Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata

praca zbiorowa

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Debit
Data wydania: 2011-02-22
Kategoria: Encyklopedie, słowniki, leksykony
ISBN: 9788371674310
Liczba stron: 184
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Klasztory i świątynie to miejsca, w których zwykła szara codzienność nabiera cech ponadczasowych, przenosząc umysł i serce człowieka w stronę Boga. Książka „Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata” skierowana jest do ludzi wrażliwych, pragnących doświadczyć czegoś, co pozostawi niezatarte znamię w ich umysłach.

Podróż po miejscach kultu wielu ludów rozpoczyna się od najstarszych świątyń, odkrytych na terenach dzisiejszej Turcji, a pochodzących z okresu VII wieku p.n.e. Czytelnik ma okazję szczegółowo poznać rytuały grzebania ważnych osobistości należących do rodzin królewskich, uczy się rozróżniania świątyni od zigguratu, przygląda zespołowi religijnych ośrodków starożytnego Egiptu, wraz z częściowo zachowaną do dnia dzisiejszego aleją sfinksów, podziwia najświetniejszą budowlę antycznego świata, jaką jest świątynia Zeusa w Olimpii oraz zbudowany na wysokiej stromej skale ateński Partenon i przetrwały w prawie niezmienionym kształcie rzymski Panteon.

Wyjątkowych wrażeń dostarczają świątynie umiejscowione na wierzchołkach piramid. Najbardziej unikatowymi są meksykańskie piramidy Cuicuilco i Czarownika, piramidy Azteków – Słońca i Księżyca oraz charakterystyczna dla Majów świątynia inskrypcji. Całości dopełniają niesamowite posągi uosabiające poszczególnych bogów.

Wspaniałe choć zupełnie odmienne od starożytnych, są kościoły pochodzące z czasów wczesnego chrześcijaństwa. Przepiękne wnętrza rzymskich bazylik: Św. Jana na Lateranie, Św. Pawła za Murami, Matki Bożej Większej, a zwłaszcza Św. Piotra ciesząc oko, pobudzają do głębokich refleksji.

Kontynuacja wędrówki po miejscach kultu prowadzi do średniowiecznego kościoła Mądrości Bożej w Konstantynopolu. Nie da się przejść obojętnie obok owego cudu „architektury i myśli teologicznej”. Hagia Sophia zamieniona obecnie na muzeum nadal świadczy o minionej potędze Bizancjum, pozwalając równocześnie doświadczyć bliskości Boga obecnego pośród swego ludu.

Najdziwniejszy kompleks świątynny można znaleźć w środkowych Indiach. Turyści mają tam okazję obejrzeć rzeźbione sceny o charakterze erotycznym. Ukazując głębię religijnego mistycyzmu, pełne są wiary „w boski pierwiastek w jednoczeniu obu płci”. Zarówno wygląd ogólny świątyni jak i posągi zwierząt oraz bożków, zachęcają do odwiedzenia tego niesamowitego i jedynego w swoim rodzaju miejsca.

Kolejne karty książki zapraszają czytelnika do świątyń bezsprzecznie kojarzących się z poszczególnymi religiami. Tak więc warto zatrzymać się przy pekińskiej Świątyni Nieba, przyjrzeć rosyjskim soborom i cerkwiom, wznieść myśl ku Bogu wraz z mnichami z Góry Athos, zachwycić buddyjską półkulistą stupą o kosmicznym kształcie, odwiedzić Świątynię Zęba Buddy oraz wyciszyć w sąsiedztwie meczetu w arabskiej Mekce. Warto również zastanowić się nad pięknem budowli przełomu wieków – Sagrady Familii w Barcelonie, a także przestąpić progi Bazyliki Grobu Pańskiego, by w końcu znaleźć się pod złotą kopułą nad Świętą Skałą. Atmosfera wszystkich tych świątyń rzeczywiście jest mistyczna, jest to bowiem „duch wcielony w kamień”.

Książka uzupełniona została o piękne zdjęcia miejsc kultu oraz słownik wyjaśniający znaczenie religijnych pojęć. Jej lektura przynosi sukces, skupiając uwagę na tym, co – bardziej lub mniej uświadamiane – dla każdego z nas jest ważne.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów