Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Strąceni

Gwen Hayes

Ocena ( 7 osób )
4.4
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2011-07-05
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-241-4007-7
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Podziemna miłość

 

Jak to jest żyć w czeluściach piekieł, gdzie rodzą się koszmary, a powietrze przesycone jest zapachem siarki? Jak to jest spoglądać tęsknie przez ponad sto siedemdziesiąt lat na świat, marząc o chwili doświadczenia człowieczeństwa? Tego właśnie pragną demony, do tego tęsknią i to chęć poczucia się choć przez chwilę jak ludzie motywuje ich do zabierania energii, krwi i życia. Ale nie udaje im się nigdy zdobyć tego, czego potrzebują najbardziej - duszy.

 

Czy jednak wszystkie demony są takie złe? A co z tymi, które pragną kochać, pragną czuć? Próby odpowiedzi na te pytania podjęła się Gwen Hayes, autorka romansu paranormalnego Strąceni . Historia ta jest niczym powiew świeżości w świecie zdominowanym przez wampiry - tu mamy tylko demony i sukuby, a ciekawie skonstruowana fabuła czyni z książki pozycję godną polecenia wszystkim wielbicielom (a raczej wielbicielkom) tego rodzaju literatury.

 

Poznajemy Theę, dziewczynę z dziwnym brytyjskim akcentem, która mieszka w małym miasteczku Serendipity Falls w Kalifornii. Cztery lata temu przeprowadziła się tu z Londynu wraz z ojcem i odtąd, pod czujnym okiem rodziciela, stara się sprostać wszystkim jego oczekiwaniom  - od właściwego zachowania począwszy, po perfekcyjną grę na skrzypcach. Od Aldersonów bowiem oczekiwano, że będą najlepsi we wszystkim, co robią, a skoro ojciec udowadniał to codziennie w kancelarii, w której pracował, to córce również nie mógł pozwolić na jakiekolwiek słabości. Złota klatka, w której ją zamknął, opieczętowana była zakazami i nakazami, bowiem ojciec Thei obawiał się, że koleżanki i chłopcy odciągną ją od tego, co ważne w życiu - dążenia do perfekcji.

 

Całe szczęście, w liceum, do którego uczęszcza, Thea znalazła dwie najlepsze przyjaciółki, dzięki którym może poczuć się jak normalna nastolatka. Gdyby tylko nie nękały jej te koszmary senne, wypełnione postaciami bez twarzy z NIM w roli głównej, w których przemierza rzekę łez i błądzi w labiryncie. Jednak prawdziwy wstrząs Thea przeżywa, kiedy chłopak z jej snów, Haden Black, pojawia się w szkole, a na dodatek mają wspólnie pracować nad projektem z historii. Tylko jak tu się skupić na nauce, kiedy w nocy chłopak wyznaje jej prawdę o swojej demonicznej naturze i pragnieniu doświadczeniu społeczeństwa i… planach porwania z Ziemi do podziemnego świata narzeczonej dla siebie. Właśnie jej.

 

Czy taki związek ma jakiekolwiek szanse? Haden, jak nikt inny, wie, że życie w Podziemiach może być piekłem dla człowieka. Sam jest bowiem pół-krwi demonem, zrodzonym z sukuba, czyli demona żywiącego się energią seksualną, oraz człowieka. Tyle tylko, że jego ojciec nie wytrzymał takiego życia, gasnąc każdego dnia coraz bardziej. Czy Haden zaryzykuje w ten sposób życie ukochanej? Tego dowiemy się z fascynującej książki „Strąceni” Gwen Hayes, która przeniesie nas do innego świata, pełnego okrucieństwa i bezwzględności, ale też… miłości. Podczas lektury otoczy nas wręcz irracjonalne i niewytłumaczalne wrażenie mroku oraz niebezpieczeństwa i tylko od nas zależy, czy oprzemy się urokowi demonów. Pamiętajcie tylko, że „dół jest górą” (i odwrotnie), a dostać się do podziemnego świata jest zbyt łatwo, by to zapowiadało niewinną przygodę. To raczej swego rodzaju danse macabre przy dźwięku skrzypiec - melodii granej przez narzeczoną.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Simi_48 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - fantastyka 2016",52 książki 2016,

Czasami nasze życie jest niekompletne. Oddychamy, ale jednak nie żyjemy. Brakuje nam pewnej swobody i nieokiełzanego szczęścia. Mamy nadzieję, że to się zmieni. Może pewnego dnia spadnie nam płonąca osoba, która nas ożywi i wyciągnie z klatki...

W jej snach jest jak ze snów: uwodzicielski, czuły, piękny.
To dlaczego odtrąca ją na jawie?
Życie siedemnastoletniej Thei zawsze pełne było zakazów i nakazów. Ojciec nie pozwalał jej spotykać się z koleżankami ani umawiać z chłopcami. Nigdy nie miała takiej swobody jak inne dziewczyny w jej małym miasteczku.
A potem zaczęły ją nawiedzać sny. Straszne i piękne. Gdzie błądziła w labiryncie cierni i przemierzała rzekę łez. I gdzie był On.
I nagle chłopak ze snów pojawia się w jej szkole.
Jest cudowny. Pociągający jak magnez. Ale inny niż w snach.
Dlaczego za dnia ją odpycha?
Jaką skrywa tajemnicę?
Miłość Thei jest silniejsza niż strach, nawet gdy odkryje jego straszliwy sekret.
I gdy przyjdzie jej wybierać między miłością a sobą samą...

,,Czasami odpowiedzi są pytaniami.
Czasami dół jest górą."


trr
Theia mieszka w pięknym domu ze swoim ojcem. Nie musi się niczym przejmować. Powinna, być tylko poukłada i grzeczna. Idealne życie- a może jednak nie? Dziewczyna żyje ciągle z zakazami. Ojciec wiele od niej oczekuje, a ona chciałaby być tylko normalną nastolatką, która chodzi na randki i spotyka się z przyjaciółmi. Odkąd przebudziła się pewnej i zobaczyła spadającego chłopaka, który płonie, jej życie stopniowo się zmienia. Zaczynają nawiedzać ją sny, w których spotyka przystojnego mężczyznę. Pewnego dnia pojawia się w jej szkole i obraca jej życie do góry nogami.

,,Gdy doszłyśmy do schodów, zatrzymała mnie.
- A co ty do niego czujesz? To najważniejsze. Wzruszyłam ramionami.
- Góra jest dołem, dół górą.
- To znaczy?
- ...że chyba jestem częściowo zakochana w chłopaku, którego tak naprawdę nie lubię"

Powieść ,,Strąceni" zachwyca wspaniałą fabułą. To wciągająca, fantastyczna książka, przy której nie da się przejść obojętnie. Autorka miała bardzo ciekawy pomysł i świetnie go poprowadziła. Postacie są podobne do każdego z nas. Zmagają się z problemami, które mają niektórzy z nas. Ciągłe oczekiwania, zdyscyplinowanie oraz różne zakazy. Przeplatają się one ze światem demonów oraz magii. Theia jest utalentowaną skrzypaczką, która żyje w złotej klatce. Haden pragnie doznać prawdziwego życia i dać się ponieść emocjom. Również postacie drugoplanowe są warte uwagi. Donny i Amelia są przyjaciółkami Thei. Jedna jest buntowniczką, a nieśmiałą dziewczyną, która skrywa pewną tajemnicę. Akcja cały czas gna do przodu. Nie ma chwili na odpoczynek. Lekki styl pisania autorki umila nam czytanie książki.

,,Od początku miałem nadzieję, że przyjdziesz, ale nie ośmieliłbym się ciebie oczekiwać."drrGwen Hayes mieszka z mężem (jej prawdziwym chłopakiem ze snów), dwojgiem (nieco zanadto rozbrykanych) dzieci i kilkoma czworonożnymi domownikami (prawdziwymi panami jej domu) w Pacific Northwest. Powieścią Strąceni dołączyła do grona najpopularniejszych autorek romansów paranormalnych.,,Nie pamiętam, kiedy zasnęłam, choć pamiętam, że usilnie próbowałam zapaść w sen w nadziei, że znów odnajdę Hadena. Zamiast tego płakałam w poduszkę, a puste miejsce po sercu, które zabrał ze sobą, wypełniał ból."Podsumowując, powieść ,,Strąceni" to doskonała odskocznia od rzeczywistości. Wciąga bez końca i wprowadza czytelnika do innego świata pełnego magii i miłości. To powieść idealna dla młodzieży. Każdy w swoim życiu styka się z pewnymi problemami, może po przeczytaniu tej pozycji znajdziemy na nie rozwiązania. Polecam!

ksiazkomania plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Nie zaprzeczę, że książki fantasty, paranormal romance to mój ulubiony gatunek. Świat wampirów, czarownic, elfów i innych stworzeń nadnaturalnych jest mi dobrze znany i chociaż pojawia się w nich pewien schemat, to i tak z chęcią sięgam po tego typu książki. Tak też było w przypadku książki Gwen Hayes.


Theia to siedemnastoletnia dziewczyna, która żyje z ojcem w małym miasteczku Serendipity Falls. Życie Thei od początku było usłane ciągłymi nakazami i zakazami. Surowy i oziębły ojciec nie okazuje uczuć, jakie powinien okazywać nastoletniej córce. Głowa rodziny nie pozwalała Thei spotykać się z chłopcami, również ogranicza kontakty z przyjaciółkami, które to ponoć miają zły wpływ na Theię. Dziewczyna ma dwie przyjaciółki, którym ufa bezgranicznie i do których może się zwrócić w każdej sprawie. Amelia i Donny, bo o nich mowa, wiedziały o surowym wychowaniu Thei, jednak przy każdej nadarzającej się okazji chciały ją od tego odciągnąć.


Pewnej nocy Theia miała dziwny sen. Wydawało jej się, że śni na jawie. Widzi spadającego z nieba chłopaka. Każdego nawiedzają koszmary, prawda? Lecz to było tak realistyczne, że Theia nie wiedziała, czy śni czy dzieje się to naprawdę. Chłopak cały płoną, był przerażający, mimo to dziewczyna została przy nim aż skona.


Następnej nocy znowu dziwne sny nawiedzały Theię. Wśród dziwnych i przerażających postaci był on. Piękny, uwodzicielski, szarmancki. Ideał chłopaka pod każdy względem. Theia myśląc, że to sen nie chciała zawracać sobie zbytnio nim głowy. Jednak do szkoły, do której uczęszczała razem ze swoimi przyjaciółkami, przybył nowy uczeń. Spotkanie na korytarzu wprawiło Theię w osłupienie. To on, chłopak z jej snów, jest w jej szkole. Nastolatka teraz wie, że to nie były sny. Haden, bo tak ma na imię tajemniczy chłopak, od razu zauważę Theię i dziewczyna nie ma wątpliwości, że on też wie o tych dziwnych ,,snach".  Haden jest inny niż zwykli chłopcy. Działa na Theię paraliżująco. Theia wyczuwa to co nie powinna wyczuwać w jego zachowaniu. 


Dziewczynę nie przestają nawiedzać sny, w których pojawia się Haden. Zaczyna go pożądać, każdą częścią ciała, każdym zmysłem i wie, że on również pragnie tego samego, Jednak na jawie jest zimny. Odtrąca ją w szkole i nie pozwala się zbliżać. Miłość jaką darzy go Theia i jaką on ją darzy jest silniejsza od mrocznej tajemnicy. Theia poznaje skrywany sekret Hadena i będzie musiała stawić czoło przerażającej prawdzie.


Czy miłość tak pożądana i mocna a jednocześnie tak okrutna i przerażająca przetrwa tę próbę? Theia stanie przed trudnym wyborem... czy wybierze słusznie? Czy mimo wszystko będzie szczęśliwa? Czy jej pierwsza miłość okaże się dla niej przekleństwem?


Książka wzruszyła mnie w wielu momentach. Jest dobrze napisana i szybko się ją czyta. Są zabawne momenty ale i te przerażające. Autorka dobrze dobrała bohaterów i opisała miejsca przez co możemy śmiało pobudzić swoją wyobraźnię.


Klimat sprawia, że jest to książka dla młodzieży z elementami fantastyki i horroru. Mamy do czynienia z kimś nadnaturalnym i zwykłą nastolatką, których łączy niezwykła w swoim rodzaju miłość. Jednak zaskoczył mnie fakt, jaką to nadnaturalną istotą okazał się Haden. Myślę, że każdego to zaskoczy i dla mnie, tak jak i dla fanów wampirów, elfów czy czarownic, będzie to miła odskocznia.


Dla fanów dobrą wiadomością jest fakt, że na ,,Strąconych" ta przygoda się nie kończy. Dostępny jest bowiem drugi tom ,,Śniąc na jawie".

dominika76767 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka należy do moich ulubionych. jest naprawdę świetna. :D Trudno sie oderwać od czytania.
hajduczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-07-15, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
Mam wrażenie, że książkę wydano na fali panującej mody na zjawiska nadprzyrodzone. Chyba dlatego początkowo myślałam, że Haden jest wampirem. Jak się przekonałam, to jakiś demon! Trochę bajkowy horror, tak chyba krótko można opisać ten tytuł. Zdecydowanie nie dla mnie...
Mamut plusminus Linia koment
Ocena: 3, Na półkach:
Mimo, iż bibliotekarka poleciła mi tę pozycję, rozczarowałam się. Z początku myślałam, że Haden jest wampirem, a tu niespodzianka, jest jeszcze gorzej! Początek książki zapowiadał się dużo lepiej niż rozwinięcie tematu, a czym bliżej końca książki tym słabiej... Plus dla okładki.
barbara211 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Mroczna opowieść faktycznie czytając ma się wrażenie ciemności i czuje się ogarniający strach.
Trafnie i ładnie napisana recenzja.
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
FANKAACZYTA Linia koment
Na półkach: Czytam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Strąceni Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Strąceni Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Strąceni Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Strąceni Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
Okładka - Strąceni Bogowie Edenu
ANDREW COLLINS
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów