Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

P.Rosiak i kupa śmiechu

Barbara Catchpole

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2013-03-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7895-093-6
Liczba stron: 52
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Piotr Rosiak czyli P.Rosiak

Piotrek, bohater książeczki P.Rosiak i kupa śmiechu ma dwanaście lat i jest nieduży jak na swój wiek. Ma odstające uszy i sterczące jaskraworude włosy. Skąd o tym wiemy? Z jego własnych słów, zapisanych w pamiętniku, którego niewielkim wycinkiem jest ta książka. Prosiak, bo tak na niego mówią kumple, rodzina, a nawet nauczyciele, opowiada o sobie i rysuje. Z autoironią, z dystansem, młodzieńczym humorem, dziecięcą naiwnością i spotykanymi w tym wieku uproszczeniami oraz uogólnieniami. Próbuje bawić nas, wykorzystując zarówno słowo, jak i obraz.

P.Rosiak i kupa śmiechu to zeszyt pierwszy, prolog opowieści Piotrka z wyrywków jego ciekawego, pełnego zwykłych-niezwykłych zdarzeń życia. Mamy zatem okazję lepiej poznać rodzinę chłopaka. Samotna Mama, która wychowuje trójkę dzieci, potrafi śmiać się najgłośniej na świecie. Starsza siostra, Zośka, kiedy chodzi, cała stuka i pobrzękuje od kolczyków i obcasów. Babcia, mama Taty, przesiaduje w domu Prosiaka, wypija im herbatę i dziwnie pachnie. Mały braciszek jest różowy, głośny i śmierdzący. Tata Piotrka nie mieszka z nimi. Taki znak naszych czasów dobrobytu i powszechnej szczęśliwości. Po Tacie pozostały chłopcu wspomnienia oraz pamiątka: wielka brązowa psia kupa. Nie, nie prawdziwa, z plastiku. O perypetiach z tym gadżetem w roli głównej opowiada ta książeczka. Jest jeszcze jeden członek rodziny, o którym o mało nie zapomniałem. Mały, milczący, z ostrymi zębami. Chomik Harry, nazwany tak na cześć słynnego Houdiniego. Z osób ważnych w życiu Piotra trzeba jeszcze wymienić Leona - najlepszego kumpla z klasy.

Cóż, niektórym może wydać się niesmaczne, że w tytule książeczki pojawia się kupa - nawet, jeśli jest to kupa śmiechu. Chłopcy mali i duzi często lubią dowcipy skatologiczne (w szerokim sensie tego słowa). Jak wiemy z doświadczenia medialnego, niektórzy artyści również lubią penetrować te obszary. Prosiak czuje się szczególnie związany z plastikową kupą, jednym z ostatnich prezentów od Taty. Można to jakoś zrozumieć. A kiedy ta zabawka wymyka się mu przypadkowo z rąk, jej odzyskanie staje się chwilową obsesją.

Opowieść przypomina trochę znany cykl Dziennik Cwaniaczka Jeffa Kinneya. Nastolatek ironicznie, sarkastycznie, barwnie i w sposób mocno przerysowany kreśli groteskowy obraz rzeczywistości. Czasami odrealniony, czasami boleśnie rzeczywisty. Obraz świata, w którym próbuje znaleźć swoje miejsce, który próbuje oswoić, zrozumieć, polubić. Gdzieś w tle, za specyficznym humorem i nie dla wszystkich śmiesznymi żartami kryje się dorastający chłopak i jego problemy. Młody człowiek stawia czoła życiu i temu, co to z sobą niesie. Jest lekko zwariowany, wrażliwy, odczuwający zagubienie, ostro oceniający, przekorny, niedojrzały. Jak przeciętny jego rówieśnik.

Książeczka ma formę zbliżoną do komiksu. Ważną rolę pełnią w niej bowiem zabawne rysunki, wykonane sprawną ręką tajemniczego metaphroga. Wartością dodaną są karty do gry, dołożone do każdej z sześciu książeczek, z których składa się seria. Trzeba je tylko wyciąć i komplet dwudziestu czterech kart gotowy. W przypadku książeczki P.Rosiak i kupa śmiechu ozdobione są one zabawnymi rysunkami z Harrym w roli głównej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
CicheBaBum plusminus Linia koment
Syn wypożyczył ze szkolnej biblioteki. Do kanonu lektur szkolnych nigdy nie trafi, ale takie książki są POTRZEBNE. Tak go zaciekawiła i rozbawiła! Ja chichrałam się z nim co najmniej 4 razy na jedno rozłożenie książki ( średnia 2 razy na stronę, a tekstu jest w sam raz dla 9- 10 latka, chłopaka "jajcarza".
Zabawne jest to co kontrowersyjne- świetny komizm sytuacyjny i odwaga autorki. Prosiak to niezły cwaniaczek. Wiem, że książeczka naśladuje osławiony Dziennik, ale jest znacznie bardziej dosadna, mniej poprawna pedagogicznie. Ale Prosiak nie jest nieudacznikiem, na pewno nie jest kimś z kogo można "drzeć łacha", a to co chce zrobić, to co się dzieje! To jaja gigant!
Znalazłam dużo humoru dla dzieci i dorosłych. Jestem zachwycona! Chcemy przeczytać wszystkie!
Dodam coś jeszcze. Ta kupa to dar od Taty... Smutna sprawa, ale ważna i czy doszukiwać się tutaj głębszej filozofii? To oczywiste... Mnie koniec książki wzruszył do łez z mniej więcej tych powodów.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2013-03-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów