Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2013-09-18
ISBN: 978-83-7776-045-1
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Czytelnik przyzwyczaił się do tego, że najmłodszym odbiorcom powinno się serwować lekkie bajki ze szczęśliwym zakończeniem, w których główne role odgrywają piękne księżniczki, mężni rycerze i obdarzeni wielką mądrością starcy. Warto jednak podsunąć młodemu czytelnikowi opowieść wychodzącą poza klasyczny kanon baśni dla dzieci. Niech będzie to historia prosta i łatwa w odbiorze, ale też rozgrywająca się w realnym świecie. Niech prezentuje sytuacje, które uczą dziecko samodzielności, niech pokazuje, że nie każde zachowanie godne jest pochwały, a najszczersze pragnienia mogą okazać się w rzeczywistości jedynie rozczarowaniem. Zaproponujmy maluchom lekturę książki Sonia śpi gdzie indziej.

Mała Sonia będzie nocowała u swojej koleżanki, Celestyny. Fakt ten napawa dziewczynkę wielką radością i podnieceniem. Pierwszy bowiem raz w swoim życiu spędzi ona noc poza domem. Dla naszej małej bohaterki to paleta niewyobrażalnych możliwości. Długie zabawy z przyjaciółką, podjadanie słodyczy czy rozmowy do późnej nocy – takie cele postawiła sobie Sonia. Rzeczywistość okazuje się jednak brutalna i podła. Celestyna, odkąd przekracza prób swojego domu, nabiera przesadnej, wręcz nieuprzejmej pewności siebie, zasady, jakie panują w domu przyjaciółki, onieśmielają Sonię, a schorowany, stary pies napawa dziewczynkę odrazą. Jak doświadczenia przedziwnego dnia przełożą się na spokój naszej bohaterki podczas nocy w nowym miejscu? O tym czytelnicy przekonają się w dalszej części lektury.

Sonia śpi gdzie indziej to pięknie wydana opowieść dla najmłodszych czytelników. Duży, imponujący format książki zapowiada fantastycznie spędzone chwile podczas wieczornej lektury. Zamieszczone w książce ilustracje doskonale oddają nastrój opowieści – początkową radość, gdy Sonia tańczy wraz z Celestyną, przez niepewność i zagubienie, gdy dziewczynka kroczy długim, wysokim korytarzem, z mnóstwem ogromnych, tajemniczych drzwi, aż po przerażenie, gdy Sonia uświadamia sobie, że została w nocy sama w ciemnym pokoju bez ulubionej koleżanki. Rysunki wykonane są z niezwykłą starannością. W miejscach, gdy należy wyolbrzymić konkretne emocje, autorka stosuje zdecydowany, intensywny kolor bądź wyrazistą, grubą kreskę. W przypadku, gdy zdarzenia wyjęte są jakby z sennego koszmaru, zamieszczone na rysunkach sytuacje czy przedmioty nabierają abstrakcyjnych kształtów, a ich kontu są niepewne, rozmyte. Nastrój w zdecydowanie większym stopniu budują ilustracje niż narracja. I za to należą się Piji Lindenbaum wielkie brawa.

Fabuła książeczki jest prosta, spójna i bardzo łatwa w interpretacji. Krótkie zdania przypominają wypowiedzi małych dzieci – są bogate w treść, pozbawione jednak zbędnych szczegółów, skomplikowanych, kwiecistych opisów. Sonia śpi gdzie indziej to książka, która oswaja najmłodszych z lękami – przed nowymi doświadczeniami, sytuacjami i otoczeniem. Tłumaczy, że nagromadzone każdego dnia emocje często znajdują ujście podczas snu, nierzadko przekształcając się w abstrakcyjne wizje, a czasami nawet koszmary. Wreszcie - publikacja Piji Lindenbaum udowadnia, że pragnienia czy marzenia, na ziszczenie których czekaliśmy z wielką niecierpliwością, wcale nie muszą okazać się tak fantastyczne, jak nam się początkowo wydawało. Czasem poczujemy się oszukani, czasami - troszkę rozczarowani, a czasem może nam być po prostu przykro. Tak, jak naszej małej bohaterce. Ale o tym przekonać się można po lekturze książki Sonia śpi gdzie indziej.

Melody24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Aktualnie jestem świeżo po lekturze „Sonia śpi gdzie indziej” P. Lindenbaum, córka już śpi (czyli plan podstawowy wypełniony), a ja niemal na gorąco przedstawiam Wam relację z lektury.

Sonia po raz pierwszy w swoim życiu będzie spać poza domem. Tę noc, spędzi u swej koleżanki, Celestyny. W głowie ma już ustalony plan wizyty oraz rzeczy, które z pewnością będę razem robić z przyjaciółką. Jednak nie wszystko idzie po myśli Sonii. Celestyna nie zachowuje się tak, jak powinien gospodarz, w domu jest wiele dziwnych rzeczy oraz osób. W pewnej chwili sytuacja przybiera niespodziewany obrót, i nie wiemy już, gdzie jest rzeczywistości a senne wyobrażenia. A jakie wrażenia wywrze na Sonii ta niezwykła przygoda? Przekonajcie się sami ;)

Opowiadanie zostało napisane, zachowując sposób narracji dziecka. Jest to ciekawy zabieg, dla malucha treść jest lepiej zrozumiała a rodzic, myślę, że będzie miał nieco frajdy, przenosząc się w ten sposób do świata dziecka. Fabuła nie jest skomplikowana, więc dziecko z łatwością zrozumie, co się dzieje.

Na szczególną uwagę zasługują ilustracje, które znajdziemy w książce. Idealnie akcentują czytany tekst oraz budują niepowtarzalną atmosferę. Nawet małe dziecko, które nie umie jeszcze czytać może spokojnie przeglądać sobie książeczkę i na podstawie rysunków układać w główce własną historię lub ... „markować” czytanie (ta opcja wyjęta żywcem z autopsji :)

Nie jest to standardowa bajeczka, jakie prawdopodobnie w znacznej przewadze trafiają do naszych rąk. Jest inna, lecz przez to właśnie – niepowtarzalna. Znajdziemy w niej prawdziwe uczucia, jakie towarzyszą nam każdego dnia.

Gorąco polecam Wam "Sonia śpi gdzie indziej", książka na prawdę warta jest naszej uwagi. Dodatkowo, stanowi niezła "odskocznie od klasycznej klasyki" więc warto wzbogacić nią biblioteczkę naszego dzieciaka :)
madak Linia koment
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,Książki dla dzieci,
Okładka - Sonia śpi gdzie indziej Święta dzieci z dachów
Mårten Sandén, Lina Bodén
Okładka - Sonia śpi gdzie indziej Wiktorio, I love you