Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

On

Łukasz Henel

Ocena ( 11 osób )
4.4
Wydawnictwo: Videograf II
Data wydania: 2013-06-04
Kategoria: Horror
ISBN: 978-83-7835-206-8
Liczba stron: 284
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kasia Pessel

Szaleństwo nie zawsze nadchodzi z hukiem. Czasem zaczyna się niepozornie, a nawet wydaje się czymś... dobrym. Człowiek coraz bardziej zaplątuje się w jego sieć, a dopiero, gdy jest już za późno, widać siłę szaleństwa. Jednak wcześniej pojawia się coś jeszcze - strach i groza, które rodzą się powoli, nabierając mocy i coraz bardziej obezwładniając. To, co niedawno wydawało się jedynie incydentem, powtarza się coraz częściej, przysłaniając rzeczywistość i zastępując ją mroczną iluzją. W końcu prawda, fałsz i chora wyobraźnia splatają się w niebezpieczną wizję, w której wszystko jest możliwe, a zła nie można już odróżnić od dobra... Kiedy rozum śpi, budzą się demony. Chyba, że to właśnie one uśpiły naszą czujność...

W legendach podobno jest odrobina prawdy, trochę plotek i wiele fantazji. Wraz z upływem czasu to, co rzeczywiście miało miejsce, obrasta mitem - tak, że trudno odnaleźć i oddzielić fakty od fantastycznej otoczki. Czy logicznie myślący człowiek kierowałby się legendami przy podejmowaniu decyzji biznesowych? Cóż, Krzysztof wszystko zawdzięcza sobie i intuicji - dzięki niej dorobił się majątku i swej obecnej pozycji. Tam, gdzie inni nie dostrzegli szansy, on ją zauważył. Nie inaczej jest i teraz: opuszczony pałac niemal prosi, by uczynić z niego hotel. Leśna głusza i cisza są w modzie, więc inwestycja wydaje się gwarantować ogromne zyski. Wystarczy tylko trochę zaryzykować i nie brać na poważnie wróżb czy miejscowych pogłosek. W końcu w biznesowych działaniach nie ma miejsce na takie sprawy - szczególnie, jeśli jest się osobą mocno stąpającą po ziemi. Jest coś jeszcze, co skłoniło Krzysztofa do zainteresowania się tym miejscem. A raczej ktoś - piękna i tajemnicza nieznajoma, spotkana przypadkiem. Sentymenty są raczej obce biznesmenowi, ale ta dziewczyna pozostawiła po sobie niezatarty ślad. Od niej właściwie wszystko się rozpoczęło. Kim jest Beata i dlaczego pojawia się nagle i równie szybko znika? Jaki sekret skrywa kobieta oraz medalion podarowany Krzysztofowi?

Wierzyć czy nie wierzyć, szukać prawdy o przeszłości czy zająć się swoimi sprawami? Kiedy wszystko zaczyna przybierać dość niecodzienny obrót, niełatwo trzymać się dotychczasowych zasad. Ale przecież trudno też brać na serio to, co mówią okoliczni mieszkańcy. Legendy legendami, jednak ostatnie wydarzenia można logicznie wytłumaczyć - w końcu wypadki chodzą po ludziach.  Cała sytuacja raczej wygląda na efekt działań nieżyczliwych ludzi, a nie demonicznych sił. Zresztą, wszystko się zgadza, przecież mieszkańcy od początku nie pałali życzliwością wobec nowego właściciela pałacu. Wszystko zdaje się potwierdzać tę teorię, lecz dlaczego nie uspokaja to Krzysztofa? Wizyta na starym cmentarzu również nie koi jego obaw, a to, co ma miejsce, coraz mocniej zaczyna przypominać sceny z koszmaru, który wydaje się nie mieć końca. Pytanie tylko, jaki był jego początek i jak się zakończy? Ktoś jeszcze wydaje się widzieć wszystko o tym, co się wydarzyło, wystarczy tylko działać wspólnie, a lęki odejdą... Chyba, że stanie się inaczej i obawy wrócą, z ogromną siłą niszcząc wszystko na swej drodze.

Groza - za tym słowem kryją się mrok, strach, obawa oraz wszystko to, co wykracza poza ramy codzienności. Czasem pojawia się nagle, a czasem ogarnia człowieka stopniowo - podobnie jak szaleństwo. Kiedy groza i szaleństwo zaczynają się splatać ze sobą, może nastąpić to, co najgorsze. On to historia, w której oba te czynniki obecne są już od pierwszych chwil, nie pozwalając o sobie zapomnieć aż do finału. Autor snuje opowieść, w której lęk i obłęd obecne są wszędzie, a fabułę uzupełnia niepokój i zaskakujące zwroty akcji. W książce Łukasza Henela czytelnik może spodziewać się wszystkiego. Rzeczywistość ma różne oblicza i nie zawsze jest taka, jaką wydawała się chwilę wcześniej. Niespodziewane zakończenie po nie mniej nieoczekiwanym zwrotom akcji wieńczą naprawdę interesującą powieść. Powieść, która opowiada o tym, że kiedy rozum śpi, budzą się demony. Choć tak naprawdę demony raczej nie śpią, czekając na chwilę, by znowu dać o sobie znać...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kasiulek17 + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Powieść grozy, to po dobrych kryminałach i thrillerach gatunek, po który sięgam równie często. Jednak, co do tego gatunku mam bardzo duże oczekiwania. Tak jak w kryminałach cenię fabułę, której autor tak prowadzi narrację, aby z jednej strony trzymać non stop odpowiedni poziom napięcia, a z drugiej nie zdradzić jednak rozwiązania, tak w powieściach grozy oczekuję, że będę się bać. Czy tak się stało w przypadku powieści On pióra Łukasza Henel?

Łukasz Henel, autor książek o filozofii dla młodzieży oraz powieści Szkarłatny blask. Uwielbia jazdę na rowerze oraz samotne wędrówki przez las, zwłaszcza po zmroku. Pociąga go wszystko, co niewyjaśnione i tajemnicze. W przyszłości zamierza zaszyć się w wymarzonej leśnej chacie i pisać kolejne powieści grozy.

Tomasz, młody biznesmen z Poznania codziennie pokonuje trasę pomiędzy Poznaniem a Zieloną Górą. Pewnego dnia zabiera ze sobą autostopowiczkę, która wysiadając z auta zostawia w nim medalion. Mężczyzna próbuje oddać go kobiecie, jednak ta znika w pobliskim lesie. Tomasz domyślając się, że tenże medalion jest pewnie rodzinną pamiątką, postanawia biec za kobietą. W lesie zauważa opuszczony pałacyk. Jako biznesmen ze smykałką do interesów, ma plan na ten budynek, chce go odnowić i zrobić w nim hotel. Nie odstraszają go opowieści mieszkańców Wilków na temat posiadłości. Jednak, gdy zaczyna odczuwać negatywną energię wokół zarówno pałacyku jak i siebie jest już za późno.

Szczerze myślałam, że jednak fabuła książki mnie nie porwie, a jak się okazało to dość dobrze skonstruowana historia. Autor dokonując przedstawienia swojej historia wprowadza czytelnika do niej dość powoli, jednak nie na tyle, aby zanudzić i spowodować irytację. Z każdą przewracaną strona fabuła przyspiesza wprowadzając w specyficzny dla powieści grozy nastrój.

Już samo umiejscowienie akcji w opuszczonym i zaniedbanym pałacu, w którym zaczynają się dziać dziwne rzeczy, przypadkowa autostopowiczka, która gubi medalion, a który odegra z czasem swoją rolę i przede wszystkim przesądy tworzą pełną całość.

Wiele razy myślałam, że rozgryzłam autora, uśmiechając się przy tym pod nosem, by za chwilę wpadać w konsternację, że jednak nie to nie to. Już wiele razy wspominałam, że lubię taką zabawę autora z czytelnikiem, dzięki czemu później sięgam chętnie po kolejne jego tytuły.
A zakończenie? No cóż ja się nie spodziewałam. Jedno Wam powiem, nie wychodźcie po zmroku z domu, po tej lekturze.

Łukasz Henel wpisuje się na listę moich ulubionych autorów. Po jego powieść sięgnęłam po przeczytaniu rekomendacji Roberta Cichowlasa, którego znam z Twarzy szatana i Siedliska, i ta rekomendacja była wystarczająca, abym zainteresowała się osoba autora.
Sil + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Posiadam,
Gdy czytam, lubię czuć emocje. Uwielbiam ten dreszczyk przebiegający mi po plecach, gdy coś się dzieje. Kocham kryminały, uwielbiam thrillery, lubuję się w sensacji. Po powieści grozy raczej nie sięgam, ale i one czasem wpadają w moje zachłanne dłonie. Jedne przypadają mi do gustu, inne odkładam na półkę z obrzydzeniem. Przyznam szczerze, że do najnowszej książki Łukasza Hanela zatytułowanej On podchodziłam dość sceptycznie, a gdy w końcu rozpoczęłam lekturę targały mną różnorakie odczucia. W końcu jednak zagościła w mojej głowie jedna myśl, mianowicie, że książka jest bardzo dziwna i tajemnicza. Ale chyba o to chodzi w powieściach grozy, prawda? Tak mi się przynajmniej wydaje.

Podczas podróży, młody poznański biznesmen widzi przy drodze autostopowiczkę. Pogoda jest koszmarna, a dziewczyna nie daje w żaden sposób znać, że potrzebuje podwózki. Tomasz dłuższą chwilę zastanawia się, czy na pewno powinien się zatrzymywać. Może to jakaś pułapka? Albo dziewczyna uzna go za zboczeńca lub mordercę? Przypomina mu się jednak, że były czasy, gdy i on potrzebował skorzystać z uprzejmości innych kierowców. Teraz stać go na drogie auto, a na koncie ma kilka zer więcej niż reszta jego znajomych. Zatrzymuje więc białego lexusa i zaprasza dziewczynę do środka. Młoda kobieta jest dość tajemnicza. Praktycznie się nie odzywa, nie mówi, gdzie chciałaby zostać podwieziona. Uśmiecha się tajemniczo i jedynie przytakuje. Ostatecznie Tomasz wysadza ją w najbliższej wiosce, praktycznie z dala od zabudowań. Mężczyzna niemal natychmiast orientuje się, że zostawiła coś z samochodzie - medalion. Postanawia więc go jej zwrócić. Wchodzi za nią w ciemny las, ale jej nie znajduje. Na jego drodze staje jednak pałac, który najwyraźniej został wystawiony na sprzedaż. Niebywałym zbiegiem okoliczności interes, który Tomasz planował, nie dochodzi do skutku. Mężczyzna postanawia więc zainwestować "odrobinę" więcej i kupić pałac. Może zrobi z niego hotel? Albo restaurację? Kiedy jednak przystępuje do rzeczy, zaczynają się dziać dziwne i przerażające rzeczy.

Początkowo fabuła wydaje się błaha, a nawet banalna. Akcja niby jest przerażająca, ale równocześnie, by naprawdę się przestraszyć, należy głęboko zagłębiać się w tekst, a to miejscami bywa nużące więc... trudno się przestraszyć. Jednak z każdą kolejną linijką, wraz z kolejnym akapitem i przewróconą stroną autor pokazuje nam więcej, a to zmusza czytelnika do większego skupienia. A to pociąga za sobą zdwojony strach. Co będzie dalej? Czy to, co widzi bohater ma faktycznie miejsce? Ktoś sobie robi głupie żarty? A może to duchy? Trudno znaleźć jakąkolwiek odpowiedź. Czym lub kim jest tytułowy On? Co chce lub musi zrobić? Jakie ma zadanie? Jak skończy się ta historia? By się tego dowiedzieć koniecznie należy sięgnąć po powieść Łukasza Hanela.


Mnie książka się podobała, ale nie przekonała mnie zupełnie do siebie i do swojego gatunku. Czegoś mi w niej brakowało. Choć była dobra i miała potencjał, to jednak nie była moja bajka. Może chodziło o troszkę przydługie opisy? A może o to, że fabuła miejscami wydawała mi się tak dziwna, że aż śmieszna? Szczerze powiedziawszy trudno mi jednoznacznie stwierdzić, co mi nie pasowało. Ważne jednak, by spodobała się wielbicielom gatunku, i myślę, że z tym nie będzie problemu.
Rewolwerowiec + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Współczesna literatura grozy. Jacy pisarze przychodzą na myśl? Stephen King? Graham Masterton? Clive Barker? Klasyka. Może ktoś z rodzimego podwórka? Stefan Darda albo Jarosław Grzędowicz? Wypróbowane nazwiska, wielu fanów i pochlebnych opinii, od czasu do czasu małe rozczarowanie ale tylko chwilowe. A Łukasz Henel? Kojarzycie? Nie? Nadróbcie braki, nie będziecie zawiedzeni.

Książka "On" wpadła w moje ręce dość niespodziewanie, wygrałem ją w konkursie. I to takim dla leniwych, gdzie nic nie trzeba robić. :) Zaintrygowała mnie już wcześniej, przyznaje, ale inwestować w tytuł debiutującego autora o którym nic się nie wie? Nie... Na szczęście "On" trafił w moje ręce a jego lektura była naprawdę miłym zaskoczeniem.

Okładka przywodzi trochę na myśl kieszonkowe horrory z lat dziewięćdziesiątych, krwawe ON automatycznie stawia pytanie - kto? Wystarczy przeczytać żeby poznać odpowiedź. :)

Już pierwsze kartki budzą napięcie, po chwili zostajemy wprowadzeni we właściwą historię. Poznajemy głównego bohatera który jednocześnie jest narratorem przez przeważającą część lektury, akcja rozwija się powoli, bez hektolitrów krwi, wymyślnych scen przemocy czy seksu... A jednak cały czas coś wisi w powietrzu, przewracałem kolejne strony, zagłębiałem się w opowieść i dostawałem dokładnie to, czego chciałem - strach.

Od początku czuje się, że autor wie co robi. "On" napisany został zgrabnym językiem, czyta się naprawdę miło, nic nie wskazuje, że to debiut Pana Henela. Autor straszy Nas w naturalny, niewymuszony sposób. A co najważniejsze - skutecznie. Cóż może być lepszą rekomendacją niż niedospana noc byle tylko dowiedzieć się co będzie dalej... :)

Pan Łukasz to pierwsza liga jeśli chodzi o polski horror i wierzę, że Jego kolejne książki potwierdzą moją opinię. Po "Szkarłatny blask" który za dosłownie kilka dni będzie miał swoją premierę sięgnę beż najmniejszych obaw. Każdy chce mieć swojego Króla Grozy. :) Łukasz Henel jest na dobrej drodze by nim zostać.
joakrz1983 + 1 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetne przeczytałam.
Twiggy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-03, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
"Pora odpocząc od amerykańskich pisarzy. Czas na coś polskiego!"
Z tą myślą sięgnęłam po tą książkę w bibliotece.
"Książka, której lepiej nie czytac po zmierzchu.." Głosiła okładka.
Spodziewając się rasowego horroru zaczęłam czytac.
Czytam... i czytam... i z każdą stroną jestem coraz bardziej zawiedziona, bo gdzie ta groza, która mi obiecywali ?!
I nie dośc ze nie straszna, to jeszcze nudna...
Po 200 stronie poddałam się i przeszłam do ostatnich kartek książki i z tego miejsca stwierdzam, że nie opłaca się jej czytac, bo streszczenie i wszystko co najważniejsze zawiera się na ostatnich paru stronach.
Cóż.. nie polecam, aczkolwiek jeżeli ktoś lubi niestraszne horrory, książka pasuje jak ulał :)
Ivy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2015,Przeczytałam,
Powieść określana gatunkiem jako horror,na okładce widnieje uwaga '' powieść grozy '',jakoś nijak nie umiem się z tym zgodzić.Niby wszystko jest oki.Są trupy i to więcej niż jeden ,są zjawy ,duchy i dziwne zdarzenia ,ale ja wciąż miałam wrażenie że wszystkie te strachy są takie bardziej '' Halloweenowe '',że zanim zdążę się na dobre przestraszyć ,nagle gdzieś zza moich pleców wyskoczy jakiś dobrze wystylizowany duszek Kacperek i zawoła '' Cukierek ,albo psikus ''. Nie wiem skąd takie wrażenie że to jest taki horror w wersji light,taki bardziej dla starszych dzieci.Czytało się dobrze ,nawet bardzo dobrze rzekłabym ,ale ani przez moment nie poczułam tego co powinien mi gwarantować horror .Grozy ,strachu ,szoku ,czy niepokoju.Być może to odczuwanie '' lekkości '' tego horroru spowodowane zostało tym iż cała opowieść zaczyna się od ...dzieci .Trójka nastoletnich dzieciaków (takich w wieku około 13 - 15 lat) wybrała się nocą do lasu,a jak wiadomo dzieciaki w tym wieku miewają naprawdę '' odlotowe '' pomysły .Olka ,Jerzyk i Damian postanowili za pomocą słynnej planszy Ouija ,wywoływać w lesie duchy.Po tym wstępie dopiero zaczyna się właściwa '' akcja '' wkraczają ''dorośli '',w osobie głównego bohatera Tomasza Dobrowolskiego ,biznesmena w branży optycznej,który często służbowo kursuje między Zieloną Górą a Poznaniem.Przy okazji którejś z takich podróży zabiera po drodze autostopowiczke,na dworze leje wieje i pogoda taka że i psa by nie wygonił.Tomaszowi zrobiło się żal moknącej dziewczyny ,tym bardziej że jak się okazało ,była bardzo ładna.Kiedy dziewczyna wysiadła w okolicach miejscowości '' Wilki '',nasz biznesmen zauważył że zostawiła na siedzeniu ,dziwny ,stary srebrny medalion.Dobrowolski chwyta za medalion i próbuje gonić piękną pasażerkę ,ale ta jakby zapadła się pod ziemię.Przedzierając się przez las zauważa nagle wiekowy zameczek .Zniszczony i podupadający ,ale wciąż piękny i ciekawy w swej konstrukcji.Ponieważ w dobie kryzysu usługi optyczne przynoszą coraz marniejsze dochody ,Tomasz zaczyna się zastanawiać ,czy aby nie zainwestować w ten pałacyk.Odnowić go,odremontować i urządzić jakąś stylizowaną restaurację ,a może nawet kameralny hotelik.Postanawia podzielić się tym pomysłem ze swoim wieloletnim przyjacielem Borysem.Borys acz niechętnie przychyla się do pomysłu i deklaruje swoją pomoc finansową ,z której później się wycofuje ,twierdząc że jego branża też przechodzi kryzys i że sam musi szukać czegoś nowego.Bardziej dochodowego.Natomiast Tomasz zapala sie do swego pomysłu coraz bardziej i pomału zaczyna go realizować ,wynajmując ekipę remontową .Wtedy zaczynają się dziać dziwne rzeczy.Znajduje w lesie dwa trupy i postanawia je gdzieś schować ,aby podejrzenie nie padło na niego ,w odremontowanym już pałacyku też zaczyna się kakofonia dziwacznych dźwięków ,szuranie ,stukanie ,otwieranie drzwi ,wcześniej zamkniętych,poruszania klamką ,jakieś wysuwające się znikąd upiorne dłonie.Mimo tego wszystkiego i nieprzychylności ,czy wręcz wrogości miejscowej ludności ,Tomasz trzyma się nadal swego pomysłu ,usiłując wszystkie te zdarzenia tłumaczyć sobie w jakiś naciągany może ,ale racjonalny sposób.No właśnie,w tym miejscu nasz główny bohater wydał mi się mocno dziecinny i infantylny w swoich poczynaniach.Zakończenie książki trochę mi wytłumaczyło ,dlaczego Tomasz się tak zachowywał ,co jednak i tak nie zmieniło faktu że czytałam tę powieść z '' przymrużeniem oka '' .Ale wracając do treści ,do wyremontowanego zameczku przybywają pierwsze turystki w osobach dwóch żywotnych staruszek - Niemek o imionach Cecylia i Weronika.Więcej chyba nie potrzeba opisywać,by nie zdradzić wszystkiego .Dodam jeszcze tylko że po zakończeniu czytania ,utwierdzam się w przekonaniu że to nie jest horror ,w klasycznym tego słowa znaczeniu ale jest to dobrze skonstruowana opowieść ,którą z ciekawością się czyta i która nie nudzi ani przez moment.A nuda jest jak najmniej pożądana w czytanych przeze mnie książkach.Polecam.
Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Książka przedstawia historię 35-letniego Tomasza - dobrze sytuowanego poznańskiego biznesmena. Ów Tomasz udaje się pewnego razu w podróż służbową do Zielonej Góry i podczas tej podróży, tchnięty sumieniem budzącym się na widok moknącego człowieka na poboczu szosy, postanawia zabrać samotnego autostopowicza. Człowiekiem tym okazuje młoda kobieta, która podczas wspólnej jazdy praktycznie nie odzywa się żadnym słowem. Po krótkiej podróży i dotarciu do najbliższej wsi, o swoistej nazwie "Wilki", dziewczyna wysiada z auta i podąża w nieznanym kierunku. Dopiero po pewnej chwili Tomasz zauważa, pozostawiony przez kobietę na samochodowym siedzeniu, stary medalion. Kierowany chęcią zwrócenia zguby, zawraca i udaje się do miejsca rozstania ze współpasażerką, jednak po dziewczynie brak jest jakiekolwiek śladu. Kierowany dziwnym poczuciem obowiązku, wysiada z auta i podąża niewielką leśną drogą w poszukiwaniu nieznajomej. Droga ta prowadzi do opuszczonego, zrujnowanego pałacyku, który wywiera na biznesmenie ogromne wrażenie. Mimo niepowodzenia w poszukiwaniu dziewczyny, mężczyzna zapamiętuje drogę wiodącą do owej posiadłości. Po pewnym czasie, wietrząc interes życia, kupuje zrujnowany pałac, chcąc otworzyć w tym miejscu urokliwy hotel. Od tego dnia, jego życia staje się pasmem tajemniczych wydarzeń, których źródło kryje się w leśnym otoczeniu starego domostwa..

Powieść Łukasza Henela to kunsztownie skonstruowana powieść grozy, przyprawiająca czytelnika o szybsze bicie serca. Akcja, skupiona wokół osoby głównego bohatera, wydaje się, wraz ze swym postępem, potęgować wrażenie wszechogarniającego poczucia niebezpieczeństwa i nie nazwanego zła, które czai się w każdym fragmencie starego pałacu i otaczającego go lasu. Nic tutaj nie jest do końca takie, jakim się wydaje i nikt nie jest do końca tym, za kogo się podaje. Rzeczywistość zaczyna mieszać się z fikcją, snem i marą, zaś granica między tym, co namacalne, a tym, co nadprzyrodzone, zaciera się na zawsze. Ludowe legendy i przesądy nabierają realności, zaś rozsądek i trzeźwość umysłu, przestają mieć tutaj jakiekolwiek znaczenie. I w tym oto świecie przychodzi odnaleźć się głównemu bohaterowi, zwykłemu człowiekowi, którym równie dobrze mógłby być każdym z Nas.

Autor książki tworzy interesująca fabułę w oparciu o kilka, sprawdzonych dla tego gatunku, schematów. Mamy więc tutaj zwykłego bohatera, tajemniczą piękną nieznajomą, starą ludową legendę oraz dom i jego okolicę, które skrywają pradawną tajemnicę. Same te elementy nie stanowią jednak o sukcesie powieści, potrzebny jest do tego jeszcze pomysł, jak płynnie i ciekawie połączyć je w spójną całość. Zabieg ten w pełni udał się pisarzowi, gdyż kolejno postępujące po sobie wydarzenia potęgują poczucie strachu i lęku, co dla horroru jest absolutną koniecznością. Misternie konstruowana fabuła, krok po kroku przybliżająca do uzyskania ostatecznej odpowiedzi o przyczynę tajemniczych i krwawych wydarzeń, prowadzi czytelnika przez gąszcz powiązanych ze sobą zdarzeń. Zdarzeń zarówno tych teraźniejszych, jak i z przeszłości. Wszystkie one mają bowiem kluczowe znaczenie dla zaskakującego finału opowieści.
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lusiast Linia koment
Przeczytane:2015-06-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2015,52 książki - 2015,Horror,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
babet Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
PearlGirl Linia koment
Przeczytane:2013-08-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
andie696 Linia koment
Przeczytane:2013-07-08, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów