Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Lala Lolka

Katarzyna Bogucka

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Ładne Halo
Data wydania: 2012-11-16
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-62856-16-9
Liczba stron: 36
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Wertując i przeglądając publikacje dla najmłodszych czytelników, odbiorca często zastanawia się, do kogo tak naprawdę kierowana jest dana książka. Czy lektura ma bawić, uczyć i wychowywać sięgającego po swoją pierwszą książeczkę brzdąca, czy też uświadamiać i łamać stereotypy głęboko zakorzenione w świadomości dorosłego czytelnika? Jeśli książka łączy w sobie oba te elementy i spełnia obie role, a w dodatku zwraca uwagę intrygującą szatą graficzną, można z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że do rąk czytelnika trafiła publikacja znakomita.


Lolek, bohater książki dla dużych i małych czytelników, to kilkuletni brzdąc, który z niecierpliwością wypatruje swojego pierwszego dnia w przedszkolu. Chłopiec nie musiałby się niczym specjalnie martwić, gdyby nie fakt, że los obdarzył go strasznie roztrzepaną mamą. Mama Lolka cierpi na znany wielu kobietom syndrom "nie mam co na siebie włożyć”, zatem każde wyjście z domu obarczone jest w jej przypadku kilkunastominutowym opóźnieniem. Sytuację ratuje mały Lolek. Sprawnym ruchem wskakuje do maminej szafy, wygrzebuje kilka pasujących do siebie części garderoby, łącznie z dodatkami, uszczęśliwiając tym mamę i wywołując u taty niemałe zaskoczenie.


Tajemnica Lolka-stylisty tkwi w jego ulubionej zabawce. Lolek, wbrew powszechnemu stereotypowi, nie bawi się samochodzikami, elektrycznymi kolejkami, zwierzątkami ani żołnierzami. Lolek uwielbia swoją lalę, Wiolę.


Lala Lolka to książka nietypowa. Pierwsze zetknięcie z lekturą może u wielu konserwatywnych czytelników wzbudzić zdziwienie czy nawet – oburzenie. Jak to, chłopiec bawiący się lalką? To przecież nie wypada! Co ludzie powiedzą? Taką właśnie zatwardziałą i oporną wobec zmiany światopoglądu osobą jest przedszkolanka. Nauczycielka ta, synonim skostniałości i krótkowzroczności, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele złego jest w stanie zrobić, zabraniając chłopcu bawienia się – w imię „nawracania go” na właściwą drogę – jego ulubioną lalką. 


Książka Katarzyny Boguckiej to odważny krok w kierunku uświadamiania i oswajania przede wszystkim dorosłych odbiorców z możliwością łamania przez dzieci stereotypów. To, że dziewczynka zamiast stroić się w sukienki dla księżniczek woli zakładać wyświechtane spodnie i rozciągnięte bluzy, wcale nie świadczy o tym, że czuje się w nich mniej kobieco. A to, że chłopiec bawi się lalką, nie oznacza, że jest zdominowany przez kobiety czy interesuje się „babskimi sprawami”. Publikacja Lala Lolka uczy dystansu do spraw, które dla rodziców i wychowawców nie zawsze są łatwe do zaakceptowania. 


Dla najmłodszych odbiorców Lala Lolka będzie fascynującą przygodą, którą przeżyją oni wraz z małym bohaterem książki, z jego zabieganą mamą i spokojnym tatą. Dzieciakom dzięki lekturze książki Katarzyny Boguckiej już od najmłodszych lat zostanie wpojone, że czyjaś „inność”, "odmienność" wcale nie oznacza, że ów ktoś jest gorszy. Wręcz przeciwnie: świadczy to o jego oryginalności.


Lala Lolka to wierszowana opowieść, której rytm i dynamika porywają czytelnika już od pierwszej strony. Książkę czyta się błyskawicznie – to idealna propozycja na dłuższy wieczór z maluchem. Opisane w książce historyjki są zabawne, ale nieoczywiste. Nie brak tu jednak elementów skłaniających do refleksji. "Wyłapią" je jednak przede wszystkim dorośli czytelnicy.


Autorka, Katarzyna Bogucka, jest zarazem ilustratorką Lali Lolka  I w tym miejscu należą się jej słowa wielkiej pochwały. Ilustracje przygotowane są w sposób nie tylko profesjonalny, ale także - pomysłowy. Sylwetki bohaterów, przedmioty, zwierzęta i cała przestrzeń stworzona jest dzięki połączeniu figur geometrycznych. Dominuje odważna kreska i gra kolorem. Całość sprawia spójne i dopracowane w najdrobniejszym szczególe wrażenie.


Na końcu książki czeka na czytelnika fantastyczna niespodzianka. Książka zaopatrzona jest w papierową lalę wraz z mnóstwem przeznaczonych dla niej ubranek. Czytelnik przy pomocy nożyczek i odrobiny wyobraźni może ubrać swoją lalę w naprawdę piękne stroje. Papierowa lala to zabawka znana wielu pokoleniom dziewczynek, warto jednak podrzucić ją także chłopcom. Kto wie, może któryś z nich wyrośnie na Christiana Diora, Giorgio Armaniego czy Yvesa Saint Laurenta? 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
hordubal plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Skończmy ze stereotypami! Nie mówmy nikomu, co powinien robić i dlaczego właśnie tak, a nie inaczej. Przecież od zawsze dziewczynki bawiły się lalkami, a chłopcy samochodami. Kto sądzi inaczej niechaj uważa na swoje słowa i nie wydaje pochopnych sądów, bo słowa ranią. Lala Lolka to historia o tolerancji dla najmłodszych i tych trochę starszych, którzy ślepo dążą utartymi ścieżkami.

Lolek... Pamiętam jeszcze z czasów podstawówki chłopca, na którego wszyscy wołali Lolek. Był mały, drobny, taka chudzinka. Jednak miał wielkie i wrażliwe serce, tak samo jak nasz bohater. Kilkuletni Lolek to znawca mody. Bezbłędnie potrafi doradzić swojej mamie, co ma na siebie włożyć i jakie dodatki będą pasowały do konkretnej sukienki. Czy dziwi to was, że mały chłopiec posiada zmysł łączenia kolorów? Bo mnie ani trochę. W końcu największymi projektantami mody są właśnie mężczyźni. Jakby tego jeszcze było mało, to nasz bohater nie bawi się, tak jak chłopcy w jego wieku, samochodami, ale swoja ukochaną lalą Wiolą. Uwielbia ciągle ja przebierać, czesać. Tata nie wie, jak ma zareagować. Czuje się trochę skrępowany tą dziwną sytuacją, że jego syn bawi się lalkami. Jednak kiedy Lolek zabiera swoją lalkę do przedszkola, to dopiero wybucha skandal. Pani przedszkolanka jest oburzona, że chłopiec jakimiś lalkami się bawi, przecież są na świecie zasady. Lolkowi robi się bardzo smutno i... ucieka z przedszkola. A jak zakończy się cała historia? Przeczytajcie
zuza30rebus plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
znakomite stylizowane ilustracje; historia dla dzieci i czytających dorosłych o tolerancji dla inności
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Lala Lolka Skrytki
Mateusz Wysocki, Agata Królak
Okładka - Lala Lolka Ptakty
Paweł Mildner
Okładka - Lala Lolka Sklepy
Joanna Guszta, Maciek Blaźniak
Okładka - Lala Lolka Lala Lolka
Katarzyna Bogucka
Okładka - Lala Lolka O psie, który szukał
Joanna Guszta
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów