Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Placebo

Eliza Chojnacka

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Papierowy Motyl
Data wydania: 2015-07-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-62222-77-3
Liczba stron: 202
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Książka Elizy Chojnackiej Placebo nie powinna była się ukazać. Nie jest to lektura łatwa, lekka i przyjemna, roztrzaskuje bezpieczne mury, którymi zwykle się obudowujemy, by wieść życie szczęśliwe, pozbawione trosk.

 

Bohaterka tego swoistego dziennika zostaje umieszczona przez troskliwą rodzinę w szpitalu psychiatrycznym. Nie, nie jest niebezpieczna dla otoczenia (jeszcze), nie jest agresywna, nie robi tak zwanych "dziwnych rzeczy", jest po prostu smutna. Nie cieszą ją codzienne sprawy, nie uśmiecha się, przeciwnie – całą sobą martwi się o świat, jest przerażona ogromem bólu i cierpienia, które ludzie muszą znosić, by trwać. Uważa to za niesprawiedliwe i nieznośne. Miałam dużo czasu – pisze – ale brakowało mi siły. Moja zbolała i pogmatwana dusza, wycieńczone ciało, przestały już walczyć o kolejne dni. Sądziłam, że to właśnie koniec. Koniec dalszej walki o normalne życie. Koniec walki o rodzinę, życie u boku mężczyzny, z którym miałam je spędzić i przy którym chciałam się zestarzeć, z którym planowałam dzielić wszystko do ostatnich dni. Zwyciężyło negatywne podejście do życia, szukanie wad i łamanie przykazań.

 

Ale nie jest buntowniczką, nie chce rewolucji, pragnie spokoju i szczęścia, zapewne jak większość ludzkości. Nie wie tylko, czym to szczęście tak naprawdę jest. Bo przecież tego chcemy – chcemy poczuć szczęście. Jednak nasza naiwność, nasze głupie postępowanie wiedzie nas w zupełnie innym kierunku, w przepaść moralną. Tam możemy udawać idealnych, leżąc na mieliźnie złych postępków, w czarnej cieczy, w której zatopione są nasze ciała. Bohaterka zapada się coraz głębiej w mroki swojej przepastnej duszy, nie widzi już światła, radości. Nawet nie szuka, choćby po omacku. Gdzieś tam, daleko, jest jeszcze religia, wiara, która teraz wydaje się zbyt odległa, by mogła nieść ukojenie. Ale nasza bohaterka tęskni do niej jak do źródła wody na pustyni.

 

W szpitalu spotyka sobie podobnych, przerażonych światem i głęboko nieszczęśliwych. Odbywa pouczające rozmowy z lekarzami, przygląda się innym pacjentkom, które być może odczuwają podobnie. W tym bezpiecznym zakątku, z dala od spraw tego świata, od trosk choćby o utrzymanie, można nabrać dystansu, spojrzeć na swoje istnienie z nieco innego punktu widzenia. Być może zobaczyć więcej - albo nie zobaczyć nic. Miałam wrażenie, że ci ludzie pomogą mi odnaleźć inny i lepszy świat. Spokojniejszy. Miałam wrażenie, że tworząc atmosferę tego miejsca, kierowali się wewnętrznym ciepłem, słuchali swoich zmysłów, pragnień. Faktycznie, robi się tu wyłącznie to, co się lubi, na co ma się ochotę, a na co nie ma czasu w zewnętrznym świecie. Może właśnie, paradoksalnie, szpital psychiatryczny jest miejscem prawdziwym, takim, w którym można poczuć się naprawdę szczęśliwym?

 

Bohaterka została skazana na głębsze wejrzenie, obsesyjne wręcz analizowanie świata, szukanie tego, co pod powierzchnią zjawisk. A chciałaby sobie po prostu pooglądać - jak inni - bezmyślnie telewizję, pójść na zakupy, podniecać promocjami w gazetkach. Ale nie potrafi. Przebywanie w samotni ma ukoić jej duszę, pozwolić, by spróbowała odnaleźć sens.

 

Placebo to trudna książka, niepokojąca, nie pozwalająca zasnąć. Autorka nie oszczędza czytelnika, drażniąc także jego duszę. Po tej lekturze każdy z pewnością zacznie się zastanawiać, co tak naprawdę jest ważne. A to nie zawsze przynosi spokój. Albo będziemy nadal karmić się namiastkami, albo też sięgniemy po prawdę, co wcale nie jest takie proste. Znacznie łatwiej jest łykać co dnia swoją dawkę placebo.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
aokigahara plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Powieść Placebo Elizy Chojnackiej nie jest książką łatwą w odbiorze i przyjemną ze względu na tematykę, jednak czyta się ją szybko i z zaciekawieniem. Autorka posługuje się językiem prostym i lekkim, by w jak najlepszy sposób przekazać czytelnikowi swoje myśli. Książka przyjmuje formę pamiętnika, spisu myśli i wydarzeń kolejnych dni. Budzi głębokie emocje, które odczuwa się niemal na własnej skórze i jest to jej niewątpliwy plus, gdyż mało który autor potrafi kilkoma zdaniami pobudzić czytelnika do odczuwania tego, czego wcześniej nie znał.
Bohaterka, której imienia nie znamy, to młoda kobieta, pisarka. Trafia do szpitala psychiatrycznego za sprawą najbliższej rodziny. Izoluje się od świata zewnętrznego, stroni od ludzi i jakby żyje we własnej wyobraźni. Jest "Inna", co ludziom z jej otoczenia wydaje się niewłaściwe, dlatego trafia na terapie. Początek jej pobytu w szpitalu jest trudny - nie chce rozmawiać o sobie, swoich przeżyciach wewnętrznych, nie chce nikomu prezentować swoich myśli i wspominać o przeszłości. Z czasem zaczyna powoli darzyć zaufaniem swojego lekarza... Jednak czy to rzeczywiście zaufanie, czy po prostu samotność zmusza bohaterkę do odkrycia siebie?

Autorka serwuje nam mocną historię, w której akcja dzieje się głównie w głowie narratorki. Myli ona rzeczywistość ze snami, wyobrażeniami i marzeniami. Gubi się w swoim umyśle i ulega potrzebom swojego ciała. Eliza Chojnacka w umiejętny sposób miesza przeżycia emocjonalne z cielesnymi, pokazując, że są one nieodłącznymi elementami naszego życia, a człowiek pozbawiony choć ich części szaleje. Bohaterka zamknięta wśród samych kobiet, otoczona białymi ścianami i swoimi myślami, zakochuje się w lekarzu... Czy to jest miłość, jeśli zaraz fascynuje się pisarzem...?

Zapiski codziennych wydarzeń w szpitalu psychiatrycznym przeplatają się z wieloma rozważaniami egzystencjalnymi. Książka pokazuje problemy obecne w życiu, jednak ignorowane przez wielu ludzi ze względu na ich niewygodę - choroby psychiczne, samobójstwa, samotność. W natłoku obowiązków, problemów i pracy zapominamy często o drugim człowieku, że on również potrzebuje naszej uwagi. Popadamy w schematy i wypalamy się, co jest pokazane na przykładzie lekarzy pracujących w ośrodku, pielęgniarek stroniących od pacjentek, które w rzeczywistości zdane są tylko na siebie i na tabletki. Autorka oczami bohaterki szkicuje tragiczną sytuację w szpitalu, ogromną ilość podawanych leków, które kobiety wykorzystują często do innych celów. To czyni tę pozycję wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju. Mimo że całość jest oparta głównie na opisach, a dialogi stanowią tylko śladową część całej lektury, nie ma się wrażenia nudy i zniecierpliwienia. Umysł pacjentki jest tak intrygujący, że chce się czytać jej zapiski, ponadto historia jest doprawiona opowieściami o życiu innych osób, więc nie brniemy wciąż w jeden wątek.

Placebo Elizy Chojnackiej jest książką szczerą... przerażająco szczerą. Ignorancja i dystans ludzi potrafi zaniżyć poczucie wartości człowieka, wmówić mu, że jest niepotrzebnym śmieciem, zbędnym elementem, dziwakiem. Uważam, że książkę powinni przeczytać wszyscy, którzy do tego typu lektury dojrzeli, gdyż porusza ona problemy społeczne istniejące, istotne, ale często spychane na drugi plan. Jednak mogą one dotknąć każdego z nas i naszych bliskich. Czy nawet z pozornie tragicznej sytuacji jest wyjście? Jeśli tak, to czym jest tytułowe "Placebo" w życiu każdego człowieka? Czy wszyscy jesteśmy szaleńcami?
Odpowiedź znajdziecie na pewno w książce Placebo Elizy Chojnackiej, którą zdecydowanie polecam każdemu - przeżyć historię bezimiennych ludzi, to jakby przeżyć ją osobiście.

(recenzja ukazała sie w wersji rozszerzonej na blogu "As Kier pisze")
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magda690 Linia koment
Przeczytane:2015-10-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wakajszyn,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Placebo Białe Noce
Marika Krajniewska
Okładka - Placebo Syntetyczne pole kwiatów
Joanna Guzik
Okładka - Placebo Tajemnica Avinionu
Katarzyna Dworska
Okładka - Placebo Świat na głowie i inne opowiadania
Piotr Rzepka, Agata Wiklik-Szczeblewska
Okładka - Placebo Wiosna i inne opowiadania
Anna Konstanty
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów