Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Nowe gry i zabawy rozładowujące złość

Petra Stamer-Brandt

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2013-10-10
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7660-766-5
Liczba stron: 112
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Agresja staje się problemem społecznym, gdy wymyka się spod kontroli i zostaje skierowana przeciwko innym. Dzieci nie potrafią jeszcze na tyle dobrze wyrażać swoich uczuć i odczytywać emocji innych, by nie popadać w zachowania skrajne, objawiające się agresją, histerią czy buntem. Podstawową sprawą jest więc umiejętność zapanowania nad działaniami, które mogą prowadzić do konfliktów między dziećmi, a tym samym do działań agresywnych.

 

Dziecko trafiające do grupy może mieć problemy z adaptacją i zaakceptowaniem tego, że inni także mają swoje potrzeby i różnią się zachowaniami. Brak zrozumienia intencji innych może prowadzić do złości i chęci jej wyładowania w sposób agresywny.

 

W publikacji Wydawnictwa Jedność Nowe gry i zabawy rozładowujące złość zawarto ciekawe pomysły, jak radzić sobie z agresją dzieci, stosując tak zwany wentyl pozwalający rozładować negatywne emocje w domu czy szkole. Zabawy uczyć mają, jak wykorzystać w sposób pozytywny negatywną energię.

 

Zabawy zaproponowane w poradniku uczą udzielania "pierwszej pomocy" agresywnym dzieciom, pokazują jak poznać siebie, dzięki czemu kształtują umiejętność właściwej samooceny. Są także ćwiczenia służące poznawaniu swoich mocnych stron i granic, których nie wolno przekraczać. Zabawy mają kształtować charakter i rozwiązywać konflikty w sposób pokojowy. Są także zabawy relaksacyjne, które wyciszają wzburzone emocje. Odgrywanie scen, w których normalnie powinno dojść do zachowań agresywnych, pokazuje, że wcale tak nie musi być, że można rozwiązywać problemy w inny sposób.

 

Niektóre z zabaw mogą wydać się kontrowersyjne czy niebezpieczne. Z drugiej jednak strony - pozwalają one się "wyładować". Na przykład: dwie grupy stoją naprzeciwko siebie, ich zadaniem jest wzajemne wyzywanie się. Ale mogą to robić jedynie poprzez gesty i miny, bez użycia słów. Można sobie wyobrazić, co się wówczas stanie: bez słownych wyzwisk same gesty i miny stają się czymś zabawnym. Prawdopodobnie, jeśli tylko zabawa nie wymknie się spod kontroli, skończy się to wszystko atakiem śmiechu ze strony obu "walczących grup".

 

Wszystkie zabawy mają więc na celu obłaskawienie agresywnych zachowań poprzez pokazanie, że tak naprawdę są one bezproduktywne i nie przynoszą niczego dobrego. Służyć temu ma odgrywanie pseudo-agresywnych scenek. Z pewnością książka ta stanowić może dużą pomoc dla odważnych nauczycieli i wychowawców, którzy pokuszą się o próby rozładowywania złych emocji poprzez zabawę. Tak jak w innych książkach z serii, zaworem bezpieczeństwa jest znak STOP, który przerywa wszelkie działania, jeśli tylko idą one w złą stronę. Oby był skuteczny…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów