Recenzja czytelnika granice.pl

Kategoria: Encyklopedie, s這wniki, leksykony
ISBN: 978-83-89911-43-8
Doda/a ksi捫k:
Doda/a recenzj: mh

Tekstylia czy szmateks? „Tekstylia bis. S這wnik m這dej polskiej kultury” to ksi捫ka w pierwszym rz璠zie 鈔odowiskowa. W drugim rz璠zie – w jaki sposób u篡teczna. Ci jednak, którzy przegl康aj帷 t publikacj natkn si na nazwiska kompletnie nic im nie mówi帷e – nie powinni czu si za瞠nowani. Do tej pory by貫m przekonany, 瞠 tekstylia sprzedaje si na bele, teraz widz, 瞠 równie na ceg造 – bo s這wnik ten to prawdziwa ceg豉 (824 strony). To oczywi軼ie nie musi brzmie jak zarzut, bo drobiazgowo嗆 bywa zalet. Mo積a jednak powzi望 wra瞠nie, 瞠 w tym wypadku drobiazgowo嗆 nie idzie z parze z takimi poj璚iami jak obiektywizm i reprezentatywno嗆.

„Tekstylia bis” wydane przez krakowsk Korporacj Ha!art i opracowane w jej kr璕u s – 鄉iem podejrzewa - przede wszystkim s這wnikiem 鈔odowiskowym. Szczególnie wyra幡ie, czy wr璚z dramatycznie, zobaczy mo積a to w dziale „Idee” autorsko opracowanym przez Igora Stokfiszewskiego. Znajduje si tam obszerna dwustronicowa notka o „Krytyce politycznej” (której sam Stokfiszewski jest redaktorem), a nie ma ani zdania o „Frondzie”. I tak dalej – jest Inicjatywa Uczniowska (czyli grupa smarkaczy, w ramach wagarów urz康zaj帷a zadymy pod ministerstwem edukacji, ku uciesze salonu), nie ma M這dzie篡 Wszechpolskiej; s marsze równo軼i, zabrak這 marszy 篡cia.

Jak wida w zabiegu zwanym przemilczaniem lewica wszystkich pokole 陰czy si. „Tekstylia bis” s s這wnikiem interdyscyplinarnym, stawiaj帷ym na równi takie dziedziny sztuki jak literatura i komiks, muzyka wspó販zesna oraz hip hop. Nie chc wchodzi tutaj w polemiki co do sensowno軼i mieszania kultury i zjawisk powstaj帷ych na jej obrze簑. Wa積iejsze s generalia. Przestudiowa貫m dok豉dnie dzia „literatura”. Przyznam, 瞠 nie znam dorobku cz窷ci opisanych tu twórców, ba niektóre spo鈔ód „zes這wnikowanych” nazwisk ujrza貫m po raz pierwszy.

W innych kategoriach osi庵am jeszcze gorszy wynik. Jednak nikt kto za lektur (lub przegl康anie) tego tomiszcza si zabierze nie powinien czu za瞠nowania rzekom niewiedz. I to bynajmniej nie z tego powodu, 瞠 przepustk do s這wnika mo瞠 by na przyk豉d edycja jednego arkusza poetyckopodobnego. Przyczyna jest zgo豉 inna, 瞠by j zobrazowa pos逝禦y si tutaj przyk豉dem. W drugiej po這wie lat 80. Leszek Bugajski napisa bynajmniej nie byle eklektyczny s這wnik, ale powa積 ksi捫k krytycznoliterack pod tytu貫m „Strategia 郵imaka”, a po鈍i璚on twórcom ówczesnej nowej prozy, lansowanej zreszt przez nie byle kogo – profesora Henryka Berez. Dokona wi璚 wyboru, selekcji spo鈔ód gwiazd nowej prozy sprzed 20 lat. Tymczasem, je郵i dzi wróci do „Strategii 郵imaka” – okazuje si, 瞠 jej bohaterowie gdzie przepadli, znikli z literatury. Kto pami皻a tak p這dnego (i w sumie niez貫go) twórc jak chocia瘺y Marek S造k.

Maj帷 na uwadze to do鈍iadczenie, o wspó販zesnej m這dej prozie uku貫m powiedzenie: Nie czytuj m這dej prozy, poczytam za 20 lat to, co z nie zostanie. Czas, drodzy Pa雟two, jest najlepszym weryfikatorem. Podejrzewam, 瞠 za lat 20 nikt nie b璠zie pami皻a o rozmaitych Sufinach (po瘸l si Bo瞠, prozaik), Kapelach (jest taki poeta), Mierzwach (pono jeden z przedstawicieli literatury gejowskiej). Z pot篹nej ceg造 nast瘼nym pokoleniom zostanie zapewne materia na cienk broszurk.

Has豉 „Tekstyliów bis” niejednokrotnie operuj bana貫m, maj帷ym udawa na przyk豉d krytyczno-literacki opis. Cz瘰to nie dowiadujemy si wiele poza stwierdzeniem, 瞠 poeta Iksi雟kiego 陰czy podobie雟two stylu z poetami Nowakiem i Kowalskim. Z kolei Nowaka 陰czy podobie雟two z Iksi雟kim i Kowalskim, a Kowalskiego oczywi軼ie z Iksi鎥im i Nowakiem. Nie chc deprecjonowa tej ksi捫ki, cho jej najwi瘯sz zalet jest fakt, 瞠 w ogóle powsta豉. Lepszy taki s這wnik, taki przewodnik ni 瘸den. Je瞠li co chcemy szybko sprawdzi, a nie mamy czasu „googlowa” pokolenia 30-latków w Internecie – „Testylia bis” b璠 jak znalaz. Cho trzeba mie 鈍iadomo嗆, 瞠 to raczej szmateks ni ekskluzywny butik z tkanin dobrej marki. Jedyne, o co mo積a czu 瘸l – i to akurat nie do twórców tej ceg造 - pozostaje fakt, 瞠 encyklopedie pisz 鈔odowiska lewicy.

andr Linia koment
mariuszdr Linia koment