Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Sekretnik, czyli przepis na szczęście

Katarzyna Michalak

Ocena ( 22 osób )
4.2
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-06-01
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7659-363-0
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Czas na działanie!

 

Od czego tak naprawdę zależy sukces? Dlaczego jedni osiągają wszystko, czego tylko zapragną, inni zaś z trudem wiążą koniec z końcem? Czy wszyscy możemy być szczęśliwi i jak szczęście osiągnąć? Na te pytania próbuje odpowiedzieć osoba, która swoim życiem daje świadectwo tego, że jeśli się mocno w cos wierzy, to te marzenia mogą się spełnić.

 

Wierne czytelniczki Katarzyny Michalak wiedzą zapewne, o czym mowa, bowiem historia życia autorki – mieszkanki Warszawy, z całego serca nienawidzącej swojej pracy, która ostatecznie osiadła w ślicznym małym domku pod lasem, o którym kiedyś tylko śniła – to przykład spektakularnej odmiany życia, nowego początku. Wykorzystując swoje doświadczenia, Michalak postanowiła stworzyć poradnik dla tych osób, które nie mogą uporać się samodzielnie z ponurą rzeczywistością, które potrzebują porady i wsparcia - zarówno tego merytorycznego, jak i duchowego. Sekretnik, czyli przepis na szczęście opublikowany nakładem Wydawnictwa Znak to poradnik, który tak naprawdę poradnikiem nie jest. To raczej wycieczka po naszej wyobraźni i naszych marzeniach, która – by była efektywna – wymaga przekucia planów w działanie.

 

Autorka podkreśla, że choć jest ekspertką od spełniania swoich marzeń, to tak naprawdę odmiana życia każdego z nas leży tylko i wyłącznie w naszych rękach. Zawiera zatem z nami umowę i wyraźnie artykułuje swoje oczekiwania wobec czytelnika. Michalak spodziewa się użycia dostarczonych przez nią narzędzi i podążania we wskazanym przez nią kierunku. Potrzebny będzie jeszcze zeszyt, długopis i…oczywiście, chęć.

 

W kolejnych rozdziałach Michalak przeprowadza czytelników przez proces, jakim jest programowanie się na sukces, wyjaśnia rolę, jaką w naszym życiu odgrywa podświadomość, świadomość i nadświadomość, zachęca nie tylko do formułowania marzeń, ale do dzielenia je na grupy, określania stopnia ich ważności i pilności, a także do ich konkretyzowania.

 

Słuchaj, kochana, dlaczego Ty właściwie siedzisz i marzysz, zamiast być szczęśliwą posiadaczką (…) willi, lexusa i księcia? – pyta przewrotnie autorka, wprowadzając czytelnika w temat sabotowania swoich planów i marzeń, a także lęku przed odpowiedzialnością. Michalak namawia do zastanowienia się nad negatywnymi konsekwencjami i zmianami, jakie niosłoby spełnienie marzeń, a także do wykasowania tych marzeń, których tak naprawdę spełnić nie chcemy oraz tych, które wiążą się z oczekiwaniami bliskich, z presją otoczenia. W rozdziale Spełnianie marzeń w praktyce… otrzymujemy natomiast praktyczne narzędzia - takie jak afirmacje, wizualizacje, „gryplan” oraz… działanie bezpośrednie, bowiem bez tego żaden plan się nie powiedzie.

 

Myli się ten, kto sądzi, iż sięgnięcie po Sekretnik, czyli przepis na szczęście odmieni jego życie. Autorka sama przyznaje, że na rynku jest wiele poradników tego rodzaju, a ten jej autorstwa znacząco nie różni się od innych. Rzeczywiście, jeśli pragniemy autorytetów formalnych i opracowań przygotowanych przez psychologów czy liderów biznesu, to w książce Michalak nie znajdziemy niczego dla siebie. Jestem jednak przekonana, że miłośnicy książek autorki to właśnie o jej doświadczeniu będą chcieli przeczytać i to jej wskazówki wezmą pod uwagę. I choć w odbiorze przeszkadzać mogą nie zawsze udane próby humorystycznego podejścia do tematu, to wszyscy ci, którzy rzeczywiście pragną zmian, w oparciu o sugestie i narzędzia Michalak rzeczywiście mogą je wdrożyć. To jednak – jak na wstępnie autorka zauważa – zależy tylko od nich!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
joakrz1983 + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Przeczytałam kilka książek pani Katarzyny i bardzo mi się podobały, dlatego gdy na bibliotecznej półce zobaczyłam kolejną jej powieść, wzięłam jej bez zastanowienia i czytania opisu na okładce. Jakie było moje zdziwienie gdy okazało się, że jest poradnik. I to nie taki zwykły poradnik. Ale poradnik drimerki.
Różnych psychologicznych poradników czytałam wiele i żaden nie zapadł mi w pamięć do tego stopnia, że kupiłam go, przestudiowałam dokładnie i wprowadzam w życie wszystkie zalecenia. Z kolei książka "Sekretnik" jest inna. Niby porusza tematy psychologii, motywacji, jak również szeroko pojętych spraw międzyludzkich. Ale wszystko okraszone jest niebanalnym poczuciem humoru. Co jest niewątpliwym plusem tej książki.
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Piękna okładka, przyjemny w dotyku, zapachu papier i słowa pełne czułości i troski dla czytelnika. Są tu znane mi już "sztuczki" programowania siebie na sukces, ale ta książka jest cenna dzięki temu, że pobudza do marzeń. Dzięki niej od nowa odkrywam to czego na prawdę chcę w życiu i znajduję motywację, sposoby do realizacji powziętych planów. Polecam nie tylko tym młodym na początku życia, ale też zagubionym we własnym "szczęśliwym" życiu, szukającym ...siebie:-).
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-29, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Mam,Obyczajowe,Wyzwanie - poradniki 2016,
Tak beznadziejnej książki dawno nie czytałam. Twór ten dzieli się na dwie części. W pierwszej autorka serwuje nam poradnik jak spełniać swoje marzenia. Ale ja pośród wywodów autorki o sobie, za bardzo przydatnych rad nie wychwyciłam. A przynajmniej jak już zaczeło się coś wykluwać, było to napisane tak naokrętkę, że często gubiłam się w głównym wątku.

Druga część to zbiór czegoś w rodzaju felietonów (?) czy jakiś opowiadań w większości zaczerpniętych z zycia Pani Kasi. Często nie mogłam załapać ich sensu, albo brakowało im sensownego zakończenia. Czasem jakby pojawiał się humor, ale jak dla mnie nieco mizerny.

Raczej jak już wolę sięgać po zwyczajne powieści Pani Michalak.
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-07, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Egzemplarz recenzencki,Mam,
Dałam się skusić pięknym słowom zachwalającym tę książkę (de facto przepięknie wydanej) ,,Najbardziej osobista książka bestsellerowej pisarki Katarzyny Michalak". Po raz kolejny postanowiłam dać szansę pióru Pani Kasi i, niestety, nic z tego naszego rendez-vous nie wyszło.

Naszła mnie taka myśl po lekturze tej książki: po co na Boga czytać 200 stron papki o niczym, skoro wystarczy z powodzeniem przyswoić sobie ostatni rozdział, którym jest Czas na podsumowanie, czyli książka w pigułce. Katarzyna Michalak sama stwierdza, że jest to rozdział - Sekretnik dla leniwych, czyli kwintesencja tego o czym rozprawiała w swoich wypocinach.

Każdy z nas ma marzenia, bo bez nich było by nudno, smutno, byle jak. Od najmłodszych lat marzymy o księciu z bajki, a przynajmniej o młodszej wersji Brada Pitta, o domku z ogródkiem, niedużym miejskim samochodzie (żeby można się było wszędzie wcisnąć) i w końcu o rodzinie: wymarzony mąż i najlepiej dwójka dzieci, chłopczyk i dziewczynka - koniecznie wszyscy szczęśliwi i zdrowi.

Pomarzyć dobra rzecz, ale nie marzeniami człowiek żyje i teraz z całą pewnością przydałyby się pieniądze. Nie jakieś nędzne grosze, z którymi będziemy ledwo łączyć koniec z końcem, ale konkretna gotówka. Najlepiej jest ją wygrać w lotto (prawdopodobieństwo niewielkie), bo w kasynie nie polecam - tam się nie wygrywa. No to w skrócie napisałam o czym jest ta książeczka - niby-poradnik.

Myślicie, że to wszystko można wymarzyć, i że stanie się rzeczywistością. Mylicie się. Myślicie, że bez pomocy w formie sekretnego poradnika sobie nie poradzicie. Mylicie się jeszcze bardziej. Na wszystko w życiu przychodzi czas i jedno, co wystarczy zrobić, to nie tyle marzyć, co wziąć życie za łeb. Trzeba się trochę pogimnastykować, postarać, potrzeba odwagi i odrobiny ryzyka. Gdy tego brak, nici z realizacji marzeń.

Życzę Wam, abyście doszli do SZCZĘŚCIA, o którym pisze Katarzyna Michalak, sami. Wtedy będzie to naprawdę bardzo dużo warte. Nie wystarczy napisać na kartce: za sześć miesięcy mieć świetną pracę; za rok mieć wymarzony domek; za pięć lat mieć szczęśliwą rodzinę; koniec i kropka. Życie nie jest aż tak proste, by pomarzyć i zrealizować swoją wizualicję. A Sekretnik - no cóż, sami zdecydujcie, czy chcecie do niego zerknąć. Ja już wiem, że niekoniecznie warto.

Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2016/02/03/sekretnik-katarzyna-michalak/
Pilar plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
to mój prezent rozdawajkowy. Piękna pełna nadziei książka w pięknej oprawie. Gratka dla koneserów twórczości Katarzyny Michalak .
anim plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
mimo, że nie jestem wielką fanką takiej literatury sięgnęłam po tę książkę i bardzo mi się ona podobała. Nie można się było od niej oderwać, czyta się przyjemnie, skłania też do tego, żeby się zastanowić nad własnym życiem i nad tym, czego tak naprawdę chcemy. Moim zdaniem książka jest bardzo fajna.
magda690 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wakajszyn,
sekretne rady jak spełniac marzenia
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-18, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,

Przeczytałam dotychczas kilkanaście powieści Katarzyny Michalak. Nie wszystkie zasługują - w moim mniemaniu - na ocenę wybitną, ale lubię typowo babskie obyczajówki, zwłaszcza w klimatach polskich i większość twórczości autorki spełnia swoje zadanie. Dlatego postanowiłam zabrać na urlop kolejny tytuł i wybór padł na "Sekretnik". Czy jestem z niego zadowolona?

Książka jest czymś w rodzaju poradnika dla kobiet. Jest podzielona na dwie części.
Pierwsza to "Sekretnik. Czyli jak marzyć skutecznie". Z treści dowiedziałam się wreszcie, co ma na myśli Michalak na swoim blogu, kiedy pisze o drimerkach... Ale wracając do poradnika drimerki... Autorka zamierza udzielić nam pomocy, wskazać kierunek i dać narzędzia a my mamy tylko wziąć zeszyt, długopis i robić notatki.
Potem następują prośby o wypisanie naszych marzeń, autorka przedstawia ich podział, rozpisuje się o pracy, rodzinie, facecie (należy opisać w zeszycie totalnie wszystko co powinien mieć taki idealny), zdrowiu, urodzie, pieniądzach i marzeniach (nie tylko materialnych) oraz umiejętnościach. Ta część sporo ujawnia z życia autorki, jest w niej trochę humoru, ale i ciężkiej pracy dla czytelniczki, która chcąc osiągnąć szczęście faktycznie używa zeszytu i stosuje się do zaleceń zawartych w tekście. A jest ich dużo. Następnie przeczytamy o wizualizacjach, afirmacjach, planach i działaniach oraz magicznym klawiszu "delete".

Część druga nosi tytuł "Pamiętniczek. Czyli zbiór najfajniejszych opowieści znanych i nieznanych". Oczywiście dotyczące życia Katarzyny Michalak. Poznałam tu jej przeżycia podczas zagranicznych wyjazdów (Złote Piasku w Bułgarii, Cypr, Teneryfa i wyspa Sark) oraz rozrywkowo spędzonym czasie na warszawskim lotnisku.
Jest też krótka instrukcja obsługi mężczyzny oraz seksu, rady dotyczące tego, jak zostać pisarką, historia psów Gapa i Pepsi, przygotowania do sesji okładkowej czy porównanie "Poczekajki" do Harlequina. Jeśli macie problemy z wypełnieniem PITa, sięgnijcie bowiem autorka też zajęła się tym zagadnieniem (choć nie do końca brałabym to na serio). I jeszcze kilkoma innymi...

A teraz, kiedy już opowiedziałam Wam o czym mniej więcej jest ten nietypowy poradnik, przydałoby się jakieś moje zdanie, odczucia czy przemyślenia. I szczerze mówiąc jestem nieco rozdarta. Dlaczego?
Otóż z jednej strony książka jest bardzo ciekawa, bowiem zawiera mnóstwo porad, które mają odmienić nasze życie. Jeśli nie odczuwamy w pełni szczęścia to trzeba działać. Bezrobocie, chorobę, samotność - wszystko to można przetrwać, najważniejsze to pięknie żyć. Autorka nie wyssała swoich rad z palca, bowiem sama jest doskonałym przykładem na to, jak los może być przewrotny.

Felietony i opowiadania są napisane z humorem, lekkością a czasem z przewrotnością. Czego chcieć więcej, gdy lektura może bawić i uczyć w jednym? Jest trochę rad, opisów z wycieczek zagranicznych, wskazówek do zwykłego życia.
Drugą część książki lepiej będę wspominać, ponieważ humor bardziej śmieszył a i teksty były ciekawsze.
Bo czy tak łatwo jest po prostu odpocząć i zacząć działać...? Czasami nie jest to łatwe a życiowe problemy utrudniają to skutecznie. Wierzcie mi, wiem coś o tym.

Ale jest też druga strona tej książki, czyli minusy. Jeśli szukacie powieści obyczajowej to nie sięgajcie po "Sekretnik". Jak już wspomniałam na początku, jest to poradnik, wszak nietypowy, ale nie ma tu typowych bohaterów, akcji, wstępu, rozwinięcia czy finału fabuły. Ktoś kto sięgnie po książkę nieświadomie, może się rozczarować.
Dodatkowo część lektury może być zbyt wyidealizowana, pokazująca życie jakie nie każdy może osiągnąć, nawet jeśli zastosuje się do porad. Nie każdemu może przytrafić się metamorfoza z kopciuszka w księżniczkę czy królewnę, prawda? (specjalnie piszę w wersji żeńskiej, ponieważ stwierdzam, że to raczej pozycja dla kobiet). Pewne rozdziały okropnie mnie nużyły (z lubością na nie wtedy pobieżnie zerkałam i kartkowałam), drażniły i stwierdziłam, że jednak wolę Michalak w wersji obyczajowej i te jej dzieła będę polecać. O czytaniu tego zdecydujcie sami. Ja umieszczam pozycję najniżej w hierarchii przeczytanych książek Katarzyny Michalak.
Maryszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Żadna książka nie była tyle razy rzucana przeze mnie, hen daleko! Zawody można było zorganizować pt. "rzut książką", kategorie: przez pokój, o podłogę, o ścianę, o biurko, a nawet raz zdarzyło się o pralkę (proszę nie pytać mnie w jakich to okolicznościach).
Pani Kasia nie przebiera w słowach, nie słodzi, nie mówi półprawdy, nie głaszcze po głowie. Przede wszystkim każe działać. Nie robisz tego? To sobie daruj czytanie. I choć byłam na nią wściekła czasami, to już dziś zauważam pewne różnice. Ale działać trzeba cały czas, nie ma lekko!
I pamiętajcie o kajeciku! To bardzo ważne! Koniecznie czerwony!
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2014,
Książka składa się z dwóch części Sekretnik jest dla tych co mają chandrę i poczucie, że przegrali życie, znaleźli sie w miejscu, z którego wyjść się nie da. Autorka radzi, by zamiast rozpaczać i hodować swe żale czas zmierzyć się ze swoimi marzeniami, ocenić je, odsiać te naprawdę nierealne, przyjrzeć się tym co zostały, sprecyzować je, ubrać w słowo pisane, zrobić marzeń plan (gryplan) i zacząć działać. W drugiej części książki czyli Pamiętniczku zostały zebrane różne opowiadania z życia autorki wzięte i nie tylko. Polecam zwłaszcza to o druku PIT, corocznej mej i nie tylko mej zmorze. Całość zdecydowanie poprawia nastrój, Sekretnik zaś daje dużo do myślenia.
barbara211 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Kolejna książka Katarzyny Michalaki, która dzieli się radami z Czytelniczkami jak spełniać marzenia. Napisana prostym, lekkim językiem współczesnej dojrzałej kobiety.
Niestety książka niezbyt mi przypadła do gustu, chociaż czyta się szybko i dobrze. Treść mnie nie ujęła, chwilami miałam wręcz wrażenie, że Autorka pisze, bo Jej kazano.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,pożyczone ;),
Książka tylko i wyłącznie dla kobiet. Zawiera poradnik jak skutecznie marzyć oraz zbiór felietonów (no i oczywiście wspomnienia z kręcenia teledysku do "Poczekajki") które są niezwykle zabawne. Po raz kolejny spotykamy się z bohaterami "Poczekajki" tj. Zosią, Pandą-psem i resztą.
Sytuacje z felietonów rozbroiły mnie doszczętnie a i historia ze znanym operatorem komórkowym jakby nieco znana z życia codziennego.
Polecam :)
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
się uśmiałam... się przemyślałam... bomba sekretnik...ta instrukcja obsługi faceta, albo wesołe miasteczko na lotnisku- czaderskie!!! Polecam Wszystkim i Małym i Dużym! Warto zajrzeć do sekretnika i poznać świat z innej strony- tej humornej i kolorowej:) Wspaniała pozycja książkowa!!!
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-29, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2013),
Bardzo przyjemnie się czyta :) lekko napisany poradnik jak spełniać marzenia ;)
"Trzeba sobie radzić, powiedział baca, wiążąc buty dżdżownicą"-to jedna ze "złotych myśli" zapadająca w pamięć ;)

A druga część-czyli zbiór felietonów wywołuje mnóstwo uśmiechu. Szczególnie podobała mi Instrukcja Obsługi Mężczyzny i pkt "12. Choroby. Trzymany w odpowiednich warunkach, często, myty, wietrzony, prawidłowo karmiony i wysportowany mężczyzna w zasadzie nie choruje". Jednakże "każda rana u mężczyzny może się skończyć jego śmiercią." :) :) :)

Z całą pewnością jest to książka głownie dla kobiet. Jeśli chodzi o mężczyzn to polecam ją tylko tym którzy mają dużo dystansu do samego siebie i prawdziwe poczucie humoru ;)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mirand Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-12-23, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Barbarka Linia koment
Przeczytane:2015-12-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015 ,
anoola Linia koment
Przeczytane:2015-07-29, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Z biblioteki,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2014-10-29, Na półkach: Przeczytałem,
AsiaSzach Linia koment
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Yoshka Linia koment
Przeczytane:2014-08-29, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
wusia Linia koment
Przeczytane:2014-08-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-03-06, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,2014 przeczytane,
Beatricze Linia koment
Przeczytane:2013-11-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Elina44 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
basia02033 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
nika7423 Linia koment
Przeczytane:2013-10-21, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów