Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Stacja Jedenaście

Emily St. John Mandel

Ocena ( 9 osób )
4.3
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2015-11-17
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788361386704
Liczba stron: 462
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Postapokalipsa z Szekspirem w tle   

Niedokończona lista:
    (...) Nigdy więcej miast. (...) Nigdy więcej podświetlonych ekranów, kiedy ludzie podnoszą swoje telefony ponad tłum, żeby zrobić zdjęcie w czasie koncertu. (...)
    Nigdy więcej lekarstw. Nigdy więcej pewności, że przeżyjesz zadrapanie na dłoni, zadraśnięcie palca podczas krojenia warzyw na obiad, ugryzienie przez psa.(...)
    Nigdy więcej państw. Wszystkie granice zostały zniesione. (...)
    Nigdy więcej internetu.

Świat żyje kolejnym dniem, radosnym dla jednych, a smutnym dla innych. Jedni się śmieją, inni płaczą. Jedni śpią, drudzy pracują, inni odpoczywają. Jedni są aktorami, inni - tylko widzami. Na takim właśnie świecie pojawia się - jak zwykle niespodziewanie - epidemia grypy. Wygląda na jedną z wielu klęsk, jedną z „to już było i minęło”. Niestety, tak tylko wygląda. Doba, dwie - i człowiek zarażony wirusem umiera. A choroba rozprzestrzenia się błyskawicznie. Szpitale pełne są chorych, szybko zaczyna umierać personel medyczny. Stopniowo przestają działać: komunikacja, szkoły, sklepy, stacje benzynowe, lotniska. Wirus nie wybiera, atakuje służby porządkowe i wojsko. Najpierw miasta i duże skupiska ludzi, potem te mniejsze. Świetnie dotąd funkcjonujące mechanizmy przestają nagle działać. Nie, nie wszyscy giną. Dlaczego? Tego nie wie nikt. Upadek.

Stacja Jedenaście Emily St. John Mandel to zdobywczyni nagrody im. Arthura C. Clarke’a w roku 2015. Fantastyka postapokaliptyczna, dystopijna wizja przyszłości świata po tajemniczej pandemii grypy gruzińskiej. Podobnych tematycznie książek pojawia się ostatnio sporo, czym zatem zwraca uwagę akurat ta powieść? Z pewnością sposobem ujęcia tematu, jak i stylem autorki, nostalgicznym klimatem. To nie jest napisana chronologicznie, uporządkowana historia. To raczej zbiór obrazów z różnych planów czasowych, jak i z życia różnych osób. Różnych - ale z sobą powiązanych krótszym lub dłuższym epizodem. Główną postacią jest Arthur, aktor, który odniósł sukces zawodowy, a którego śmierć na scenie teatru w wyniku zawału serca otwiera powieść. Arthur, który grywał w filmach i w sztukach teatralnych, a zmarł grając króla Leara. To z nim zetknęli się m.in. Jeevan - były paparazzi chcący zostać ratownikiem medycznym, Kirsten - autorka komiksów, z których jeden dał tytuł tej książce, Clark - przyjaciel Arthura czy Tyler - jedyny syn słynnego aktora. Mniej lub bardziej ważne postaci poznajemy w różnych momentach ich życia. Zarówno w czasie przed upadkiem, jak i kilka, kilkanaście czy ponad dwadzieścia lat później. Nie tyle mocno wnikamy w ich życie, co koncentrujemy się na pewnych jego momentach. Nie ma tu jednolitego podejścia do poszczególnych osób. Nie ma podobnych, krótkich rozdziałów. Tym krótszym towarzyszą mocno rozbudowane, a zwięzłym epizodom - tłumaczące rozmaite niuanse dłuższe opowieści.

To nie jest tylko prosta wizja możliwej przyszłości. To próba ukazania jej poprzez losy kilku osób. To zresztą często spotykany zabieg, koncentracja na zmieniającym się świecie, widzianym oczami wybranych postaci. W niezrozumiałym, pozbawionym informacji, pełnym niepewności, przemocy, lęku, całkowicie nowym dla nich środowisku. To wizja rozpadu cywilizacji, zdziesiątkowanej, zmieniającej się w archipelag małych ludzkich grup. Tych, którym nie wiadomo dlaczego udało się przeżyć atak wirusa. Emily St. John Mandel szczególnie interesuje się analizą relacji międzyludzkich. Same wydarzenia są swoistym tłem do ukazania, analizowania i zrozumienia sieci powiązań łączących ludzi - kiedyś i teraz.

Samo przetrwanie nie wystarcza

Ta wizja jest na swój sposób dziwna. Chwilami jakby zbyt estetyczna, zbyt poetycka. Patrząc na całą historię ludzkości, nie do końca chyba realna. To nie tyle kwestia obrazów wykreowanej na łamach powieści mrocznej przyszłości, co rozłożenia akcentów. Walka o byt, tak mocno podkreślana w wielu powieści postapokaliptycznych, schodzi tu (nie wiedzieć czemu), na plan dalszy. Zastępuje ją walka o słowa, o piękno, o pozostanie wrażliwym. Zamiast zaspokajania potrzeb według dobrze znanych zasad - od najprostszych, podstawowych, do bardziej złożonych, wtórnych, następuje odwrócenie tej kolejności. Postacie rozmawiają, filozofują, szukają pokrzepienia w sztuce, w muzyce. Obraz upadku cywilizacji jest w pewien sposób zbyt elegancki, zbyt sterylny. Pojawiająca się tu przemoc nie przytłacza. Źródłem siły dla bohaterów stają się piękno i prawda, idea, sztuka, marzenia i słowa artystów. Dla niektórych - być może - jest to ważne, ale dla jakiej części społeczeństwa? Jest w tej prozie coś mocno przykuwającego uwagę. Może trochę naiwna, ahistoryczna wiara w człowieka i w siłę wartości, które okazują się silniejsze niż darwinowska w duchu bezwzględna walka o przetrwanie? Może pozostawienie postaci pełnymi wzniosłych słów i ideałów mimo otaczającego ich rozpadu?

Dla części bohaterów powieści życie przypomina film. Przed wybuchem epidemii wiodą życie mniej lub bardziej wygodne. Są jak lunatycy, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że są nieszczęśliwi. Może dopiero sytuacja skrajna im to  uświadamia? Może dopiero kataklizm i szybki upadek pędzącego przed siebie postępowego świata uświadamia im miałkość tego, co uważali za najważniejsze? Arthur dochodzi do podobnych wniosków jeszcze przed śmiercią, ale nie dane jest mu już niczego zmienić. Nie wykorzystał danego mu czasu - bo tego czasu tak naprawdę sami sobie nie możemy wybierać.

Stacja Jedenaście jest próbą wyjścia poza schemat gatunku. Jest zarówno powieścią fantastyczną, jak i obyczajową. Jest spojrzeniem na świat ludzi zawiedzionych własnym życiem. Ukazuje, że tego, co już było, zmienić nie można. Można żałować, może - wspominać, ale jest to przeszłość, która była i minęła. Kształtować możemy tylko przyszłość - i to poprzez konkretne, często drobne decyzje. Poezja, literatura, muzyka są ważne, ale raczej dla garstki ludzi. Przeciętni ludzie żyją, zajmując się codzienną pracą, prostymi rozrywkami, prozaicznymi rozmowami, jedzeniem, piciem, spaniem, kupowaniem, oglądaniem telewizji, czytaniem gazet, telefonowaniem. Tylko w wizji literackiej wszyscy chcą rozmyślać nad zagadką istnienia, nad egzystencją, oddawać się filozoficznym dysputom i rozważaniom. Chcą mierzyć się z sensem swojego istnienia, o którym w normalnym życiu raczej nie myślą.

Życie ukazane jest w tej powieści jako zbieg wielu okoliczności, splotów zdarzeń. Na większość z nich nie mamy większego wpływu. Zawsze jednak, każdego dnia podejmujemy różne, często drobne decyzje - i to one powinny być dla nas ważne. Spotkania z ludźmi, relacje z nimi, słowa do nich skierowane. Świat może być piękniejszy, a życie znośniejsze o ile większość z nas będzie do tego dokładać własną cząstkę, nie czekając, aż zrobią to inni.

Tak to już jest (...) Nie wiesz dokąd zmierzasz, dopóki tam nie trafisz.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
vaapu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,Mam,Wyzwanie - fantastyka 2016,
To ciekawa książka o ludziach, którzy przetrwali upadek cywilizacji. Ukazuje losy kilkorga tylko osób, a we wszystko zgrabnie wplecione są nawiązania do twórczości Szekspira. Bardzo przyjemnie napisane, ale muszę przyznać, że spodziewałam się kompletnie czegoś innego. Zdecydowanie nie idzie w stronę "klasycznego" postapo, w tym zniszczonym świecie jest... strasznie spokojnie. Stacja Jedenaście to dość nietypowa książka. Osobiście wolę więcej akcji, ale mimo to podobała mi się.
Patrycjaf plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-28, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - fantastyka 2016,Mam,
Myślę, że książka przereklamowana.
O ile okładka, rekomendacje na okładce, informacja o nagrodach zachęcają, to zniechęcają liczne błędy w tekście.
Kilka uwag co do treści:
1. Największą przeszkodą w pozytywnym odbiorze książki był mój brak sympatii do któregokolwiek bohatera.
2. Wydarzenia opisywane są z perspektywy różnych osób, na dodatek nie chronologicznie, ale akcja cofa się do różnych momentów- osobiście nie przepadam, za takimi zabiegami w książkach.
3. Klimat i ogólny wydźwięk fabuły- przygnębiający, książka pogrążyła mnie w smutku; w treści jest sporo gorzkiej refleksji i nostalgii nad tym co minęło. W sumie na duży plus, bo zmusza do zastanowienia się nad życiem, nad ulotnym pięknem, sprawia, że można poczuć się w zasadzie szczęściarzem- żyjemy w świecie pełnym dobrodziejstw cywilizacji (telefon, internet, leki), które przyjmujemy za coś oczywistego. Zmuszenie czytelnika do refleksji nad pięknem świata to właściwie największy, jeśli nie jedyny plus książki.
Sheti plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
,,Stacja jedenaście" to niecodzienna opowieść. Nawiązuje do twórczości jednego z największych pisarzy wszech czasów, Williama Shakespeare'a. Należy on do grona moich ulubionych autorów, dlatego nie mogłam przejść obojętnie obok tej pozycji. Na korzyść tej książki przemawia również fakt, iż była nominowana do wielu nagród i zdobyła nagrodę Arthura C. Clarke'a za najlepszą powieść roku. Emily St. John Mandel przenosi nas do świata postapokaliptycznej przyszłości, w której ludzkie życie diametralnie się zmieniło.
Wydawałoby się, że apokalipsę wystarczy przetrwać i jakoś żyć dalej. Nieprawda. Przytaczając cytat widniejący w postaci tatuażu na ramieniu jednej z bohaterek tej powieści, ,,Samo przetrwanie nie wystarcza". Wizja końca świata przedstawiona przez autorkę jest dobrze opisana i ponownie mamy tutaj do czynienia ze śmiertelną zarazą. Ona jednak nie przemienia ludzi w bezmózgie zombie, a po prostu zabija w brutalny sposób, w niezwykle krótkim czasie. Świat opustoszał, a idealnym jego odzwierciedleniem jest okładka ,,Stacji jedenaście". Ciekawą rzeczą jest wyjaśnienie samego tytułu tej książki, które można zrozumieć dopiero na ostatnich stronach. Historia Stacji Jedenaście i Doktora Jedenaście towarzyszy nam od początku, ale tak naprawdę całe jej sedno wychodzi dopiero na sam koniec.
,,To życie nigdy nie należało do nas. My je tylko na chwilę wypożyczyliśmy."
Emily Mandel sprawnie operuje językiem i dogłębnie opisuje rozgrywające się wydarzenia. Początkowo można odnieść wrażenie, że historia jest pozbawiona sensu i logiki, ale to tylko złudzenie. Owszem, skaczemy tutaj pomiędzy jednym miejscem akcji a drugim, a co więcej pomiędzy przeszłością i teraźniejszością, ale łatwo utrzymać chronologię i zrozumieć, gdzie w danym momencie się znajdujemy. Jest to ciekawy zabieg zastosowany przez autorkę, bowiem takie retrospekcje pomagają nam zrozumieć historie poszczególnych bohaterów, a jest ich tutaj całkiem sporo.
Najbardziej wyrazistą postacią okazała się być Kirsten, młoda aktorka wędrująca z grupą o nazwie Podróżująca Symfonia. W różnych miejscach, gdzie jeszcze można znaleźć życie, aktorzy wystawiają dzieła Shakespeare'a. Pojawia się również postać znanego aktora Arthura Leandera, którego opowieść bardzo dobrze poznajemy, mimo że na pierwszych stronach pada martwy na scenę. To właśnie dzięki tym skokom pomiędzy tym, co było, a tym, co jest. Na uwagę zasługuje oczywiście Miranda, od której zaczęła się historia Stacji Jedenaście. Być może bohaterowie nie są przedstawieni w taki sposób, że jesteśmy w stanie wyobrazić ich sobie w każdym detalu, ale Emily Mandel miała tutaj chyba nieco inny cel. Mam wrażenie, że każda postać to takie narzędzie, niosące pewne przesłanie.
,,Gdyby twoja dusza opuściła ziemię, poszedłbym za nią i ją odnalazł."
Należy wspomnieć, że nie jest to typowa postapokalipsa. Jest osobliwa i niepowtarzalna. Daje nam do zrozumienia, że w życiu piękne są tylko chwile, że nic nie trwa wiecznie i wszystko jest ulotne, nawet nasze życie. To bardzo melancholijna i spokojna opowieść, w której nie doświadczymy fizycznej brutalności jako takiej. Akcja toczy się spokojnym i umiarkowanym rytmem, raczej nie można tutaj mówić o jej zaskakujących zwrotach, ale o nutce nieprzewidywalności już trochę tak. To ciekawa książka, która skłania do refleksji i zmusza do myślenia. Pobudza ciekawość czytelnika, nie tylko ze względu na swoją oryginalność.
,,Stacja jedenaście" to dobra i interesująca powieść, jednak w wielu momentach czułam niedosyt. Jakby czegoś mi tutaj zabrakło - z jednej strony autorka naprawdę świetnie sobie poradziła z połączeniem tak wielu elementów w spójną całość, a z drugiej coś mi tu nie do końca grało. I jak dla mnie zdecydowanie za mało Shakespeare'a! Mimo wszystko jest to poprawnie napisana książka, która przedstawia znaczenie wszelakiej sztuki i pasji w życiu człowieka, w tym przypadku dającej nadzieję i chęć do życia. Powieść ta jest przesycona specyficzną atmosferą, która udziela się czytelnikowi, ale w moim przypadku nie na tyle, aby całkowicie zatracić się w świecie stworzonym przez autorkę. Mimo wszystko jest to pozycja godna uwagi.

www.bookeaterreality.blogspot.com
Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
"Szczerze przyznam, że miałam chwile zwątpienia podczas lektury tej powieści. Z jednej strony denerwowała mnie cała masa błędów w tekście, które skutecznie wybijały mnie z rytmu czytania. Z drugiej strony ciągłe przeskakiwanie z bohatera na bohatera, z jednego okresu czasowego na drugi... - nie przepadam za tego typu zabiegami, zwłaszcza że jedne historie były ciekawe, inne zaś sprawiały, że prawie zasypiałam nad tekstem. Zacisnęłam jednak zęby i postanowiłam dotrwać do końca. Patrząc wstecz jestem w stanie zrozumieć, dlaczego ta powieść została nagrodzona. Może i nie zdołała mnie wzruszyć, ani mną wstrząsnąć (co obiecywano mi na okładce), jednakże nie da się nie zauważyć tego, że zmusza ona do refleksji zarówno nad własnym życiem, jak moralną kondycją całej ludzkości. Udowadnia, jak z pozoru błahe wydarzenia mogą wpłynąć na przyszłość nie tylko jednostki, ale też większej grupy społecznej. I że czasem nic nie dzieje się bez powodu..."

Zachęcam do zapoznania się z całą moją recenzją dostępną na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/stacja-jedenascie-emily-st-john-mandel/
Igem plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bardzo chcę przeczytać i chcę, by mój mąż przeczytał.
Kreatywa plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Moje zbiory,
Wydawać by się mogło, że w literaturze science-fiction wszystko zostało już powiedziane. Bestsellerowa "Station Eleven" jest najlepszym dowodem na to, że wizje dystopijnej przyszłości wciąż mogą stanowić niemałe pole do popisu dla pisarzy. Emily St. John Mandel niby kreuje wizje przyszłości, niby degraduje ten doskonale nam znany świat, a jednak prowadzi swoją opowieść tak, by miała ona charakter uniwersalny i odnosiła się przede wszystkim do realiów dzisiejszych. Do współczesnego człowieczeństwa i do współczesnych dóbr, które błyskawicznie możemy stracić.

To, jaki według Mandel będzie ten świat, schodzi na dalszy plan. "Stacja Jedenaście" zmusza czytelnika przede wszystkim do odpowiedzenia sobie na pytania dotyczące sensu istnienia, tego, co w życiu ważne, tego kim jesteśmy i jak zostaniemy zapamiętani. To bardzo mądra książka, która w dobie modnych ostatnio powieści dystopijnych wyróżnia się przekazem, sposobem kreowania rzeczywistości, wieloaspektowym spojrzeniem na kwestię człowieczeństwa. To ciekawe, bo mogą pokochać ją zarówno miłośnicy prozy fantastycznej, jak i ci, którym obca jest literatura tego typu. "Stacja Jedenaście" kryje w sobie bowiem sporo uniwersalizmu, a swoją emocjonalnością i przekazem przekona do siebie wszystkich, którzy lubują się w sztuce i nie boją się stawiać sobie pytań o sens istnienia i charakter natury ludzkiej.

"List miłosny do współczesności"
Emily St. John Mandel użyła powyższych słów dla określenia swojej powieści. Tych kilka słów wystarczy, by najdoskonalej opisać to, co kryje w sobie bestsellerowa "Stacja Jedenaście". Chyba jeszcze nikt w tak wzruszający i mądry sposób nie docenił w prozie tego, w jak dobrych czasach przyszło nam żyć. Mówi się, że nie docenimy czegoś, póki tego nie stracimy. Powieść Mandel uświadamia to najdobitniej.
Faraons Linia koment
Przeczytane:2016-06-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
frescoo Linia koment
Przeczytane:2016-04-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52/2016,
Lorelei Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katibe Linia koment
Przeczytane:2016-02-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2016 r.,Mam,
mapi Linia koment
Przeczytane:2016-01-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
BoRoWiK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Glonek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Simi_48 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2015-11-29, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów