Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Przyroda to przygoda

Joachim Hecker

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2013-01-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7660-382-7
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Joachim Hecker to popularny w Niemczech inżynier i popularyzator nauki, który za swoją życiową misję przyjął objaśnianie dzieciom praw rządzących światem. Dzięki prostym domowym eksperymentom pokazuje on najmłodszym i trochę starszym, w jaki sposób funkcjonują w naszym codziennym życiu prawa fizyki. Jego książki, bogato ilustrowane podręczniki, pomagające w samodzielnym przeprowadzaniu doświadczeń, są bardzo popularne na Zachodzie. Teraz za pośrednictwem wydawnictwa Jedność trafiają także do polskich dzieciaków, poszukujących wiedzy z zakresu fizyki i chemii.

 

Każdy z opisanych eksperymentów opatrzony jest naukowym wyjaśnieniem i przykładem zaczerpniętym z życia codziennego. Ale to nie wszystko - książka wzbogacona jest także o zabawne anegdotki i ciekawostki, które ubarwiają naukowy świat.

 

Eksperymenty faktycznie są interesujące, a wykorzystać do nich można zwyczajne przedmioty, które każdy może znaleźć w kuchni czy łazience. Dzięki książce można nauczyć się barwić białe kwiaty, wykonać papierowy garnek do gotowania, wykorzystać właściwości wody do sklejania przedmiotów, zrobić gigantyczne bańki mydlane czy sporządzić samodzielnie termometr lub barometr. Na końcu książki, którą można chyba śmiało nazwać podręcznikiem, znajduje się także pomocny słowniczek, wyjaśniający trudniejsze pojęcia.

 

Książkę podzielono na kilka części, w których przewodnią rolę odgrywają: zamrażanie, topienie i gotowanie, trzymanie, lepienie i przyklejanie, pływanie, spadanie, latanie i wirowanie, zgniatanie i rozciąganie, łączenie, rozdzielanie i mieszanie, ogień i jego gaszenie, czucie, widzenie, wąchanie i słyszenie, mierzeni i zdziwienie. Poznając poszczególne eksperymenty i ich wyjaśnienia, faktycznie można dojść do przekonania, że przyroda to przygoda i nie można z nią się nudzić. Są tu "sztuczki", które wielu rodziców pamiętać może jeszcze ze szkoły. Dla dzieci będą to jednak zaskakujące eksperymenty, które warto wypróbować. Książka Heckera to też świetny podręcznik spędzania wspólnie czasu z rodzicami. W końcu do wielu eksperymentów obecność i dobra rada rodzica jest nieodzowna.

 

Zatem - wyłączcie wreszcie telewizory, weźcie świecę, trochę wody, cytrynę, cebulę, jajko i butelkę, po czym spróbujcie zmierzyć się z prawami fizyki. Będziecie zaskoczeni, gdy nagle jajko wpadnie do butelki, kulka przeniknie przez monetę, a wasze dziecko przejdzie przez widokówkę. Przy okazji pozna ono kilka ciekawych zjawisk, które pozwolą mu lepiej zrozumieć lekcje w szkole. Gdyby na takich eksperymentach bazował program szkolny, z pewnością w naszym kraju byłoby więcej inżynierów.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Przyroda to przygoda Pieski. Naklejki Iskierki
Dorota Skwark
Okładka - Przyroda to przygoda Bóg, królewna i księżniczki
ks. Marek Dziewiecki
Okładka - Przyroda to przygoda Moja Biblia kropka do kropki. Boże Narodzenie
Christina Goodings
Okładka - Przyroda to przygoda Jezus nam się narodził
Sophie Piper, Anne Yvonne Gilbert
Okładka - Przyroda to przygoda Jezus malusieńki. Opowieść o Bożym Narodzeniu
Julia Stone, Dubravka Kolanovic
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów