Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Opowiem Ci bajkę

Edyta Tkaczyk-Borówka

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2015-11-16
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7971-296-0
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Podróż do krainy bajek

 

Baśnie i bajki niezmiennie przenoszą nas do krainy dzieciństwa, głoszą powszechne prawdy, pokazują, jakimi wartościami powinniśmy się kierować, wskazują właściwe postawy i drogi. Czytanie bajek może być wspaniałym codziennym rytuałem, wstępem do krainy snu i marzeń, a także sposobem na stworzenie wyjątkowej więzi z dzieckiem.

 

Na rynku dostępnych jest wiele pozycji adresowanych dla dzieci, ale tylko nieliczne z nich przyciągają uwagę i zachwycają nie tylko brzmieniem słowa, ale również wspaniałą szatą graficzną. Jedną z takich właśnie książek dla najmłodszych (i nie tylko) jest zbiór Opowiem ci bajkę Wydawnictwa Jedność. Znajdziemy w nim bajki znane z dzieciństwa - ale w nowej wersji, a także kilka bajek nieznanych, które również mają szansę pozostać w pamięci na zawsze. Dzięki pięknym ilustracjom dziecko może śledzić tok opowieści nawet wówczas, kiedy nie potrafi jeszcze czytać, choć jestem przekonana, że chęć zgłębienia kolejnych historii znacznie przyspieszy naukę.

 

W zbiorze zostało zebranych dwadzieścia dziewięć historii różnej długości, napisanych językiem zrozumiałym w odbiorze nawet dla najmłodszych czytelników. Wędrówkę po świecie baśni rozpoczynamy w towarzystwie leniwego osiołka Zenona ze Złotej Doliny, którego marzeniem było stać się sławnym muzykiem i występować z miejscowym zespołem. Niestety, Zenon zapomniał, że sam talent nie wystarczy, by stać się mistrzem - trzeba jeszcze poświęcić czas i energię na doskonalenie. Dopiero kompromitacja, jaką przeżył, usiłując wydobyć dźwięki z niemego fletu sprawiła, że zdecydował się na podjęcie nauki.

 

Z każdą kolejną bajką rośnie zachwyt nie tylko nad sposobem, w jaki historie te zostały przedstawione, ale również nad morałem, który wypływa z każdej opowieści. I tak Eskimos Czoli przekonuje się, że nie może nazywać się prawdziwym przyjacielem ten, kto opuszcza towarzysza w niebezpieczeństwie, zaś kózka, której naiwność wykorzystał szczwany lis, już zawsze będzie słuchała swojej właścicielki. Próżna kotka zdaje sobie natomiast sprawę z tego, że żadne błyskotki nie zapewnią jej miłości i wierności partnera – liczy się bowiem tylko to, jaka tak naprawdę jest, a nie to, jak wygląda.

 

O uczciwości i nagrodzie za nią opowiada bajka o drwalu, który zgubił swoją siekierę w lesie. Kiedy zwrócił się z prośbą o jej odszukanie do Myszki, ta poddała go próbie. Biedny drwal wyszedł z niej zwycięsko i oprócz swojej starej siekiery zdobył też siekierę całą ze złota. Niestety, jego nieuczciwi koledzy nie mieli tyle szczęścia – chciwość naraziła ich na straty. Był również krasnal z kolejnej historii – wszystko, co zarobił w pocie czoła, składał do kuferka, znajdując przyjemność w nieustannym przeliczaniu rosnącego majątku. Tyle tylko, że wraz z zapełnianiem się kuferka rósł też niepokój krasnala o bezpieczeństwo złota. Decyzja, którą podjął w celu ukrycia majątku, stała się dla niego bardzo bolesną lekcją, ale ostatecznie przekonał się, że pieniędzmi trzeba się dzielić - szczególnie z potrzebującymi, bowiem z samego faktu ich składania nie płyną żadne korzyści. Nauczkę otrzymali też kłamliwy tygrys oraz pastuszek Piotruś, zaś muzykanci z Bremy przekonali się, jak wspaniała może być przyjaźń i jak dobrze mieć dom, w którym można poczuć się bezpiecznie.

 

To tylko kilka przykładów wspaniałych opowieści zawartych w zbiorze Opowiem ci bajkę. Książka, po którą z przyjemnością sięgać będą nie tylko dzieci, ale i wracający do wspomnień dorośli, powinna znaleźć się w każdym domu, bowiem może być jedną z tych wspaniałych pamiątek, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jeśli zaś chcemy wręczyć ten zbiór w prezencie, to warto uzupełnić dedykację, która została umieszczona na jednej z pierwszych stron – wpisując imię osoby obdarowywanej oraz swoje dane, czynimy prezent wyjątkowym i dedykowanym dla tego jednego, wyjątkowego dziecka. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-12-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Opowiem Ci bajkę Pieski. Naklejki Iskierki
Dorota Skwark
Okładka - Opowiem Ci bajkę Bóg, królewna i księżniczki
ks. Marek Dziewiecki
Okładka - Opowiem Ci bajkę Moja Biblia kropka do kropki. Boże Narodzenie
Christina Goodings
Okładka - Opowiem Ci bajkę Jezus nam się narodził
Sophie Piper, Anne Yvonne Gilbert
Okładka - Opowiem Ci bajkę Jezus malusieńki. Opowieść o Bożym Narodzeniu
Julia Stone, Dubravka Kolanovic
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów