Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Pieśń miecza

Bernard Cornwell

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2013-01-31
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 978-83-62329-72-4
Liczba stron: 528
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Edyta Staniec

Równi bogom

 

Średniowiecze. Anglię opanowują Wikingowie, wyznawcy pogańskich bogów. Za nic mają chrześcijan, nie liczą się z ich bogiem. Palą, mordują, biorą do niewoli, gwałcą. Ale nade wszystko - walczą, a w walce swej są równi bogom. Są waleczni niczym lwy, dumni, odważni i mężni. Nie mają sobie równych - zwłaszcza w zestawieniu z trwożliwymi chrześcijanami, którzy zamiast słuchać miecza, nadstawiają ucha podszeptom króla Alfreda. Ten zaś, choć odwagi mu nie brak, jest człowiekiem nadmiernie uległym wobec kleru.

 

Na szczęście dla Anglii i króla, wśród Anglików również znajdują się prawdziwi wojownicy, a prym wśród nich wiedzie Uhtred, wychowany pośród Wikingów. Sercem oddany tym, z którymi spędził młodość, jednak przysięgą wierności związany z nielubianym królem. Tak rozpoczyna się kolejny tom cyklu Wojny Wikingów - Pieśń miecza Bernarda Cornwella.

 

Jak zwykle u Cornwella, akcja toczy się błyskawicznie. Autor przyzwyczaił już swoich czytelników do szybkiego tempa, częstych zwrotów akcji, zaskakujących rozwiązań fabularnych, niezwykłego stylu. Cornwell to złodziej czasu, któremu ponadto czytelnicy dziękują za to, że zechciał przywłaszczyć sobie tych kilka wolnych chwil, które mieli do dyspozycji.

 

Pieśń miecza jest równie widowiskowa co poprzednie części cyklu. Nie ustępuje im też rozmachem. To powieść historyczna, zawierająca sporą dawkę informacji dotyczących faktycznych wydarzeń, przeplatanych zdarzeniami fikcyjnymi, tak zgrabnie wplecionymi w powieść, że dla osoby nie znającej historii wszystko, co wyczyta z kart ksiażki, wyda się najzupełniej wiarygodne. Pieśń miecza to powieść historyczna, która urzeka sugestywnością. Dzięki wspaniale opisanym bataliom przenieść się można na chwilę do zdobywanego przez Uhtreda Londynu czy na wody Tamizy. Cornwell pisze obrazowo - niezwykle obrazowo. Nie można pozostać nieporuszonym, czytając o wojownikach, przy których Mike Tyson to "słodki szczeniaczek". On odgryzł przeciwnikowi tylko kawałek ucha. Wikingowie w wirze walki zdolni byli odgryźć cały palec i wywlec na wierzch wnętrzności.

 

Wojny WikingówPieśń miecza to nie tylko widowiskowe opisy walk. To także pełne pietyzmu sceny, opis cnót chrześcijańskich, sylwetka Alfreda i jego poddanych. Powieść przyciąga kwiecistym językiem, barwnym i soczystym, utwierdzającym w przekonaniu, że książka historyczna nie jest i nigdy nie będzie nudna.

 

Czytając tę książkę, trudno nie zauważyć starcia się dwóch idei, dwóch światów i światopoglądów. Chrześcijaństwo ściera się z wierzeniami pogańskimi, wypierając coraz bardziej pozostałe kulty. Czytelnik staje się po stronie Wikingów, stawianych tu na straconej pozycji, choć wcale nie gorszych od ich przeciwników. Choć duńscy i norwescy wojowie są twardzi, bezwzględni i brutalni, pozostają też ludźmi czynu i honoru. W przeciwieństwie do wielu Anglików, którym wydaje się, że bić żonę to przywoływać ją do porządku i przypominać jej o posłuszeństwie. Chełpić się cudzymi zasługami i przypisywać je sobie to dbałość o chrześcijańskie dobro. Grabić, plądrować, gwałcić - to wymierzać sprawiedliwość poganom.

 

Polecam gorąco Pieśń miecza. To fascynująca lektura. Warto stać się częścią tej niezwykłej przygody, w której walczy się na śmierć i życie o wartości tak z sobą sprzeczne, a jednocześnie - tak podobne…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
moniczyta plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Czwarty tom Wojen Wikingów to powieść, która nic a nic nie ustępuje poprzednim tomom cyklu. Jak zawsze Cornwell mnie nie zawiódł, a "Pieśń mieczy" porwała mnie bez reszty.
I choć powieści Cornwella cenię sobie bardzo, niezmiernie ciężko napisać kolejną recenzję nie powtarzając tego o czym pisałam w poprzednich.Dlatego postaram się nie skupiać tym razem na doskonałym warsztacie autora czy genialnie wykreowanych scenach i opisach, bo jeśli chodzi o książki tego autora to jest to po prostu pewnik.
Tradycyjnie większa część książki opiera się na tarciach na linii chrześcijaństwo-poganie przy czym znowu obserwujemy jak "nowa" wiara wypiera stare wierzenia, zwyczaje oraz każdą inną religię. Głównym propagatorem oraz orędownikiem chrześcijaństwa jest oczywiście Alfred, który ponad wszystko ceni sobie chrześcijańskie cnoty gardząc Wikingami, którzy już od pierwszego tomu zagarnęli w stu procentach sympatię czytelników.
W "Pieśni miecza" mniej jakby krwiożerczych, chciwych kapłanów natomiast większy nacisk położony jest na różnice w stylu życia, przestrzeganiu zasad oraz ogólnym światopoglądzie między Sasami i Wikingami.
Z jednej strony chwiejni moralnie chrześcijanie, którzy wpatrzeni są w swoich bezwzględnych kapłanów. Ich władca - omotany bez reszty przez księży jest zdolny do największych podłości popełnionych w imię Jezusa. W imię swojego Boga Ci "dobrzy chrześcijanie" biją żony, knują intrygi, każdy ze swoich złych uczynków, błędów, grzechów usprawiedliwiając działaniem w imieniu religii, dbaniem o dobro chrześcijańskiego świata czy walce ze "złymi poganami"
Z drugiej strony mamy Wikingów - brutalnych , krwawych najeźdźców,którzy choć brutalni są ludźmi honoru. Nieustraszeni wierni są swojej wierze i nie szukają dla siebie usprawiedliwienia w swoich wierzeniach. Bezwzględni w walce, oddający się wtedy pieśni miecza są lojalni w życiu.
Pośród tych dwóch światów 28-letni Uthred. Wychowanek Wikingów, poddany króla Alfreda. I choć przed laty nasz bohater przysiągł wierność królowi to podczas walki nadal wzorem Wikingów słucha pieśni miecza, bo kimże byłby bez Oddechu Węża czy Żądła Osy. Podoba mi się, że w końcu największy nacisk w książce położony jest właśnie na Uthreda. Autor skupił się na motywach jakimi kieruje się Uthred, na tym jak dojrzał i jak zmienił się jego światopogląd.
Jak zawsze w genialny sposób losy Uthreda oraz bohaterów znanych nam z poprzednich części przeplatają się z faktami historycznymi, a widowiskowe sceny bitewne oraz znana z innych powieści Cornwella drobiazgowość w opisach gwarantują czytelnikowi świetną zabawę.
Nie będę zachęcała fanów autora, bo oni doskonale wiedzą, że Wojny Wikingów to świetna przygoda. Każdego, kto jeszcze nie czytał powieści tego brytyjskiego autora zachęcam do zapoznania się z jego twórczością. Przygodę w Wojnami Wikingów proponuje jednak zacząć od początku, by w pełni zobaczyć jak ewoluuje główny bohater.
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aliane Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów