Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Sejf

Tomasz Sekielski

Ocena ( 10 osób )
5.2
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012-11-06
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788375109443
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kasia Pessel

Pada słowo "sejf" - i od razu na myśl przychodzi pancerny schowek, mniejszy lub większy, który ma chronić to, co cenne, przed utratą, kradzieżą lub osobami niepowołanymi. Potem nasuwają się kolejne skojarzenia - potężny, ze skomplikowanym zamkiem, ukryty... No i zawierający najczęściej coś, czego inni pragną. Biżuteria, klejnoty, tajne dokumenty, kompromitująca korespondencja - wszystko to, co ważne dla właściciela sejfu, może zostać w nim ukryte. Tyle skojarzenia i wiedza wyniesiona z filmów czy książek o tematyce sensacyjnej. Jakie jeszcze znaczenia może kryć krótki wyraz, budzący tak wiele skojarzeń? 


Przypadek sprawia czasem, że to, co było przez lata skrywane, nagle wychodzi na światło dzienne. Jedna nieodpowiednia osoba w niewłaściwym miejscu i momencie staje się czynnikiem, który sprawia, że cała misterna budowla, złożona z kłamstw, niedopowiedzeń i oszustw zaczyna tracić swoją stabilność. A może tak naprawdę chwila była jak najbardziej trafiona i człowiek również znajdował się na właściwym miejscu? Los nie jest ślepy, nawet, gdy pcha kogoś w z pozoru całkowicie błędnym kierunku...


Schlebiać telewidzom i serwować informacje sensacyjne jedynie z nazwy, przy których nie trzeba się zastanawiać, bowiem ocena wydarzenia jest jednoznacznia, czy pokazywać kulisy życia, niewygodne dla wielu i odsłaniające prawdziwe realia, których nie chce się zauważać? Tania "sensacja" z rodzaju tabloidowej czy prawdziwe dziennikarskie śledztwo? Artur Solski wie, która z opcji jest w zgodzie z jego sumieniem i definicją zawodu dziennikarza. Jednak trudno za jej sprawą zapłacić ratę kredytu. Kiedy nadarza się temat na interesujący reportaż, zamiast taniego i "chwytliwego", wybór wcale nie wydaje się prosty.

 

Ciało wyłowione z jeziora na podlaskiej prowincji nie powinno budzić aż takiego zdziwienia, ale w spokojnej okolicy to incydent niespotykany. Jeżeli w tym miejscu przypadkowo zjawia się znany dziennikarz, a zaraz za nim nadciąga nie kawaleria, lecz służby specjalne, to chyba jest to coś więcej niż nieszczęśliwy wypadek. Takie myśli nasuwają się zarówno inspektorowi Darskiemu, jak i Solskiemu - szczególnie, że obaj bardzo szybko odczuwają skutki niespodziewanego spotkania. Nagła kontrola na komendzie i kradzież wszystkich nagranych materiałów wraz ze sprzętem wyraźnie wskazuje, że zetknęli się z czymś, co powinno pozostać ukryte.

 
Dla rodziny Kaliskich jeden poranek zmienił wszystko. W ciągu kilku sekund przyszłość zmieniła się całkowicie. Dramat, jaki rozegrał się w dalekim Bagdadzie, ma swój finał w Polsce. Tym razem nie było szczęśliwego zakończenia. Ale czy to naprawdę tylko tragiczny splot okoliczności? To, co zawiera niewielkie pudełko, ma dużą siłę rażenia. A może rzeczywiście mamy do czynienia jedynie ze zbiegiem okoliczności?

Artur Solski zbyt dużo czasu spędził na odkrywaniu tego, co wpływowi ludzie starali się zamieść pod dywan, by mógł uwierzyć, że kradzież to przypadek. Jednak intuicja to jedno, a fakty, poparte dowodami, to drugie. A jedynie fakty się liczą. Jak jednak w gąszczu domysłów, tajemnic i nacisków odnaleźć ścieżkę prowadzącą do prawdy? Inspektor Darski wie, że podejmując prywatne śledztwo kładzie na szali prawie czterdzieści lat służby, ale może to ostatni moment, by zareagować i by móc później spojrzeć sobie w oczy bez wstydu? Wspólne dochodzenie przynosi efekty, powoli odsłaniane są kulisy niedawnych wydarzeń, a obraz, jaki się ukazuje, zaskakuje. Czy to możliwe, by był on prawdziwy? Jeżeli tak, to odkrycie go dla opinii publicznej będzie prawdziwą "bombą". I to nie jedynie dziennikarską...

Kiedy zaczyna się czytać książkę Tomasza Sekielskiego, ma się wrażenie, iż w bardzo krótkim czasie dostaje się do ręki kilka elementów, nie wiadomo jednak, czy należą one do jednej układanki. Wydaje się, że nie ma jednego głównego wątku. Z każdym kolejnym rozdziałem jednak przybywa detali i powoli zarysowuje się ogólny szkic tego, co autor przygotował dla swoich czytelników. Ale by nie popadli oni w rutynę, Sekielski podsuwa im kolejne elementy, ktore zakłócają ustalone reguły gry. Zbrodnia obecna jest prawie od pierwszych stron i jej cień nie znika. Zbrodnia jest tu pajęczyną, która uwięzić może nieostrożnych, podchodzących zbyt blisko sedna sprawy. 


Sejf to nie tylko kryminał. Powieść zawiera wiele elementów political fiction, chociaż owa "fiction" wydaje się jakby dziwnie znajoma... Tytuł jak najbardziej adekwatny do tego, co czeka czytających, bowiem kolejne fragmenty układanki, jakie pojawiają się na stronach, skrywają tajemnice, dostępne jedynie dla nielicznych. Na uwagę zasługuje również zakończenie - nawet nie tyle nieoczekiwane, co po prostu z rodzaju tych, które w ogóle nie są brane pod uwagę. Napięcie jest stopniowane, obecne od początku, lecz swoje apogeum osiąga na ostatnich stronach, na których przeszłość spotyka się z teraźniejszością... Nikt i nic nie jest tu takie, jakim się wydaje. Każdy ma swój cień. Cień, który podąża za nim krok w krok...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kaariokaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-18, Na półkach: Przeczytałem,


Ostatni raz na Podlasiu byłam za sprawą powieści Renaty Kosin Bluszcz prowincjonalny. Kolejną literacką podróż odbyłam wraz z Tomaszem Sekielskim, który akcję Sejfu, swego debiutanckiego thrillera polityczno-szpiegowskiego, w dużej mierze osadził właśnie w tym regionie. Tym razem nie było malowniczo i klimatycznie, lecz mroczno i niebezpiecznie. Jak widać nawet ta urokliwa kraina może stać się miejscem przestępstwa i to nie byle jakiego, bo na miejscu zdarzenia zjawiają się czarne samochody Agencji Wywiadu.Ale zacznijmy od początku, czyli od podlaskiego trupa. Trup ten jak to trupom się zdarza, wyglądał dość nieciekawie. Wymoczył się w bajorku nieopodal cerkwi, właściwie nie miał twarzy, zupełnie jakby ktoś oblał mu paszczę kwasem. Puste oczodoły i pozbawiona zębów szczęka przedstawiały makabryczny widok. Zwłoki były zmasakrowane, z rękawów swetra wystawały dłonie przypominające kotlet mielony. Ktoś bardzo starannie je zmiażdżył - to musiało boleć. Traf chciał, że akurat tego dnia Artur Solski, redaktor telewizji DTV, wkurzony na swego szefa, który odrzucił mu materiał dotyczący afery w PZU, zmierza na Podlasie.On, facet od afer polityczno-gospodarczych, ma robić materiał o jakichś wioskowych wiedźmach uzdrowicielkach[3]. O szeptuchach, które podobno cuda czynią i ludzi uzdrawiają. Trudno się dziwić jego irytacji, a jeszcze trudniej - zmianie planów na wieść o znalezieniu wcześniej wspomnianego trupa. Który reporter przepuściłby taką okazję? Wraz z kumplem kamerzystą, Wojtkiem Kowalem, jedzie więc do Koterki, mając nadzieję na zebranie ciekawszego materiału. Czy podjąłby tę decyzję wiedząc, w co się wpakuje? Wątpię.


O ABW już wspomniałam. Nie napomknęłam natomiast o tym, że ci, którzy znaleźli ciało giną, a duet z DTV zostaje w nocy okradziony, tracąc nagrania z miejsca zbrodni. Lokalna policja bezradnie patrzy, jak ekipa z Agencji Bezpieczeństwa odbiera im sprawę. Na tym się jednak historia nie kończy, bo zarówno Artur Solski, jak i podlaski gliniarz Waldemar Darski, będą wokół tej sprawy się kręcić. Jeden uzależniony od leków, drugi nadużywający alkoholu. Obydwaj sami ze sobą nie mogą dojść do ładu. Bardzo malowniczy duet.


W tym samym czasie, Anna Kaliska ze łzami w oczach wpatruje się w zdjęcie męża. Tyle mieli planów, tyle marzeń. Niedługo miał wrócić. Szykowała dla niego niespodziankę. Niestety, kapitan Robert Kaliski już nie wróci z misji w Iraku. Anna pamiętała każdą chwilę pożegnania, ostatni pocałunek i łzy, które Robert ocierał jej z policzków, zapewniając, że wróci cały i zdrowy. W pół roku miał zarobić więcej niż w kraju przez dwa lata. Gdyby mogła cofnąć czas... ale nie mogła. Była bezradna i zrozpaczona. Kapitan zginął w nieszczęśliwym wypadku, zabiła go eksplozja. Takie rzeczy się zdarzają, choć... Ojciec Roberta ma wrażenie, że prawdziwa wersja wydarzeń może się nieco różnić od tej oficjalnej.


Oczywiście te zdarzenia muszą się ze sobą jakoś łączyć, tylko jak? Tomasz Sekielski stopniowo ujawnia prawdę prowadząc nas przez świat wielkiej władzy i równie wielkich pieniędzy. Tu nie ma miejsca na sentymenty i delikatność. Kto stanie na przeszkodzie szefom szefów, ten może skończyć zmasakrowany w sadzawce. W świecie biznesu i polityki, w grze o wysokie stawki, w której rozkazy jak karty rozdają ci na szczycie, nikt nie może sobie pozwolić na chwile słabości. Zwłoki znalezione na Podlasiu, to dopiero początek.


Znany dziennikarz zadebiutował ogromnie udanie. Misterna intryga składająca się na Sejf jest bardzo wiarygodna. Tak, to mogło się zdarzyć. Niby political fiction z naciskiem na fiction, a w pewnym momencie trudno się oprzeć myśli, że takie historie mogą mieć miejsce. Tomasz Sekielski dopracował każdy szczegół, od sylwetek bohaterów, przez tło zdarzeń, po wspomnianą fabułę. Kolejny plus to wiarygodne dialogi, które tak często nie wychodzą początkującym pisarzom. Bohaterowie tej historii są dokładnie tacy, jakich lubię - zwyczajni, prawdziwi z tymi swoimi momentami błyskotliwości i ludzkimi słabościami. Każdy z nich ma swoje własne tajemnice. Święci być może gdzieś żyją, ale nie w tej książce - zdradza dziennikarz. Autor co prawda poświęca ich charakterystyce stosunkowo mało miejsca, ale zupełnie mi to nie przeszkadzało. Skupiłam się na fabule, a do tej nie można się przyczepić. Napięcie w powieści nie opada nawet na moment. W oczekiwaniu na finał nie ma ani grama nudy. Zła jestem na siebie, że dałam się podejść autorowi i złapać na haczyk motywu, z którym spotkałam się już kilka razy czy to w filmie, czy w książce. Jak mogłam nie wpaść na takie rozwiązanie? Niepojęte. 


Tomasz Sekielski doskonale wykorzystał swoją wiedzę polityczną oraz dziennikarskie doświadczenie. Jego znajomość tematu i realiów sprawia, że jeszcze łatwiej w tę historię uwierzyć. Kto wie, jakie grzechy mają sumieniu ludzie ze szczytów władzy? Powieść dziennikarza przybliża kulisy polskiej polityki, mediów, pracy służ specjalnych, walki o wpływy. Sejf jest jedną z tych książek, po które sięgnęłam wcześniej poznając ich autora. Wybierając się na panel pisarze-dziennikarze, którego jednym z gości był właśnie Sekielski, nie spodziewałam się, że ledwie dyskusja się skończy, ja zacznę się rozglądać za książką, która teoretycznie powinna mnie odrzucić znajdującym się na okładce hasłem kulisy polskiej polityki. Okazuje się, że można w ogóle nie interesując się tą tematyką, wciągnąć się w świat intryg na najwyższych szczeblach władzy. Oto jak działa dobrze napisana książka.

azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ekscytujące...
Sil plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Posiadam,
Tomasza Sekielskiego chyba każdy kojarzy. To reporter, dziennikarz śledczy i dokumentalista. Mnie najlepiej zapadł w głowie dzięki programowi telewizyjnemu Teraz My, prowadzonemu razem z Andrzejem Morozowskim. To było już ładnych kilka lat temu, a jednak wciąż mam go w pamięci. Gdy okazało się, że Tomasz Sekielski napisał powieść sensacyjną, byłam bardzo podekscytowana. Niestety, z wielu powodów było mi z Sejfem nie po drodze. Na szczęście w końcu udało mi się po nią sięgnąć, a teraz mogę podzielić się z wami moimi wrażeniami.

Artur Solski jest, delikatnie mówiąc, poirytowany. Udało mu się zrobić świetny materiał o przekręcie mającym miejsce w trakcie prywatyzacji PZU. Niestety, jego szef nie jest tą sprawą zainteresowany. Przecież widzów nie interesują afery gospodarcze. Ma być prosta story, dziennikarz ma grać na emocjach, bo to się najlepiej sprzedaje. Liczy się oglądalność. Telewizja jest dla mas, a masy chcą taniej sensacji, skandalu, seksu i krwi. Cóż, w zasadzie trudno w takiej sytuacji dziwić się Arturowi Solskiemu, że był zdenerwowany. A oliwy do ognia dolał jeszcze jego szef, wysyłając go na Podlasie, by zrobił ładny obrazek o tamtejszych szeptuchach. No, teraz to można powiedzieć, że Ludwik Tokarczyk och... nie, nie. Nie powtórzę za jednym z głównych bohaterów. Ale zdecydowanie się z nim zgadzam. Nie zmienia to jednak faktu, że Artur nie miał wyboru, musiał zapakować swoje cztery litery do samochodu i razem z kamerzystą Wojtkiem Kowalem udać się niemal na koniec świata. Po drodze dzieje się jednak coś, czego żaden z nich nie brał pod uwagę, mianowicie zostają zatrzymani przez policję i przez zupełny przypadek trafia się im perełka. Wydarzenie, o którym nikt nie wie. Miejsce zbrodni, które mogą odwiedzić jako pierwsza ekipa telewizyjna. Przed TVN i Polsatem. Nawet przed TVP. Z takiej okazji po prostu nie mogą zrezygnować. Zarzucają więc swoje plany i udają się do Koterki, gdzie w stawie przy cerkwi znaleziono trupa bez twarzy. Czyżby jakieś satanistyczne obrządki? A może porachunki mafijne? A może... Niestety tego zdradzić wam nie mogę. Żeby się dowiedzieć, jak potoczą się losy zbuntowanego i rozchwianego emocjonalnie dziennikarza, koniecznie musicie sięgnąć po Sejf Tomasza Sekielskiego.

Jedno jest pewne - nic, co zostało przytoczone w tej powieści, nie znalazło się w niej przez przypadek. Każdy detal, każdy szczegół został przemyślany, dopracowany i dopieszczony. Początkowo nic się z sobą nie łączy. Prologiem autor wprowadza nas w tragiczną informację o śmierci jednego z polskich żołnierzy. Później poznajemy zakręconego dziennikarza, a jeszcze dalej zaprezentowany zostaje czytelnikowi nieszczędzący sobie trunku młodszy inspektor Waldemar Darski. To oczywiście nie koniec, bo z każdym kolejnym rozdziałem plejada bohaterów rozrasta się i rozrasta. Co mniej uważny czytelnik nie będzie miał problemu w pogubieniu się w zagmatwanej fabule. I tylko jakiś cichy głosik w tle mówić będzie, że coś tutaj ewidentnie śmierdzi. Coś jest na rzeczy. Coś z czymś się łączy. A gdy w końcu zrozumie, gdy dotrze do niego o co chodzi... trudno będzie się otrząsnąć i pojąć, jak to jest możliwe.

Nie będę tu prawić, że jest to najlepsza książka, jaką w życiu przeczytałam. Bo nie jest. Ale ma w sobie coś intrygującego, pociągającego i uniemożliwiającego oderwanie się od niej. Czyta się ją nie tylko bardzo dobrze, ale i z wielkim zainteresowaniem. Miejscami jest komiczna, kiedy indziej dramatyczna. Ale bez względu na to, przez cały czas jest to znakomity thriller, trzymający w napięciu, aż do ostatnich przeczytanych zdań. I tak, jak przez cały Sejf czytelnik musi się zastanawiać, jak połączyć wszystkie nitki porozrzucane przez autora, tak na samym końcu musi odgadnąć, co tak naprawdę się wydarzyło i dlaczego skończyło się tak, a nie inaczej.

Jak już wcześniej wspomniałam, książkę czyta się rewelacyjnie. Już więc się cieszę, na druga powieść tego autora, czyli Obraz kontrolny. Co więcej, już wkrótce w księgarniach pojawi się trzecia część serii Sejf- Gniazdo kruka. Mam nadzieję, że pozostałe części serii będą równie dobre, jak nie lepsze od pierwszej. Polecam z czystym sumieniem.


Sil
monidecor plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Debiutancka powieść Tomasza Sekielskiego wciąga już od pierwszej strony. Na Podlasiu na jeden ze wsi policja znajduje w stawie zwłoki bez twarzy. Wygląda na to że ktoś użył kwasu lub innej silnej substancji. Dlaczego ktoś zrobił coś takiego? Może to jakieś mafijne porachunki lub inna poważniejsza afera. Dziennikarz Artur Solski przypadkiem trafia w sam środek wydarzeń. Postanawia zdobyć ciekawy materiał i poprowadzić śledztwo na temat tego tajemniczego morderstwa. Sprawa jednak nie wygląda tak łatwo bo dziennikarz wpada w niewyjaśnioną grę która pociąga za sobą wiele zagadek i niewyjaśnionych pytań.
Książka wciąga misternie uplecioną intrygą, wieloma niewiadomymi i charakterystycznymi bohaterami którzy próbują rozwikłać tą zagadkę. Polecam.
kacpi71935 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Tajemnicze morderstwo,skrywany sekret,zabójstwa i mafia.Tym popularyzuje się "Sejf" .Ale nie tylko.Złoto Saddama,poszukiwane przez wieki.Wspaniały thiller debiutującego dziennikarza.Początek przyjaźni...i zdrady.
Ancia272 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Książka na pewno warta przeczytania.Muszę ją mieć,choć ceny książek mogłyby być niższe.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Madziq84 Linia koment
Przeczytane:2015-05-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 2015,
bijtje Linia koment
Przeczytane:2014-05-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
welka Linia koment
Przeczytane:2013-10-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki na 2013,
jusia Linia koment
Przeczytane:2013-10-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów