Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Musierowicz na Gwiazdkę

Małgorzata Musierowicz

Ocena ( 4 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-60773-38-3
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia – Małgorzata Musierowicz przygotowała z tej okazji dla swoich czytelniczek literacką niespodziankę; kontynuację „kulinarnych” poradników. To „Musierowicz Na Gwiazdkę” czyli książka, z której dziewczyny w wieku szkolnym poznać mogą sposób Małgorzaty Musierowicz na udane Boże Narodzenie.

 

O ile po „Jeżycjadę” czy „Tym razem serio” sięgnąć mogą w zasadzie wszyscy chętni, o tyle „Na Gwiazdkę” przeznaczona jest – jak zaznacza sama autorka – przede wszystkim dla dorastających dziewczyn. „Kochane Czytelniczki” to zwrot, który często powtarza się tej publikacji, w publikacji napisanej w stylu monologu-zwierzenia. Od pierwszych tomów Jeżycjady poczynając, atmosfera świąt Bożego Narodzenia jest przez Małgorzatę Musierowicz kreowana z ogromnym wyczuciem – autorka potrafi doskonale oddać ducha świąt, wystarczy przypomnieć sobie choćby „Noelkę”.

 

„Na Gwiazdkę” przejmuje sporo tego czaru, powraca tu Musierowicz bowiem do tradycyjnych zwyczajów, sięga pamięcią do lat dziecinnych, tłumaczy też, jak we własnym domu starała się podkreślać magię Bożego Narodzenia. Opowieść prowadzi przez cztery tygodnie adwentu, obejmuje wyjścia z dziećmi na roraty, pieczenie ciast, świąteczne porządki, zapachy, przygotowywanie ozdób na choinkę, obrzędy wigilijne, prezenty własnej roboty, refleksje związane ze Świętym Mikołajem i aniołami. Opowieści o tradycjach poprzetykane są wspomnieniami Małgorzaty Musierowicz – dzięki temu można sprawdzić, jakie zwyczaje rodziny Borejków zostały zapożyczone z domu, w którym wychowywali się Stanisław Barańczak i jego siostra, Małgorzata. Historie przytaczane w „Na Gwiazdkę” inkrustuje autorka przepisami kulinarnymi i cytatami z arcydzieł literatury. Mało tego – znajdują się w książce wzory aniołków i ozdób choinkowych wykonywanych od pokoleń w rodzinie autorki – tych samych aniołków, w tworzenie których angażowali się najmłodsi członkowie rodziny Borejków.

 

Ilustracje na marginesach, jak zwykle wykonywane przez Musierowicz, pomagają wyobrazić sobie opisywane motywy i przybliżyć klimat świąt. Przytacza też autorka sporo zabawnych anegdot przede wszystkim wynotowanych z zachowań milusińskich, co sprawia, że poza drobnymi wzruszeniami przy „Na Gwiazdkę” można się i sporo pośmiać. Książka wydana jest tak, by nadawała się na gwiazdkowy prezent. Twarda oprawa, kolory wyodrębniające przepisy i cytaty… jedynym mankamentem – biorąc pod uwagę stronę techniczną – jest zbyt duża czcionka, bardziej przypominająca książkę dla najmłodszych (starszym natrętnie kojarząca się z zapełnianiem stron na siłę). Zbiór opowieści – gawęd wprowadzających czytelniczki w nastrój refleksyjny jest także świetnym pretekstem do rozważań na tematy religijne i związane z tradycją.

 

Jednocześnie jest „Na Gwiazdkę” pozycją bardzo osobistą, autobiograficzną i – jak zwykle u Musierowicz – pełną ciepła. Porady zamieszczone w książce, jak również przepisy, są sprawdzone. Musierowicz poleca swoje receptury – „to bardzo prosty, szybki przepis i żadna z Was, Kochane Czytelniczki, nie musi się obawiać, że jej się ten wypiek nie uda”. Zwraca autorka uwagę na drobiazgi, radzi, jak najlepiej sprawdzić, czy ciasta są gotowe – jednym słowem próbuje wyrobić w młodych dziewczynach nawyki doświadczonych gospodyń domowych. W serii kulinarnych gawęd kolejnym tytułem ma być „Na Wielkanoc”, nietrudno więc zauważyć i komercjalizację tego typu inicjatyw. Małgorzata Musierowicz tworzy jednak opowieść alternatywną wobec mnożących się przed świętami kolorowych magazynów i poradników. Autorka chce przekazać czytelniczkom receptę na radosne i ciepłe Boże Narodzenie. I to jej się udaje.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Ewaj plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Czytam w kazde swieta!
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-04, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Moja biblioteczka,
Małgorzaty Musierowicz - autorki niezwykle popularnej sagi o rodzinie Borejków chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. "Musierowicz na Gwiazdkę" nie wchodzi jednak w skład Jeżycjady, a jest osobną, zupełnie odrębną książką niemającą nic wspólnego z Borejkami. Jest to na dobrą sprawę gawęda o Bożym Narodzeniu - przygotowaniach do tego święta, tradycyjnych potrawach i zwyczajach oraz ręcznie robionych ozdobach (wraz z szablonami do własnoręcznego wykonania).
Trochę rozczarowała mnie ta pozycja. Po pierwsze liczy sobie niewiele stron, wypełnionych dodatkowo w miarę dużą czcionką, tak więc przeczytanie jej nie zajmuje zbyt wiele czasu. Na moje nieszczęście jestem też antytalenciem plastyczno-technicznym, więc zrobienie ozdób nie wchodziło w grę, a kuchni też na razie unikam jak mogę. Z całej książki pozostała dla mnie jedynie miła atmosfera przedświątecznej krzątaniny, którą wprost można poczuć przy przewracaniu stron.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kirjanna Linia koment
Przeczytane:2016-02-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2016-02-02, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2015-02-18, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-09-05, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów