Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Przygody z literkami od A do Z

Dorota Skwark

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2015-06-22
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7971-286-1
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Karolina Mucha

Wszędobylskie, ciekawskie, wytrwale zdobywające kolejne umiejętności, całym sercem zaangażowane w zabawę, a przy tym wciąż naśladujące dorosłych i umilające im niemal każdą minutę swym ulubionym: „a dlaczemu?”. Czyż nie takie właśnie są kilkulatki? 

Nie warto więc poddawać się presji tych, którzy uważają, że jakakolwiek nauka w tym wieku to „skracanie dzieciństwa”. Wręcz przeciwnie: pragnienie rozwoju jest wpisane w naturę dzieci! Nie trzeba więc ich do nauki zmuszać, często wystarczy jedynie ją… umożliwić. I uprzyjemnić. W jaki sposób? Zapewniając sprzyjające warunki, tworząc przyjemną, wesołą atmosferę, podsuwając atrakcyjne i inspirujące „pomoce naukowe”. 

Do tego rodzaju materiałów należą Przygody z literkami od A do Z – nowe wydanie serii Przedszkolaczek. Każda kolejna część książki (stanowiąca wcześniej osobny tomik) pomaga w nauce trzech kolejnych liter alfabetu, ale bynajmniej na tym nie poprzestaje. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom dzieci nie tylko nauczą się rozpoznawać i zapisywać poszczególne litery (i to zarówno w wersji „drukowanej”, jak i „pisanej”), ale rozwiną też przy tym szereg innych umiejętności. Rysowanie, kolorowanie oraz uzupełnianie szlaczków rozwinie koordynację, motorykę małą, pozwoli nabrać wprawy w posługiwaniu się kredkami czy ołówkiem. Wyszukiwanie liter ukrytych na obrazkach, odnajdowanie par oraz porównywanie ilustracji to z kolei znakomite ćwiczenia spostrzegawczości, a ustalanie kolejności zdarzeń stanowi świetny trening myślenia przyczynowo-skutkowego. Do tego dochodzą: szacowanie wielkości, podstawy liczenia, nauka kategoryzacji (wskaż obrazek, który nie pasuje do pozostałych), wzbogacanie słownictwa… 

Ale i na tym nie koniec! Większość ćwiczeń w poszczególnych częściach książki oscyluje wokół pewnych tematów przewodnich. Dzięki nim przedszkolaki poznają świat baśni, odwiedzają ZOO, podróżują, dbają o zdrowie, spacerują po lesie, przyjmują gości… Zatem wypełnianie zadań to nie tylko okazja do poszerzania wiedzy o świecie, ale przede wszystkim inspiracja do wyśmienitej zabawy. Oczywiście pod warunkiem, że odbywa się pod przewodnictwem kogoś, kto potrafi potencjał Przygód z literkami wykorzystać – raczej nie jest to publikacja przeznaczona do samodzielnego uzupełniania. Warto jednak podkreślić, że w fascynującym poznawaniu świata niekoniecznie muszą towarzyszyć dzieciom przedszkolne wychowawczynie (choć i dla nich publikacja ta będzie bardzo pomocna). Z przygotowanymi przez fachowców ćwiczeniami nawet nie posiadający pedagogicznego wykształcenia rodzice mogą się poczuć pewnie, pomagając swym pociechom w wykonywaniu kolejnych zadań oraz zgłębianiu poszczególnych tematów. 

A ucząc je precyzyjnego wypełniania nie zawsze łatwych poleceń, sami odniosą największe korzyści… 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka -  Przygody z literkami od A do Z Równowaga kwasowo-zasadowa
Eva-Maria Kraske
Okładka -  Przygody z literkami od A do Z Bajki na cały rok
praca zbiorowa
Okładka -  Przygody z literkami od A do Z Kreatywne zabawy świąteczne. Szopka na Boże Narodzenie
Piotr Żak, Ola Makowska, Joanna Góźdź
Okładka -  Przygody z literkami od A do Z 365 stron życia 2017
Hubert Wołącewicz
Okładka -  Przygody z literkami od A do Z Naklejki Iskierki. Kotki
Dorota Skwark
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów