Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Sny

Janusz Koryl

Ocena ( 11 osób )
5.1
Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 2011-09-30
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-932877-7-2
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kalakirya

Wieczory są coraz dłuższe. Pomarańczowe słońce coraz wcześniej zachodzi za horyzont… Jedyną słuszną alternatywą dla późnojesiennych spacerów jest lektura, idąca w parze z kubkiem gorącej herbaty. Chwila zastanowienia i pytanie: "Jaką lekturę wybrać?" Wybór nie jest łatwy, bo półki wprost uginają się od książek. Wzrok szczególnie przykuwa jedno nazwisko – Janusz Koryl. Nazwisko znane pewnie części czytelników za sprawą książki Zegary idą do nieba. Koryl to jednak również poeta, prozaik i autor reportaży, który na swoim koncie ma bardzo pokaźny dorobek literacki. Sny to ostatnia powieść pisarza…

 

Akcja książki rozgrywa się w Dynowie – małym miasteczku, usytuowanym na Podkarpaciu, gdzie dochodzi do serii nieszczęśliwych wypadków. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że każde wydarzenie ukazuje się jako koszmar senny miejscowemu proboszczowi, który opisuje wszystko, nie pomijając najdrobniejszych szczegółów. W chwili, gdy w miasteczku dochodzi do zabójstwa młodej kobiety, skrywana dotąd przez proboszcza tajemnica wychodzi na światło dzienne, a policja rozpoczyna wyścig z czasem.

 

Trzeba przyznać, że nie można wybrać ciekawszej lektury na jeden wieczór… Sny pochłania się po prostu w kilka godzin. A wszystko dzięki temu, że autor bez zbędnych ceregieli "wrzuca" czytelnika w nieco mroczny świat swojej powieści. Nie ma dłużyzn i zbędnych opisów – zamiast tego mamy akcję i maksimum emocji. Powieść pokazuje, że mamy do czynienia z autorem w pełni świadomym tego, o czym i w jaki sposób pisze. Z pewnością nie będzie przesadą stwierdzenie, że jego książka przypomina film grozy. Żeby nie szukać za daleko, przywołam tytuł Oszukać przeznaczenie, w którym bohaterowie próbują uniknąć śmierci przepowiadanej im przez głównego bohatera, mającego różnego rodzaju wizje… Trzeba przyznać, że Janusz Koryl poradził sobie bardzo dobrze, wplatając nieco surrealistyczny wątek w polskie realia. A to jest wielkim plusem jego ogromnie sugestywnej powieści.

 

Muszę przyznać, że Sny rozbudziły mój apetyt na wcześniejsze książki Koryla. Póki co, cierpliwie poczekam na powieść Ceremonia, która już niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa Dreams.

 

 

 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
alison2 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Zarówno mroczny opis, jak i krwawa okładka sprawiły, że miałam dość konkretne wyobrażenie co do tego, czego mogę oczekiwać od "Snów". Do tego doszła jeszcze ogromna ochota, by poznać bliżej twórczość polskiego prozaika i poety, Janusza Koryla, tak więc z dużym zainteresowaniem zabrałam się za czytanie i dość szybko przekonałam się, że moje wyobrażenia były jednak nieco mylne. Czy to oznacza, że się rozczarowałam? Ani trochę. 


"Sny" to niewielkich rozmiarów książeczka, której akcja toczy się wokół bodaj jeszcze mniejszego miasteczka. I jak to zwykle w takich miasteczkach bywa, mamy tu duchownego, który praktycznie każdego w okolicy zna, choćby z widzenia, a i pewnie z niejednym już w życiu rozmawiał. Naszego proboszcza od pewnego czasu trapi dość osobliwy kłopot. Nocą, zamiast korzystać z zasłużonego odpoczynku, mężczyzna walczy z przerażającymi koszmarami. Koszmarami, które przerażają tym bardziej, że dotyczą dobrze znanych mu osób: mieszkańców małego miasteczka, a sen zazwyczaj kończy się czyjąś śmiercią. Łatwo można więc sobie wyobrazić przerażenie prostego człowieka, gdy odkrywa, że to co przeżywa nocą z czasem staje się prawdą... Mężczyzną targają ogromne dylematy: czy wolno mu uwierzyć w swoją wizjonerską moc, czy o swych koszmarach powinien kogoś poinformować, wreszcie jak uchronić niewinne dusze przed grożącym im niebezpieczeństwem, bez ryzyka, że ktoś może uznać go za wariata? W tym momencie jeszcze nie wie, że już wkrótce policja natknie się na zeszyt, w którym skrzętnie zapisuje swoje koszmary i od tego momentu rozpocznie się wyścig z czasem i przeznaczeniem... 


Sięgając po tę niewielką objętościowo książeczkę spodziewałam się wielu przerażających scen, w których nie braknie drastycznych opisów. Dlatego bardzo zaskoczył mnie początek książki. Bo co prawda mamy już opisy pierwszych wizji proboszcza, niemniej ogólnie sporo tu sielskiej, małomiasteczkowej atmosfery. Jednak z każdą kolejną kartką, coraz bardziej narasta napięcie, które zręczne pióro autora zdoła utrzymać do samego końca. Końca, który również zaskakuje... Początkowo obawiałam się, że niewielki format pozostawi spory niedosyt, jednak szybko doszłam do wniosku, że jest on tutaj raczej zaletą. Autor nie marnuje czasu, nie próbuje na siłę rozciągać swojej historii, skupia się na tym co ważne i bardzo umiejętnie prowadzi akcję. Czytelnicy gustujący w krwawych masakrach mogą poczuć pewien niedosyt, ja jednak czuję się w pełni usatysfakcjonowana. Otrzymałam książkę, która nie tylko trzyma w napięciu, ale również umiejętnie obrazuje społeczeństwo zamieszkujące niewielkie miasteczko, wspólczesną pogoń za sensacją ale również refleksję na temat naszego przeznaczenia i skutków prób zmieniania przyszłości. Całość opisana naprawdę dobrym, przystępnym językiem sprawia, że książkę po prostu trzeba doczytać do końca, jeśli tylko się ją otworzy. Duży komplement w kierunku autora, po którego książki z całą pewnością ponownie sięgnę.

cyrysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,

Czy wierzycie w znaczenie snów? A może raczej sceptycznie podchodzicie do wszelkiej percepcji pozazmysłowej? Są jednak na świecie ludzie obdarzeni unikalnym ,,darem’’, który polega na tym, że ich sny wyjątkowo dokładnie odzwierciedlają wizje przyszłości. Jak radzić sobie z tym niezwykłym talentem? Przed takim dylematem stanął również ksiądz Eugeniusz, główny bohater ,,Snów’’ Janusza Koryla.


Przenosimy się do sześciotysięcznego Dynowa, niedaleko Rzeszowa na Podkarpaciu. To tam w miejscowej parafii żyje proboszcz, który od jakiegoś czasu zmaga się z sennymi, przerażającymi wizjami, w których widzi śmierć poszczególnych parafian. Po przebudzeniu duchowny skrupulatnie zapisuje w swoim zeszycie każdy sen i modli się, aby to nie była prawda. Niestety już wkrótce ksiądz Eugeniusz zauważa, że jego wizje są prorocze, ponieważ spełniają się w najdrobniejszych detalach. Szuka, zatem pomocy u rzeszowskiej policji, jednak stróże prawa nie wierzą w nieprawdopodobne słowa klechy. Niedługo potem proboszcz się załamuje. Ma dosyć kolejnych profetycznych snów.


„Bóg jednak nie wysłuchał księdza Eugeniusza i proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Wawrzyńca śnił nadal. Nie pomagały lekarstwa na uspokojenie, ani zioła zbierane na dynowskich górkach.”

Pewnego dnia, po zażyciu zbyt dużej dawki leków na wzmocnienie, duchowny trafia do szpitala w bardzo ciężkim stanie. Tym razem policja postanawia przyjrzeć się tej sprawie nieco bliżej. Zszokowani odkrywają, że zapiski proboszcza są żywym odzwierciedleniem poszczególnych tragedii, jaka dotyka mieszkańców Dynowa. Czy uda się śledczym powstrzymać ,,przeznaczenie’’?  Rozpoczyna się prawdziwy wyścig z czasem. Kto wyjdzie zwycięsko z tej walki- życie, czy śmierć?


To moje pierwsze spotkanie z twórczością Janusza Koryla i uważam je za naprawdę udane. Autor ponownie przywrócił mi wiarę w polskie kryminały, gdyż jakiś czas temu trafiłam na niezwykle nudną detektywistyczną serię w wykonaniu naszych rodzimych pisarzy. Natomiast ,,Sny’’, są tak świetnym dreszczowcem, że nie znajdziemy tutaj ani chwili na nudę. Konstrukcja fabuły jest niezwykle ciekawa i oryginalna. I chociaż od samego początku znamy sprawców poszczególnych wydarzeń, to jednak, co innego stanowi tutaj główne epicentrum historii. Tutaj sny proboszcza, opisane w bardzo plastyczny, sugestywny sposób stanowią podstawowe źródło grozy i napięcia. Styl narracji urzeka lekkością przekazu i jest taki, jak lubię, czyli prosty, konkretny i treściwy bez zbędnych opisów. Na uznanie zasługuje również niezwykle ekspresywny, wyrazisty obraz Dynowa i jego mieszkańców. Bez żadnych przeszkód mogłam poznać wszelkie problemy, marzenia  lub zamiłowania miejscowej społeczności. Momentami czułam, jakbym sama była w centrum wydarzeń, gdzie ze zgrozą śledziłam dramatyczną akcję. Żałuje jedynie, że pan Janusz Koryl nie rozbudował jeszcze bardziej niektórych wątków, ponieważ, tak dobrą literaturę kryminalną, chce się czytać bez końca.


Serdecznie polecam ,,Sny’’ wszystkim miłośnikom grozy i nie tylko. To niebywała powieść z elementami dramatu, horroru, sensacji i fantastyki. Wciąga niczym wir morski, z którego nie jesteś w stanie się uwolnić, aż do finalnego zakończenia. Jesteście ciekawi, czy można uciec przed przeznaczeniem? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w powyższej lekturze. Zapraszam.

wwwiolka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,
W kryminałach najczęściej trzeba sobie odpowiadać na pytania: kto zabił?, dlaczego?, kim była ofiara? W książce Janusza Koryla odpowiedzi na te pytania mamy podane na tacy i to praktycznie na samym początku. Co najdziwniejsze, wcale nie odbiera to czytelnikom dreszczyku emocji i elementu niespodzianki. Pozorna senność małego, polskiego miasteczka, brutalna śmierć wdzierająca się w życie zwykłych ludzi i ksiądz, którego w snach spotykają prawdziwe koszmary.
Na wszystkich stronach czuje się tu napięcie i niespokojną, duszną atmosferę, a zwrotów akcji możemy spodziewać się do samego końca.
aniiulkaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Zwykle nie przepadam za takimi książkami lecz uważam, że ta jest warta przeczytania. Gdy ją czytałam to trzymała mnie w napięciu i to bardzo mi się podobało.
puma plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-04-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

  Wydawnictwo Dreams ofiarowało pełne niespodzianek, spowitej nicią tajemnicy doznania. Niedawno miałam okazję przeczytać inną książkę, gdzie bohaterem również był ksiądz i muszę stwierdzić, że obie wywarły na mnie ogromne wrażenie. Ksiądz Eugeniusz, przywodzi mi na myśl proboszcza w znanym serialu „U Pana Boga w ogródku” . Dlaczego? Sądzę, że to sprawa jego głosu, taki ezoteryczny, czasami pełen krytyki ale zawsze kojarzy się z ciekawym klimatem.


               Ktoś mógłby powiedzieć jak można czytając książkę, przytaczać takie porównania? To proste, wystarczy tak się zagłębić, by pozwolić swojemu umysłowi na konfrontację, jednocześnie cieszyć się tym co się w obecnej chwili czuje..


         Tak więc między podszeptami księdza Eugeniusza, bezradnością policji i poznawaniem mieszkańców Dynowa, przemierzam ścieżki rozmyślań autora. To co mnie zaciekawia to kapitalna fabuła, która podsyca moją ciekawość, pragnąc więcej i więcej dynamizmu. Jak na thriller przystało, jak mówi nam sama ilustracja okładki temat przewodni książki jest czysto mrożący krew w żyłach. Nie brak tu mocnych akcentów, ludzkich tragedii a wszystko to w małym Dynowie.


         Sama istota snów księdza jest na tyle nierzeczywista co zachwycająca. Któż z nas nie chciałby przewidywać przyszłości. Tej oczywiście pozytywnej. Jednak potęga snów Ks. Eugeniusza jest zabójcza dla ofiar jaki samego śniącego. Potężna dawka negatywnych emocji zabija spokojne wnętrze pobożnego człowieka, wkrada się w umysł, rozrasta do ogromnych rozmiarów. Tylko malutki krok dzieli wtedy od obłędu.


        Całość powieści Koryla czyta się niezmiernie gładko dzięki krótkim rozdziałom i naprawdę ciekawym rozłożeniu głównych wątków. Różnorodność zdarzeń i osobistych tragedii mieszkańców Dynowa wyrażona jest bardzo obrazowo, z wszystkimi najdrobniejszymi szczegółami co bardzo pomaga snuciu fantazji.


        To właśnie dlatego książkę z tak wielkim trudem odkłada się na półkę. Ta ciekawość, co jeszcze wydarzy się w śnie księdza jest tak szalenie korcąca, że nie sposób na długo odwlec napoczętą wizję proroczego snu.


       Poznałam twórczość J. Koryla i będę zaszczycona kiedy w moje ręce trafi kolejna wspaniale wydana książka pełna sensacji, trochę na pograniczu utopi i teraźniejszości, jednak na pewno warta uwagi.


 


 

muffin1979 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-10-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Akcja książki utrzymana jest w mrocznym klimacie, gdzie sen miesza się z jawą. Autor nie zanudza, nie przedłuża zbędnymi opisami. Groza i napięcie towarzyszyły mi w całej lekturze. Książkę czyta się bardzo szybko, akcja toczy się wartko, nie ma zbędnego oczekiwania na rozwój wydarzeń. Zaskakujące jest jej zakończenie. W połowie książki typowałam jaki będzie finał i okazało się że nie trafiłam. Autor mnie zaskoczył na wielki plus. Zatopiona w lekturze nie mogłam oderwać się od czytania. Z czystym sercem polecam.
halinazurawska plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Bardzo dobry polski kryminał
Writer plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Ciekawa, intrygująca, poruszająca.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
slk Linia koment
Przeczytane:2011-01-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Minevra Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
janilorak Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Sny Dobra nowina - historie biblijne
Billy Graham
Okładka - Sny Hotel nad oceanem
Colleen Coble
Okładka - Sny Droga Karolino...
Kristy Woodson Harvey
Okładka - Sny Boskie lato
Denise Hunter
Okładka - Sny Irlandzkie Łąki
Susan Anne Mason
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów