Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Szofar zabrzmiał

Francine Rivers

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: Bogulandia
Data wydania: 2013-08-30
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-63097-10-3
Liczba stron: 656
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Ścieżka Pana

 

Szofar jest instrumentem dętym o charakterze liturgicznym. Został użyty m.in. przez Joaba, by mógł on wyprowadzić dzieci Izraela. Obecnie jest wykorzystywany przez Żydów do ogłaszania uroczystości. Dźwięk wydobywany z niego rozbrzmiewa, aby ogłosić przyjście Pana, stanowi wezwanie do gromadzenia się, wyznawania grzechów oraz odbywania pokuty. Skłania on także do uwielbiania Boga, ogłasza Dzień Pojednania i otwarcie Roku Jubileuszowego. Zgodnie z Nowym Testamentem, trąb użyją również aniołowie w celu ostrzeżenia przed „końcem czasów”, szofar stanie się zatem zapowiedzią powrotu Chrystusa.

 

Szkoda, że dźwięk wydobywany z instrumentu nie ostrzega przed zbliżającym się grzechem, szkoda, że nie wzywa do opamiętania się. W obliczu licznych pokus tego świata łatwo bowiem zgubić drogę, łatwo zbłądzić, łatwo narazić swoja duszę. Ramy naszego funkcjonowania w duchu Chrystusa wyznacza nie tylko Dziesięć Przykazań Bożych, ale także Siedem Grzechów Głównych, stanowiąc  granicę, której przekroczyć nie wolno.

 

Od grzechu nie jest wolny żaden człowiek – czynimy źle zarówno uczynkiem, jak i myślą oraz mową czy zaniedbaniem. Nawet, jeśli postrzegamy siebie jako tych, którzy są od grzechu wolni, ciąży nad nami grzech pychy. Kluczem do zbawienia jest modlitwa za swoją duszę oraz prośba o siłę, byśmy mogli wytrwać w swoich postanowieniach bycia lepszym. Zagrożenia czyhają nie tylko na osoby świeckie – również duchowni są ofiarami podszeptów Szatana. Również oni mogą się niekiedy zagubić - nawet wówczas, kiedy wskazują drogę innym…

 

Paul Hudson, pastor, bohater pięknej książki Szofar zabrzmiał autorstwa Francine Rivers, jest właśnie jedną z takich zagubionych dusz. Opublikowana nakładem wydawnictwa Bogulandia książka, choć najsłabsza w dorobku Rivers, kryje w sobie pokłady mądrości oraz ostrzeżenie – zbyt często jesteśmy ślepi na własne grzechy, podczas gdy bezlitośnie piętnujemy grzechy innych.

 

Paul jest synem znanego pastora i ten fakt determinuje wszystkie jego życiowe wybory. Nie jest łatwo dorównać sławnemu ojcu, nie jest łatwo zaspokoić jego nierealne oczekiwania. Można jednak próbować, można starać się robić wszystko, by zasłużyć na miłość – tak przynajmniej myśli mężczyzna. Stara się wykonywać posługę z pokorą i ufnością, pokładając całą nadzieję w Panu. Przynajmniej do chwili, kiedy staje przed ogromnym wyzwaniem, które diametralnie zmienia jego światopogląd.

 

Hudson przyjmuje zaproszenie, by stać się pastorem upadającego kościoła Centerville Christian Church w Kalifornii. Zbór liczy zaledwie pięćdziesiąt dziewięć osób, z czego aktywnymi wyznawcami wiary jest tylko trzydzieści z nich. Na dodatek  dotychczasowy pastor miał zawał serca i nie jest w stanie dłużej pełnić powierzonej mu funkcji. Paul staje zatem na czele małego stadka wiernych, mając u boku ukochaną żonę Eunice, która wytrwale wspiera go w pracy duszpasterskiej oraz synka Timmy`ego. Charyzmatyczny, zaangażowany w sprawę pastor przyciąga do Domu Pana coraz więcej wiernych. Przeznacza cały czas i energię na pomoc ludziom, ich nawracanie i zbawianie. Paradoksalnie jednak, ratując ludzkie dusze, służąc wsparciem i miłością bliźnim, popada w coraz większą pychę. Zżera go ambicja, chorobliwe pragnienie udowodnienia ojcu swojej wielkości. Coraz częściej ignoruje zdanie swojej żony, z ledwością zauważając obecność jej i syna. Na świecie jest zbyt wielu ludzi, którym trzeba pomóc, zbyt mało natomiast czasu, by starczyło dla wszystkich. Niepostrzeżenie Paul zbacza z właściwej drogi, krzywdząc tych, którzy go kochają, a także tych, którzy przed laty zaufali mu, powierzając zarządzanie kościołem…

 

Francine Rivers w powieści Szofar zabrzmiał udało się doskonale ukazać powolny rozpad osobowości, a nawet upadek wielkiego człowieka. Dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, kolejne decyzje oddalały Paula od Boga. Mężczyzna zagubił się i coraz bardziej potrzebował wsparcia oraz modlitwy. I choć książka nie należy do lektur lekkich, łatwych, to warto się nad nią pochylić, oddając się refleksji oraz kontemplując cytaty ze świętych pism. Możliwe nawet, że w Paulu odnajdziemy swoje odbicie i będziemy mogli wrócić na właściwą drogę...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ksiazkowa-fantaz plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-30, Na półkach: Przeczytałem,Lit. amerykańska,Lit. współczesna,Religia,

„Kiedy żyjesz z niewiernym mężczyzną, uczysz się polegać na wiernym Bogu.”

Tytułem wstępu zacznę od wyjaśnienia słowa szofar. Jest to instrument dęty, który wykonany jest z rogu, najczęściej baraniego. W kulturze żydowskiej ogłaszano nim ważne święta, gdyż jego moc słychać na bardzo dużym obszarze. Można nim nawoływać zbłąkane owieczki, tak jak w przypadku bohaterów powieści Francine Rivers. Niestety niektórzy nie chcą słyszeć nawoływań i gubią się własnym świecie, niekiedy ambicjach, których jest wyraźny przerost, gubiąc przy tym bożą drogę. 

Francine Rivers to urodzona w 1947 roku pisarka z trzydziestoletnim stażem. W 1986 roku napisała książkę pt. "Potęga miłości", która jednocześnie była jej wyznaniem wiary. Od tamtej pory pisarka została wiele razy nagradzana, zdobyła m. in. Złoty Medal Amerykańskiego Stowarzyszenia Wydawców Chrześcijańskich ECPA, nagrodę RITA, nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS.

Akcja powieści rozgrywa się w Centerville, stanie Kalifornia. Od pierwszych stron czytelnik poznaje małą społeczność chrześcijańską, która traci swój Kościół, ponieważ nie starczyło środków na jego utrzymanie. Obecny pastor trafia do szpitala, a społeczność, która jest już głównie w sędziwym wieku rozkłada bezradnie ręce. Tylko świeży powiew i młoda dusza jest w stanie uratować mieszkańców i ich tradycje. Starsi zboru postanawiają napisać do młodego, pełnego zapału, pomysłów i innowacyjnych metod, pastora. Paul Hudson od dawna marzył o własnym stanowisku pastora, głównie dlatego, iż jego ojciec również jest pastorem, który osiągnął duże sukcesy. Paul wraz z żoną-Eunice i synkiem-Timem przeprowadzają się do Centerville. Młody pastor rzuca się w wir obowiązków, a z każdym dniem przybywa nowych członków Kościoła. Eunica wykazuje dużo cierpliwości i zrozumienia wobec nowych obowiązków męża. Akceptuje fakt, iż notorycznie nie ma go w domu, poświęcając własną rodzinę na próbę przetrwania i czasu. Wszystko ma swoje granice, a Paul już dawno je przekroczył, całkowicie zaniedbując swoją rodzinę, a Eunica czuje, że wszystko zaszło za daleko, oddalili się od siebie, czuje się samotna i odrzucona. Czy tak powinno wyglądać wzorowe małżeństwo pastora i jego żony?
Starsi zboru, jak i społeczeństwo również czują zaniepokojenie, bowiem nie nadążają za bardzo szybkimi zmianami, jakie wciela pastor w życie chrześcijan. Dochodzi również między nimi do konfliktów. Paul wzorując się na własnym ojcu chce zajść równie daleko, może być nawet lepszym od niego, ale czy warto udowadniać, że można, poświęcając własną rodzinę? Czy pastor się w końcu opamięta, małżeństwo przetrwa próbę?

"Szofar zabrzmiał" to powieść, która obfituje w plejadę bardzo zróżnicowanych postaci, jak ich osobowości i charakterów. Eunicę wyróżnia spokój, cierpliwość, oddanie. W miasteczku chętnie pomaga innym, służy rozmową, czy poradą. Paul to postać zagubiona, chociaż na początku nic nie wskazuje na dalsze kłopoty. Idąc przykładem ojca stawia ambicję na pierwszym planie, a rodzinę stawia na końcu. Przyczyn takiego zachowania należy dopatrywać się w dzieciństwie Paula, którego ojciec powtarzał, że musi być doskonały, bądź, iż nie dorasta mu do pięt. Jednak nawet to nie usprawiedliwia takiego zachowania. Co ciekawe ojciec Paula uznawany pastor na całym świecie nie jest idealny jak mogłoby się wydawać. Na boku ma kochanki, a przy nim wiernie trwająca żona, innym słowy gra pozorów. Tylko prawda zawsze wychodzi na jaw. W tel mamy jeszcze dużo ciekawych, różnorodnych postaci.

"Szofar zabrzmiał" to historia wartościowa, a przede wszystkim pouczająca. Pokazuje wartości, które są ważne, trudne wybory i ścieżki, którymi podążamy, bądź też podążać zacząć możemy. Osobiście mam jednak mieszane uczucia wobec tejże powieści, na skutek błędów, które się tu namnożyły. Po pierwsze tłumaczenie, które jest fatalne, szczególnie w fazie początkowej. Następnie multum literówek, które od swej mnogości wręcz irytują czytelnika, a przede wszystkim, odrywają całe skupienie, od treści fabularnej. Błędy tego typu nie powinny się zdarzać, wygląda to jakby w ogóle nie została zrobiona korekta...Błędy te znacznie obniżają ocenę lektury, jak i samą przyjemność czytania. 

Autorka nie jest mi obca, miałam już przyjemność czytać jej inną powieść " Rodowód łaski: Tamar", która wypadła znacznie lepiej od prezentowanej powyżej. Tym, którzy są uczuleni na tego błędy odradzam czytanie, tym, którym to nie przeszkadza zachęcam do przeczytania.

azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
cudownie prwdziwa opowieść o chorych ambicjach, które zabijają!!! polecam, czyta się jednym tchem... Wstyd się przyznać, ale właśnie odkryłam Francine Rivers:)
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
annakp Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-12-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Nidaba Linia koment
Przeczytane:2013-11-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agnesj77 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aggi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów