Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Nowa ziemia

Julianna Baggott

Ocena ( 14 osób )
5.3
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2012-05-01
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-237-5242-4
Liczba stron: 472
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Betsy
We współczesnej literaturze coraz częściej mamy do czynienia z książkami przedstawiającymi świat po apokalipsie. Te dystopijne powieści pokazują różnorodne, złowrogie, jednak bardzo realistyczne obrazy tego, co może wydarzyć się w przyszłości. Jednym z tytułów, ukazujących oblicze ziemi po katastrofie, jest książka Julianny Baggott Nowa Ziemia, pierwsza część trylogii Świat po wybuchu. Z jednej strony może wydać się zupełnie niepozorną historią dla nastoletniej części miłośników książki, jednak z drugiej jest czymś zdecydowanie ważniejszym. Autorka przedstawia w niej pasjonującą opowieść o tym, jak ludzie walczą o życie w świecie, którego praktycznie już nie ma…
 
Szesnastoletnia Pressia jest jedną z ocalałych po serii wybuchów na świecie. Nie jest to jednak ten sam świat, jaki pamięta. Ludzie, zdeformowani i zmutowani, walczą o przetrwanie wśród pyłów i gruzów. Jest też Patridge – chłopiec, który wychował się w sterylnej Kopule, miejscu, gdzie w czystości i odosobnieniu żyją Wybrani do przetrwania eksplozji. Oboje postanawiają uciec od otaczającej ich rzeczywistości. Ich spotkanie będzie początkiem dla Nowej Ziemi…
 
Julianna Baggott stworzyła ogromnie realistyczny obraz świata po apokalipsie, który świetnie połączyła z przygodami nastoletnich bohaterów. Tym samym w powieści może odnaleźć się każdy, bez względu na wiek. Ponadto jest to historia równie zatrważająca, co wciągająca. Bez względu na sytuację, bez względu na wątek, pragniemy poznać dalszy ciąg tej historii. I to chyba jedna z największych zalet książki. Nie można oderwać się od tej lektury. Zaskakujący również jest fakt, że styl, dostosowany do nastoletniego czytelnika, nie przeszkadza również dorosłemu. Jest prosty, niesie wyraźny przekaz, ale również okazuje się niesamowicie bogaty w słowa i emocje.
 
Dodatkowym atutem książki jest jej różnorodność i nieprzewidywalność. Na początku Nowa Ziemia może wydać się, jedynie dobra, interesująca ze względu na tematykę, jaką porusza, ale jednocześnie można się spodziewać, że będzie to kolejna powieść dla młodzieży z rozbudowanym wątkiem obyczajowym. Rzecz w tym, że bohaterowie są nad swój wiek dojrzali, a ich czyny i motywacje nie są, bynajmniej, płytkie. W tle rozwijają się wątki, które z czasem niosą więcej akcji, więcej napięcia i oczekiwania, co stanie się dalej. Pomysłowość autorki robi wrażenie - mamy tu mroczne tajemnice, skrywane uczucia oraz przedziwne, wywierające na czytelnikach duże wrażenie wizje. 
 
Przy lekturze Nowej Ziemi warto zwrócić uwagę nie tylko na bohaterów, nie tylko na akcję, ale również na scenerię, na otoczenie, w którym rozgrywa się fabuła. Ten, bardzo realistycznie przedstawiony, przerażający obraz świata wywołuje mnóstwo wrażeń i emocji. Choć sprawia wrażenie zatrważającego, jest w nim coś fantastycznego, coś, co wręcz hipnotyzuje. 
 
Nowa Ziemia to fantastycznie opowiedziana historia, która przedstawia obraz świata po katastrofie. Jest niezwykle realistyczna, pobudza wyobraźnię oraz świetnie ukazuje apokaliptyczną wizję przyszłości. Julianna Baggott poradziła sobie doskonale ze stworzeniem ciekawej, wywołującej dreszcz emocji fabuły, która nie tylko zaskakuje i wciąga, ale też zapewnia świetnie spędzony czas na lekturze. To nie tylko powieść dla młodzieży – wykreowany przez autorkę obraz świata z pewnością przypadnie do gustu czytelnikom w różnym wieku. I mającym różne gusty. Warto odwiedzić Nową Ziemię. Warto sięgnąć po książkę Julianny Baggott.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
magdalena130 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Przeczytane,
Ciekawie zapowiada się ta trylogia. W wyniku wybuchu ludzie stopili się z różnymi przedmiotami a także innymi ludźmi, mają wiele blizn. Jest też drugi świat, czyli tzw. Kopuła, w której są Czyści, czyli ludzie bez żadnej skazy. Jedynym minusem jest koniec książki, bo zakończył się nie wyjaśniając wielu wątków. Mam nadzieję, że kolejne części je wyjaśnią :)
Sil plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,

Pressia nie potrafi odnaleźć się w otaczającym ją świecie... kto jednak by potrafił? Zrujnowane ziemie, notoryczny brak pożywienia, nagonka, prześladowania... a do tego wszelakie... mutacje? Choć nie wiem, czy to co ma miejsce, można nazwać mutacją. Nastąpił wybuch, ci, którym nie było dane znaleźć się w Kopule, byli narażeni na jego nieuchronną siłę. Miliony zginęły, setki tysięcy doznało poważnych oparzeń, tysiące uległo wszelakim deformacjom. Ludzie połączyli się z innymi ludźmi, ze zwierzętami, z przedmiotami. Niektórzy nie byli tego w stanie przetrwać, inni się dostosowali, jeszcze inni skrzętnie ukryli zmiany, jakie w nich zaszły. Pressi również nie było łatwo. Z jej rodziny przetrwał jedynie dziadek – ona zresztą niezupełnie pamiętała okres przed wybuchem. Dziadek nieustannie opowiadał jej o zaszłościach, w niej jednak nic się nie odblokowywało. Czas biegł nieubłaganie, zegar bezlitośnie odliczał dni do jej szesnastych urodzin, kiedy „beztroskie” życie dziewczyny się skończy i będzie musiała wstąpić do organizacji paramilitarnej. Chyba, że... może coś da się zrobić, by Pressia nie wpadła w ręce OPR.


 


Równocześnie z Pressią poznajemy Partridge’a, który spokojnie może nazywać się Czystym, choć nawet nie wie, że gdzieś na świecie takie określenie w ogóle funkcjonuje. Chłopak żyje w Kopule, wie tylko, że kilka lat temu doszło na Ziemi do brutalnego ataku i nienaruszeni przeżyli tylko ci ludzie, którzy znajdowali się w Kopule. Na zewnątrz panoszy się teraz zaraza, ludzie najpewniej wyginęli, a jeśli nawet nie, to niewielu z nich pozostało. Kopułę oczywiście kiedyś będzie można opuścić, minie jednak wiele lat, nim to będzie możliwe. Nikomu nawet nie przyszło do głowy, by to uczynić teraz. Nikomu, albo prawie nikomu. Bo gdy Partrigde słyszy od ojca słowa „Twoja matka zawsze sprawia kłopoty”, zaczyna rozumieć, że chyba nie o wszystkim wie. Bo... przecież jego matka zginęła w trakcie wybuchu, jak więc może komukolwiek sprawiać kłopot?


 


Tak właśnie zaczyna się Nowa Ziemia, która ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi losy dwojga nastolatków: Presii i Partridge’a, którzy wychowali się w zdecydowanie różnych światach i którzy zetknęli się ze sobą u progu dorosłości. Co wyniknie z ich spotkania? Czy to możliwe, by tak różne osobowości miały ze sobą coś wspólnego? Czyżby łączyła ich jakaś historia? Jeśli tak, to jaka?


 


Powieść czyta się bardzo płynnie. Wciąga niemal od pierwszych napisanych przez autorkę zdań. Z każdym przeczytanym rozdziałem dowiadujemy się coraz więcej o Nowej Ziemi i życiu po wielkim wybuchu, które niewątpliwie nie jest łatwe. Autorka zastosowała bardzo ciekawe rozwiązanie i prezentuje losy bohaterów z ich bezpośredniego punktu widzenia. Mamy więc rozdziały, w których wypowiada się Pressia, oraz takie, gdzie głównym bohaterem jest Partridge. To oczywiście nie wszyscy bohaterowie Nowej Ziemi, ale o nich więcej dowiecie się, kiedy sięgniecie po tę powieść. Z mojej strony dodam jeszcze tylko, że czytelnikowi nie jest łatwo zrozumieć to, co dzieje się w tym zupełnie nowym świecie. Kiedy jednak ta sztuka już się uda, trudno oderwać się od kreślonej przez autorkę historii. Bohaterowie zaczynają żyć własnym życiem, które jest na tyle pasjonujące, że zaczyna być również życiem czytelnika. Powieść zdecydowanie więc warto polecić. 


 

natalia10433 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Uwielbiam tą książkę, była niezwykle interesująca. Pokochałam ją już po przeczytaniu kilku stron.
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Lubię antyutopie i ta też przypadła mi do gustu. Autorka przedstawia dość wstrząsającą wizję dotycząca świata po wybuchu bomb atomowych. Jednak nie jest to książka o której będę myśleć przez wiele dni i nie będę mogła przez nią spać. Nie wywarła na mnie aż takiego wrażenia. Tak samo nie potrafiłam utożsamić się z bohaterami tej powieści. Czytało się ją całkiem przyjemnie i muszę przyznać, że nie mogłam się od niej oderwać. Ale mam pewien niedosyt, brakuję mi czegoś w tej książce. Chodź nie potrafię tego sprecyzować. Na pewno sięgnę po kolejną część gdy tylko ją znajdę w bibliotece.
danutka plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Całkiem niezłe postapo, bardziej rozrywkowe niż głębokie, ale można nad powieścią spędzić fajne chwile. Na tyle przyjemne, że przeczytam kolejny tom, jeśli mi wpadnie w ręce, chociaż przesadnie mocno się do bohaterów nie przywiązałam. Miałam okazję zapoznać się z Nową Ziemią w formie audiobooka i jestem bardzo pozytywnie nastawiona do Marii Seweryn jako lektorki. Zasadniczo wolę, jak mi czytają panowie, ale tu było bardzo dobrze i na pewno zapamiętam pozytywne wrażenia; dobrze przeczytane, z wyczuciem akcji, ani zbyt emocjonalne, ani zbyt beznamiętne, w sam raz.

(Ocena: 4,5/6)
agamaxo plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka niesamowita. Wizja naszej ziemi po ....zagładzie" straszna, wręcz az tragiczna , jak zmieniają się ludzie, jak potrafią być okrutni.
Jednak bardzo polecam...warto poczytać i zastanowić się czy aby sami sobie i naszej ziemi za mocno nie szkodzimy. Polecam serdecznie
szulikmonia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Przyznaję, że ciężko mi pisać tę recenzję. Książka ta walnęła mnie w głowę i wstrząsnęła, do tego stopnia, że nie potrafię zebrać myśli. Pani Julianna Baggott stworzyła intrygującą antyutopie, o której można czytać, ale nie w niej żyć!


Ziemie dopada globalny kataklizm. Wybuchy jak milion słońc, niszczą ziemię. Tylko nielicznym udaję się przeżyć, ludzie są zdeformowani i upośledzeni. Większość jest stopiona z jakimiś przedmiotami np. nasza bohaterka Pressia zamiast lewej pięści ma głowę lalki, inni stopili się z innymi ludźmi tworząc grupony lub pyły- ludzie stopieni z ziemią. Wśród tych nieszczęśników i ich świata ocalała kopuła, miejsce gdzie wybrańcy- znani, jako czyści, żyją spokojnie. Pozornie bezpieczne miejsce gdzie władze sprawuję Willux, człowiek okrutny i zmodyfikowany. Koduje umysły młodych ludzi, a gdy nadchodzi czas Portrige, chłopiec ucieka przed bezwzględnym ojcem i szuka matki. W ucieczce, co prawda nie świadomie, pomaga mu piękna Lyda.


Narrator trzcioosobowy skacze pomiędzy Pressią, Pirtrige, Lidą i czasami El. Capitano. Pomimo tego, uważam, że to Pressia, dziewczyna z lalką jest główną bohaterka, to na niej narrator skupia większość swojej uwagi. Dziewczyna dba o swojego dziadka, lecz szesnaste urodziny są dla niej przełomowym momentem, to czas, aby wkroczyła do oddziałów OPR- jednostki wojskowej, która krzywdzi, a jednocześnie walczy o obalenie kopuły- ale czy na pewno?


Mogłabym opowiadać tak bez końca, w tej książce akcja nie ustaje. Narrator skacząc między bohaterami zapewnia nam, najsmaczniejsze kąski.


Odnośnie bohaterów to brak mi słów. Czy jest tu czarny charakter? Powiedziałabym, że to Willux, co do pozostałych, mam mieszane uczucia. El Capitano- zabija i walczy o życie. Powiedzenie tego uświadomiło mi, że nie ma w tym nic złego. Autorka stworzyła okrutny świat jednocześnie, aż za bardzo realny. Świat niszczy bomba atomowa, przecież to może się zdarzyć i to najbardziej mnie poruszyło. W tym przepełnionym głodem świecie ludzie potrafią zrobić wszystko, czy to jest złe? Nie mnie oceniać. Jednak trzeba się zastanowić, co my byśmy zrobili w obliczu głodu lub śmierci? To wszystko sprawia, że rozumnie bohaterów. Pressia w tym straszliwym świecie zaufała Bradwellowi, co stopniowo przerodziło się w głębszą znajomość- przyznaję, że tych dwoje mnie „porwało” swoją determinacją i silnymi charakterami.


„Nowa Ziemia” to książka poruszająca. Mówi o rzeczach wartościowych. Porusza czytelnika i pokazuje ludzką naturę. Nie zawszę dobrą. W tej lekturze jest ogrom okrutnych scen, czy to złe? Myślę, że nie! Dzięki temu mamy możliwość poznawani ograniczeń ludzkiej psychiki, w tak przepełnionym bólem świecie. Zmiękłam, kiedy zaczęłam ją poznawać. Najbardziej spodobało mi się, że w tym zniszczonym świecie, nadzieję niesie miłość i przyjaźń oraz nieprzewidywalność !!!

Czytając tę książkę, żyłam razem z bohaterami, widziałam w mojej wyobraźni wszystko co robili, odczuwałam ich problemy, czułam nadzieje i ból. Książka ta we mnie wniknęła i nie wyobrażam sobie poprzestania na tylko jednym tomie. Już nie mogę się doczekać kolejnej części- mam nadzieję, że będzie równie wartościowa jak „Nowa Ziemia”

5+/6 ta książka was urzeknie realnością!!! Fenomenalny początek trylogii „świat po wybuchu”
blebelebe plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-02-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka genialna, do dziś mile wspominam :).
Simi_48 Linia koment
Przeczytane:2016-03-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
anaemia Linia koment
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
xOxIvyxOx Linia koment
Przeczytane:2014-10-12, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
TheTrack Linia koment
Przeczytane:2013-11-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
TakeItIzzy Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
jurata Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów