędzy. Wiedzieli, że panuje kryzys, że coraz więcej ludzi czyta e-booki, a mimo to podjęli ryzyko. Czy było warto?

Książkę czyta się w miarę szybko, gdyż jest napisana lekkim językiem, a opisywana w niej historia jest niezwykle ciekawa. Pewnie dlatego, że jest prawdziwa: część imion i szczegółów zmieniłam, niektóre postacie zostały stworzone na podstawie kilku autentycznych osób, przestawiłam parę elementów chronologii, by ułatwić zrozumienie przebiegu zdarzeń. Nie jest to jednak romantyczna opowieść o parze bibliofili, którzy spełniają swoje marzenia. To raczej opowieść o zderzeniu się z rzeczywistością, w której panuje moda na e-booki, a zamknięta społeczność nie jest zbyt przyjaźnie nastawiona do obcych.

Muszę przyznać, że kibicowałam państwu Welch, by mimo przeciwności losu rozkręcili ten niepewny interes. Szczególnie, że to bardzo sympatyczni ludzie, którzy służą dobrą radą - tak wynika z kart powieści. Ludzie uważali ich za dobrych terapeutów, którzy potrafią słuchać, wesprzeć uśmiechem i kubkiem herbaty. Polecam tę książkę wszystkim molom książkowym.

madziusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-30, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,

Wiem doskonale, że co najmniej kilku z blogerów książkowych marzy o połączeniu swojej pasji ze sposobem na życie. Przez moją głowę podobna myśl przewinęła się nie raz i nie dwa. Pierwsze, o czym pomyślałam, to stworzenie klimatycznego kąta, po brzegi wypełnionego książkami i płytami, gdzie można spokojnie usiąść i zatopić się w lekturze, popijając przy tym rozgrzewającą herbatę lub, alternatywnie, pobudzającą kawę. Podobno wizję mieli Wendy i Jack Welchowie, otwierając księgarenkę z używanymi książkami o wdzięcznej nazwie Opowieści Samotnej Sosny.

Swoim przybyciem do Big Stone Gap, niewielkiej górskiej miejscowości w Wirginii, wywołali spore zamieszanie. Kiedy nieprzychylni nowo przybyłym mieszkańcy dowiedzieli się, że małżeństwo planuje otworzyć księgarnię, bez skrępowania pukali się w czoło i wołali: "Księgarnia? Zwariowaliście!". W tym miejscu można by napisać, że Wendy i Jack byli spokojni, ponieważ mieli określony plan działania, ale w rzeczywistości go nie mieli - nieświadomi tego, co ich czeka rzucili się na głęboką wodę. Decyzja o zakupie potężnego domu i wydzieleniu w nim miejsca na księgarnię była spontaniczna, ale była też pierwszym krokiem do spełnienia ich marzeń…

Na przywracający do rzeczywistości kubeł zimnej wody nie trzeba było długo czekać. Kiedy małżeństwo wspólnymi siłami uporało się z przygotowaniem regałów na książki, okazało się, że nie posiadają tylu woluminów, by je zapełnić. Co gorsza, nie mieli też pieniędzy za, które mogliby je kupić. Gdy poradzili sobie z tym problemem pojawił się kolejny - w jaki sposób przyciągnąć i przekonać do siebie klientów, którzy pozwolą im utrzymać raczkującą księgarnię. W tych i kolejnych kryzysowych sytuacjach nieoceniona okazała się życiowa zaradność i przedsiębiorczość małżeństwa. Mnogość organizowanych przez nich akcji przyprawiała mnie o zawrót głowy - wieczorki literackie, spotkania haftujących i robiących na drutach kobiet, okazjonalne imprezy połączone z tańcem i nauką gry na instrumentach - to jedynie kilka z atrakcji przygotowanych dla odwiedzających ich księgarnię gości.

"Z powodów finansowych i braku czasu gotowanie w domu należało bardziej do gatunku fantasy niż literatury faktu".

Po czasie Wendy i Jack przekonali się, że nie wystarczy tylko miłość do książek, by z powodzeniem prowadzić księgarnię w niewielkim mieście. Codzienny kontakt z klientami wymaga znajomości podstaw psychologii i zwyczajnej ludzkiej otwartości. Uśmiech, dobre słowo, a także filiżanka ciepłej herbaty z maślanymi ciasteczkami potrafią zdziałać cuda.

Wniosek jaki nasunął mi się w trakcie czytania książki jest jeden - prowadzenie księgarni z używanymi książkami to ciężki kawałek chleba. Księgarz, który chce utrzymać swój interes musi na bieżąco śledzić rynek i wyszukiwać okazji do pozyskiwania książek. Musi przenosić i rozpakowywać wypełnione po brzegi kartony z książkami, wyceniać i katalogować kolejne egzemplarze, układać je na półkach. A ja naiwna myślałam, że jedynym zajęciem takiej osoby jest czytanie. Ze słów Wendy płynie prosta wskazówka: jeśli chcesz mieć czas na czytanie książek, zatrudnij się jako stróż nocny.

"Antropologia półkowa jest prosta: jeśli chcesz się dowiedzieć, kim jest dana osoba, zbadaj jej biblioteczkę".

Jednak prowadzenie księgarni to nie tylko trudy. To także wiele zabawnych i podnoszących na duchu sytuacji, które dodają sił do podążania obraną ścieżką. I to przede wszystkim o nich pisze Wendy. Kobieta opowiada swoją historię z dużą dawką humoru. W kolejnych rozdziałach przytacza liczne anegdoty, a także błyskotliwe spostrzeżenia m.in. na temat rynku książki oraz zyskujących coraz większą popularność e-booków.

Lektura Księgarenki w Big Gap Stone była dla mnie ciekawym doświadczeniem, przede wszystkim dlatego, że dowiedziałam się jak od kuchni wygląda praca księgarza. Jeśli poszukujecie podobnych informacji, to sięgnijcie właśnie po tę książkę, gdyż znajdziecie w niej sporo cennych podpowiedzi i wskazówek.

kaariokaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
"Księgarenka w Big Stone Gap. O przyjaźni, wspólnocie i nadzwyczajnej przyjemności z dobrej książki" nie jest romantyczną opowieścią o małżeństwie miłośników literatury, którzy spełniają swoje młodzieńcze marzenie o kąciku dla bibliofilów pełnym wspaniałych książek z duszą - używanych, ale wciąż jeszcze pożądanych, opowiadających nie tylko historie własne, ale także i swoich właścicieli. Oczywiście i tego w tej historii nie zabrakło, ale Wendy Welch pisze przede wszystkim o tym jak wraz z Jackiem, zderzyła się z niełatwą rzeczywistością - w czasach czytników i dostępu do rozmaitych rozrywek, w niewielkim, zamkniętym w sobie środowisku, zakładanie księgarni z używanymi książkami zakrawa na szaleństwo.

(...)

"Księgarenka w Big Stone Gap" to nie tylko trudy budowania małego księgarskiego imperium i czyjś ból sprasowany między kartami przynoszonych tomów. To także wiele zdarzeń miłych i zabawnych, to satysfakcja z pierwszych sukcesów, pełnych półek i zadowolonych klientów. To potęga szeptanego marketingu, domowej, przyjaznej atmosfery, coraz szerszego kręgu znajomych. Kopalnia anegdot, a przede wszystkim opowieść o spełnianiu marzeń, w którym tryumfy przeplatają się z upadkami.

Więcej czytaj na: http://soy-como-el-viento.blogspot.com/2014/08/ksiegarnia-zwariowaliscie-wendy-welch.html
justa21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-03, Na półkach: Przeczytałem,

Dom starych książek


Jest takie miejsce, w którym mieszkają opowieści, w którym słowa są tak samo ważne jak czyny, a książki – jak ludzie. Jest takie miejsce przytulone do gór, w którym pasja nabiera innego znaczenia, w którym życzliwe słowo (a niekiedy i książka) jest darmowe. Miejsce, w którym nie brak jest kawy, a także czasu, który można poświęcić klientom. Tym miejscem jest Opowieść Samotnej Sosny, mieszcząca się w malowniczym Big Stone Gap w południowozachodniej Wirginii, w „mieście z zadrzewionymi ulicami, gdzie dużo się chodzi”.


O tej wyjątkowej księgarni, prowadzonej przez sympatyczne małżeństwo bibliofilów i ryzykantów, jest właśnie książka „Księgarenka w Big Stone Gap”, opublikowana nakładem Black Publishing. Autorka, Wendy Welch, doktor etnografii i nauczycielka akademicka porwała się wraz z mężem na ten szalony pomysł utworzenia w małym miasteczku księgarni z używanymi książkami, a teraz dzieli się swoimi doświadczeniami z szerokim gronem czytelników.


Miłość do książek, ale i do ludzi, powinny przyciągnąć do lektury nie tylko lubiących dobrze napisane historie oparte na faktach czy pożeraczy książek, ale także księgarzy i wszystkich tych, którzy ze słowem pisanym mają do czynienia. Oprócz wielu porad dotyczących reklamy i pozyskiwania klientów, autorka daje nam również przepis na odnoszącą sukces księgarnię, pisząc: „(…) najmilszą rzeczą, jaką księgarze robią dla świata, nie jest sprzedawanie ludziom książek, ale słuchanie ich historii”


A historie uchwycone przez Welch są niezwykłe, podobnie jak niezwykły jest jej związek z Jackiem. Para, która przed osiedleniem się w Gap mieszkała w ośmiu krajach, odwiedziła ponad czterdzieści kolejnych, erudyci o szerokich zainteresowaniach, postanowili osiąść w miasteczku, by zrealizować swoje marzenia o księgarni z używanymi książkami. Inspiracją była edwardiańska posiadłość, którą zakupili za ostatnie swoje oszczędności (i wbrew logice zważywszy na jej stan), a która aż się prosiła, by wykorzystać jej potencjał i otworzyć na ludzi. I tak, w centralnych Appalachach, na tak zwanych Polach Węglowych, w miejscowości zapomnianej przez Boga i ludzi, powstało wyjątkowe miejsce, będące nie tylko antykwariatem, ale i kawiarenką, a także gabinetem terapeutycznym i schroniskiem – dla zwierząt, ludzi, a także opowieści.


Nie obyło się oczywiście bez problemów, już samo pojawienie się ekscentrycznych obcych w zamkniętej społeczności wzbudziło podejrzenia, ale z każdym rokiem małżeństwo Jacka i Wendy, a także ich gromada zwierzaków, coraz mocniej wrastała w ziemię Gap i wpasowywała się w sielski klimat otoczenia. I choć mając na uwadze racjonalne planowanie, taka działalność w pięciotysięcznym miasteczku była z góry skazana na porażkę, to Welchowie udowodnili, że ciężką pracą i pasją można wiele osiągnąć. Kierując się prostą zasadą reklamy: „Po prostu bądź dobry w tym, co robisz, a inny zechcą się wspierać” zaryzykowali i … odnieśli sukces. Ich sukces mierzony jest nie tylko liczbą sprzedanych książek, ale także liczbą osób, którzy z czasem stali się im bliscy, osób gotowych nieść pomoc.


Z czasem, skromny księgozbiór, z którego większość stanowiły woluminy będące własnością Jacka i Wendy, rozrósł się do tysięcy egzemplarzy zgromadzonych na parterze domu, a pod dachem pojawiły się poruszające wyobraźnie zakątki, jak łazienka pełna humoru (półki rzeczywiście znajdują się w łazience), Szopa Miłości (przybudówka, w której króluje Danielle Steel), Kącik Nastolatków czy Weranda Darmowych Książek. Opowieści Samotnej Sosny to nie tylko dom książek, ale również centrum życia kulturalnego miasteczka – to tu odbywają się wieczorki z haftem, kursy rękodzieła czy warsztaty z gawędą. To miejsce prowadzone „na zasadach wyobraźni i miłości do życia” przyciąga niczym magnes, podobnie zresztą jak książka Wendy Welch. Książka, z której przebija pasja i miłość do świata, która zdradza niezwykłą osobowość Wendy i jej małżonka, a także zmysł obserwacji autorki. Portrety klientów księgarni są naszkicowane w taki sposób, że ze słów wyłania się człowiek z krwi i kości, targany namiętnościami bądź przytłoczony problemami. To uświadamia nam, że – jak pisze Welch – „Najbardziej przerażające, najtrudniejsze, najsmutniejsze i najważniejsze historie, jakie można znaleźć w księgarni, nie kryją się w książkach, ale w klientach”. Kryją się w ludziach, którzy dzięki „Księgarence w Big Stone Gap” są nam równie bliscy, co jej gospodarze.


 


 


 

IzaaK Linia koment
Przeczytane:2016-02-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2016,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mosiek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów