Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Odwaga. Radość niebezpiecznego życia

Osho

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: JK
Data wydania: 2005
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 83-7229-118-7
Liczba stron: 204
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Aleksander Krukowski

Niebezpieczeństwo jawi nam się dziś jako coś negatywnego. Staramy się przed nim uciec za wszelką cenę. Zabezpieczamy się na milion sposobów, budujemy wokół siebie kokon. Kokon, który w przeciwieństwie do świata roślin, w świecie społecznym nie pozwala nam na żaden wzrost. Hamuje rozwój, powstrzymuje przed przemianą w pięknego motyla.

W książce "Odwaga. Radość niebezpiecznego życia" Osho próbuje przekonać nas do wyjścia poza kokon. Zdaniem tego niezwykłego mistyka tylko w niebezpieczeństwie realizuje się prawdziwe życie, reszta to martwa stagnacja. Niebezpieczeństwo bowiem łączy się z wolnością. W zamknięciu czujemy się bezpiecznie, nic nam  nie zagraża, ale jednocześnie rezygnujemy z wolności. Wyjście na zewnątrz oznacza otwarcie się na nowe. Ale to, co nowe, jest nieznane i nieprzewidywalne - inaczej nie byłoby nowe - i właśnie poprzez to staje się niebezpieczne. Nie stanowi zagrożenia wprost, niesie ze sobą tylko ryzyko zagrożenia, ryzyko, które trzeba podjąć, by żyć pełnią życia.

Brak odwagi owocuje przywiązaniem do tego, co znane, ponieważ nie ma w tym ryzyka. Ułuda tego bezpieczeństwa polega na utożsamianiu istoty swego jestestwa z ego. Wyrwanie się spod totalitaryzmu ego jest celem większości wschodnich systemów filozoficzno-religijnych, jak i głównym przesłaniem nauk Osho. Metodą proponowaną przez autora książki jest miłość. Ale miłość w rozumieniu Osho niewiele ma wspólnego ze stereotypowym jej postrzeganiem. Miłość jest tu przedstawiana właśnie jako rezygnacja z ego, całkowite otwarcie się na inną osobę, które jest ogromną odwagą, bo wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem. Jednak odpowiednio ujęta miłość jest szansą rozwoju, wzrostu i wyjścia poza kokon.

W przeciwieństwie do części pozostałych książek Osho, "Odwaga..." ma charakter wykładu. Nie znajdziemy tu typowych dla tego autora pomysłów na praktyki inspirowane jego naukami. W zasadzie cała publikacja stanowi jednolity wywód na temat otwarcia na nowe. Wywód - trzeba to przyznać - bardzo ciekawy, łatwy w odbiorze, wzbogacony wieloma anegdotami, dowcipami, odwołaniami do koanów i tym podobnych. Jest to lektura warta przyswojenia i przemyślenia. Mniej praktyczna niż inne książki Osho, ale równie inspirująca.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
RoT Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Odwaga. Radość niebezpiecznego życia Miley Cyrus. Dobra / Zła
Chloe Govan
Okładka - Odwaga. Radość niebezpiecznego życia Lucyna w opałach
Ela Abowicz
Okładka - Odwaga. Radość niebezpiecznego życia Odwaga poddania się
Tommy Hellsten
Okładka - Odwaga. Radość niebezpiecznego życia Kreatywna mandala
Susane F. Fincher
Okładka - Odwaga. Radość niebezpiecznego życia Kurs myślenia
Edward De Bono
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów