Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Przeznaczenie znajdzie drogę

Iwona Chodorek, Piotr Chodorek, Anula Trojanowska

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2015-06-08
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-64312-56-4
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Przeznaczenie znajdzie drogę państwa Chodorków i Anuli Trojanowskiej to powieść oferująca... trzy w jednym. Najpierw podróżujemy z bohaterami trasą pielgrzymkową aż do przepięknego Santiago de Compostella, potem zajmujemy się chorymi zwierzętami w klinice, by w końcu szybciutko przenieść się do początków XIX wieku, kiedy to przodek weterynarzy zaczynał swoją przygodę z leczeniem tak ludzi, jak i zwierząt. A wszystkie wątki łączy stary manuskrypt, kryjący, jak się okazuje, sporo tajemnic, na których zależy pewnemu jegomościowi.

 

Mamy zatem świetną powieść przygodową z wątkiem weterynaryjnym, w której najważniejszą sprawą okazuje się znalezienie swojego miejsca na ziemi. Jak sugeruje tytuł: przeznaczenie znajdzie drogę - czy tego chcemy, czy nie, będziemy działać tak, jak nam przeznaczono. Wydaje się, że w tym przypadku przeznaczeniem bohaterów jest właśnie pomaganie zwierzętom. Ale czy faktycznie jest to jedyna droga, którą mogliby wybrać?

 

Dużo się tu rozmawia - czasem trochę nie na temat - ale czy tak właśnie nie jest w codziennym życiu? Przeznaczenie znajdzie drogę to także powieść o miłości. Aga i Wojtek tworzą przecież związek, który nie jest idealny, a za to wystawiony zostaje na wiele prób. Nieszczęścia się zdarzają wszystkim, a w ich przypadku wywracają wszystko do góry nogami. Autorzy lubią się droczyć ze swoimi bohaterami, lubią rzucać im wszelkie kłody pod nogi. Nie jest lekko, o nie.

 

Z pewnością pisanie jednej książki przez trzy osoby było zadaniem wcale nie tak łatwym. Wiele wątków chyba nie było potrzebnych, zważywszy na to, że nie pchają akcji do przodu, stanowiąc jedynie pewne anegdotyczne tło. Czytając o kolejnych przypadkach zwierzęcych chorób, tracimy nieco z oczu wątek główny, by po chwili wejść w świat wojen napoleońskich, a chwilę później wspominać podróż do Hiszpanii i szukanie tajemniczych kocich ornamentów. Bohaterowie mają do tego jeszcze sporo materialnych problemów, z którymi muszą się zmierzyć. Propozycja dotycząca sprzedania manuskryptu będzie dla nich zatem bardzo kusząca. Jednak nie spoczną, nim nie przetłumaczą całości, by móc zapoznać się z treścią dokumentu.

 

Przeznaczenie znajdzie drogę to z pewnością dobra lektura dla miłośników zwierząt, którzy znajdą tu wiele cennych porad. Z bohaterami można się zaprzyjaźnić. I chyba tak właśnie się stało w przypadku licznych czytelników, skoro to już trzecia część serii przygód Agi i Wojtka, pary przechodzącej przez liczne zakręty losu. I oni jednak w końcu znajdą swoje miejsce na ziemi. Muszą tylko odkryć, co przygotowało dla nich przeznaczenie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Książka o tematyce weterynaryjnej, za sprawą autorów, którzy parają się tym zawodem, spodoba się osobom, którzy interesują się tą dziedziną, z hiszpańskim klimatem, ponieważ tam przenosimy się w większej części opowieści, dzięki temu poznajemy historię i kulturę tego kraju.
Tak jak i w poprzednich częściach, bohaterowie próbują rozwikłać tajemnicę rodzinnego dziennika, który przechodził z rąk do rąk, przez wszystkie pokolenia, zagadką są zainteresowani dalsi członkowie rodziny jak również osoby im nie znane, co może pokrzyżować plany osobiste jak i zawodowe bohaterów, wywrócić ich życie do góry nogami, ale może takie jest przeznaczenie dziennika?
aishatsw plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-22, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,Od wydawnictw,Przeczytane,
Kto raz odwiedził Pogodną i zasmakował w przygodach miejscowego weterynarza, tego z pewnością nie trzeba do kontynuacji lektury namawiać. Autorzy powieści Nieczynne do odwołania oraz Hiszpańskiego kota wykreowali swoją historię w ten sposób, by nie zdradzić przed czytelnikiem zbyt wiele w poszczególnych częściach. Dwa pierwsze tomy intrygowały, pobudzały ciekawość, ale pozostawiały w rezerwie intrygujące tajemnice i wątki. Trzeci tom stanowi kulminację całej trylogii, nie tylko pod względem wyjaśnionych zagadek, ale również drogi życiowej, którą po dłuższym czasie odnajdują bohaterowie...

Przy okazji lektury powieści Przeznaczenie znajdzie drogę pojawiło się u mnie spostrzeżenie, że tak naprawdę każdy tom trylogii autorstwa małżeństwa Chodorków i Anuli Trojanowskiej jest inny. Pierwszy obfitował w wydarzenia z codziennego życia Wojtka, zarówno prywatnego jak i zawodowego. Drugi został zdominowany przez hiszpańskie nastroje, ponieważ znaczna część akcji opierała się na poszukiwaniach prowadzonych przez bohaterów w tym pięknym kraju. Trzecia część nawiązuje do tajemniczego manuskryptu, wyjaśnia wiele zagadek, ale przede wszystkim opowiada o rozterkach bohaterów i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Tego tytułowego przeznaczenia, można powiedzieć.

Wszystkie trzy części łączy niezwykły klimat, lekkie pióro i liczne nawiązania do pracy, jaką na co dzień wykonują lekarze weterynarii. Sprawnie wplecione w fabułę anegdoty z pewnością stanowią część zawodowego dorobku autorów. To sprawia, że obojętnie obok tej książki nie przejdą miłośnicy zwierząt. W moim osobistym odczuciu Przeznaczenie znajdzie drogę jest najlepszą i najciekawszą częścią trylogii, pochłonęłam je bardzo szybko, nie mogąc doczekać się rozwiązania życiowych zawirowań bohaterów. Pozostał smutek, że to już koniec tej historii...(A może autorzy nas zaskoczą?)
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Przeznaczenie znajdzie drogę Dom, którego nie było
Dorota Schrammek
Okładka - Przeznaczenie znajdzie drogę Niedomówienia
Anna Sakowicz
Okładka - Przeznaczenie znajdzie drogę Zagubiony szlak
Beata Zdziarska
Okładka - Przeznaczenie znajdzie drogę Maski zła
Iwona Banach
Okładka - Przeznaczenie znajdzie drogę Czarna biel. Wspomnienia
Marian A. Nocoń
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów