Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Solaris

Lem Stanisław

Ocena ( 13 osób )
4.8
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2012-03-07
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-08-04905-1
Liczba stron: 338
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: agoosiaczek

Solaris jest chyba najpopularniejszą, przetłumaczoną na kilkadziesiąt języków, zekranizowaną trzykrotnie powieścią Stanisława Lema. Na stację badawczą, mieszczącą się na tytułowej planecie Solaris, w większości zajmowanej przez ocean, przybywa nowy członek zespołu, dr Kris Kelvin. W niedługim czasie od lądowania, naukowca niepokoić zaczynają dostrzegane objawy dziwnego zachowania u dotychczasowych mieszkańców stacji. Wychodzi na jaw, iż jeden z solarystów, doktor Gibarian, popełnił samobójstwo, w budynkach pojawiły się istoty wykreowane przez „ocean”, będące zmaterializowanymi wspomnieniami i obrazami osób, wydobyte z zakamarków umysłów badaczy.

 

Właśnie w ten sposób na Solaris zjawia się fantom Harey – żony Kelvina, która w przeszłości odebrała sobie życie. Bohater początkowo za wszelką cenę stara się pozbyć niechcianego „gościa”, po pewnym czasie jednak zmienia do niego nastawienie. Wtedy pojawiają się komplikacje…

 

Obok wątku miłosnego, budzącego napięcie i pełnego dramatyzmu, pojawia się w powieści Lema temat solarystyki – nauki zajmującej się badaniem oddalonej od naszego układu słonecznego planety, krążącej wokół dwóch słońc i pokrytej galaretowatym oceanem. Wątek badań nad planetą jest niezwykle rozbudowany, pojawiają się specjalistyczne nazwy i szczegółowe, opatrzone datami opisy kolejnych odkryć. Poznajemy teorie i hipotezy, momentami ogrom zgromadzonej na temat Solaris wiedzy przytłacza. Mimo tego jednak ciągle nie udało się nawiązać kontaktu z oceanem, będącym jedyną formą życia istniejącą na planecie.

 

Solaris to powieść nie tylko o zderzeniu ludzkiego sposobu pojmowania z nieznanym, ale też o moralnym konflikcie, wynikającym z ciągłego postępu nauki i o cenie, jaką musimy za ten rozwój zapłacić. Pytanie o granice ludzkiego poznania i o to, czy człowiek jest w stanie, psychicznie i moralnie, znieść to, co przyniesie mu postęp technologiczny, jest jednym z ważniejszych. Pytanie kolejne brzmi: jak dużo jesteśmy gotowi poświęcić dla tych, których kochamy? Za sprawą powieści rozważyć warto również trapiącą ludzkość od co najmniej kilkudziesięciu lat kwestię Obcego, istniejącego być może w Kosmosie i sprawę ewentualnych prób nawiązania z nim kontaktu…

 

Więcej o fabule pisać nie wypada, trzeba natomiast zaznaczyć, że Solaris to z pewnością powieść godna polecenia. To absolutna klasyka gatunku, ale też książka, po którą powinni sięgnąć również czytelnicy, którzy nie pałają szczególną miłością do fantastyki. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Regalia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Biblioteka,Coś do powiedzenia mam,
Bo tak sobie Lema chwalą, to i ja przeczytać muszę. Pomysł dobry - bo umysł nie potrafi zrozumieć do końca celu tego 'oceanicznego eksperymentu'. Problemem jest dłużyzna opisów. Ja się nie nadaję, by czytać 32 wyrazowe zdania.
krasu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Jak przystało na Lema jest to bardzo filozoficzna opowieśc, która toczy się w przyszłości.
Kelvin- psycholog, solarysta opuszcza statek Prometeusz i dociera na bazę na planecie Solaris, posiadającej 2 słońca- jedno niebieskie, a drugie czerwone. Na tym odkrytym 80 lat temu globie nie ma żadnych form życia i oprócz skrawka lądu cały pokryty jest wielkim, ektoplazmatycznym oceanem, który może tworzyc przedziwne konstrukcje, bajeczne twory, imitacje rzeczy, którymi posługuje się człowiek. Mimo wielu lat rzmudnych badań, eksperymentów i wytęrzpnej pracy rzesz naukowców ten wielki twór pozostaje dla ludzkości wciąż niezgłębioną zagadką, bez nadziei na jej rozwiązanie.
Na Stacji spotyka Snauta i Sartoriusa- badających Solarię. Okazuje się również, że Gibarian- dowódca grupy badawczej popełnił samobójstwo w związku z odwiedzinami ektoplazmatycznych gości, którzy są ucieleśnieniem najbardziej skrywanych przed światem pragnień i strachów.
Jak dla mnie to ta książka jest trochę za mądra i przydługie opisy różnych zachowań olbrzymiej galarety skutecznie odstraszają, równie skutecznie co skomplikowany język i mnogśc zdań wielokrotnie złożonych w taki sposób, że robią totalną wodę z mózgu. Jednak trzeba oddac cześc wielkiemu pisarzowi, bo niekażdy jest w stanie stworzyc powieśc, której mnogie interpretacje będą może jeszcze rozleglejsze nawet od morza ektoplazmy.
patsi plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2015,Wyzwanie - książki zekranizowane,
Niestety nie porwała mnie. Liczyłam na zdecydowanie więcej. Niby autor dokładnie opisał Solaris i Ocean, ale jakoś nie byłam w stanie w wyobraźni wykreować sobie ich takimi, jakie są w książce. Jest bardzo dużo naukowych terminów i opisów, przez które ciężko przebrnąć. Może gdyby na początku bardziej fabuła mnie zainteresowała, łatwiej byłoby przyswoić dalszą część, a tak od początku byłam już zniechęcona. Być może przez to zgubiłam całą psychologię zawartą w fabule. Za kilka lat jeszcze raz ją przeczytam i spróbuję zrozumieć, dlaczego za pierwszym razem było tak ciężko.
Fantastyka nie jest moją ulubioną kategorią, aczkolwiek uważam, że ta książka jest klasyką, którą trzeba znać.
Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - książki zekranizowane,
Jak ja uwielbiam książki Lema! Jeszcze nie spotkałam się z literaturą która by mnie bardziej zachwyciła. Sam Solaris nie jest moją ulubioną jego książką, ale rozumiem dlaczego jest najbardziej popularny. Dodany wątek romantyczny który pomimo że nie jest wątkiem głównym, znacznie zwiększył grono czytelników. Ja jednak najbardziej cenię sobie aspekt usilnego poszukiwania porozumienia pomiędzy ludźmi a Solaris, które nigdy nie zostało osiągnięte. Lem jest mistrzem uświadamiania ludziom jak mało wiemy i jak bardzo jesteśmy ograniczeni przez obecnie posiadaną już wiedzę. Nawet patrząc w kosmos i rozmyślając o "obcych" cywilizacjach, jako pierwsze przychodzi na myśl coś podobnego do nas, z czym prędzej czy później się porozumiemy. Właśnie między innymi dlatego zostało napisane Solaris, aby pokazać, że nasze wyobrażenia mogą się mieć nijak do rzeczywistości która na nas czeka.
LenaVenator plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Książka o pragnieniu ludzi, aby odkrywać to co nieznane, a także o tym, że skutki tych działań mogą doprowadzić do zagłady. Nie jest to jednoznaczna książka, zawiera wiele przemyśleń o charakterze filozoficznym. Niestety, nie wciągnęłam się w ten fantastyczny świat nieodkrytych planet i stacji kosmicznych.
jarzebina22 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:

MOJE „SOLARIS” – mój wszechświat


NIETYPOWE RECENZJE MARTY- wpis z blogu o tym samym tytule. autor-Marta Grzebuła-Jarzębina15 mar


SOLARIS – Stanisław Lem.
Długo zastanawiałam się, jak opisać moje emocje, które mi towarzyszyły przy czytaniu tej powieści, gdy byłam dzieckiem. Miałam przecież tylko 11 lat. Mimo to pamiętam ten dzień, choć w mojej pamięci jest luka dotycząca pełni okoliczności zagłębiania się w tę powieść. Czy to był dzień, czy może już wieczór? Nie wiem. Moje wspomnienia ograniczają się tylko do kuchni, gdzie stał tuż pod oknem stół a ja pochylona nad nim, za zgodą tatki, i o ile kojarzę w Jego obecności, wnikam wolno w ten, jak dla mnie wówczas niezrozumiały świat fikcji…Wszechświat. Co ja mogłam wtedy o nim wiedzieć? Nic. Taka jest prawda. Ale to dzięki tej książce a później setce moich pytań, skierowanych do taty zaczęłam rozumieć i pojmować ogrom tego, co zostało mi ujawnione w tej książce. Trzymałam się blisko głównego bohatera i tak jak on błądziłam w domysłach i przypuszczeniach a inni bohaterowie tej powieści wydawali się mi osobami, które pragną skrzywdzić początkowo mnie i jego. Mojego przewodnika. Mama wyjaśniła mi międzyczasie słowo „psycholog” zdefiniowała je jak najprzystępniej. Kochani musicie wciąż pamiętać, że piszę tu o czasach, gdy w Polsce nikt nie słyszał o komputerach, nikt też nie wiedział { nieliczne grono, wiedziało}, czym jest gatunek S-F a o komputerach? O Boże…Nawet nie słyszałam o echu na ich temat. Cudem techniki były telewizory lampowe i radia. a długopis z obrotową osłoną potrafił „obliczać „ tabliczkę mnożenia. Uśmiechacie się? Nie dziwię się Wam. Nie wspomnę tu o telefonach. Dwa lub trzy na cały blok. Tak, Kochani to były czasy, gdy dzieci miały jedyną rozrywkę tylko wówczas, gdy szalały z kluczem na szyi na podwórku bawiąc się w Indian, lub Czterech Pancernych i Psa … Tak, więc po uzmysłowieniu Wam, iż wciąż piszę o latach 70 podążam dalej do tej krainy, gdzie na stole leży książka {już naprawiona, ale nadal bez okładki} a ja pod bacznym okiem taty, Stefana czytam kolejny rozdział. Przeraża mnie to, kiedy mój bohater- przewodnik i ja musimy się tłumaczyć przed jakimiś ludźmi i udowadniać, iż na stacji badawczej panuje zła materia…Materia ta ukazuje się w postaci zjaw {tatko przybliżył mi ich opis używając słowa „duchy” } Dziś wiem, że nie o to tu chodziło. Ale wiecie, co pojęłam bez podpowiadania? Miłość. Ona była dla mnie tym…Tym czymś bardzo czytelnym w przekazie.…Ona, moja bohaterka, była realna, kochająca oddana i tak chciałam, tak chciałam, aby …No właśnie. Czy im się udało? Oczami mojego bohatera spoglądałam przez te swoiste „okno” na tę przestrzeń, gdzie pulsującą gamą barw istniało to inne, odmienne i niezrozumiałe dla nas wszystkich życie. Dla nich, moich bohaterów również. Inteligencja. I te słońca…Och, to było takie inne…Nieznane. Pamiętam, jak przed oczami przywołałam obraz „naszego” słońca. Jedynego, jakie do dziś nam towarzyszy… Jest ono czasem żółte, czasem czerwono- pomarańczowe, ale nie takie jak tam…te dwa słońca…Dziwne. Jakże to inny świat. Cytoplazmatyczny ocean. Jakże to zabrzmiało w moich uszach tajemniczo { Wówczas czytałam tylko na głos- polecenie rodziców} I ja, prowadzana, słowo po słowie, pomiędzy ich światami …Światami wspomnień a może wyrzutów sumienia? I ich teraźniejszości. I one…te niezniszczalnych twory, neurtriony…Niszczą moich bohaterów? Czy wyzwalają? Jeszcze tego nie pojmuję, ale boli mnie to, iż oni cierpią. A ja, razem z nimi. Każdego mi żal, ale najbardziej…jego. Chcę, aby ją uratował…Nie interesuje mnie to czy ona jest jakimś tam „tworem” ona jest …Jest taka dobra, tak kochająca. Wzdycham. Patrzę na tatkę uśmiecha się. Widzi, że emocje, jakie towarzyszą moim bohaterom, te jedne jedyne w swoim rodzaju, pojmuję doskonale. Mimo to moja podświadomość zastanawia się nad czymś jeszcze. Czy to, co jest w tym „oceanie” jest rzeczywiście jakąś formą inteligencji? Jeśli tak, to co to oznacza dla mnie. A dokładnie dla moich bohaterów. Zwłaszcza dla tego jedynego, wybranego przeze mnie, mojego przewodnika.
Kochani jak zdążyliście się już zorientować, ta recenzja jest nieco inna. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Obudził się w tej chwili we mnie mój „ocean” wspomnień. Materializuję osoby, które tego dnia krzątały się w kuchni, gdy ja z zapartym tchem obracałam strony tej książki. Mama, której już ze mną nie ma…Odeszła ponad dwa lata temu. Nawet teraz smutek zaczął mi automatycznie towarzyszyć. I paradoksalnie dzięki tej notatce, dzięki tej powieści, i dzięki tamtemu wspomnieniu i ja zrozumiałam mój sen { Wspomniałam o nim w poprzednim wpisie}
SEN- Złoty okręt a w nim ja, lecz nie płynę po miękkich falach morza, czy oceanu, ale unoszę się coraz wyżej. Początkowo otula mnie błękit, potem gdzieś na granicy tego błękitu opada na mój okręt czerń. Czerń, która rozbłyska srebrem płomieni. Ogarnia mnie strach, czuję jak paraliżuje mnie ten widok. Nie rozumiem tego, co się dzieje. Okręt po chwili zmienia się błękitno – czerwoną łunę a ja staję się jego promieniem i wnikam w tę wszechobecną czerń. Już się nie boję. Dziwne. Mam wrażenie, że nie mam ciała. Jestem energią? Myślę. Energią, czego? Własnych lęków, obaw? A może wspomnień? I nagle początkowy, dostojny i lekko falujący ruch, dzięki któremu pokonuje kolejne warstwy mroku, staje się nieobliczalny…Wszystko wiruje, zasysa mnie do głębi. Głębi czegoś równie, jak ja nienamacalnego i po paru sekundach dostrzegam zarys sylwetki. Jakże znajomy zarys. Moja mama? Myśl przyspiesza. Nie ja, nie moje ciało. Myśl. Ciała niema. Czuję napływające, do moich świadomie wciąż funkcjonujących neuronów, szczęście. Moja mama, Basia? Łzy? Czyżbym mimo wszystko potrafiła płakać? Chyba tak. Wyciągam, nie widzialne, w Jej kierunku ręce i wołam: -Mamusiu!” …I budzę się. Być może zastanawiacie się, jaki to ma związek z ową powieścią? Nie dziwi mnie to. Więc szybko Wam odpowiem. Ale uczynię to, nie moimi słowami – „ Amor omnia vincit „ – [Miłość wszystko zwycięża ]
Nawet śmierć, dodaję w myślach, kiedy mąż tego poranka szykuje mi kawę. Jej aromat wypełnia kuchnie i moje zmysły a ja się uśmiecham…Wtedy…niemal 41 lat temu i dziś…gdy mam już trochę więcej niż 20 lat…Patrzę na kochanego i kochającego mnie człowieka…Znów się uśmiecham, ciepło i serdecznie. Mąż „puszcza do mnie oczko” … Wraz z jedynym znanym mi słońcem wstaje dzień. Otacza mnie mój wszechświat…jestem w nim.
Kochani. To dała mi ta powieść, także już wtedy. Przekonała mnie, że choć jest wiele niezbadanych, nieznanych światów…Moim wszechświatem jest i będzie miłość. A Waszym?
Marta Grzebuła
Ps. Być może ta recenzja Was nie usatysfakcjonowała. Rozumiem to. Wybaczycie więc. Ale wyjątkowo, tę powieści, tego autora nie trzeba polecać. Każdy, kto sądzi, iż jest miłośnikiem gatunku S-F … MUSI znać tego autora. To klasyka tego gatunku, więc nie wyobrażam sobie nikogo pretendującego na miłośnika science- fictioin, kto by nie przeczytał tej powieści {tej i innych, tego autora} A ja tylko opisałam Wam dalekosiężne „skutki” tych słów z książki SOLARIS, tworzących tamten świat i kierujących mnie ku tej jednej, jedynej ważnej myśli… „Amor omnia vincit”


Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-01, Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Świetna i nieprzewidywalna..
vulkann Linia koment
Przeczytane:2016-07-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2016-04-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wojna9999 Linia koment
Przeczytane:2015-02-12, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kalisi Linia koment
Przeczytane:2014-12-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
sabja Linia koment
Przeczytane:2014-07-20, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,Na półkach,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2002-11-04, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ewaglinka1990 Linia koment
Przeczytane:2014-06-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mucholapka Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
iwan Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 2011,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów