Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Tam gdzie pogrzebany jest pies

Marcin Dyjasiński

Ocena ( 2 osoby )
3.0
Wydawnictwo: Papierowy Motyl
Data wydania: 2012-04-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788362222322
Liczba stron: 127
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Cała prawda o życiu

 

Niekiedy go przeklinamy, czasami jesteśmy mu wdzięczni. Patrzymy z niepokojem, bądź - przeciwnie - z optymizmem, oczekując, co przyniesie nam na naszej drodze. O kim lub o czym mowa? Oczywiście o człowieczym losie, który nieraz potraf nas zaskoczyć, rzucić pod nogi kłody, bądź też nieoczekiwanie wynagrodzić.

 

Ten los właśnie, na który składa się codzienność, nasze decyzje, wspomnienia i ludzie, którzy nas otaczają, stał się motywem przewodnim zbioru Marcina Dyjasińskiego. Tam gdzie pogrzebany jest pies to trzynaście mniej lub bardziej udanych opowiadań, których bohaterem jest człowiek, a nierzadko i jego przeszłość. Do lektury przyciągna intrygująca okładka projektu Artura Rosy, choć może to na niej wypadałoby się zatrzymać, powściągając zapędy czytelnicze. Choć opowiadania autorstwa Dyjasińskiego z pewnością znajdą swoich zwolenników, mnie nie będzie można do ich zaliczyć.


Nie przekonuje mnie ani prowadzona narracja, styl autora, ani tematy kolejnych historii. A te są różnorodne, bowiem Dyjasiński odniósł się do ludzkiego losu wszechstronnie, zabierając czytelnika nawet w przeszłość, w której bohaterowie odnajdują swoje miejsce. Tak właśnie dzieje się w odpowiadaniu Na swoim miejscu, w którym poczucie przebywania nie w tym czasie i nie w tym miejscu oraz monotonię tygodnia: dom-praca-szkoła jogi, przełamać może tylko powrót do korzeni. Sentymentalnie zrobi się na duszy podczas lektury opowiadania Duch oranżady, którego akcja rozgrywa się na ulicy Słodko-Gorzkiej, gdzie przed laty mieszkała matka bohatera. Oryginalna nazwa wywodzi się od fabryki napojów gazowanych, która miała tu przed laty swoją siedzibę. Wiatry historii i brutalna gospodarka rynkowa sprawiły, że po wyrabianej w fabryce oranżadzie, jak i po nazwie ulicy pozostały tylko wspomnienia, zaś w miejsce przeszłości wkroczyła teraźniejszość z ulicą Wierności. Jedynie pamięć utrwala obrazy, a niekiedy nawet przynosi stare-nowe kontakty, jak ten z córką dawnych właścicieli fabryki.


Interesujące (i jedyne, które mnie porwało) jest opowiadanie Obiad inny niż zwykle, które uświadamia czytelnikom, że można żyć obok kogoś całe lata, zupełnie go nie znając, tkwiąc w stereotypach i fałszywych przekonaniach. Przekonuje nas (i siebie) o tym Marcel, który od prawie dwudziestu lat spędzał niedziele w towarzystwie ojca. Jednocześnie z biegiem czasu rosło w nim przeczucie, że ojciec nie traktuje go poważnie, lecz nigdy nie wysilił się, by to zmienić, by otworzyć się przed ojcem i doprowadzić do tego, by wzajemnie się poznali.


Tam gdzie pogrzebany jest pies to także historia o spotkaniu przed kawiarnią, o Karczku (vel Miśku) i jego wygolonym karku, o fajurce do haszyszu czy komórce znalezionej w parku. Z większości utworów przebija cynizm autora, jego bohaterowie to alkoholicy, unikający wszelkich zobowiązań mężczyźni czy osoby szykujące się na śmierć (To był dzień, w którym miałem umrzeć. Postanowiliśmy go jakoś uczcić, bo taka okazja nie trafia się codziennie – mówi jeden z bohaterów). Mimo, że tematyka ludzkich losów wydaje się wdzięcznym materiałem na prozę, autor zdecydowanie nie udźwignął ciężaru odpowiedzialności. Być może wystarczyłoby dokonać selekcji tekstów, może jeszcze raz się nad nimi pochylić? Werdykt pozostawiam czytelnikom, bowiem sama jestem zdecydowanie "na nie".

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Mandaryn89 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-19, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
szkoda czasu na ten badziew.
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
"Tam gdzie pogrzebany jest pies" to zbiór opowiadań, które łączą się w pewną całość. Wg mnie ten zbiorek jest zbyt lakoniczny i fajnie by było, gdyby autor rozwinął go w pełnowymiarową powieść. A ma on o czym opowiadać.

Jest to wnikliwa obserwacja nt. wpływu otoczenia na los człowieka. Warszawska Praga. Obskurne klatki schodowe, menelstwo, złodzieje i pijacy. Patologia, która przechodzi z pokolenia na pokolenie - zaklęty krąg, z którego nie można się wyrwać. Czy w takim otoczeniu chłopak z "dobrego domu" też się stoczy? Czy menel ma szanse wyrwać się z bagna, w którym tkwi od lat? Trudne pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

Tytułowy pies to kundelek jednego z bohaterów, Zenona. Zenon jest menelem, alkoholikiem, który jest na najlepszej drodze do zapicia się na śmierć. Otrzeźwienie następuje dopiero wtedy, gdy jeden ze znajomych Zenona zmarł z przepicia, a matka tegoż znajomego prosi Zenona o pomoc w przygotowaniu zwłok do pogrzebu. Zenon zdaje sobie sprawę, że jeśli nie przestanie chlać - skończy jak ten znajomy. W uporaniu się z nałogiem pomaga mu m.in. miłość do zwierząt, zwłaszcza psów.

Bardzo chętnie przeczytałabym o dalszych losach bohaterów opowiadań Marcina Dyjasińskiego.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Anytsuj Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Tam gdzie pogrzebany jest pies Białe Noce
Marika Krajniewska
Okładka - Tam gdzie pogrzebany jest pies Syntetyczne pole kwiatów
Joanna Guzik
Okładka - Tam gdzie pogrzebany jest pies Tajemnica Avinionu
Katarzyna Dworska
Okładka - Tam gdzie pogrzebany jest pies Świat na głowie i inne opowiadania
Piotr Rzepka, Agata Wiklik-Szczeblewska
Okładka - Tam gdzie pogrzebany jest pies Wiosna i inne opowiadania
Anna Konstanty
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów