Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Pajęczyna strachu

Karolina Szymczyk-Majchrzak, Ewa Ornacka

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2015-10-20
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788378187776
Liczba stron: 388
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Oblicza współczesnego niewolnictwa


Doświadczony policjant Rudi, ofiara „udanej” akcji policji przeciw gangsterom, wraca do pracy. Zostaje szefem zespołu zajmującego się handlem ludźmi, co w praktyce oznacza handel kobietami. Impulsem do powstania grupy dochodzeniowej jest zaginięcie wnuczki byłego prominentnego polityka, ministra.

Ewa z Beatą szukają szczęścia za zachodnią granicą, w Niemczech. Pracują w knajpie, by zapewnić sobie lepsze życie - może jeszcze nie teraz, kiedyś. Obie są dziewczynami z "bidula", z sierocińca. W przypadku Ewy oboje rodzice nie żyją. Beata trafiła do domu dziecka, ponieważ rodzice nie dawali sobie rady z wychowaniem gromadki dzieciaków. Beata dorabia sobie, sprzątając mieszkania. Pewnego dnia proponuje Ewie, by pomogła jej uporać się z obowiązkami.

Zespół Rudiego to grupa indywidualistów. Dobrał ich legendarny Wentyl, obecny szef miejscowej policji. Nowak ma doświadczenie, choć od pewnego czasu również bardzo zły nastrój z powodu odejścia żony. Podkomisarz o kswyce Młody zabójczo sprawnie prowadzi samochód. Kusa jest nie tylko ładna, ale i cholernie ambitna. Razem mają szybko rozpoznać środowisko alfonsów i miejscowych gangsterów. Wśród nich znajduje się prawdopodobnie osoba, do której Rudi żywi szczególnie silne uczucia - facet z tatuażem pająka. Zabójca dobrego przyjaciela policjanta, którego złapanie stało się ambicją komisarza.

Ewa z Beatą zostają przypadkowymi świadkami porachunków przestępców. W złym czasie znajdują się w niewłaściwym miejscu. Beata zostaje przyłapana, Ewie udaje się skutecznie ukryć i uciec. Dziewczyna nie wiedzą, że zetknęły się z członkami bezwzględnej szajki, handlującej nie tylko trefnym towarem, ale również ludźmi - z ostawcami młodych kobiet do europejskich domów publicznych. Zabójcy są na tropie Ewy, zaś Beata trafia do piekła - do niemieckiego burdelu. Ewa wciela się w postać przypadkowo spotkanej dziewczyny i ucieka do Polski.

Jak szybko możemy się domyślić, oba wątki ściśle łączą się ze sobą. Są opartą o fakty historią o świecie mało znanym zwykłym obywatelom. O świecie przemocy, gwałtów, zmuszania do prostytucji, zabójstw, narkotyków. Powieść Pajęczyna strachu jest próba ukazania tego świata, przybliżenia go. Czy udaną?

Pierwsze wrażenia z lektury są pozytywne. Dynamiczna akcja, iskrzące dialogi, wyraziste postacie. Niemal filmowe ujęcia - czuć telewizyjne doświadczenia jednej z autorek książki. Można nawet rzec, że nieco zbyt filmowe. Co to znaczy? Życie na ogół jest mniej barwne, mniej szczęśliwe pod względem przypadków, mniej intrygujące w detalach. Rozmowy są mniej ułożone, przemyślane, popisowe, a bardziej chropowate. Owa „filmowa barwność” powieści ma jednak swoje zalety - czyta się Pajęczynę strachu bardzo dobrze. Autorki nie epatują tak dziś modnymi naturalistycznymi opisami. Sygnalizują coś, pozwalając czytelnikowi samodzielnie domyśleć się detali. Nawet brutalne sceny nie są bezpośrednio porażające - powoduje to raczej wyobrażenie sobie tego, co opisują. Choć książka mówi miejscami o piekle na ziemi, nie czujemy tak mocno jego przypalającego mózg i serce żaru. Możemy - o ile tylko się postaramy - wyobrazić je sobie.

Dużo jest w Pajęczynie strachu obserwacji dotyczących pracy policji, funkcjonowania półświatka kryminalistów. Przestępczości zorganizowanej, która kwitnie we współczesnym świecie, również w zjednoczonej Europie.

Prawda jest szokująca: w dwudziestym pierwszym wieku, w sercu Europy, wciąż istnieje niewolnictwo. Aktywną rolę w przestępczym podziemiu, jak nigdy dotąd, odgrywają kobiety. To one podstępnie werbują, zniewalają i sprzedają gangom tanią siłę roboczą. Są równie brutalne jak mężczyźni.


Intrygującą fabułę osłabiają nieco zbyt liczne zbiegi okoliczności, akcja jednak wciąga i mocno przykuwa uwagę. Wydaje się, że autorki powieści osiągnęły równowagę między opisami i dialogami. Nie przesadzają z głębokimi analizami, tam jednak, gdzie jest to ważne, starają się (skądinąd całkiem umiejętnie) wzbogacić wiedzę czytelnika na temat realnych zjawisk. Mówią o porażającym procederze, który ma miejsce tuż obok nas. O sytuacji porywanych kobiet, o ich przeżyciach, doświadczeniach. Temat przedstawiają w interesującej formie, może nie tak „ostro” jak w powieściach sensacyjnych rosyjskich czy skandynawskich, ale wydaje się, że wystarczająco skutecznie. Książkę warto przeczytać i lepiej uświadomić sobie, jaki los może stać się udziałem nawinej młodej kobiety. Lektura Pajęczyny strachu sprawia również, że inaczej spojrzymy na osoby korzystające z domów publicznych. Na tych, którzy poprzez popyt na „usługi” seksualne sprawiają, że przestępcy coraz bardziej rozwijają swoją działalność. Książka uświadamia również - co smutne - że walka rozmaitych służb wielu państw z nieludzkimi procederami jest mało przystająca do ich stale narastającej skali.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie 2016-52 książki,
Wstrząsająca... Cała powieść jest bardzo realistyczna, wręcz dokumentalna. Nic dziwnego, skoro jest tu wspomniana akcja szczecińskiej policji ostrzegająca młode kobiety przed stręczycielami. co z łatwością wyłapie uważny czytelnik.
IlonaAnoli plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Tematyka mnie zainteresowała.
Igem plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Zaintrygowała mnie ta historia.
Psotka88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Zmieniły właściciela,
Ewę miałam okazję poznać dzięki książce "Tajemnice zbrodni". Nie zrobiła w tedy na mnie wrażenia za sprawą dziwnego jak dla mnie języka i stylu. Jednak tematy była dla mnie idealna stąd też przeczytałam książkę bez wahania. Gdy usłyszałam o jej nowej książce i to pisanej w duecie pomyślałam - jest szansa, że styl i język się poprawi. Główny temat nowej pozycji - handel ludźmi- nie jest mi obcy choć jak na razie słabo go zgłębiłam. Była to idealna okazja na podarowanie Ornackiej jeszcze jednej szansy i zapoznanie się z tematem. Efekty? Zobaczmy...

Beata i Ewa - dwie dziewczyny, które wychowały się w domu dziecka pracują dorywczo w Berlinie i tam też mieszkają. Ich życie zmienia się w koszmar tylko dlatego, że chciały posprzątać w domu bogatego mężczyzny. Były świadkami gangsterskiej egzekucji. Beata została porwana i umieszczona w domu publicznym. Była zmuszana do rzeczy, które chyba żadnej kobiecie normalnie nie mieszczą się w głowie. Ewie udało się ukryć, a potem uciec. Jednak jej życie zmieniło się piekło nie dlatego, że była świadkiem zbrodni, nie dlatego, że widziała twarze morderców, ale dlatego, że w jej ręce wpadły mafijne pieniądze. Niestety przez pomyłkę dwójki bandziorów została "właścicielką" sportowej torby z 200 tysiącami euro. Gdziekolwiek się nie udaje i tak ją znajdują, a ona wciąż ogląda się za siebie ktokolwiek ją mija boi się, że to ktoś od nich, jakiekolwiek auto przejeżdża obok, obawia się, że ją śledzą. Jak potoczą się losy dwóch niczego niewinnych dziewczyn? Co będą musiały przejść by wrócić do w miarę normalnego życia i czy w ogóle im się to uda? Na te i inne pytania odpowie nam książka "Pajęczyna strachu". Dowiecie się też czemu ma ona taki, a nie inny tytuł.

Muszę przyznać, że nie spodziewałam się aż tak rewelacyjnej książki. Wciąga w zasadzie od pierwszej strony, a akcja jest tak dynamiczna, że jedyne na co człowiek ma ochotę to odłożyć książkę, ale dopiero jak przeczyta ostatnią stronę. Nie wiem czy to zasługa Karoliny czy też Ewa zmieniła styl, ale to jest to co tygryski lubią najbardziej! I całą nadzieja w tym, że książka doczeka się ciągu dalszego, bo nie wyobrażam sobie nie znać dalej losów policjantów oraz "Szanownego" Koczisa!!! Przeczytajcie, bo to nie tylko rewelacyjny thriller, ale też znakomity sposób na uświadomienie kobiet na to co może je spotkać w zwykłej knajpie na wyjściu na drinka...
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2016-01-17, Na półkach: Przeczytałem,
KarenKa Linia koment
Przeczytane:2015-12-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
vaapu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Glonek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kavayee Linia koment
Przeczytane:2015-10-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów