Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Mofongo

Cecilia Samartin

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2013-04-29
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788362478873
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: secretelle
Realizm magiczny, wplatanie w narrację powieści mnóstwa marzeń i wyobraźni, nawiązywanie w nich do mitów oraz ludowych wierzeń, to z całą pewnością niezwykle ciekawy zabieg, który jednak nie zawsze wychodzi na dobre książkom i ich autorom. Nietrudno bowiem o przesadę, kiedy elementy emocjonalne i kulturowe dominują nad realną osnową oraz biegiem zdarzeń, a czytelnik plącze się w nich i, zdezorientowany, łapie za głowę, nie wiedząc, co w powieści jest jawą, co snem.
 
Dziesięcioletni Sebastian cierpi na poważną chorobę serca, która znacząco utrudnia mu normalne funkcjonowanie, począwszy od uprawiania sportu, a na relacjach z rówieśnikami kończąc. Jedynym sposobem na prowadzenie toku życia adekwatnego do jego wieku jest ryzykowna operacja, której jednak chłopiec nie może się poddać z powodu swej filigranowości. Ona również sprawia, iż Sebastian jest szykanowany przez kilku chłopców z klasy, wyzywany, poniewierany, bity, często pada ofiarą żałosnych żartów. Ponadto jego rodzina ma wiele kłopotów. Relacje pomiędzy rodzicami stają się coraz bardziej napięte, a babcia cudem unika śmierci, po czym przechodzi wewnętrzną metamorfozę - farbuje włosy i... zaczyna gotować niesamowite specjały portorykańskiej kuchni, jednocześnie wpajając Sebastianowi tajniki przygotowywania dań tak, aby do licznych składników dodać też odrobinę duszy. Bo najlepsze dania to te przygotowane z miłością.
 
Ach, cóż to jest za książka! Czyta się ją z niekłamaną przyjemnością, chłonąc każde słowo. Samartin fenomenalnie opisuje rodzinne relacje - wzloty i upadki, małe nieporozumienia i kłótnie, permanentnie nadszarpujące więzy, rodowe historie opowiadane z sentymentem lub smutkiem. Równie łatwo - przynajmniej takie można odnieść wrażenie, że pisanie powieści nie przysporzyło jej większych trudności, bo każde zdanie jest zupełnie naturalne, wypływające jakby prosto z serca - przychodzi autorce pisanie o zmartwieniach Sebastiana, o trudach wynikających z wątłego zdrowia, naprzemiennym poddawaniu się lub stawianiu czoła szkolnemu prześladowaniu i wytykaniu palcami. Mofongo czyta się czasem cudownie lekko, poddając się urokowi i niesamowitej powieściowej atmosferze, a niekiedy ze łzami spływającymi szerokimi potokami po policzkach, zaczerwienionymi oczyma i uczuciem ściskania w gardle. Warto przygotować się na to, iż spore zużycie chusteczek higienicznych jest ryzykiem wpisanym w lekturę tejże powieści.
 
Duże wrażenie wywiera także widoczne wyraźnie zamiłowanie pisarki do portorykańskiej kuchni. Z dbałością o detale opisała ona smaki, zapachy, a także umiejętnie wplotła kulinaria w różne rodzinne historie i ludowe wierzenia. Z sentymentem i gustownie. Wspaniale, że w książce znalazło się miejsce również dla kilkunastu przepisów na dania, które przygotowywała powieściowa babcia Lola.
 
Mofongo jest powieścią pełną różnorakich smaków, zapachów, barw i emocji, które przeplatają się niczym nuty wyczuwalne w tytułowej potrawie. W specjale babci Loli smak platanów doskonale uzupełnia się z czosnkiem, oliwą, boczkiem i przyprawami, natomiast książka Cecilii Samartin to pyszna mieszanka słodkości pierwszego dziecięcego zauroczenia, goryczy niezrozumienia oraz rodzinnych i szkolnych problemów, nadziei przeplatanej nieustanną obawą o to, co przyniesie przyszłość, a do tego sielskiej niekiedy atmosfery, połączonej z zapachem śmierci wiszącej w powietrzu. Ta mieszanka bynajmniej nie jest wybuchowa, nie dostaniemy od niej rozstroju żołądka. Przeciwnie: spożyjemy cudowną literacką ucztę, delektując się każdym słowem, sycąc przy tym duszę, a może nawet lecząc książkowego kaca. Z pewnością nie będziemy kręcić nosem, ponieważ Mofongo jest jak idealne danie: przygotowane z miłością.
 
Realizm magiczny w wykonaniu Cecilii Samartin można porównać do niesamowitego Bękarta ze Stambułu Elif Şafak. Powieści łączy styl, mnóstwo emocji, a także pierwszorzędne połączenie rzeczywistości i niesamowicie ciekawej fabuły z ludowymi wierzeniami oraz zawikłaną rodzinną historią. Zaryzykuję jednak stwierdzenie, iż Mofongo to książka nawet lepsza, bo bardziej realna i zdecydowanie mocniej chwytająca za serce, a - co za tym idzie - zapadająca w pamięć, ponieważ opisana w niej historia ma prawo się przydarzyć. Zawsze, wszędzie i każdemu.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
laurence plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Mofongo, sofrito, cabrito - to Portoryko w pigułce, ale to także nazwy potraw, które babcia Lola przyrządza razem ze swym wnukiem Sebastianem. Z powodu wady serca chłopiec nie może robić wielu rzeczy, na które ma ochotę i staje się obiektem drwin szkolnych kolegów. Na domiar wszystkiego zaczyna rozpadać się jego rodzina... Babcia Lola pomaga chłopcu uporać się z całym arsenałem uczuć: strachem, złością, smutkiem, ale też z pierwszym zauroczeniem i obawą przed wyśmianiem. A jej wielki stół staje się z czasem centrum życia dla całej, skłóconej od lat, rodziny.
To piękna opowieść o dojrzałej miłości, przyjaźni i uczuciach w ogóle. A także o duchach przodków, które, krążąc w naszych myślach wydają się obecne i zwracają uwagę na to, co w życiu najważniejsze...
Dominika_21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,FAVORI,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dallea Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów