Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Tektonika uczuć
Kup Teraz

Tektonika uczuć

Eric-Emmanuel Schmitt

Ocena ( 22 osób )
4.6
Wydawnictwo: Znak
Data wydania:
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-24-01041-7
Liczba stron: 100
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

„Tektonika uczuć” Erica-Emmanuela Schmitta wzbudzi zapewne sprzeczne emocje. Z jednej bowiem strony chciałoby się rzec, że jest to głęboka introspekcja ludzkich uczuć i związanych z nimi nieprzewidywalnych zachowań, z drugiej jednak strony należy niestety przyznać, że dramat, jaki rozgrywa się w sztuce autora „Małych zbrodni małżeńskich” jest odrealniony i sztuczny, przez co wydaje się nieprawdziwy i daleki od rzeczywistych, mających miejsce każdego dnia ludzkich tragedii.

Diane i Richard wiodą ustabilizowane życie. Każde z nich ma dobrą pracę i wysokie zarobki, oboje osiągnęli sukcesy zawodowe, a jedynym, czego zdaje się im do szczęścia brakować, jest zawarcie związku małżeńskiego. Diane odgrywa jednak rolę niedostępnej kobiety, przez co Richard zmuszany jest do wielokrotnych oświadczyn. Dziwnym trafem, kiedy wydaje się, że para w końcu zdecyduje się wziąć ślub, Schmitt szykuje czytelnikom niespodziankę – Diane i Richard rozstają się. Czy i jak zejdą się ponownie ich drogi? To będzie zależało tylko od decyzji, jakie będą zmuszeni podejmować. Nie będzie to jednak łatwe, bo akcja dramatu rozgrywa się na nierównym i zdradliwym, pełnym pułapek gruncie uczuć.

Celem, jaki postawił sobie Eric-Emmanuel Schmitt w „Tektonice…”, było ukazanie złożoności uczuć, jakimi na co dzień kierują się ludzie. Jeśli jedno z uczuć nagle się zmienia, wędruje ono jak płyta tektoniczna po miękkim i płynnym płaszczu astenosferycznym podświadomości, zderzając się z innymi uczuciami. W wyniku tych zderzeń następują niekontrolowane wybuchy innych emocji: złości, nienawiści albo radości czy szczęścia. Na takie właśnie działania narażeni są bohaterowie dramatu Schmitta – przede wszystkim Diane i Richard, ale także matka kobiety – Pani Pommeray, czy wciągnięte przez Diane w intrygę dwie prostytutki: Rodica Nicolescou i Elina. Ich stany emocjonalne zmieniają się w dramacie częściej niż pogoda, a pozornie bezinteresowna pomoc, jaką zdaje się udzielać Diane wszystkim bohaterom dramatu, okazuje się realizowaniem jej własnego interesu i pragnienia zemsty.

Autor w swoim dramacie chciał także ukazać, jak decyzje podejmowane przez jedną osobę mogą wpłynąć na ludzi pozornie niezwiązanych czy nieszczególnie zainteresowanych sytuacją. Trzeba nauczyć się odpowiedzialności za wypowiedziane słowa i podjęte kroki, w przeciwnym bowiem razie nasze postępowanie może zakończyć się tragedią. Schmitt przypomina także, że czasu cofnąć się nie da, że należy zdawać sobie z tego sprawę zwłaszcza wtedy kiedy człowiek decyduje się zmienić coś w swoim życiu lub rozstać z partnerem. Nie można patrzeć na świat jedynie przez pryzmat własnego „ja” i tego, czy jestem szczęśliwy czy nie, należy brać także pod uwagę szczęście najbliższych osób, co jest równoznaczne z pozostawieniem im wyboru własnej drogi spełnienia. Drugi człowiek to nie eksponat, środek za pomocą którego dąży się do sukcesu. Drugi człowiek ma takie samo prawo do szczęścia – nawet jeśli jest ono sprzeczne z naszymi zamiarami.

Język, jakim posługuje się w swoim dramacie Schmitt, nie jest specjalnie wyszukany, dialogi wydają się niestety sztuczne i nieprawdziwe. I choć przedstawiona przez autora sytuacja jest ściśle hipotetyczna, to wydaje się tak daleka od rzeczywistości, że trudno czytelnikowi uwierzyć w to, co próbuje mu przekazać autor. Niestety ani podejmowany temat, ani sposób jego realizacji nie są w świecie literatury żadną nowością. Autor zdaje się wykorzystywać znane i ograne motywy, nie próbując wnieść w utwór odrobiny świeżości. „Tektonika uczuć” wystawiona na deskach teatru być może bardziej przemówi do odbiorców niż do czytelników tego dramatu, chociaż jest to sztuka dość statyczna, a jedyną przestrzenią, jaka się w niej zmienia jest obszar uczuć. Być może to zabieg celowy. Schmitt nie chciał przysłonić głównego wątku niepotrzebnymi scenami, które wniosłyby jedynie zamęt. Jednak efektowi, jaki uzyskał, daleko niestety do ideału. Finał dramatu zawiera swego rodzaju morał, z jakim przyjdzie czytelnikowi stanąć twarzą w twarz – najpierw na kartach książki Schmitta, a być może kiedyś także w życiu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Aleksandra880128 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,
to kolejna książka Schmitta, po której trzeba się zatrzymać i pomyśleć. jest napisana dramatem, ale czyta się rewelacyjnie. Polecam
barbara211 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Historia dwojga kochających ludzi, których brak porozumienia doprowadza do pogmatwania ich związku. A wystarczyłoby jedno słowo. Niestety... .
Schmitt to autor, przed którym chylę najniżej czoła.
StillChangeable plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Lubię twórczość Schmitta, a "Tektonika uczuć" jest książką, która najbardziej zapadła mi w głowie jeśli chodzi o dzieła tego pisarza. Ta historia miłości dwojga ludzi, którzy oszukują się po to, by się nie ranić naprawdę skłania do przemyśleń. Poza tym sam tytuł - tektonika, to niemalże porównanie relacji jaka łączy bohaterów do płyt genealogicznych naszej planety, które tak się stykają i rozchodzą - tak i oni, nie wiedząc, czego chcą, tkwią w zawiłej sytuacji. Polecam, warto po nią sięgnąć.
inspired7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Na pierwszy rzut oka Diane i Richard tworzą zakochaną parę. Planują wkrótce się pobrać. Jednak żadne z nich nie chce odkryć swoich kart przed drugim. Nikt nie chce powiedzieć wprost, co go niepokoi, o czym nie może przestać myśleć. Jak każdą parę dręczą ich wątpliwości. Diane myśli, że związek z Richardem nie jest już taki jak kiedyś, że uczucie częściowo wygasło. Zauważyła, że Richard nie tęskni za nią, że już nie cieszy się tak jak dawniej z ich spotkań, że nie zabiega o nie. Kobieta zamiast szczerze porozmawiać, postanawia sprawdzić swojego ukochanego. Skłamie mówiąc, że jej uczucia trochę zbladły. Jak zareaguje Richard? Jak potoczą się losy zakochanych? Do czego posunie się rozczarowana Diane? Czy ta miłość ma szansę przetrwać?

Éric-Emmanuel Schmitt jak zwykle używa niebywale interesujących porównań. Tektonika uczuć (tytuł książki), to słowa, którymi opisuje miłość. Uczucia, tak jak płyty tektoniczne przemieszczają się, zderzają ze sobą wywołując mniejsze lub większe emocjonalne zawirowania, które wystawiają związki na próbę.

To mogłaby być zwykła, banalna, sto razy grana opowieść o miłości, ale już sam opis książki jest doskonały i świetnie obrazuje pełną sprzeczności całość. Schmitt pokazał klasę. Świetnie opisał intrygę, która zaskakuje. Autor wodzi Czytelnika za nos. Oszukuje go - prowadzi na boczny tor i ciągle sprawia, że odbiorca nie spodziewa się kolejnych zdarzeń.

Język - jak to u Schmitta, nie jest zbyt wyrafinowany. Prostota stylu to zaleta tej pozycji, bo tu nie chodzi o wyszukane słowa, ale o opis uczuć, które same w sobie są wyjątkowe. Dodatkowo, forma - dramat, daje Czytelnikowi ogromne pole do interpretacyjnego manewru.

Jak się okazuje, miłość i nienawiść dzieli cieniutka linia. Miłość to nieustanna gra, której przegrana jest skrajnie bolesna.

"Kiedy kobietę trzyma przy życiu czyjaś miłość, i nagle ta miłość zostaje jej odebrana, żeby nie umrzeć, musi zamienić to uczycie na inne, równie silne: nienawiść".
Tindomerel plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
Niesamowita opowieść, wspaniała historia, która wciąż na nowo mnie wrusza, bardzo często do niej wracam.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 2, Na półkach: 52 książki 2014,
Niby dobrze napisany dramat: wartkie dialogi, brak zbędnych szczegółów, dobrze nakreślone postacie. W czym problem? W tym, że historia żywcem z "Kubusia Fatalisty". I z dwóch, wolę tamtą.
wordila plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Dramat. Zarówno w rodzaju jak i w treści. Stworzona jako sztuka, czytając widziałam jakby to działo się na scenie - kolejne sekwencje, scenografia. Jeśli chodzi o zawartość, to opowiada tak naprawdę dramat Diane, do którego sama się przyłożyła. Złe emocje i uczynki wróciły do niej ze zdwojoną siłą. Ofiara jej manipulacji wyszła z wszystkiego cało i szczęśliwie. Życie Diane zostało zrujnowane, straciła miłość, straciła matkę. Niewielka rozmiarowo książka niesie sobą wiele prawd życiowych, a zwłaszcza tę, że czyniąc zło nie osiągniemy szczęścia. Tej pozycji w swoim dorobku Schmitt nie musi się wstydzić, wręcz przeciwnie, autor po raz kolejny pokazał, że jest bardzo wszechstronny odnajdując się w dramacie jak i prozie.
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-04, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Krótka książka, która w zasadzie nie wniosła nic do mojego życia. Postanowiłam ją przeczytać ze względu na autora. W sumie nie żałuję, ale jest to książka raczej na jeden wieczór (lub poranek, jak było w moim przypadku). Opowiada historię pewnej pary, którzy przez kłamstwa i pychę doprowadzili do upadku swojego związku. Powieść ma ciekawą formę, ponieważ jest to dramat z podziałem na role. Raczej dość niezwykły utwór jak na współczesnego pisarza. Książkę na pewno polecam fanom pana Schmitta i tym, którzy potrzebują czegoś lekkiego, aby odpocząć od cięższych powieści.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-01, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
,,Tektonika uczuć" - piękny tytuł i poważany przeze mnie autor Eric-Emmanuel Shmitt. Książka zapowiadała się zatem ciekawie.

Pierwsze zaskoczenie to forma przedstawienia teatralnego, która dla opowieści pełnej skrajnych uczuć i emocji okazała się zbyt płytko przedstawiającą bohaterów i targające nimi namiętności.

Diane Pommeray zauważając pewne ochłodzenie uczuć u swego narzeczonego, którego kocha, zamiast zapytać czy może nie ma on jakichś problemów, ucieka się do fortelu, przedstawiając swoje uczucia jako ostygłe, czekając na reakcję mężczyzny. Tego rodzaju test zamiast szczerej rozmowy pociąga za sobą dramatyczne skutki. Kobieta inicjuje intrygę mającą przynieść jej satysfakcję. Czy tak będzie w istocie? Jak Diane oceni swą decyzję? A jak czytelnik?

Jak już wspomniałam, forma opowiedzianej historii nie ukazuje w pełni jej istotności i głębi, a jedynie fabuła jest w ,,Tektonice uczuć" godna uwagi oraz wypływający z niej sens. W tym przypadku forma literacka, jaką jest dramat, spłyca opowieść. Pomysł na temat nie wynika jednak z kreatywności i fantazji autora. Niemal w całości zaczerpnięta jest z ,,Kubusia Fatalisty i jego pana" Denisa Diderota, z czym Shmitt się zresztą nie kryje.

Ze względu na to, że ani forma, ani treść nie są według mnie godne podziwu, biorąc pod uwagę powyższe fakty, moja ocena książki to ,,słaba".

Z ciekawego tematu mogłaby powstać wspaniała powieść.
justynab1903 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2013,Mam,
Genialna, a zarazem skromna w swej treści. Któtka opowiastka o niedomówieniach i zawirowaniach w związkach miedzy dwojgiem ludzi. Sytuacja, w której ona czuje A, mówi B, a On rozumie C. Przezabawna historia o miłości i nienawiści.
malamimbla plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Z przyjemnością wracam do tej książki. Ciekawie pokazane jak niedopowiedzenia i nadinterpretacje mogą wpłynąć na związek dwojga ludzi.
maddziaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-07-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Zgadzam się z Madaleno, jedna z lepszych książek Schmitta, obok Małych zbrodni małżeńskich i ulissesa z bagdadu. Naprawdę polecam
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Myślę, że to najlepsza książka Schmitta po "Małych zbrodniach małżeńskich". Tematyka także podobna - miłości, trudnych związków, zaufania. I dodatkowy punkt za świetną okładkę :)
Gracjana Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
agata269 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
ginewra Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Justine943 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
eti Linia koment
Przeczytane:2015-11-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
castle-builder Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Sheelka Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
olalexis13 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
bijtje Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2015-05-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
arven1989 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Aramina Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Zoe Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
kinguszka Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
dorota198 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Iqko Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
akarasek Linia koment
Przeczytane:2014-10-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
PaniKaP Linia koment
Przeczytane:2010-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2010,Ulubione,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Inka Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
dreamer08 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Almiria Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
rynta86 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
monikad Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
michalina25s Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Kamulka84 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
wisnia86 Linia koment
Przeczytane:2014-03-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
patita1990 Linia koment
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ChatkaPuchatka Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Myszka96 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
annaart Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
kobra18 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Habina Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
slk Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Martina Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
wedrujaca Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Milly Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
nasturia Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Katarzyna78 Linia koment
Przeczytane:2013-06-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
izus90 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
mysha Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów