Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Rajska dolina

Marie Hermanson

Ocena ( 6 osób )
4.7
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2013-09-12
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-241-4620-8
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Pokaż swoją twarz, prawdziwą twarz

 

Osobowość dyssocjalna, osobowość społeczna – to często używane określenia psychopaty. Tradycyjnie psychopatia powiązana była z zaburzeniami odczuwania emocji oraz problemami w kontaktach interpersonalnych, a szczególnie z agresją i przemocą. Współczesna psychiatria niestrudzenie pracuje nad tym zaburzeniem struktury osobowości, starając się odnaleźć źródło choroby i precyzując kluczowe dla diagnozy cechy. Najpopularniejsza obecnie koncepcja, stworzona przez kanadyjskiego psychologa Roberta D. Hare’a tzw. operacyjna koncepcja psychopatii zakłada istnienie dwóch podstawowych czynników składających się na psychopatię. Pierwszy z nich dotyczy egoistycznego, pozbawionego wyrzutów sumienia wykorzystywania ludzi, powierzchownego uroku osobistego, tendencji do konfabulowania, a także chłodu emocjonalnego oraz nieodpowiedzialności. Drugi czynnik związany jest natomiast z antyspołecznym i nieakceptowanym stylem życia, dużą podatnością na znudzenie i koniecznością stymulacji czy niewielką samokontrolą zachowania. Dla systemu karnego (a także dla samego społeczeństwa) idealną sytuacją byłoby dotarcie do źródeł problemu, to bowiem mogłoby pomóc w znalezieniu środka służącego zapobieganiu przestępstwom, których psychopaci często się dopuszczają. Zastanowić się jednak należy, czy nie istnieje drugi, negatywny wymiar badań? Czy ktoś mógłby być zainteresowany… tworzeniem psychopatów?

 

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Marie Hermanson, jedna z najpopularniejszych skandynawskich autorek, która w mistrzowski sposób łączy wątki psychologiczne i sensacyjne, tworząc powieści, które na długo zapadają w pamięć. Rajska dolina, opublikowana nakładem wydawnictwa AMBER, jest właśnie jedną z publikacji, których lekturze oddajemy się z biciem serca, zaś prawdopodobieństwo wydarzeń zmusza do nerwowego oglądania się za siebie i już na zawsze zmienia spojrzenie na kwestię bezpieczeństwa. Po powieść powinni sięgnąć szczególnie czytelnicy, którzy mają wobec thrillera psychologicznego wysokie oczekiwania, którzy pragną dociekać, rozważać i analizować poszczególne kroki bohaterów. U Hermanson nic nie jest oczywiste, nic nie jest takie, jakim się wydaje, zaś fabuła niepokojąco zbliżona jest do kierunku, jaki przybiera współczesna nauka.

 

Autorka przedstawia czytelnikom Daniela, depresyjnego nauczyciela języków, byłego pracownika Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Ma on za sobą wieloletnią terapię, zaś źródeł swoich problemów poszukuje w relacji ze swoim bratem-bliźniakiem, Maxem. Wychowywani osobno, spotykali się wyłącznie raz w roku, ale już jako dzieci różnili się znacznie od siebie. Max był tym przebojowym i pełnym pomysłów, zaś Daniel – chłopcem wycofanym, ustępującym bratu na każdym kroku. Później zresztą przyznaje, że czuł się „jak pacynka”, będąc narzędziem manipulacji w rękach brata. Może właśnie dlatego kiedy po latach otrzymuje od Maxa list, w którym ten zaprasza go do Rajskiej Doliny, ekskluzywnej kliniki psychiatrycznej, mężczyzna bez wahania porzuca Sztokholm i wyrusza w drogę. Nie wie jednak, że to nie tęsknota skłoniła brata do poszukiwania kontaktu, ale pewien makiaweliczny plan…

 

Rajska dolina to lektura niepokojąca, podobnie zresztą jak wizja chęci stworzenia zamkniętego społeczeństwa, składającego się z psychopatów. Badania nad przyczynami psychopatii, sterowanie zachowaniami drugiego człowieka, manipulacja wynikami, zmierzająca do pozyskania sponsorów – w powieści znajdziemy wszystkie zjawiska, które możemy obserwować na co dzień, dlatego właśnie książka budzi taki niepokój. Doskonale prowadzona akcja, zaskakująca brakiem gwałtownych zwrotów, niestrudzenie zmierza do końca opowieści, choć nikt nie ma pewności, jaki ów finał będzie. Bohaterowie zostali nakreśleni z prawdziwie mistrzowską precyzją, otrzymujemy również solidną dawkę wiedzy psychologicznej i… nieufności w stosunku do lekarzy oraz ich praktyk. To wszystko czyni powieść Hermanson prawdziwym majstersztykiem, niemal gotowym scenariuszem filmowym, a także najlepszą zachętą do tego, by śledzić kolejne publikacje autorki.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
RudaRecenzuje plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-03, Na półkach: Przeczytałem,

Mimo że Max i Daniel to bliźniaki jednojajowe, nigdy nie byli ze sobą zbyt blisko. Skomplikowana sytuacja rodzinna oraz niezdecydowanie rodziców sprawiły, że chłopcy wychowywali się osobno, a łączące ich więzi ciężko nazwać silnymi. W zasadzie widywali się tylko raz w roku. Dlatego też, kiedy Daniel otrzymał list od swojego brata, nie zastanawiał się zbyt długo nad otrzymaną w nim propozycją.


Pobyt w Szwajcarii mógł być świetną alternatywą dla nudnej rzeczywistości oraz szansą na urlop, na który nie było go stać. Poza tym Daniel miałby okazję spędzić trochę czasu z jedynym bratem i nieco się do niego zbliżyć. Dlatego też, nie zastanawiając się zbyt długo, podjął decyzję o wyjeździe do odległej kliniki w Szwajcarii, w której leczył się jego brat. Mężczyzna ani przez chwilę nie zdawał sobie sprawy, że propozycja ma faktycznie niewiele wspólnego z urlopem, tym samym szybko stał się głównym elementem zawiłej intrygi.


Rajska Dolina to pozycja dość innowacyjna, jeśli chodzi o rynek powieści skandynawskich. Czytelnik zostaje zaskoczony już samym tytułem, w rzeczywistości przecież tytułowa dolina niewiele ma wspólnego z rajem. Wręcz przeciwnie. Ten szwajcarski zakątek może być szczęśliwą krainą jedynie dla naukowców, którzy z pasją oddają się badaniom nad psychopatami.


Daniel, który (nie)przypadkowo trafił do tego miejsca znalazł się w dużym niebezpieczeństwie, zupełnie niespodziewanie z gościa przemienił się w jednego z mieszkańców. Hermanson zaskakuje nas swoją fabułą, mając świadomość, że trup nie musi ścielić się często i gęsto, żeby powieść mogła się podobać. Zamiast na wyrafinowanych morderstwach skupia się na oddaniu przerażającego klimatu szpitala psychiatrycznego.


To pozycja godna polecenia, zarówno sama w sobie, jak i część tego popularnego obecnie skandynawskiego prądu, spośród którego zresztą wyróżnia się. Ciekawie zbudowane postacie bohaterów, zmienność fabuły oraz logiczność i prostota sprawiają, że nikt nie będzie się nudził z tym utworem. Oczywiście- to nie arcydzieło, ale bardzo przyzwoicie napisana książka.     

Eirene plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Opis na okładce książki mnie zaciekawił, więc postanowiłam spróbować przeczytać kryminał skandynawskiej autorki. Akcja książki dzieje się w Szwajcarii, w Vip-owskim sanatorium dla osób "wypalonych życiem". Przebywa tam brak bliźniak naszego głównego bohatera Daniela - Max. Bracia chociaż podobni z wyglądu, różnią się od siebie charakterami. Max prosi aby Daniel "zastąpił" go na trochę w sanatorium, wypoczął w górskim klimacie, sam zaś ma do załatwienia "kilka spraw". Daniel w końcu godzi się na podmianę, jednak Max nie wraca w umówionym terminie. Nikt nie chce wierzyć, że Daniel nie jest Maxem, a on sam z dnia na dzień przebywając w ośrodku odkrywa jego mroczne tajemnice. Kim są tak naprawdę pensjonariusze tego sanatorium? Czy ktoś w końcu uwierzy w jego historię? Gdzie podział się jego brat? Czy odkrycie wszystkim tajemnic "Rajskiej doliny" główny bohater nie przypłaci życiem? Doskonały thriller psychologiczny, od którego nie można się oderwać.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
GosiaK Linia koment
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
violabu Linia koment
Przeczytane:2015-09-24, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Faraons Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-03-30, Na półkach: Przeczytałem,2015,
jurata Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Rajska dolina Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Rajska dolina Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Rajska dolina Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Rajska dolina Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Rajska dolina Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów