Recenzja redakcji granice.pl

Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-64379-41-3
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Bo zupa była za słona!

„(…) Nikomu nie wolno tak naprawdę zaufać, bo wszyscy tylko udają. A niektórzy są w tym naprawdę dobrzy. Tylko, że nagle, niespodziewanie potrafią zmienić się w potwora” – takich słów nie powinna wypowiadać nastolatka. Takich słów nie powinien nikt nigdy wypowiadać, bowiem znamionują one bolesne doświadczenia i są dowodem na dysfunkcje jednej ze sfer życia. Niestety zbyt często zdarzają się takie przypadki, że w czterech ścianach rozgrywa się tragedia, że dom rodzinny przypomina piekielną otchłań.

Przemoc w rodzinie, zarówno fizyczna, jak i psychiczna, to wstydliwy sekret. Zazwyczaj osoby będące ofiarami robią wszystko, by prawda o ich życiu nie wyszła na jaw. Kieruje nimi wstyd, ale także i strach przed ewentualnymi konsekwencjami prawdy. Dlatego są skłonni do największych poświęceń, by tylko chronić oprawcę, a w ich rozumieniu – by chronić siebie. W efekcie agresor czuje się bezkarny i wie, że schwytał swoje ofiary w pułapkę strachu, że wygrał …

Siostry Ellie i Grace Smith mają swoje sposoby na to, by ukryć prawdę, by nikt nie dowiedział się, że ich ojciec jest potworem. O tym, jak wygląda eskalacja przemocy w rodzinie i w jaki sposób dziewczynki radzą sobie z despotycznym ojcem, przeczytamy w powieści Laury Summers. „Lato opowieści”, opublikowane nakładem wydawnictwa Akapit Press, to nie tylko wciągająca lektura dla młodzieży, ale również książka mądra i ważna. Przełamuje bowiem barierę milczenia i udowadnia, że ucieczka przed prawdą nie jest rozwiązaniem. Dopiero stawienie jej czoła i szukanie pomocy u innych, a przede wszystkim brak zgody na deprecjonowanie i użycie przemocy fizycznej, przynosi oczekiwane efekty.

Każda z sióstr Smith jest inna – Grace to dorastająca piękność obdarzona rozlicznymi talentami, począwszy od gry na skrzypcach po umiejętności manualne. Jej pragnieniem jest zostać projektantką mody, choć ojciec zdecydował już o jej dalszej karierze, wybierając stomatologię. Ellie jest obdarzoną bujną wyobraźnią trzynastolatką z kompleksami, która w przeciwieństwie do wciąż milczącej siostry, nie waha się snuć niezwykłe historie na temat rodziny. Obie jednak cierpią tak samo widząc upokorzenie matki i kolejne siniaki pojawiające się na jej twarzy czy szyi. Ich ojciec całkowicie zdominował rodzinę, wszystko musi być dokładnie tak, jak sobie tego życzy. Matka biernie poddaje się tej presji, dlatego z takim zdziwieniem dziewczynki przyjmują nagły bunt.

Ucieczka z Londynu jest szansą na lepsze życie, ale czy na pewno? Przecież nie mają ani pieniędzy, ani tak naprawdę planów na życie bez ojca. Okazuje się jednak, że z dala od toksycznego środowiska i despotycznego mężczyzny wszystkie trzy radzą sobie doskonale. Wciąż zalękniona matka zaczyna wierzyć w swoje możliwości, odkrywa też drzemiący w niej talent kulinarny. Realizuje się pomagając w małej knajpce nad brzegiem morza i po raz pierwszy od lat się uśmiecha. Grace jak zwykle chowa się za zasłoną milczenia, choć pojawia się w jej otoczeniu pewien chłopak, którego nie tylko nie zraża zachowanie dziewczyny, ale który bezustannie próbuje się do nie zbliżyć. Natomiast Ellie po raz pierwszy w życiu ma grono przyjaciół i choć te relacje oparte są na kłamstwie dotyczącym jej samej oraz jej rodziny, to dziewczynka nie chce zrezygnować z tej kruchej szansy na normalność.

Który ze sposobów ucieczki jest najlepszy? Czy udawanie, że poprzednie życie nie istniało, jak robi to mama? A może milczenie Grace? Kłamstwa Ellie? O tym, jak potoczą się losy sióstr przekonacie się podczas lektury książki „Lato opowieści”. Autorka z wyjątkowa delikatnością, wyczuciem, przedstawia problem, z jakim tak naprawdę borykają się nie tylko bohaterki, ale też dziesiątki czytelniczek. Umiejętnie prowadząc akcję pokazuje możliwe modele zachowań ofiar, a także wachlarz metod agresora, zwracając przy tym uwagę na problem. Wartka akcja, narracja prowadzona przez Grace i Ellie są gwarancją języka dopasowanego do młodego odbiorcy, a jednocześnie zapewniają intensywność emocji płynących z każdej strony. To sprawia, że powieść Laury Summers powinna być jedną z tych książek, które warte są nie tylko lektury, ale i szeroko zakrojonej dyskusji, prowadzonej na forum klasy czy nawet rodziny. Wierzę, że pomysłowe siostry dodawać będą odwagi i zachęcać do walki z przemocą, której nie można tolerować w żadnej postaci!

andr Linia koment
AMAF12 Linia koment