Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Pragnienie Boga. Opowieść o Matce Teresie

Charlotte Grossetête

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Promic
Data wydania: 2016-01-20
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7502-564-4
Liczba stron: 268
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Matka Teresa z Kalkuty jest ikoną, posągiem dobroci i miłosierdzia. Jest świętą, która w wyraźny sposób pokazała, że można. Pochylała się nad najbiedniejszymi, najbardziej cierpiącymi, umierającymi, a zarazem nie mogącymi liczyć na jakąkolwiek pomoc. Nad pariasami, którzy w kulturze hinduskiej nawet nie są uznawani za ludzi. Cierpią, bo widocznie zasłużyli sobie na to w poprzednich wcieleniach, mogą wykonywać jedynie najbardziej poniżające prace, a nie należy im się zupełnie nic. Są "nietykalni", nie powinno się nawet na nich spoglądać. Niech umierają na ulicach, skoro taki jest ich los.

 

Młodziutka zakonnica z Albanii została wraz z kilkoma innymi przydzielona do klasztoru w Indiach. Podróż do tego kraju, a potem spacer ulicami portowego miasta, wywarły na niej niezatarte wrażenie. Nie umiała już zawrócić. Charlotte Grossetete dokonała próby napisania powieści z perspektywy siostry Gonxhy, przyszłej przełożonej klasztoru – matki Teresy.

 

Życie Gonxhy zdaje się być nieustanną modlitwą. Wszystkie jej myśli i czyny podporządkowane są Bogu. Dziewczyna zastanawia się nad każdym gestem i słowem - czy spodoba się Ojcu, myśli, co zrobiłby Jezus na jej miejscu. Przyznać trzeba, że taka postawa do łatwych nie należy. Wielkiej wewnętrzna siła jest potrzebna, by nie postępować wbrew Głosowi. A co, jeśli się Go nie słyszy? To właśnie był powód wielkiego cierpienia wewnętrznego przyszłej Matki Teresy. Nie zawsze słyszała ów Głos. Musiał jej wystarczyć na całe życie tak naprawdę ten jeden raz, kiedy usłyszała o swoim powołaniu. A było nim pomaganie innym. Tym, którym nikt nie chciał pomagać.

 

Przyglądamy się więc życiu i czynom siostry, która przyjęła imię na cześć św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Dzięki książce Grossetete dowiadujemy się, jak to się stało, że skromna, obdarzona niskim wzrostem, za to wielką charyzmą zakonnica z małego kraju zdołała dokonać tak wielkich dzieł?

 

Teresa była nie tylko opiekunką ubogich, ale i osobą zarządzającą wielką firmą. Jeździła po całym świecie, zbierając pieniądze, spotykała się z możnymi, przyjaźniła się z papieżem Janem Pawłem II, doglądała licznych placówek, rozsianych w najbiedniejszych dzielnicach. Gdy ktoś, jak ona, zaczyna się tak bardzo wyróżniać z tłumu, zaczynają się pojawiać słowa krytyki. I z nimi musiała sobie radzić. Zarzucano jej sadystyczną skłonność do obserwowania cierpienia i czerpania satysfakcji z cudzego umierania, co miało przybliżać ją i samego umierającego do Boga.

 

Książka pokazuje, z jakimi problemami musiała się borykać przyszła święta. Trzeba przyznać, że robi to duże wrażenie. Musiała bowiem dysponować nadludzkimi wręcz zdolnościami pokonywania oporów innych w dążeniu do realizacji swojego powołania.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2016r,
Porywająca książka z uwagi na Osobę Matki i jej Dzieło.Niezwykła, pełna charyzmy, drobniutka kobieta,która usłyszała słowo "Pragnę", której przyszło się zmagać z wewnętrzną ciemnością, sławą a która światło zaniosła tam, gdzie nikt nie zaglądał. Książka pozwala spojrzeć na siłę wierzącego człowieka i zastanowić się nad swoją wiarą, postawić pytania- gdzie jestem, co robię, dokąd zmierzam
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Pragnienie Boga. Opowieść o Matce Teresie Służebnica Pańska
Adrienne von Speyr
Okładka - Pragnienie Boga. Opowieść o Matce Teresie Katastrofa na plaży
Edmond Prochain
Okładka - Pragnienie Boga. Opowieść o Matce Teresie Jak dobrze być sobą
Christine Adams, Robert J. Butch
Okładka - Pragnienie Boga. Opowieść o Matce Teresie Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Ludwik Maria Grignion de Montfort
Okładka - Pragnienie Boga. Opowieść o Matce Teresie Mój przyjaciel Bóg
Lisa O. Engelhardt
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów