Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Mąż zastępczy

Joanna M. Chmielewska

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2014-03-26
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7779-183-7
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Męża wynajmę od zaraz

 

Kilka lat temu mogliśmy uczestniczyć w burzliwych dyskusjach wywołanych polskim hydraulikiem. Koncept pochodził, co prawda od Philippe de Villiersa, francuskiego polityka, który posłużył się stereotypem do ksenofobicznej kampanii tuż przed referendum w sprawie konstytucji europejskiej. Do sprawy podeszła z przymrużeniem oka Polska Organizacji Turystyczna, która wykorzystała ów motyw do promocji kraju za granicą. Słusznie zresztą, bowiem polscy fachowcy są doceniani nie tylko we Francji czy w Wielkiej Brytanii, ale i na całym świecie.

 

Niestety, emigracyjna fala pozbawiła rąk do pracy rodzimy rynek, na którym znalezienie dobrego pracownika zajmującego się szeroko rozumianymi usługami remontowymi i budowlanymi graniczy z cudem. Jeszcze gorzej wygląda sprawa przeciekających kranów, skręcania mebli, powieszenia półek czy setek drobnych napraw, które są w domu do wykonania. Drobnych, czyli – w rozumieniu firm remontowych – nieopłacalnych. Co zatem począć ma kobieta (szczególnie ta z ograniczonymi umiejętnościami technicznymi), kiedy zaistnieje konieczność dokonania naprawy tego, co w toku eksploatacji kiedyś zepsuć się po prostu musiało? Dawniej, kiedy rozwój szkolnictwa zawodowego był zaawansowany, a wszyscy panowie mogli ćwiczyć wkręcanie, przybijanie i konstruowanie zamiast siedzenia z piwem przed telewizorem, rozwiązaniem byłby mąż. Jednak w dzisiejszych czasach nawet obecność osobnika z zestawem chromosomów XY nie gwarantuje sprawnie działającej zmywarki czy naoliwionych drzwi. Jak zatem żyć, jak żyć bez PRAWDZIWEGO mężczyzny?

 

Odpowiedź na to pytanie znalazła Joanna M.Chmielewska, autorka powieści Mąż zastępczy. Opublikowana nakładem wydawnictwa MG książka to zapis wnikliwych obserwacji socjologicznych na temat ludzkich zachowań. Mimo swojej lekkości, książka porusza poważne tematy, pozwala nam zajrzeć tam, gdzie zazwyczaj nie jesteśmy wpuszczani – do ludzkich serc. To doskonała lektura zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, tak dla silnych i odważnych, jak i dla tych, którzy potrzebują wsparcia i nadziei na lepsze jutro. Mimo że książka nie porywa, historia Piotra Kowalczyka, męża do wynajęcia (vel: męża zastępczego), intryguje i skłania do refleksji. Stanowi zresztą prawdziwą inspirację dla osób przedsiębiorczych i gotowy pomysł na biznes.

 

Poznajemy Piotra w dość traumatycznym momencie jego życia. Odejście żony jest dla niego prawdziwym szokiem, szczególnie, że kochankiem żony okazuje się… jego szef. Tym sposobem z dnia na dzień Piotr zostaje pozbawiony towarzyszki życia i źródła utrzymania. Prośba sąsiadki, sympatycznej pni Augustyny, staje się motywacją do założenia własnej firmy. I tak budowlaniec, Piotr, staje się biznesmenem i mężem do wynajęcia, oferującym naprawy, remonty, usuwanie awarii i pomoc w nietypowych sytuacjach. To właśnie te nietypowe sytuacje są szczególnie intrygujące, bowiem nagle okazuje się, że na polskim rynku jest popyt na fachowców ściągających koty z drzew, walczących z nietoperzami, naprawiających zamki w ślubnych sukienkach czy ratujących pozostające pod wpływem alkoholu księżniczki z zamkowych lochów w sylwestrowe noce. Oprócz niemoralnych propozycji, składanych przez panie opacznie rozumiejące charakter świadczonych usług, Piotr będzie również zmuszony do ucieczki, symulowania napadu, zamykania się z klientką w wersalce, a wszystko po to, by organoleptycznie posmakować kryminalnej historii.

 

Za każdymi drzwiami odkrywał jakiś świat. Czyjś świat. On był tylko gościem. Różne to były światy, w jednych czuł się świetnie, inne miał ochotę jak najszybciej opuścić, ale przez to, że różne, wszystkie wydawały mu się ciekawe – pisze autorka, zapraszając nas do różnych domów, zdradzając wady ich mieszkańców oraz problemy małe i duże. Tym sposobem przy lekturze Męża zastępczego będzie sporo okazji do śmiechu, ale i do łez. Spotkamy się z różnymi postawami wobec życia i przeszkód, które pojawiają się przed bohaterami, obserwujemy również reakcje samego Piotra na wyzwania przed nim stojące. To wszystko sprawia, że czas spędzony w tak oryginalnym towarzystwie z pewnością nie będzie czasem straconym.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kingaz86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2015 :),
Piotra poznajemy w momencie, gdy po analizie swojej sytuacji życiowej dochodzi do wniosku, że jest po prostu nieudacznikiem.
Odejście żony było dla niego kompletnym zaskoczeniem. Tym boleśniejszym, że kochankiem Karoliny okazał się jego szef. Piotr unosi się honorem i rzuca pracę. Mimo że jest świetnym fachowcem (z wykształcenia mechanik obróbki skrawaniem, z doświadczenia budowlaniec, z zamiłowania złota rączka), a przy tym pracowity, wytrwały, dokładny, uczynny, nie może znaleźć pracy, która by go satysfakcjonowała. I ciągle przeżywa odejście Karoliny.
Kiedy sąsiadka prosi go o pomoc, nasz bohater wpada na pomysł, żeby jako ,,mąż zastępczy" wynajmować się do męskich prac domowych oraz innych zadań, jakie zlecą mu pozbawione męskiego wsparcia klientki. To zajęcie staje się dla niego czymś więcej niż tylko sposobem wykorzystania swoich zdolności i zamiłowań do zarabiania na życie. Jako ,,mąż zastępczy" ma możliwość poznania różnych kobiet. A Piotr ma wciąż nadzieję, że dzięki temu uda mu się lepiej zrozumieć kobiecą psychikę i przede wszystkim własną żonę.
Nowa praca wypełnia niemal całe jego życie. Zlecenia typowe i nietypowe. Sytuacje zabawne, wzruszające, irytujące. Dziesiątki drzwi, a za każdymi drzwiami inny świat, inna ludzka historia.
malutkaska plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2014),Posiadam,Przeczytane,Sprzedam,
Życie Piotra do niedawna było wyjątkowo szczęśliwe. Przynajmniej tak mu się wydawało. Satysfakcjonująca praca i kochająca żona były jego całym światem. Aż nadszedł dzień, w którym wszystko stanęło na głowie. Ukochana Karolina postanowiła przyznać się do romansu z szefem Piotra i odejść od naszego bohatera. On, przepełniony nienawiścią do przełożonego porzucił pracę i popadł w zobojętnienie. Dni mijały, a mężczyzna nadal nie miał recepty na przyszłość. Niespodziewanie, jeden program telewizyjny miał odmienić jego dalsze życie. Brzmi jak fabuła serialu? Spokojnie, to tylko początek najnowszej książki Joanny Chmielewskiej pt.: "Mąż zastępczy".

Uwaga! Drogie Panie, nie interpretujcie tego tytułu dosłownie! Żadne matrymonialne propozycje nie wchodzą w grę. Piotr działa w nieco innych branżach i trzeba przyznać świetnie sobie radzi, o czym świadczy ogromna liczba zgłoszeń od klientów różnej płci i w różnym wieku. Któż bowiem nie chciałby mieć w domu, choćby na godzinę, człowieka, który wszystko potrafi?

Joanna Chmielewska jest znaną i lubianą przez czytelników (zwłaszcza czytelniczki) autorką, więc można się było spodziewać, że w swojej najnowszej powieści również nas czymś urzeknie. W przypadku tej książki jest to przesympatyczny, ciężko doświadczony przez los bohater i jego nad wyraz interesująca, choć trudna do sklasyfikowania profesja. Autorka uczyniła z mężczyzny, który przez zdradę ze strony ukochanej utracił poczucie własnej wartości, faceta, o jakim marzy wiele kobiet. Ta metamorfoza bohatera, którą mamy okazję obserwować to zdecydowanie najmocniejszy argument przemawiający za spędzeniem kilku chwil z "Mężem zastępczym" w ręku.

Z reguły trzymam się z daleka od powieści obyczajowych i nie gustuję w różnego typu ludzkich dramatach. Tym razem do lektury przekonało mnie jednak nazwisko pisarki i obiecującą zapowiedź z okładki książki. "Mąż zastępczy" okazał się strzałem w dziesiątkę. Po przeczytaniu kilku stron, historia tytułowego bohatera przerodziła się z nudnej i przewidywalnej opowieści w pełną interesujących zwrotów akcji fabułę, od której nie sposób się oderwać. Do tego dodać należy sylwetkę tajemniczej klientki, która nieustannie nęka Piotra telefonami i mamy ciekawą, godną polecenia książkę zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelniczek. Ba, nawet panowie znajdą w tej powieści coś dla siebie. Kto wie? Może nawet pójdą w ślady Piotra?

Krótko mówiąc: "Mąż zastępczy" to pozycja, która nie tylko umili nam wolny wieczór, ale również rozbawi, wzruszy i pozwoli choć na kilka godzin zapomnieć o naszych codziennych problemach. To w końcu kłopoty Piotra są tu najważniejsze, prawda? Zatem, do czytania! :)
Noelka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-17, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,Przeczytane,

Idealny "Mąż zastępczy""Mąż zastępczy" Joanny Chmielewskiej to zabawna i ciepła powieść obyczajowa, która jednocześnie zmusza do refleksji nad własnym życiem.Moje pierwsze spotkanie z twórczością Joanny M. Chmielewskiej - "Karminowy szal", było bardzo udane. W związku z czym, gdy zobaczyłam jej nową powieść - "Mąż zastępczy", musiałam ją poznać. Musicie przyznać, że tytuł jest intrygujący.

Głównym bohaterem jest Piotr Kowalczyk, mężczyzna w średnim wieku, którego przed kilkoma miesiącami zostawiła żona i związała się z jego szefem. Jak można się domyślić, Piotr odszedł z pracy, gdyż nie chciał mieć z tym człowiekiem nic wspólnego. Potem nie mógł znaleźć stałego zajęcia, aż w końcu, przypadkiem, wpadł na nietypowy pomysł na biznes. Postanowił zostać... mężem zastępczym. Brzmi dziwnie? Nie ma się czego obawiać, Piotr nie został panem do towarzystwa, lecz "złotą rączką" od męskich prac domowych, której potrzebuje wiele samotnych kobiet. Cieknący kran, pomalowanie mieszkania czy montaż mebli - to dla niego żaden problem. Jak głosi jego ogłoszenie:
Zawsze jest miły, uśmiechnięty,
pracuje szybko, bez zachęty.
Naprawi, wkręci, zaszpachluje,
doradzi, ściany pomaluje.
Na stół wykłada wszystkie karty,
na propozycje jest otwarty.
A przy tym nie marudzi wciąż,
taki zastępczy mąż - nie mąż.


Jednak Piotrowi zdarzają się także zapytania o nietypowe zlecenia. Wyrzucenie nietoperza z mieszkania, ściągnięcie kota z drzewa czy przewiezienie skunksa własnym samochodem. Mężczyźnie coraz bardziej podoba się nowa praca i przynosi mu satysfakcję. Dodatkowo, dzięki temu zajęciu ma nadzieję poznać psychikę kobiecą i zrozumieć własną żonę. Czy mu się uda?

Jednak Piotrowi zdarzają się także zapytania o nietypowe usługi. Wyrzucenie nietoperza z mieszkania, ściągnięcie kota z drzewa czy przewiezienie skunksa własnym samochodem. Mężczyźnie coraz bardziej podoba się nowa praca i przynosi mu satysfakcję. Dodatkowo, dzięki temu zajęciu ma nadzieję poznać psychikę kobiecą i zrozumieć własną żonę. Czy mu się uda?

Piotr w nowym zajęciu poznaje całą masę nietuzinkowych kobiet - m.in. Józefinę Klepacką, antypatyczną starszą panią zapatrzoną w swojego kota Hrabiego jak w obrazek i niedopuszczającą do siebie ludzi; Jagodę Węgielską i jej córeczkę Antosię, która jest żądna wiedzy i zadaje całe mnóstwo pytań, także niewygodnych oraz Jolanty Czernik, która postanowiła napisać kryminał i ma wiele niecodziennych pomysłów fabularnych do sprawdzenia empirycznie. Nic więcej nie zdradzę, bo zepsułabym zabawę. Dodam jedynie, że dzięki jednemu ze zleceń Piotr trafia do Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem, znanej z "Karminowego szalu" i to miejsce wywiera na nim duże wrażenie...

"Mąż zastępczy" to zabawna i ciepła powieść obyczajowa, która bawi i wzrusza. Czyta się ją bardzo szybko, gdyż jest napisana lekkim językiem, zanim się obejrzałam byłam już na końcu. Jej tematyka zdecydowanie różni się od nieco przygnębiającego "Karminowego szalu", który podobał mi się trochę mniej.

Mimo że powieść napisana jest w trzeciej osobie, to jednak wydarzenia opisywane są z perspektywy Piotra. Dzięki temu możemy poznać jego przemyślenia, wspomnienia i marzenia. Szczególnie miło myśli o matce, na którą zawsze może liczyć, która zawsze czeka na niego z domowym rosołem - remedium na całe zło. Jej jednak jego nowa profesja nie do końca się podoba.

Dużym walorem tej książki jest dystans do świata autorki oraz wszechobecne poczucie humoru. Powieść zmusza także do refleksji nad własnym życiem. Może warto czasem postawić wszystko na jedną kartę, nie poddawać się, tylko walczyć o własne szczęście? Polecam ją miłośnikom powieści obyczajowych oraz Joanny M. Chmielewskiej. To znakomita lektura na poprawę humoru.
MaKo plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,Przeczytane,
Piotr jest rogaczem. Co prawda sam nie myśli o sobie w tych kategoriach, ale taka jest prawda. Żona zafundowała mu imponujące poroże i to jego własnym szefem! Karolina spakowała swoje rzeczy i przeniosła się do kochanka. Pogrążony w bólu Piotr nie może otrząsnąć się z otępienia. Zupełnie przypadkiem pomaga mu sąsiadka, która prosi o drobną naprawę w domu. Mężczyzna wpada na genialny plan i zakłada firmę ,,Mąż zastępczy".

Jeżeli wydaje wam się, że wiece jakie usługi będzie świadczył Piotr, to jesteście w błędzie. Co prawda ,,Mąż zastępczy" kojarzy się jednoznacznie, ale właśnie o chwytliwy tytuł tu chodzi. Bohater ma zamiar robić to, na czym zna się najlepiej, czyli wykonywać męskie prace domowe i tym podobne zadania zlecane przez klientki. Z werwą i optymizmem przystępuje do realizacji swojego pomysłu, a na pierwsze zlecenie wcale nie musi długo czekać. Okazuje się, że potrzebujących kobiet jest więcej, niż mogłoby się wydawać, a świetna opinia na temat męża na telefon roznosi się lotem błyskawicy dzięki poczcie pantoflowej. Wszystko układa się pomyślnie, Piotr ma pełne ręce roboty, praca sprawia mu prawdziwą radość, a bohater ma nadzieję na odzyskanie Karoliny. Do czasu...

Co prawda nigdy nie wątpię w talent i możliwości pani Joanny M. Chmielewskiej, ale aż tak rewelacyjnej powieści się nie spodziewałam! Autorce udało się wykreować przesympatycznego bohatera. Piotr jest zwyczajnym facetem, a nie jakimś super samcem. Ma swoje wady i zalety, ale przede wszystkim można go nazwać dobrym i uczynnym człowiekiem. Praca, jaką sobie wymyśla wydaje się być czystym wariactwem, ale jak pisał mistrz Shakespeare: ,,W tym szaleństwie jest metoda". To właśnie zlecenia męża zastępczego napędzają całą fabułę. Piotr chodzi od mieszkania do mieszkania, a tam czekają na niego indywidualne ludzkie historie.

Lekkość pióra i literacki talent Joanny M. Chmielewskiej sprawiają, że książkę czyta się błyskawicznie. Najczęściej zabawne, ale też irytujące, a nawet dramatyczne przygody męża do wynajęcia pochłaniają całą uwagę czytelnika. Trudno przyczepić się do czegokolwiek, ale mam jeden poważny zarzut - powieść jest za krótka! Wystarczy jeden wieczór, żeby połknąć ją w całości, a to stanowczo za mało, szczególnie, że do Piotra bardzo łatwo się przywiązać.

,,Mąż zastępczy" to szalenie zabawna i pełna uroku lektura dla pań w każdym wieku. W powieści nie brakuje momentów refleksyjnych i wzruszających, ale całość aż tchnie optymizmem. Ośmielę się nawet stwierdzić, że ta książka jest lepsza na chandrę niż tabliczka czekolady! Kobiety drogie, nie zwlekajcie ani chwili dłużej. Gwarantuję, że po skończonej lekturze będziecie szukać numeru telefonu do Piotra.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów