Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Sekret mojego turbanu

Nadia Ghoulam Dastguir

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2012-10-29
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788311123571
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Karolina Mucha

Bywa, że zazdrościmy bohaterom literackim – przygód, odwagi, ogromnych możliwości. Pewnie wielu z przyjemnością byśmy poznali, a do rzeczywistości niektórych chętnie byśmy się nawet przenieśli. 

 

Nadia Ghulam do tego grona nie należy.

 

Trudno byłoby znaleźć osobę, która chciałaby się z nią zamienić swym życiem. Dlaczego? Powody mogą być różne, jak choćby ten, że historia  bohaterki Sekretu mojego turbanu jest prawdziwa, a - co za tym idzie - nie zawsze dobrze się kończy. Nie ma tu magii, heroicznych scen, ani romantycznych uniesień. Są za to trudy, samotność, ból, zbyt szybka dorosłość, nagle przerwana miłość i przyjaźń, której trzeba się wyrzec. Całkiem sporo jak na jedną dziewczynkę, prawda? A to jeszcze nie wszystko – nie można przecież pominąć problemu podwójnej tożsamości…

 

Cała historia Nadii na ludziach wywodzących się z zachodniej cywilizacji może sprawiać wrażenie dziwnej, nie do końca zrozumiałej i bardzo odległej. Bo czym właściwie jest dla nich wojna w Afganistanie? Popularnym hasłem, przywoływanym w mediach w jednym tylko kontekście: odnośnie do liczby wysyłanych tam żołnierzy. A przecież to nie tylko obszar walk i stacjonowania wojsk, ale także miejsce życia, dorastania, marzeń. Miejsce, gdzie – tak jak wszędzie indziej – ludzie zawierają małżeństwa, jedzą, śpią, pracują, rodzą i wychowują dzieci. Jednym z takich dzieci była właśnie Nadia, pochodząca ze stosunkowo dobrze sytuowanej rodziny, dorastająca wraz z bratem i dwiema małymi siostrami. Pod wieloma względami przypominała swoich rówieśników rozsianych po całym świecie.

 

Tylko że pewnego dnia na jej dom spadła bomba.

 

Choć po tym wypadku Nadii nie dawano szans, przeżyła. Później jeszcze wielokrotnie, dzień po dniu,  potwierdzała swą siłę i odwagę, dźwigając ciężar odmienności i odrzucenia, jakie wywoływało pokiereszowane ciało, wykonując niedostosowane do jej wieku i możliwości obowiązki oraz przyjmując imię zmarłego brata, by zapewnić swej rodzinie choćby podstawowe środki do życia (pod rządami talibów kobiety nie mogły pracować, uczyć się, chodzić do lekarza itp.). Gdy dorosła, a w kraju obalono reżim, stała się obiektem zainteresowania zachodnich dziennikarzy, z których tylko niewielu chciało jej naprawdę pomóc – dla większości stanowiła atrakcję, ciekawostkę, nie posiadającą żadnych praw i uczuć. Przetrwała i to. Co dalej? Czy Nadia doczekała się w końcu happy endu?

 

Na to pytanie nie znajdziemy satysfakcjonującej odpowiedzi. Czy warto zatem sięgać po tę książkę i próbować zrozumieć Sekret mojego turbanu? Być może tak – zwłaszcza, jeśli pragniemy wysłuchać historii Nadii, dowiedzieć się nieco więcej o muzułmańskich zwyczajach, afgańskiej kulturze i ludziach, żyjących zupełnie inaczej niż my. Jednak ci, którzy lubują się w dobrej prozie, raczej dość szybko zrezygnują z lektury, gdyż pod względem stylu i formy Sekret mojego turbanu pozostawia sporo do życzenia. Być może przyczyna tego faktu leży w zbytniej, choć zdecydowanie niedoskonałej, fabularyzacji treści – w jej efekcie książka nie przypomina ani autobiografii, ani naprawdę wciągającej powieści. A szkoda, bo choć niegodne pozazdroszczenia, życie Nadii jest naprawdę ciekawe.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
W książce przedstawione zostaje blisko 15 lat z życia bohaterki. Począwszy od jej jeszcze szczęśliwego dzieciństwa, poprzez początek wojny, podjęcie decyzji o zmianie dotychczasowego życia, wkroczenie w dorosłość, aż po wyjazd do Europy.
Dla mnie małym minusem książki było to, że nie znalazłam odpowiedzi na pytanie, jak bohaterka poradziła sobie z europejską rzeczywistością, tak odmienną od tej, w której się wychowała. Jednak mimo to warto przeczytać.
mirand Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Hitomi Linia koment
Przeczytane:2015-08-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jurata Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów