Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Nie wiem, jak ona to robi

Allison Pearson

Ocena ( 5 osób )
4.8
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011-06-16
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7659-594-8
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Nic bardziej nie poprawi humoru zabieganej i obarczonej mnóstwem obowiązków czytelniczki, niż opowieść o życiu kobiety, która zmaga się z podobnymi problemami. Błyskotliwa, kipiąca dobrymi dowcipami, ale także mądrymi spostrzeżeniami książka Allison Pearson „Nie wiem, jak ona to robi” spodoba się zarówno młodym, wkraczającym na drogę kariery, jak i dojrzałym, zajmującym się domem i wieloma związanymi z nim obowiązkami kobietom. 

Kate Reddy to trzydziestopięciolatka, żona, matka dwójki małych dzieci oraz kobieta pracująca. Swoje życie – a raczej, należałoby powiedzieć: każdy dzień swojego życia – musi dzielić pomiędzy obowiązki domowe i pracę zawodową. Kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest w stanie temu sprostać. Pnąc się po szczeblach kariery, spędzając większość dnia, a czasem i nocy za firmowym biurkiem, a także często podróżując w sprawach zawodowych, zaniedbuje własną rodzinę. Kate nie ma czasu, by odprowadzać pięcioletnią córkę, Emily, do przedszkola, nie może opiekować się swoim rocznym synkiem, Benem, dlatego obowiązki te powierza niańce, Pauli. Z biegiem czasu jednak sprawy zaczynają przybierać coraz gorszy obrót. Mimo, że życie zawodowe Kate cudownie rozkwita, to kiedy kobieta wraca do domu, zdaje sobie sprawę z tego, że rujnuje własną rodzinę. Czy dopiero odejście męża, Richa, otworzy oczy Kate i każe się jej zastanowić nad priorytetami? Co musi się stać, i jak poważne musi to być wydarzenie, aby kobieta zrezygnowała z pracy?

„Nie wiem, jak ona to robi” to powieść, w której co kilka stron przewija się fundamentalne pytanie o to, czy zadaniem kobiety jest tylko opieka nad domem i troska o dobro rodziny, czy również rozwijanie się podczas zawodowej samorealizacji. Główna bohaterka, Kate Reddy, chce udowodnić, że kobiety nie po to walczyły o równouprawnienie, by teraz tonąć w pieluchach i brudnych ubraniach. Postawę Kate popierają jej czynne zawodowo koleżanki, Debra, Candy oraz młoda Momo. 

Allison Pearson, tworząc zabawną, po części - wzruszającą, ale przede wszystkim - lekką i przyjemną opowieść o życiu przeciętnej Brytyjki, chce ukazać odwieczna prawdę rządzącą życiem kobiet. Już samo bycie żoną i matką pociąga za sobą spory wagon obowiązków. Włączając w to wymagania, jakie stawia przed kobietą korporacja, w której pracuje – często są one jeszcze wyższe niż obowiązki, jakimi obarcza się w tym samym miejscu pracy i na tym samym stanowisku mężczyzn – okazuje się, że któraś sfera życia zostaje zaniedbana. Realizująca się zawodowo kobieta nie może równocześnie prowadzić domu. Musi zrezygnować z życia rodzinnego – taką postawę deklaruje Momo. Jednak chcąc zapewnić rodzinie jak najlepszą atmosferę, matka i żona powinna zrezygnować z pracy – takie podejście ma wiele matek z sąsiedztwa Kate.

„Nie wiem, jak ona to robi” to napisana prostym i zabawnym stylem opowieść o codziennych zmaganiach matki, żony i pracownicy firmy inwestycyjnej. Perypetii, przygód oraz rozmaitych zdarzeń, których świadkiem i uczestnikiem staje się Kate, jest w powieści całe mnóstwo. Często czytelnik wybucha niepohamowanym śmiechem, czytając dialogi Kate i jej małej córeczki, Emily. Podobnie dzieje się, gdy główna bohaterka i jej przyjaciółki planują skomplikowaną intrygę, w którą chcą wciągnąć obleśnego szowinistę z biura Kate.

Powieść Allison Pearson przypadnie do gustu zarówno młodym, jak i dojrzałym kobietom, chociaż niewykluczone, że i mężczyźni zrelaksują się przy tej lekturze. W książce „Nie wiem, jak ona to robi”, pomimo lekkiego tonu, licznych i raczej niewyszukanych żartów, obecnych jest także kilka mądrości, które pierwotnie mogą wydawać się czytelnikowi oczywiste i banalne, jednak po głębszym zastanowieniu trafią do jego serca. Książka Allison Pearson to powieść, przy której czytelnik się nie znudzi, choć nie jest to lektura obowiązkowa.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-12-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2008-01-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów