Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Miasto 44

Marcin Mastalerz

Ocena ( 13 osób )
4.3
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2014-09-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788377056653
Liczba stron: 342
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Adrianna Michalewska

Bezpańskie koty podjadają mózgi z rozbitych powstańczych głów, z nieba leci krwawy deszcz, a czasami ludzkie trzewia. Zapraszamy do Warszawy sierpnia 1944.

 

Jeśli po Pamiętniku z powstania warszawskiego i Kolumbach. Rocznik 20 ktoś miał odwagę napisać jeszcze jedną historię z powstaniem warszawskim w tle, to albo jest genialny, albo wręcz przeciwnie. Co może zaproponować czytelnikom człowiek, który zna te czasy jedynie "z drugiej ręki", żyje w innych realiach i jest na dodatek obciążony awanturami o podłożu politycznym, które co roku przetaczają się przez kraj z okazji obchodów 1 sierpnia?

 

A jednak.

 

Miasto 44 to opowieść o Stefanie, oficerskim synu, który utrzymuje małego brata i lekko zdziwaczałą matkę-artystkę. Chłopak ma 19 lat i zdążył już doświadczyć poniżenia, bólu i samotności. Jest jeszcze na tyle młody, że wierzy w równość i braterstwo, ale już na tyle dojrzały, że czuje na sobie ciężar odpowiedzialności za bliskich i za kraj. Kiedy córka dawnej gosposi, Kama, poznaje go ze swoim oddziałem AK, gdzie są najlepsze dziewczyny w konspiracji, Stefan rusza do walki jak na wyprawę. Jedną z tych, na jakie zabierał go wyidealizowany ojciec.

 

Tymczasem czekają go dwa miesiące, podczas których zakocha się, zobaczy rzeczy, o których nigdy nie zapomni i nauczy się zabijać z nienawiści. Sześćdziesiąt trzy dni walki niczego nie zmieniają w relacjach młodych warszawiaków. Równość jest iluzoryczna, a przywódcy nie mają oporów przed gwałceniem koleżanek z oddziału.

 

Warszawa walczy, Warszawa czeka, Warszawa umiera.

 

Język powieści, z początku chropawy i drażniący, wraz z rozwojem akcji nabiera mocy. Im bardziej drastyczne opisy, tym narrator delikatniejszy, łagodniejszy, jakby podawał gorzką pigułkę, głaszcząc nas po głowie, aby złagodzić ból. A gdy rzeczywistość staje się nie do zniesienia, sięga po poezję. Oddaje głos ludziom, którzy potrafili odnaleźć w słowie więcej, niż można było wypowiedzieć.

 

13 sierpnia 1944 na Starym Mieście wybuchł zdobyty przez powstańców ciężki transporter ładunków przewożący prawie pół tony materiałów wybuchowych. Błąd żołnierzy AK - a może nieszczęśliwy przypadek? O to historycy sprzeczają się do dziś. Dość powiedzieć, że eksplozja pozbawiła życia prawie trzysta osób, kolejne setki poważnie raniła. Ich krew powoli spadała z nieba na bohaterów Miasta 44. Nie tylko krew. Zanim uświadomimy sobie, ile fragmentów ludzkich ciał spadło na okoliczne ulice, zacytujmy wiersz Tadeusza Gajcego Święty kucharz od Hipciego, który Mastalerz również przytoczył w powieści:

 

Święty kucharz od Hipciego 

Wszyscy święci, hej, do stołu! 

W niebie uczta: polskie flaczki 

wprost z rynsztoków Kilińskiego! 

Salcesonów misa pełna, 

Świeże, chrupkie 

Pachną trupkiem: 

To z Przedmurza! 

Do godów, święci, do godów, 

Przegryźcie Chrystusem Narodów! 

 

Powieść unika nie tylko dosadnego tragizmu. Narracja wolna jest też od patosu, historycznych sporów, jakby ocenę słuszności sprawy pozostawiano czytelnikom. Zapis meldunków Bora-Komorowskiego do Londynu i odpowiedzi członków Krajowej Rady Ministrów do premiera Stanisława Mikołajczyka nie wymagają komentarza.

 

Film Jana Komasy wchodzi na ekrany polskich kin z hasłem: Takiego filmu jeszcze nie było! W trailerze powstańcom przyśpiewuje Lana del Rey, efekty specjalne oszałamiają. Czy to pasożytowanie na tym, co wydarzyło się w Warszawie późnym latem 1944? Wielu powie, że tak, że owszem.

 

Tymczasem PWN wydał książkę (kredowy papier, piękne fotografie), która dotyka do żywego. Na początku złości nieporadnym słowem i niepotrzebnymi wyliczankami, by z każdym kolejnym dniem powstania bardziej przerażać i poruszać. To poruszenie na miarę młodych Polaków - pewnie takich, jakich reżyser rozpoznał w swoim filmie, świadomych tego, że żadna wojna nie wprowadzi sprawiedliwości społecznej. I tylko pytanie: po co to wszystko było? pozostaje, jak zawsze, aktualne.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
anaemia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-24, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
,,Celowanie. Strzał. Uskok. Celowanie. Strzał. Uskok. Zmiana magazynka. Celowanie. Strzał. Uskok. Celowanie. Strzał. Uskok. Celowanie. Strzał. Hipnotyczny rytm tańca śmierci".

Marcin Mastalerz stanął przed nie lada zadaniem. Przeciwnie do panującego w świecie książki trendu, miał on stworzyć powieść na podstawie filmowego scenariusza. O ile przełożenie języka literatury na język kina wydaje się skomplikowane, to zamiana gestów w słowa stanowi nie byle jakie wyzwanie.

Jak autor sobie z nim poradził?

,,Miasto 44" opowiada historię warszawskiej młodzieży zaangażowanej w działalność konspiracyjną. Poznajemy ich na niedługo przed wybuchem Powstania Warszawskiego i obserwujemy jak z niepewnych, niedojrzałych małolatów szukających przygód zmieniają się w zdecydowanych żołnierzy zdolnych do zabijania wrogów bez mrugnięcia okiem.

Twórcy w pewien sposób odczarowują wyidealizowany wizerunek powstańca. Wyobrażenie odważnej młodzieży ginącej z podniesioną głową i patriotyczną pieśnią na ustach znika, by na jego miejscu pojawił się portret młodych ludzi popełniających błędy, targanych wątpliwościami i bojących się śmierci jak wszyscy inni.

Smród gnijących ciał, szkarłatny deszcz, porozrzucane wokół trzewia, a wśród tego wszystkiego bawiące się dzieci. Krajobraz powstania i ruin Warszawy pokrytej grubą warstwą ciemnoszarego popiołu przeraża, a dosłowne opisy bardzo dobrze radzą sobie z przybliżeniem czytelnikowi tego widoku.

Nieco gorzej było natomiast ze scenami walki, podczas których rzucała się w oczy filmowość książki.

Kolejnym rozczarowaniem była sama akcja, której było mało. Okazało się, że ponaddwugodzinny film nie był wystarczającym materiałem do napisania ponadtrzystastronicowej powieści. W środku czekają na nas liczne zdjęcia z produkcji, które wielu osobom mogły pomóc w dokładniejszym wyobrażeniu sobie opisanych scen - szczególnie wcześniej wspomnianych scen walki, których opisy często kulały - jednak według mnie ich ilość była przesadzona. Miałam wrażenie, że pełnią one jedynie rolę zwiększaczy objętości.

Podobnie było z cytowaniem tekstów piosenek i wierszy, które niekiedy zajmowały całe strony. Owszem, wczucie się w klimat epoki jest bardzo ważne, jednak występowały one w tak losowych miejscach, że jedyne o czym myślałam to ponownie ,,objętość, objętość, objętość".

Dostajemy również cały rozdział poświęcony doniesieniom prasy o powstaniu i oficjalnej korespondencji polityków. Co prawda uważam, że same w sobie są bardzo ciekawe i rzucają światło na przebieg powstania, jednak miałam wrażenie, że autor sam zapomniał, że książka miała opowiadać o ludziach, a nie o politycznym aspekcie zrywu. O ile parę cytatów wzbogaciłoby powieść i nadało wydarzeniom szerszy kontekst, to pozostawienie akcji na tak długi czas było błędem i sprawiło, że historia jeszcze bardziej się rozmyła.

Miłym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że książka nie starała się oceniać powstania, słuszności jego wybuchu ani decyzji podjętych przez jego dowództwo. Dostajemy wielokształtne opinie wyrwane z narracji różnych bohaterów, często wypunktowujące zupełnie inne aspekty sytuacji. Dzięki temu, pomimo skomplikowanego pod względem politycznym tematu, książka traci polityczny wymiar i pozwala skupić się bardziej na bohaterach, mających w końcu być jej siłą napędową

Szczerze mówiąc, książkę - pomimo dużego potencjału - uważam za zupełnego średniaka. Polecam ją osobom, którym podobał się film i które chciałyby nieco rozszerzyć wiedzę zdobytą podczas seansu. Książka może służyć również jako wprowadzenie do tematu powstania dla osób niezaznajomionych z realiami wojennej Warszawy i stanowić punkt wyjścia dla lektury lepszych pozycji dotyczących tej epoki.
anka920 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-26, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Książkę przeczytałam przed obejrzeniem filmu, choć wiele osób doradzało bym najpierw obejrzała film, cieszę się, że pierwsze sięgnęłam po książkę. Ukazuje ona losy,ale przede wszystkim uczucia młodych ludzi walczących w powstaniu. Bardzo wzruszająca i nie tylko wychwalająca powstanie, jak to ma miejsce w większości książek o tematyce powstania ale także ukazuje ona głosy sprzeciwu. Można w niej przeczytać o obwinianiu powstańców za zniszczenie miasta i wielu zabitych. Przede wszystkim jednak jest to książka o uczuciach, zarówno względem siebie jak i w stosunku do powstania młodych ludzi. Czy książka jest godna polecenia? Uważam że każda książką dotycząca tematyki wojny światowej, czy to pierwszej czy drugiej jest warta przeczytania.
koshi plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Książka ta powstała na bazie scenariusza do filmu pod tym samym tytułem, dlatego też specyficznie się to czyta. Właściwie bardziej podchodzi to pod album, ponieważ tekstu jest nie za wiele, za to sporo zdjęć filmowych. I jeśli przy nich jesteśmy, to irytowało mnie trochę co chwilę podawanie tego samego, niezbyt ambitnego w nazwie źródła pochodzenia fotografii (tuż pod nimi). Uważam, że lepiej by to wyglądało, gdyby zastosowano adnotacje na końcu książki. A sama treść jest bardzo interesująca, wplecione w nią są prawdziwe wydarzenia, jakie miały miejsce podczas powstania warszawskiego. "Miasto 44" trzyma w napięciu, choć są też momenty dość nierealne, jak pocałunek przy latających wokoło pociskach lub niepotrzebne, jak długa wzmianka o meczu piłki nożnej. Dzięki książce można też poznać przemyślenia bohaterów, czego na próżno szukać w filmie. Myślę, że warto najpierw sięgnąć po książkę, a potem obejrzeć film.
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-18, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie 2015 z historią w tle,WYZWANIE 2015-52 książki,
Główni bohaterowie to nastolatkowie i dwudziestokilkulatkowie, ktorzy walkę mają za rozywkę. Myślą głównie o piciu, spiewaniu i miłości. Na własne oczy przekonują się, jak bardzo ich wyobrazenie różni sie od prawdziwej walki. No i giną jak muchy...
hajduczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - z historią w tle",12 książek na 2015 rok,
To wydarzyło się naprawdę! Chociaż bywa, że patrzymy na heroizm tych ludzi jak na ... podchody. Jak na przygody "Czterech pancernych". Zbyt dużo tu romansów, młodzi powstańcy traktują wszystko jak doskonała rozrywkę, ale nagle zaczynają dostrzegać że wokół giną ludzie. Zaczynają się prawdziwe tragedie i nieszczęście dla tych młokosów.
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2015,
Bardzo podobało mi się pokazanie Powstania Warszawskiego z perspektywy młodych ludzi, bo to przecież oni walczyli. Dlatego myślę że po tę książkę z chęcią sięgnie młodzież. Mastalerzowi udało się pokazać prawdziwy obraz wojny, pełen śmierci, krwi i zniszczenia. W książce pełno jest ilustrowanych zdjęć z filmu, które potęgują to, co czujemy czytając. Przez wszystkie strony przewija się cały wachlarz emocji. To, czego nie było w filmie Komasy, znajdziemy tu. Chociażby to np. ile kosztowała żywność i jak szybko drożała. Taki niby szczegół, ale pokazuje jak z dnia na dzień życie stawało się trudniejsze. Książka jest świetnym uzupełnieniem filmu.
GoldenBoy plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka rewelacyjna, nie mogłem się oderwać. Poruszyła mnie do głębi, bardzo emocjonalna i autentyczna. Przeczytałem po filmie, jest świetnym dopełnieniem, wchodzi głębiej w emocje bohaterów. Chbya najlepsza lektura ostatnich miesięcy, a czytam całkiem sporo :-)
22elwira plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka niezwykła na długo zapadająca w pamieć, Ukazuje wojnę zupełnie z innej perspektywy, wojnę widziana oczami młodych ludzi, którzy nagle wbrew swojej woli niekiedy musieli dorosnąć. To nie jest dyskurs historyczny o powstaniu to jest książka o życiu, śmierci i miłości w jego cieniu.
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ewia101 Linia koment
Przeczytane:2015-12-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kamulka84 Linia koment
Przeczytane:2015-06-25, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
kalcia1998 Linia koment
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2015-02-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Accole Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AdelaMi Linia koment
Przeczytane:2014-09-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Miasto 44 Bez strach. Jak umiera człowiek
Magdalena Rigamonti
Okładka - Miasto 44 Fizyka. Daj się uwieść!
Christoph Drösser
Okładka - Miasto 44 Matematyka Daj się uwieść!
Christoph Drosser
Okładka - Miasto 44 Poznajemy Sparka Błyskawiczna analiza danych
Holden Karau, Konwinski Andy, Wendel Patrick, Zaharia Matei
Okładka - Miasto 44 Wordpress i Bootstrap. Bezpłatnie i elastycznie
Dawid Mazur
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów