Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Matka świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko

Milena Kindziuk

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-11-22
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: ISBN: 978-83-240-219
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Karolina Mucha

Są raczej odlegli. Dalecy od tego, co zwyczajne i codzienne. Wydają się odrobinę nierzeczywiści – trochę jak bohaterowie mitologiczni czy literaccy. Stawiani nam za wzór, bywają podziwiani, choć tak naprawdę trudno ich zrozumieć. Często działają przecież wbrew ludzkiej naturze: nie realizując pragnienia przetrwania za wszelką cenę czy osiągnięcia komfortowego życia na odpowiednim poziomie. Ale może to tylko pozory? Celowo tworzone legendy? A jeśli rzeczywistość świętych niczym nie różni się od naszej własnej? Jacy są święci na co dzień?

 

Tak naprawdę trudno uzyskać rzetelne informacje na ten temat. Proces kanonizacyjny trwa na ogół na tyle długo, że w jego zwieńczeniu uczestniczy już niewielu spośród tych, którzy danego Sługę Bożego znali osobiście. Za tym cenniejsze można zatem uznać takie przypadki, w których rozmowa ze świadkami czy towarzyszami życia danego świętego jest jeszcze możliwa.

 

Dlatego warto sięgnąć po Matkę świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko Mileny Kindziuk. Wprawdzie niektórzy pewnie dość szybko się rozczarują – zwłaszcza, jeżeli szukają ciekawostek, nieznanych dotąd anegdot albo przynajmniej porywającej biografii. Ale choć czytelnicy nie dowiedzą się o księdzu Popiełuszce wiele ponad to, o czym opowiadały już wcześniejsze publikacje czy filmy, zyskają cenną możliwość spojrzenia na życie i śmierć duchownego z nowej, bardziej osobistej, prywatnej perspektywy. Za pomocą fragmentów zeznań z procesu beatyfikacyjnego oraz krótkich wypowiedzi krewnych i znajomych księdza Jerzego, autorka stara się ukazać jego los, widziany oczami tej, która znała i kształtowała go od kołyski – matki. Co prawda Matka świętego nie zawiera zapisu jednolitej relacji bądź rozmowy z Marianną Popiełuszko, ale mimo tego obraz wyłaniający się z cytowanych tu jej słów faktycznie – jak zapowiada tytuł – można uznać za świadectwo. Świadectwo głębokiej i niewzruszonej wiary, ściśle związanej z życiem codziennym, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Dostrzeżenie tego mocnego i bezwzględnego zawierzenia woli Bożej stanowi być może klucz do zrozumienia wartości, którym ze wszystkich sił – pomimo fizycznej słabości oraz nękających go chorób – służył i dla których gotów był zginąć ksiądz Popiełuszko. Korzenie jego świętości wyraźnie sięgały rodzinnego domu.

 

Jako opowieść o ludziach realnie żyjących, zwykłych, a jednak tak nietypowych (bo potrafiących z pokorą, a nawet radością znosić cierpienie i zdolnych do przebaczenia największego zła), Matkę świętego czyta się szybko. Niemniej razić mogą proste, niewyszukane zdania oraz niekiedy powierzchowne uwagi służące nakreśleniu ówczesnego tła polityczno-społecznego. Być może jednak stanowią one zabieg celowy, służący podkreśleniu prostoty, pokory i skromności życia głównych bohaterów – zarówno Marianny Popiełuszko, jak i jej syna. Nieco trudniej zrozumieć subiektywizm autorki, zdecydowanie nie stroniącej od przymiotników i jako fakty przekazującej czytelnikom własne opinie (znów wystarczy odwołać się do tytułu, gdzie zaznaczono, że świadectwo pani Marianny jest poruszające). Oceny te uderzają m.in. w ojca księdza Jerzego, Władysława Popiełuszkę, którego wpływ na syna bywa na ogół (poza jednym fragmentem) pomijany lub lekceważony, gdyż autorka uważa, że to matka (…) kochała go miłością bardziej dojrzałą. Być może taki sposób prezentacji bohaterów wynika z nieskrywanego podziwu Mileny Kindziuk dla pani Marianny, którą wprost nazywa autorka świętą, wielokrotnie porównując ją do Maryi.

 

Czy świadectwo Marianny Popiełuszko pozwoli na lepsze poznanie księdza Popiełuszki? Czy pokaże czytelnikom, jakim naprawdę człowiekiem był mały Alek, a później ksiądz Jerzy?

 

Tak. O ile usatysfakcjonuje ich odpowiedź, że po prostu był… święty.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Olusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Wspaniale napisana opowieść o życiu dla Boga. Życie prostej kobiety dla której najważniejsze były 3 słowa: Bóg - Honor - Ojczyzna. Polecam wszytkim. Niesamowita osoba opowiada o sobie i swoim synu.
owuwu plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Niesamowita babcia! Swoimi teologicznymi myslami powala największych teologów. Wiele w niej pokory i sił mimo podeszłego wieku.
Kobieta silna, która potrafi stawić czoła najtrudniejszym wyzwaniom. Swoim cierpieniem i utratą syna podziela ból z Maryją. Można powiedzieć, że jest Madonną XX wieku.
Polecam!!! Oceniłabym wyżej, ale się nie da...
MaKo plusminus Linia koment

Bardzo lubię postać ks. Jerzego Popiełuszki. To dla mnie taki trochę zbuntowany święty. Niepolukrowany i nieugłaskany. Ze wszystkimi ludzkimi słabościami. Z niewygładzonym życiorysem. Powszechnie wiadomo, że palił papierosy, interesował się samochodami, lubił psy. Nawet oficjalna aureolka nad głową nie odarła go z człowieczeństwa. I dobrze! Przy okazji beatyfikacji ks. Jerzego na polskim rynku wydawniczym ukazało się wiele pozycji przybliżających życie i działalność świętego. Jednak dopiero w ubiegłym roku nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka „Matka Świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko” traktująca o matce szanownego Błogosławionego.
Z książki Mileny Kindziuk wyłania się ponad dziewięćdziesięcioletnia historia życia Marianny Popiełuszko. Bohaterka publikacji opowiada najpierw o swoim domu rodzinnym i matce, która kierowała domem. To po niej pani Marianna odziedziczyła mony charakter. Następnie snuje historię swojej własnej rodziny. Dzieli się z czytelnikami zarówno wesołymi, jak i smutnymi momentami życia. Wspomina córeczkę, którą umarła mając niespełna dwa latka. Był to pierwszy tak mocny cios dla młodej Marianny. Mimo całego nieszczęścia kobieta nie załamała się. Przecież były jeszcze inne dzieci, które potrzebowały troski i opieki. Bo całej swojej gromadce mama okazywała dużo serca i uwagi. Oczywiście najwięcej miejsca w niniejszej książce poświęciła pani Marianna swojemu Alfonsowi, pieszczotliwie nazywanemu Alkiem (ks. Jerzy zmienił imię w trakcie nauki w seminarium, aby nie narażać się na przykre skojarzenia). Od początku czuła, że chłopiec będzie księdzem, jednak w żaden sposób nie wpływała na jego decyzje. Bo w rodzinie Popiełuszków rodzice zawsze wspierali dzieci, ale nigdy nie narzucali im swojej woli. Od momentu święceń już zawsze nazywała go księdzem Jerzym. Z wiadomych przyczyn historia jej życia jest ściśle związana z jego drogą do świętości. Bo czy ksiądz Jerzy byłby świętym, gdyby wychował się w innej rodzinie? Gdyby jego matka nie pokazała mu co znaczy być dobrym człowiekiem? Całym swoim życiem, troską o dom, dzieci, męża udowodniła, że sama była kobietą świętą.
Niesamowitym jest fakt, że Marianna Popiełuszko dożyła wyniesienia na ołtarze swojego syna. Jest to trzeci taki przypadek w historii Kościoła, kiedy to członkowie najbliższej rodziny brali udział w uroczystościach beatyfikacyjnych. W publikacji przytoczone zostały także fragmenty niepublikowanych wcześniej zeznań pani Marianny, których udzieliła w trakcie trwania procesu beatyfikacyjnego. Ponadto w książce znajdują się także trzy wklejki z fotografiami. Część z nich jest powszechnie znana, ale niektóre z nich pochodzą z prywatnych zbiorów rodziny Popiełuszków.
Zdecydowanie warto poświęcić chwilę, aby przeczytać opowieść o Mariannie Popiełuszko - heroinie dnia codziennego. O kobiecie, która całe życie poświęciła dla swoich najbliższych. O matce, która przeżyła najgorsze – śmierć dwójki dzieci. Zmaltretowana psychicznie podniosła się z kolan, poświęciła swe cierpienie Bogu, wybaczyła mordercom. Stała się ucieleśnieniem nauki swojego syna - „Zło dobrem zwyciężaj”. Patrzyła, jak Kościół oficjalnie uznał męczeństwo jej dziecka. Brała udział w uroczystościach, na których ogłoszono go błogosławionym. Tym samym odniosła zwycięstwo na każdym polu – jako kobieta, matka, chrześcijanka. Dziś świat patrzy na nią z podziwem i szacunkiem. A ona? Ona pozostała skromną, wiejską kobietą z kolorową chustką na głowie, która nie próżnuje. Nadal zajmuje się domem, pomaga w wychowaniu wnuków. Chętnie opowiada o synu i o Bogu oczywiście. Bo to niezłomna wiara daje jej siłę na całe życie.
Polecam!
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Elia Linia koment
Przeczytane:2015-11-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki-2015,
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-09-04, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
mateuszk Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów